Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért lennének aránytalanok a...

Miért lennének aránytalanok a jövedelmek? Itt nem a gazdagokra gondolok akik pl vállalkozók, hanem csak sima alkalmazottakra.

Figyelt kérdés

Persze a legrosszabbul keresőknek is olyan bért kellene kapni amiből minimális szinten meg lehet élni.

A jövedelmet a kereslet/kínálat határozza meg. (kivéve az orvosok esetében de az már állami szféra és annak a hibája, ez szóljon a versenyszféráról)



"Aránytalan a jövedelem? Egy mérnök, informatikus keressen annyit mint egy gyári munkás? Az az oka a fizetésüknek, hogy sokkal nehezebb őket pótolni mint azt aki napi 12 órát a szalag mellet áll. Persze az ő munkájuk is fontos, de könyebben pótolhatók. HA többet akarnak keresni akkor odamennek a főnökhöz és mondják neki, hogy vangy többet kapnak vagy elmennek. Meg lehet nézni, hogy akkor mi fog történni. Egy gyárban lehet azt mondja a főnök, hogy ok menj, pár nap alatt találnak helyette mást. Viszont egy informatikai cégnél nem így megy. Erre a közelmúltban láttam példát. Egy ilyen cégnél nem voltak az alkalmazottak megelégedve a fizetéssel (500E), ugyanis máshol ahol ugyancsak hiány van többet adtak volna. 2-3 ember elment a cégtől. A cég máris fizetésemelést adott és a fizetésnél magasabb bónuszt osztott ki az alkalmazottjai között. Mindezt azért, mert nem akarta, hogy elmenjenek. Nehezen tudta volna pótolni őket. Így is már több mint egy éve állást hirdetnek ami nincs betöltve. AZ ő 15 fős fejlesztő csoportjuk termeli a cég legnagyobb bevételét. (Közel 100 fős cég, de nem csak itthon van telephely hanem Amerikában is.)Közel 10 milliárd/év. És ez egy magyar cég. Persze külföldi projektekkel. Akkor miként fizessék meg őket? Adjanak 100E-t? És mint mondtam nehéz őket pótolni. Így is sok informatikus megy el, mert kint 1.5-2M kapnak.

Ugyanígy nehéz a mérnököket


Tehát a fizetést erősen befolyásolja a kereslet/kínálat aránya. Mérnökből, informatikusból kevés van és a cégeknek versenyezni kell értük. EZt a fizetéssel+bónuszokkal és a munkakörlényekkel érik el. (pl egy friss diplomás informatikus átlag fizetése 300E. Ez pár év alatt (4-5) növekedhet 1-200E-rel) De ezeket a szakokat nagyon nehéz elvégezni. Mérnökből a felvettek kb 5-10% végzi el.



De egy gyár vagy bolt alacsonyan tudja tartani a fizetéseket mert nincs hiány. (persze van kivétel pl cnc. Kezdő fizetés 200E. Itt is látszik, hogy amiből hiány van megfizetik)

Ha valaki elmegy gyorsan tudják pótolni, gyors kitaníttassál (mit hogy csináljon). "


2011. dec. 29. 11:29
1 2 3 4 5 6
 51/59 A kérdező kommentje:

"A probléma amit ti nem értetek az az, hogy nem születik mindenki tehetségesnek, és ezért neki sosem lehet rendes élete?"


A kérdés arra apellált, hogy miért lenne baj a különbségek. Mint az elején is leírtam egy olyan helyzetről beszélek, ahol a minimálbérből is meg lehet élni minimális színvonalon.

2011. dec. 29. 23:19
 52/59 A kérdező kommentje:

"Egyébként a star trek egy tudományosan igen megalapozott sorozat, persze tudom, hogy csak a sci fi, nemkell ám teljesen hülyének nézni."


Minden kolléga ismeri ezt a sorozatot. Nincs olyan infós aki ne szeretné. HA van akkor szégyellje magát.

2011. dec. 29. 23:23
 53/59 A kérdező kommentje:

Amúgy a ST azért nem megvalósítható mert van egy alapvető emberi tulajdonság. A kapzsiság. LSD Ferengiek.


NA és én léptem DS9-et nézni.

2011. dec. 29. 23:26
 54/59 anonim ***** válasza:

"A fizetések még mindig jobbak most, mint a szoci uralom alatt."


Nem akarom védeni a múlt rendszert, de reálértékben is?

2011. dec. 29. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/59 A kérdező kommentje:

"Az utcaseprőre visszatérve pedig, neki ki fizeti meg azt, hogy fáj a dereka minden nap? Vagy, hogy a hidegben fázik egész nap?"


AZ informatikus egész nap ül ami nem olyan egészséges. Sőt a szemét is rongálja.

2011. dec. 29. 23:28
 56/59 A kérdező kommentje:

"De ha mindenki elmegy mérnöknek, akkor te leszel könnyen pótolható, hapsikám. "


Sokan mennek annak, de jó ha 5% végez. Így ebből nem egykönnyen lesz nagy konkurencia.


"Az egyik részlegét eladták, ahol teljes úrjaszervezések folytak. A jó szakemberek nagy részét átcsábították kétszeres fizetésér. Az eredeti cég nem ajánlott rá a fizetésre, menjenek. Hát, aki meg maradt, hadd ne mondjam. "


Azért nem 2X fizetése emelésre gondoltam. VAn egy józan határ ami még fizethető. A cégnek se érdeke, hogy csődbe mennyen. Próbáltak emelni, de nem tudtak annyit.


" Nettó 500e Ft fizetés felett én bevezetném a 100 %-os SZJA-t. "

LoL

Tehát akinek van egy cége az nem kaphat többet 500E-nél?


"Van egy ismerősöm, kontoller volt egy pesti cégnél, a cég tönkrement. A srác 1,5 évig volt munkanélküli, mert sehova nem vették fel. Igaz, megmondta, hogy 1 milla alatt szóba sem áll senkivel. "


Azért a gazdasági szakemberekből nincs akkora hiány.

De az ő hibája, hogy túl sokat kér.

2011. dec. 29. 23:40
 57/59 A kérdező kommentje:

"[pl. mint a fizikatanár, sok tanulás amiből fizikus is lehetsz ami jobban fizet ] "


Na igen. Egy egytemi tanárral mikor beszéltem, mondta, hogy ez az oka a hiánynak. Aki reál szakra megy az nem nagyon fog tanárnak állni, mikor jobb fizetésért mást is csinálhat.

2011. dec. 29. 23:42
 58/59 A kérdező kommentje:

"Amúgy igazad lenne ,ha fordított lenne az arány a fizetés is fordulna.

"


A kereslet/kínálat miatt ez így igaz. Ha 2X annyi mérnök lenne mint melós akkor az utóbbi kapna jóval többet. De azért érezzük, hogy ilyan nem nagyon történne. Mert aki mérnöknek menne, az úgy dönt, hogy nem megy annak hanem jóval kevesebb tanulással több pénzt fog keresni.


"Ha ezt bevezetnék a kormány szerintem nem győzné a hackertámadásokat elhárítani... "


Ez teljesen igaz lenne.


"Nem rossz ötlet én alkalmazotti fizetést 1 millióig korlátoznám"


ÉS milyen jogon korlátoznánk? Versenyszférában ha a cég megteheti akkor ad neki 100 milliós fizetést. Nem az állam dönti el, hogy egy nem állami cég mekkora fizetést adhat. Államiban meg 2 millió a határ.



"A fizetések még mindig jobbak most, mint a szoci uralom alatt."


Mond a gyermektelen 293 ezer alatt keresőnek. ÉS nem volt az élelmiszer áremelkedés se ilyen magas a közelmúltban mint idén.

2011. dec. 29. 23:49
 59/59 anonim ***** válasza:
41%
Kertész Úrnak igaza volt. Nem kellett volna megvonni a díszporgálságot tőle, hanem tükörbe kellene nézni. Az állam lenyúlja a jobban keresők bérköltségének 3/4-ét- A szegényebbekéből pedig 70%-ot. (iparűzési adó, közlekedési, baleseti, ÁFA, SZJA, Nyomorékok kényszer foglalkoztatása stb, stb... ) Itt pedig azon estek egymásnak, hogy a másiknak néhány morzsávalt több marad. Nyomorult népség.
2012. márc. 20. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!