Hogy vehetnek komolyan a 21. században emberek olyan könyveket, amelyek rengeteg állítását már régen meghaladta a tudomány?
A Bibliából, Koránból, Tórából egyértelműen látszik hogy az adott kor több ezer évvel ezelőtti tudásának voltak csupán birtokában az írói. Ebből persze következik az is hogy az adott kor tévedései is visszatükröződnek az írásaikból. Viszont egy isten meg miért íratna le egy olyan művet, ami aztán teli lesz tudományos tévedésekkel?
Vagy átfogalmazva a kérdésem, miért gondoljátok hogy egy ilyen hibákat tartalmazó könyv bármilyen istenségtől származna, és nem pedig csak emberek találták ki, a tévedéseikkel együtt?
Olyanokra gondolok mint például a bábeli zűrzavar. Nyilvánvalóan aki ezt leírta, még morzsányira sem volt birtokában a mai kor nyelvészeti tudásanyagának. Ma már a legtöbb nyelvről tökéletesen visszakövethető a nyelvek közti rokonság, a kialakulásuk, az időbeni változásaik. Vagy pl amikor a Koránt írták, még nem ismerték az emberek a hímnős fajok vagy az aszexuális szaporodás fogalmát, ezért írhatták hogy Allah mindent párba teremtett. De ma meg már tudjuk hogy ez nem igaz.
#5
A teológia azon a tényen alapul hogy a vallások léteznek. Ebből még nem következik hogy igaza is lenne valamelyiknek.
#6
Mutasd, milyen genetikai vizsgálat mutatott ki ilyesmit?
#11
Hát, az egy dolog hogy nagyrészt eleve sokféleképp értelmezhető igékről van szó. De amikor egy konkrét állítás ellentétes a valósággal, onnantól komolyan vehetetlen a mű.
#12
Leírtam a kérdés alatti első mondatban.
#13
Az túlzás, hogy megegyezik. A Biblia alapján előbb létezett a Föld na meg maga az élet is, mint a Nap és a többi csillag.
#15
Nem feltétlen van így. Attól hogy valaki pl zseniális fizikus, még lehet síkhülye a biológiához, és hiheti azt tudatlanul mint sokan: Hát az élet olyan bonyolult, ezt tuti tervezte valaki.
#17
Hol írtam hogy ateista vagyok?
Nem csoda hogy ilyen könnyen beveszed a vallásos meséket, ha ismeretlen emberekről is egyből meséket találsz ki.
A részecskékkel meg szépen mellétrafáltál, azoknak sincs mind párja. Mivel egy részecske és az antirészecskéje kioltják egymást, ha mindnek lenne párja, akkor nem létezne anyag sem.
#18
Az nem lenne baj hogy nem tudományos kézikönyv. De hogy teli van tudományos tévedésekkel, az egyértelműen bizonyítja hogy nem egy mindent tudó lényezet ihlette.
#17
Inkább vedd úgy hogy nem is mondtam semmit!
Aki annyira mesevilágban él hogy már a wikipédiát hiszi mérvadónak a tudományban, a valós tudományos adatokat meg gondolkodás nélkül kukázza, azon már csak a csoda segíthet! Szorítok neked!
Úgy, hogy a Bibliában az erkölcsi útmutatásokat vesszük komolyan, nem pedig a "tudományos" állításokat.
A tudomány és a hit két KÜLÖN dolog, amely egymással kitérő síkban áll. Az eszközeik is eltérőek. Nem lehet tudományos dolgokat csak hitre alapozva megállapítani, és ez fordítva is igaz, amit már tudományosan bizonyítottak, az nem hitkérdés többé.
Amikor pl. valaki nem hisz el tudományos tényeket, mert "nem az van a Bibliában", akkor abba a hibába esik, hogy hit által kíván igazolni egy, a tudomány tárgykörébe tartozó dolgot - persze tévesen. Ennek fordítottja, amikor arról beszél valaki, hogy egy vallás nem hiteles, hiszen a tudomány már bizonyította, hogy az nem úgy van - vagyis cáfolni vél egy egész hitrendszert annak egy tudományosan nem korrekt eleme alapján. Ettől még nem lesz igaza abban, hogy az egész hitrendszer hibás.
Ennek ellenére, vagy éppen ezért, a tudomány és a hit remekül képes kiegészíteni egymást. Csak ne keverjük a módszereket. A Biblia a hit kérdéskörébe tartozik, NEM természettudományos könyv, ennek megfelelően kell kezelni.
"a Bibliában az erkölcsi útmutatásokat vesszük komolyan, nem pedig a "tudományos" állításokat."
Na, ez elég baj.
Neked pl. mennyi rabszolgád van? Rendesen vered a gyereked?
Megkövezed, aki kétfajta anyagból készült ruhát visel (gy.k.: mindenkit) ?
Különben is, ha megcáfolódik valami a Biblia soraiból, akkor már nem lehet szent, kérdésessé válik, hogy valóban Isten sugalmazta és ezzel annak az Istennek a léte is megkérdőjeleződik, amit csupán a Bibliából is,erünk.
Ha megszakad a körkörös érvelés, ami eleve hibás, akkor már nem lehet kitartani a Biblia igazsága mellett, mert ha hazugságok, vagy tévedések vannak benne, akkor elveszti hitelét, így nem bizonyítja többé Isten létezését..
"Na, ez elég baj.
Neked pl. mennyi rabszolgád van? Rendesen vered a gyereked?
Megkövezed, aki kétfajta anyagból készült ruhát visel (gy.k.: mindenkit) ?"
A kereszténység mindig is erkölcsi progresszivista volt, hisz abban, hogy a tanításokat Isten fokozatosan adja az embernek, ahhoz viszonyítva, hogy éppen hol tart, mennyire felkészült. A szemlélet tehát lineáris. (Maga a nyugati linenáris történelemszemlélet és a fejlődés gondolata is keresztény eredetű)
Az Ószövetségen belül is változik az erkölcs, például Isten Ábrahámnak még nem nyilatkoztatja ki a Tízparancsolatot, csak Mózesnek.
A kereszténység az általad említett dolgokat már a kezdetekkor elvetette, mert a kinyilatkoztatás túllépett rajta.
Egyébként miért olyan nehéz megérteni, hogy a Biblia nem természettudományos mű, soha nem is volt az. Eleve a Teremtés Könyvében két teremtéstörténet van, amelyek különböznek. Ez mégsem okozott problémát, mert a szakralitás, a vallás máshogy működik, mint a tudomány, nem az a funkciója, mint a tudománynak. A művek keletkezésekor nem volt cél a természettudományos pontosság, nem is létezett még mai értelemben vett tudomány. A teremtéstörténet műfaja himnusz, egy prózában megírt lírai mű. Szimbólumokkal dolgozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!