Miért lennének aránytalanok a jövedelmek? Itt nem a gazdagokra gondolok akik pl vállalkozók, hanem csak sima alkalmazottakra.
Persze a legrosszabbul keresőknek is olyan bért kellene kapni amiből minimális szinten meg lehet élni.
A jövedelmet a kereslet/kínálat határozza meg. (kivéve az orvosok esetében de az már állami szféra és annak a hibája, ez szóljon a versenyszféráról)
"Aránytalan a jövedelem? Egy mérnök, informatikus keressen annyit mint egy gyári munkás? Az az oka a fizetésüknek, hogy sokkal nehezebb őket pótolni mint azt aki napi 12 órát a szalag mellet áll. Persze az ő munkájuk is fontos, de könyebben pótolhatók. HA többet akarnak keresni akkor odamennek a főnökhöz és mondják neki, hogy vangy többet kapnak vagy elmennek. Meg lehet nézni, hogy akkor mi fog történni. Egy gyárban lehet azt mondja a főnök, hogy ok menj, pár nap alatt találnak helyette mást. Viszont egy informatikai cégnél nem így megy. Erre a közelmúltban láttam példát. Egy ilyen cégnél nem voltak az alkalmazottak megelégedve a fizetéssel (500E), ugyanis máshol ahol ugyancsak hiány van többet adtak volna. 2-3 ember elment a cégtől. A cég máris fizetésemelést adott és a fizetésnél magasabb bónuszt osztott ki az alkalmazottjai között. Mindezt azért, mert nem akarta, hogy elmenjenek. Nehezen tudta volna pótolni őket. Így is már több mint egy éve állást hirdetnek ami nincs betöltve. AZ ő 15 fős fejlesztő csoportjuk termeli a cég legnagyobb bevételét. (Közel 100 fős cég, de nem csak itthon van telephely hanem Amerikában is.)Közel 10 milliárd/év. És ez egy magyar cég. Persze külföldi projektekkel. Akkor miként fizessék meg őket? Adjanak 100E-t? És mint mondtam nehéz őket pótolni. Így is sok informatikus megy el, mert kint 1.5-2M kapnak.
Ugyanígy nehéz a mérnököket
Tehát a fizetést erősen befolyásolja a kereslet/kínálat aránya. Mérnökből, informatikusból kevés van és a cégeknek versenyezni kell értük. EZt a fizetéssel+bónuszokkal és a munkakörlényekkel érik el. (pl egy friss diplomás informatikus átlag fizetése 300E. Ez pár év alatt (4-5) növekedhet 1-200E-rel) De ezeket a szakokat nagyon nehéz elvégezni. Mérnökből a felvettek kb 5-10% végzi el.
De egy gyár vagy bolt alacsonyan tudja tartani a fizetéseket mert nincs hiány. (persze van kivétel pl cnc. Kezdő fizetés 200E. Itt is látszik, hogy amiből hiány van megfizetik)
Ha valaki elmegy gyorsan tudják pótolni, gyors kitaníttassál (mit hogy csináljon). "
Nem az arnyokkal van a baj, hiszen eg jó informatikus nyugaton a 1,5-2 millát is megkeresi nem ritkán.
Az a baj hogy az elmúlt 21 év multikat támogató gazdaságpolitikája a végtelenségig leértékelte az átlag munkaerőt a versenyben. Hiszen a versenyt nem a kivételes adottságuak gerjesztik hanem az átlag.
Ma ott tartunk hogy nem lehet egy átlagos fizuból már megélni.
Ez szó szerint igaz, amit elmondtál, de attól még a szalag mellett dolgozó is megérdemelné, hogy tisztességesen meg tudjon élni. Ehelyett a fizetése minimumközeli, vagy egyenesen minimálbér, mindemellett folyamatosan érzi, hogy eldobható. Ez nem csak az alacsony fizetés miatt rossz, hanem a munkahelyi stressz szintet is jócskán növeli, ami viszont az egészsége kárára megy.
Tényleg tehetnének ellene, nem kötelező a szalag mellett dolgozni, egy jó szakember (pl. asztalos, lakatos) például gond elmehet maszekolni, vagy alapíthat vállalkozást. Csakhogy ehhez kezdőtőke kell, és ha nem tehetősebb családból származik, akkor munkával kell összeszednie, amit annyi pénzből, ami mellett megélni is nehéz, spórolni meg lehetetlen, a munkaidő miatt pedig maszekolni sem tud, lehetetlen.
"Ehelyett a fizetése minimumközeli, vagy egyenesen minimálbér, mindemellett folyamatosan érzi, hogy eldobható."
De ha valóban eldobható, mert a tudása pótolható? Akkor, ahogy a kérdező is írja, minek fizessen a cég többet neki, ha nem termeli ki azt az ember?
Értem én, hogy ez a dolgozó szempontjából nézve finoman szólva sem rózsás, de ez a "könyörtelen valóság".
"""Tényleg tehetnének ellene, nem kötelező a szalag mellett dolgozni, egy jó szakember (pl. asztalos, lakatos) például gond elmehet maszekolni, vagy alapíthat vállalkozást. Csakhogy ehhez kezdőtőke kell, és ha nem tehetősebb családból származik, akkor munkával kell összeszednie, amit annyi pénzből, ami mellett megélni is nehéz, spórolni meg lehetetlen, a munkaidő miatt pedig maszekolni sem tud, lehetetlen.
Nem érted a lényeget!
Ha a szallagmunkás elfogadható jövedelemmel rendelkezne, akkor a szakmunkásoknak is lenne jövedelme, mert lenne fogyasztás. Mivel 21 éve minden a multiknak van kitalálva, így nincs valós bérverseny, hisz a multikat az alacsony fizetésekkel csábítják. Az az, pontosan ezek az alacsony jövedelmek nem teremtenek valós versenyt.
Nics kereslet.
Az az, nincs sem minőségben "magasabb bérek" sem szélességben " csak a nagyon fotos szolgáltatások termékek maradnak fenn" így nincs és nem is lehet fejlődés!
""De ha valóban eldobható, mert a tudása pótolható? Akkor, ahogy a kérdező is írja, minek fizessen a cég többet neki, ha nem termeli ki azt az ember?
Értem én, hogy ez a dolgozó szempontjából nézve finoman szólva sem rózsás, de ez a "könyörtelen valóság".
Ennek az mond ellent hogy a német Tescó pénztáros vagy aztalos ugyan azt csinálja csak 5× kevesebbért.
Ez pedig azzal magyarázható hogy itt nállunk a versenyre gyakorólt hatás van eltorzítva a multikra szabva.
"Majd én megmondom neked a valóságot: MINDENKI pótolható! "
Igen ez igaz. de az a kérdés, hogy mennyire könnyedén?
Egy gépészmérnököt mennyire könnyű pótolni? 1-2év mire találnak újat.
ÉS mennyire könnyű egy bolti árufeltöltőt? 1-2nap.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!