Mi a kreacionisták által elfogadott "mikroevolúció" oka?
Kreacionisták, teremtéshívők, evolúciótagadók válaszát várom.
Mi az oka annak, hogy az élőlények kis mértékben változnak, alkalmazkodnak a környezetükhöz? Hogyan képesek erre? Mi a mozgatórúgója a folyamatnak?
Természetesen a táplálkozási szokásaid ugxanúgy nem képezik részét a genetikádnak, mint az általad tanult nyelvek. Azt értsd meg hogy a dolog pont fordítva működik! Szóval nem az az első,hogy jön valami új környezeti hatás, és majd utána kialakulnak az alkalmazkodáshoz szükséges tulajdonságokért felelős gének. Éppen ellenkezőleg, a populáció egyedei már eleve kisebb nagyobb mértékben eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, és ha történik valami változás a környezetben, egyesek tulajdonságai már eleve hatékonyabbak, mások esetében pedig hátrányosabbak az adott változáshoz való alkalmazkodás tükrében.
Aztán a következmény már az, hogy aki a saját eltérő tulajdonságainak köszönhetően nagyobb eséllyel él tovább, több utódja lesz és azon tulajdonsága ami őt sikeresebb túlélővé tette, a következő generációkban az utódai által elterjed.
Fogak esetében, hát, ma a modern fogorvos-tudománynak köszönhetően ez kevésbé szelekciós tényező, de korábban a rosszabb, gyengébb fogszerkezettel rendelkező emberek nagy eséllyel hamarabb meghaltak az átlagnál, hiszen egy egyszerűbb fogprobléma vagy abból eredő fertőzés már elvihette őket, ezáltal is szelektálódott az emberiség.
Furcsa, mert én ezt a választ kaptam:
"Nézd már meg a fogazatunkat! Szinte nincs már olyan gyerek, akit ne kellene fogszabályzásra vinni, mert az evolúció során egyre jobban keskenyedett az alsó állkapcsunk (gracilisabb lett), és egyre erőtlenebbé vált a rágásunk a csontozatunk (mert főztük, sütöttük a húst, meg mindent, és egyre kevésbé volt szükségünk az erős rágásra, és fogakra)."
Ja, hát ez meg a dolog másik fele. Amikor megszűnik egy szelekciós hatás, és így a korábban gyengébbnek minősülő tulajdonságok is elterjedhetnek.
Az előző kommentben erősen csak az egyik oldalról közelítettem meg a kérdést, bocsi érte.
Az első magyarázatnál a táplálék megváltozása hatásaként magyarázta a fogak változását, míg a másodikban az a magyarázat, hogy megváltozik valami, és ha a változás olyan, akkor azt lehet esetleg előnyösebben kihasználni.
De ha a táplálkozás megváltozása okozza a genetikai változást, akkor abban találok ellentmondást, hogy genetikai változást nem okoz a tapasztalt, és tanult dolgok, ahogy például egy nyelvhasználat generációról generációra történő elsajátítása sem eredményez genetikailag tanulékonyságot az adott nyelvből. De ha nem a táplálkozás megváltozása okozza a fogak változását, akkor a magyarázó válaszoló valótlan dolgokat állít. Ennyiben találok ellentmondást.
"Az első magyarázatnál a táplálék megváltozása hatásaként magyarázta a fogak változását"
Ez is pont ugyanaz az eset, mint amit a mondat második felében írsz. Hiszen az egyes egyedek fogazata ugyanúgy alapból eltérő lehet, mint bármilyen más tulajdonságuk.
Valakinek kicsit erősebb, vagy kicsit jobban bírja a savasabb ételeket, esetleg kicsit kevésbé hajlamos a szuvasodásra, stb.
Ha megváltoznak a táplálkozási szokások, akkor is utólagosan szelektálódnak ki azok a már meglévő változások, amelyek az új táplálék fogyasztására nézve előnyösebbek vagy épp hátrányosabbak lehetnek.
De ez a magyarázat csak fantazmagóriának tűnik, és nincs nagyobb súlya, mint az első válasznak, ami:
" (MERT (!!!!!) főztük, sütöttük a húst, meg mindent, és egyre kevésbé volt szükségünk az erős rágásra, és fogakra)."
Most akkor azért, mert megváltozott a táplálkozásunk, vagy a megváltozott csontok miatt változott meg a táplálkozásunk?
"Most akkor azért, mert megváltozott a táplálkozásunk, vagy a megváltozott csontok miatt változott meg a táplálkozásunk?"
Azért, mert megváltozott a táplálkozásunk. De mégegyszer ismétlem, nem úgy, hogy az emberek elkezdtek valami újat enni, és ezután varázsütésre megjelentek az ehhez kellő tulajdonságok. Hanem eleve rengeteg ember született különféle tulajdonságú fogazattal, és egyes tulajonságok alkalmasabbak bizonyos újfajta táplálék fogyasztására, mások kevésbé. Ezáltal egyesek előnybe kerülnek, mások hátrányba.
Aki előnybe kerül, az nagyobb eséllyel örökíti tovább a saját egyedi tulajdonságait a fogsorát illetően, aki hátrányba, az pedig épp ellenkezőleg.
Szóval az étrend változásával nem új tulajdonságok jelennek meg, hanem már létező tulajdonságok kerülnek előnyösebb helyzetbe, és ezáltal elterjednek.
A 112. válaszodban idézett bekezdés pont arról szólt, hogy mivel az ételeink feldolgozásával megszűnt az a szelekciós tényező, ami miatt korábban előnyösebb helyzetben volt akinek mondjuk erősebb fogazata és nagyobb szemfoga volt a hús tépéséhez, ezzel gyakorlatilag pont az a hátrány szűnt meg, ami korábban kiszorította a gyengébb fogazatot és a keskenyebb állkapcsot. Így ami korábban hátrányos volt, később már nem volt az, így el tudott terjedni.
De ez esetben is igaz az, hogy akkor tud egy keskenyebb állkapocs elterjedni, ha már eleve így születik valaki, és olyan helyzetbe kerül ahol emiatt nincs hátrányban. Az továbbra sem igaz, hogy először megváltozik a táplálkozás (vagy bármilyen környezeti tényező), és majd utána mágikus módon megjelennek az odaillő tulajdonságok. Azok a tulajdonságok már előtte is kellett hogy létezzenek, a faji szintű változást az okozza, hogy ezeknek van-e esélye elterjedni és jobban kifejeződni vagy sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!