Nem inkább az ítélkező hatalommal rendelkező Istenre van szükségük az ateistéknak?
"szemezgetsz az én írásomból"
Pár dolog van, amiben vagy megegyeztünk, vagy fölösleges folytatni. Ha szeretnéd, kérdezz.
"miért nem egyből iylen világot teremtett és miért nem zsarnok a végén"
Eszerint te úgy gondolod, hogy ebben a világban már nem lesz szaporodás?
Akkor csak a teremtés után volt zsarnok? Ott ugyanis nem volt önkéntesség.
Ez meddig tartott volna, ha nincs bűnbeesés?
És mi történt volna utána egy tökéletes világban?
"Vagyis nem önfenntartó."
Az anyagot és az energiát nem kell külön fenntartani. Bár nem marad fenn örökké - de pár 100 milliárd év azért elég hosszú.
"Ez Isten definíciója volt. Azt nem kell bizonyítani."
Igen - de így ez nem bizonyíték, csak egy feltevés.
Ezt azzal lehet többé-kevésbé bizonyítani, ha teljes rendszer épül fel belőle, ahol EGYETLEN hiba sincs.
Márpedig kapásból elképzelhető olyan világ is, ahol NINCS teremtő isten, szóval ez rögtön bukik.
Max. egy alternatíva - de akkor meg felesleges, hiszen nélküle is működik a világ.
"a klón öregebb is, PLUSSZ nincs másik korrigáló DNS."
Ezt honnan veszed?
Dolly sejtjei a születésekor egészen pontosan olyanok voltak, mint az anyjáé 5 éves korában.
Pont annyi korrigáló DNS-e volt, mint neki.
"nem hallottam, hogy már meglévő és nem születendő egyedből génmanipulációval"
Most volt egy ilyen, ahol örökletes betegséget gyógyítottak. Persze ettől még ember maradt :-)
De az elvi lehetőség megvan.
"Mondhatnál néhányat, amelyiknek ismert a valószínűsége."
"Nézd meg a Wikin Istent."
Később.
"Isten léte és Jézus isteni mivolta miért igen valószínű."
Ez az isten nem létezik, ez 100%
Itt nincs valószínűség.
Valószínűleg Jézus sem létezett, vagy nem egy ember volt.
"Te személyesen láttál-e már atomot"
Ugorj be a BME-re, ott van atomreaktor és ködkamra is. Megnézheted.
Vagy menj el valakihez, akinek van alagútmikroszkópja.
A génekkel mi bajod? Ilyen alapon hungarocell se létezik.
1000 módon van már bizonyítva.
"Azt kérdeztem, hogy az örök szerelem ideája hogy jön az evolúcióhoz? Sehogy! Az ember szíve mélyén mégis úgy érzi, az igaz szerelem erősebb a halálnál."
Ez csak egy érzés, ami szintén hasznos - de nem igaz.
"Egy ateista tudós azzal indult el a hit útján, hogy meghalt egy hozzátartozója"
Sajnos az észt bárki eldobhatja. Tudós is.
"egyszerűen szembenézett a ténnyel: hogy a szíve mélyén őt nem érzi halottnak."
És? Ez mit bizonyít?
"Pedig nagy ateista volt, de nem tudott mit kezdeni ezzel a tapasztalattal..."
Ahogy mondod. Sajnos senki sem védett a leépüléssel szemben.
"Ha az ateisták szembe néznek önmaguk belső világával, ott érdekes dolgokat találnak. Mint írtam, igenis az, hoyg vannak bennünk olya vágyak, amik tőlmutatnak e világ keretein"
Persze. Örökmozgóra is vágyunk - ami halálbiztos, hogy nincs.
"semmi mással nem magyarázhatóak, minthogy evilág kereteit az ember túl tudja lépni"
Összekevered az okot és a célt.
"Ha nem így lenne, honnan lennének ezek a vágyak?"
Tessék?
Na, sürgősen menj vissza gondolkodni...
ha neked vágyad van egy örökmozgóra, akkor lesz örökmozgó?
NEM!
"rossz kérdés az, hoyg Istent ki hozta létre?"
Nagyon kevés rossz kérdés van. Ez KÍNOS kérdés!
Ugyanis itt jön elő a hited fonáksága!
Nem csak az, hogy (esetleg) nem igaz - még rosszabb, hogy nem is hasznos! Mert mit is jósol meg neked ez a hit, ami aztán TÉNYLEG bekövetkezik?
"itt igenis logikusan eljutunk objektíven ahhoz, hogy a mi téridőnkön kívül kellene gondolkodni"
Mert? Lehetséges - csak éppen nem következik semmiből.
Ezen kívül semmit nem old meg: mert jó, más téridő.
Akkor ő hol van, milyen szabályok vannak ott és hogyan keletkezett? Egyedül van, vagy sokan vannak?
Netán pont olyan világ, mint a miénk lesz majd valamikor?
Sokkal több kérdést felvet, mint amennyit "megold".
"Ezen kívül csak azt modnhatjuk, hoyg Istennek nem volt keletkezése, hanem Ő mindig is létezett önmagában."
Ez viszont nem magyarázat.
És, ha már a logikát említed... mi a logikusabb?
Hogy egy végtelenül bonyolult isten létezik csak úgy magától - vagy egy végtelenül egyszerű anyag létezik csak úgy magától? Melyik fog pl. először keletkezni?
"Eszerint te úgy gondolod, hogy ebben a világban már nem lesz szaporodás?"
Hí, ez az egyik legnagyobb titok, nem tudom, hogy lehetne ezt egy ateistának elmondani. A férfi és női kapcsolat és az abból születendő gyermek egy nagyobb isteni mintának a kisebb szintű párhuzama. A mennyben a nagyobb isteni minta fog megvalósulni. Vagyis nem lesz a most ismert szaporodás, de jobb dolog lesz helyette. Szerintem legyen ennyi elég, mert ez egy igen nagy misztérium (gyakorlatilag a legnagyobb) és sokmindent kellene előzetesen tisztázni hozzá.
"Akkor csak a teremtés után volt zsarnok? Ott ugyanis nem volt önkéntesség."
Hu, vazeg, Hozzád tényleg kell türelem... :) A teremtéskor már kezdetben ott volt az a rohadt fa, amivel az ember választás elé volt állítva! Ha megnézed, a fa a "jó és rossz tudás fája" volt. Vagyis: a teremtett világban minden jó volt, nem volt benne rossz. Azért mert Isten nem alkot rosszat. De már kezdetben választhatott az ember, hogy megmarad ebben az egyöntetű jóban vagy megismeri a jó-rossz dualizmusát. Ha nem lett volna ott a fa az Éden kellős közepén, akkor lett volna Isten zsarnok. A bukás után pedig Isten teljes joggal mondhatta volna, hogy oké, ember döntöttél, úgy kell neked, halj meg, az élet fáját pedig egy villámcsapással kiirtom, és a Biblia végetér az 5. oldalon. De nem ezt tette, hanem megmentette az embert ennek ellenére, sőt még az Élet Fáját se örökre zárta el, mert a Biblia végén, a Jelenések Könyvében ismét vígan esznek róla az emberek! tehát az emberi szabadsággal bukott el az ember, de Isten hasonló szabad döntéssel vezeti vissza a Jóhoz az embert. És most már előre prognosztizálom, mi lesz a következő kérdésed így erre is válaszolok. :) A kezdeti Éden és a végső Menny között van némi különbség. Sokan azt hiszik, ugyanoda kerülünk vissza, de nem, és pont ez adja az egész dráma értelmét! Én azok teológiai véleményét osztom, akik szerint a teremtett ember jó volt, nem volt bűne, de nem volt tökéletes! A tökéletesség nem pusztán hibátlanságot jelent, mert hibátlanul is lehet még hová fejlődni. A kezdeti ember egyfajta ártatlan gyermekkorban volt, de a felnőttéválást, a teljes tökéletességet még nem érte el. Ha nem bukik el, ezt valszeg hamarabb elérte volna, de mivel elbukott, ezért már csak Isten kegyelméből és segítségével érheti el. De pont erről szól az egész megváltás, hogy már az Egyházban is szorosabb kapcsolat jön létre Isten és az ember között, mint ami az Édenben volt! Ehhez mondjuk meg kellene érteni az legalább Eucharisztia és a Bérmálás szentségének titkát, de enélkül talán annyi is elég, hogy az ember azért bukott el, mert nem volt még tökéletes, és a Mennyben azért nem bukik el, mert már tökéletes lesz (még akkor is, ha az gyakorlatilag egy végtelen fejlődés), a szabadsága a többféle jó közül való választás lesz, a mindenhatóság megközelítése, a kiteljesedő teremtő erő. Ha az ember valódi fejlődést ér el lelki téren, akkor látja, hogy milyen elképesztő távlatok nyílnak meg előtte, de aki még a lélek létében is kételkedik, az vacakol ezzel, hogy akkor most mit is csinál az, aki nem vétkezik meg hogy érhető el az.
"önfenntartó élet"
Itt igazából azt akartam kidomborítani leegyszerűsítve, hogy alaptapasztalat, hogy az élet nem képes csak önmagát fenntartani, vagyis ami él, az táplálkozik is. Vagyis nincs olyan, hogy keletkezik/teremtődik egy élet és az utána mindentől függetlenül fenn tud maradni egymaga. Ilyet csak Isten tud, akinek a mi téridőnktől függetlenül is önmagában van örök léte és minden másnál "létezőbb".
"Igen - de így ez nem bizonyíték, csak egy feltevés."
Tudom. :)
"Márpedig kapásból elképzelhető olyan világ is, ahol NINCS teremtő isten, szóval ez rögtön bukik."
Elképzelhető, de számomra - bocsánat a leegyszerűsítésért - semmivel sem logikusabb és értelmesebb az a magyarázat, hogy a mi univerzumunk úgy keletkezett, hogy a mindenség egy kiterjedés nélküli pontban volt valamikor valami óta, ami aztán valami miatt felrobbant, és a tágulás elvárható lassulását valami gyorsítja benne, de eközben véletlen defektek láncolatával kismillió baromi jó élőlény alakul ki és az egyik jelenleg pl. bonyolult szimbolikus kommunikációt folytat a világ más táján élő értelmes egyeddel; mint az, hogy egy hatalmas mitikus óriásmadár óceánba pottyantott tojásából lett az ég és a föld. Akkor még mindig az a legértelmesebb, hogy volt ugyan egy időbeli kifejlése és fokozatos elrendeződése a mindenségnek, de ez olyan jól sikerült, hogy még az emberi értelem is csak lassan fogja fel, tehát az egész folyamatot egy nálunk nagyobb értelem indította be és irányította. Ezt sokkal egyszerűbb elfogadni józan megfontolásból is. A tudomány sok fehér foltját tök egyszerűen megmagyarázná Isten léte, de itt bizony a tudomány nem az egyszerűbb, hanem a bonyolultabb magyarázat erőltetése felé halad. Végülis, így többet tudnak publikálni, valamiből a tudósoknak is élni kell...
"a klón öregebb is, PLUSSZ nincs másik korrigáló DNS."
A hangsúly a MÁSIK-on van. :) Mint írtam, normál foganáskor az egyik gén korrigálhat egy másik párhuzamos gént. Többek között ez a veszélye a közeli rokonok házasságának is, mivel hasonló génkészletük miatt több hibás gén lehet bennük párhuzamos. A klónnál pedig esélytelen, hogy másik párhuzamos gének korrigálják az esetleges defekteket, mivel nincsen másik párhuzamos DNS.
„Most volt egy ilyen, ahol örökletes betegséget gyógyítottak. Persze ettől még ember maradt :-)”
Na, ez mindjárt más. Tudod alapvetően úgy születnek új egyedek, hogy a génben lévő kódok alapján fokozatosan felépülnek a fehérjéik is így kapnak pl. emberi vagy retek alakot. De ez a normál születés folyamata. Ráadásul a növények nem anyaméhben keletkeznek, hanem a magból föld víz és napfény hatására. A felnőtt egyedben pedig már felépültek a fehérjék, sejtek, azokból csak egy új születéssel épülhet fel másfajta egyed. De egyébként a felnőtt egyedben is van sejtosztódás ami alapvetően a DNS alapján megy, de itt csak ugyanolyan sejtek pótlódnak az elhaltak helyettesítésére, itt mondjuk el lehet érni, hogy a beteg sejtek helyett egészségesek másolódjanak, gondolom erről volt szó. De ez egy helyi folyamat és nem változtatja meg az egész egyed alapvető teljes morfológiáját vagy faji besorolását. Jól van, megnyugodtam, hogy még nem ilyen vad sci-fi világot élünk.
„Ez az isten nem létezik, ez 100%
Valószínűleg Jézus sem létezett, vagy nem egy ember volt.”
Ez szubjektív véleményed, de a tények mást mondanak. Egyébként egy jogásznál (egyetemei tanár) is olvastam, hogy pl. Krisztus feltámadására van annyi összefüggő bizonyíték, ami alapján egy semleges bíróság is megalapozottan megállapíthatja, hogy megtörtént.
„atom/gén”
Ezzel természetesen csak azt akartam jelezni, hogy az ateisták sem ellenőriznek személyesen mindent, hanem tekintély alapon elhiszik másoknak, hogy úgy van, vagy egyszerűen ésszerűnek tűnik számukra. van egyfajta normális belátás az emberben, amihez nem feltétlenül kell MINDEN KÉTSÉGET KIZÁRÓ bizonyíték. Ha elolvasod Swinburne vagy Gödel levezetését, Isten is legalább ilyen valószínűen létezik.
„Ez csak egy érzés, ami szintén hasznos - de nem igaz.”
Miért ne lenne igaz egy érzés? Tapasztalt tény.
„Sajnos az észt bárki eldobhatja. Tudós is.”
Ez a tudós pont nem dobta el az eszét, mert nem dobott el egy tényt: hogy képtelen megszüntként tekinteni egy emberre, akit szeret. A legtöbb atesita lazán félredob rengeteg tényt pusztán azért, mert nem a külvilág tárgyaiból, hanem önmagukból származnak. Mi lenne, ha a világnézetüket is ugyanilyen alapon félredobnák és elkezdenének önmagukba nézni? Kínkeservvel próbálnak az objektivitásra törekedni, de minden objektumot szubjektumok fognak fel, tehát mindig lesz torzítás. Egyedül akkor nincs torzítás, ha a szubjektum és objektum ugyanaz, vagyis önmagukba néznek! Ott bizony sok érdekes dolgot találnának, amik nem szorulnak bizonyításra, mivel nem is bizonytalanok…
De miért is nem képes az ember megbékélni a halállal?
„ha neked vágyad van egy örökmozgóra, akkor lesz örökmozgó?”
Én itt nem ilyen vágyakról beszéltem, hanem olyanokról, amik elemi szintűek az emberben. Nézzünk egy egyszerűbb példát: pl. akarsz egy gyors kocsit. Ha szerzel egy ilyet, ott végetér a vágy? Nem, mert ha ez megvan, akarsz egy még gyorsabbat. Ha az is megvan, még gyorsabbat és így tovább, sosem mondod azt, hogy ez már elég, nem vágysz többre. Pedig az az elemi vágy munkálkodik benned, amely legyőzi a jelen téridő korlátait, a kocsi csak egy olyan dolog, amiről azt hiszed, hoyg ezt a vágyad kielégíti, pedig nem. Ugyanez van a dicsőség iránti vággyal. Kisfőnök akarsz lenni, aztán nagyfőnök, és megelégednél, ha pl. király lennél? Nem, mert valójában a világ felett akarsz győzni, a Menny dicsőségét szomjazod szíved mélyén. Stb. Ezek olyan elemi vágyak, mik sosem elégülnek ki teljesen földi keretek között, csak vagy az őrült javak hajszolása vagy a csalódott depresszió felé viszik az embert. Hacsak nem képes megfékezni evilágra irányuló vágyait, de attól még az elemi vágyak megmaradnak és egy kiélezett helyzetben ismét feltörhetnek, mert csak akkor lesz boldog az ember, ha nem e torz, szenvedéssel teli, múlékony világban keresi ezek beteljesülésést, mert itt állandó kudarc éri.
"rossz kérdés az, hogy Istent ki hozta létre?"
Nagyon kevés rossz kérdés van. Ez KÍNOS kérdés!”
Egyáltalán nem. Mi nem volt érthető abban, amit írtam? A „teremtő teremtője” egyrészt egy fölösleges végtelen láncot nyit meg, aminek a végén úgyis el kell jutni egy ősteremtőhöz, tehát eleve kezdhetnénk ezzel is a választ. Másrészt meg, ahogy írtam a mi világunk időbeliségét egyszerűen és logikusan nem lehet ráhúzni egy ezen a rendszeren kívül és már a rendszer idejének elindulása előtt is létező valakire. Vagyis rossz a kérdés. Van ilyen.
„Akkor ő hol van, milyen szabályok vannak ott és hogyan keletkezett? Egyedül van, vagy sokan vannak?”
Tudunk róla, hogy van az angyalok világa is, az égi világ. Nevezheted ezt is téridőnek, de merőben más az ő téridejük, mint a miénk. Pontos leírás persze nincs róla, de nincs okunk azt sem feltételezni, hogy az pusztán egy miénkhez hasonló párhuzamos univerzum, mert egészen más alaptörvények is uralkodhatnak ott. Ez gyakorlatilag a lelki vagy (vallási értelemben vett) égi szféra. De azt is tudjuk, hogy Isten ott sem pusztán egy a sok lény közül, mert ennek a világnak is a teremtője (lásd a Biblia első szavait). Tehát ha esetleg hitelt adunk a poliverzum elméleteknek, akkor le kell szögezni, hogy az az Isten, amit mi ismerünk, legalább minden olyan világ teremtője, amelynek bármi kapcsolata van a mi téridőnkkel (hiszen a Biblia említ ilyen kapcsolatot bőven az „ég” és a „föld” között), de amelyiknek nincs kapcsolata a miénkkel, annak léte nem bizonyítható, vagyis nincs okunk feltételezni, hogy bármi létezik bármilyen rendszerben, amit nem az az Isten hozott létre, amit mi ismerünk. Ebből pedig: na mi következik?
„Mi logikusabb: Hogy egy végtelenül bonyolult isten létezik csak úgy magától - vagy egy végtelenül egyszerű anyag létezik csak úgy magától? Melyik fog pl. először keletkezni?”
Én másképp látom. Szerintem Isten végtelenül egyszerű (csak időnként mi bonyolítjuk túl Őt), az anyag inkább bonyolultabb, de nem végtelen. Tudtommal a tudomány sincs ezen az állásponton, bár erről nehéz nyilatkozni, de pl. ott van az érdekes Olbert-paradoxon, miszerint szimplán az, hogy sötét az ég, bizonyítja, hogy az univerzum térben és/vagy időben véges.
Szépen írsz Girgoy, nagy átélt élmény lehet a szívedben. Köszönet.
Csak, hogy tudd, nem mindenkinél reménytelen.
De aki aszerint alakítja ki a "hitét", világképét, hány db és hány éves tudós ateista, az nem fog ebből tanulni.
*
"A tudomány hatalma […] az embert normális életrendjétől megfosztja, és életét olyan egyre értéktelenebbé váló vegetatív létté fokozza le, amelynek semminemű jelentősége, súlya, szépsége, igazsága, komolysága, világossága többé nincs."
/Hamvas Béla
Köszi. :) Valóban én is azt érzem, hogy sok ateista egyvalamihez ragaszkodik görcsösen és nem veszi észre, hogy eközben száz dolgot veszít el szépen lassan...
De hintegetjük a magokat, ahol járunk, az pedig már nem rajtunk múlik, melyikből mi kel ki.
"A tudomány hatalma […] az embert normális életrendjétől megfosztja, és életét olyan egyre értéktelenebbé váló vegetatív létté fokozza le, amelynek semminemű jelentősége, súlya, szépsége, igazsága, komolysága, világossága többé nincs."
Az ilyesmit mindig csak kívülállóktól hallom.
"nem lesz szaporodás?"
Hí, ez az egyik legnagyobb titok, nem tudom, hogy lehetne ezt egy ateistának elmondani."
Roppant egyszerűen:
1: Gyarapodni fog az emberiség ott is,
vagy 2: Nem fog gyarapodni.
A módszer most nem érdekes.
Tehát?
"teremtéskor már kezdetben ott volt az a rohadt fa, amivel az ember választás elé volt állítva!"
Tehát szerinted sem volt semmi más célja, mint hogy bűnbe vigye az embert? Hallottam már ezt, de nagyon kegyetlennek hangzott.
Amúgy nagyon sok kérdésemre nem válaszoltál: pl. a terroristára. A bombával felékszerezett rabja - szerinted teljesen szabad? Mert pont ugyanaz a választása van, amit te is mondtál.
Az abortuszos kérdésemre válaszolnál?
"Ha megnézed, a fa a "jó és rossz tudás fája" volt. Vagyis: a teremtett világban minden jó volt, nem volt benne rossz."
Egyrészt volt: ez a fa. Plusz a sátán is, ugye (még nem volt rossz, de később MAGÁTÓL azzá vált).
Másrészt pedig a két mondatod NINCSEN logikai kapcsolatban.
"Azért mert Isten nem alkot rosszat."
Ha én kiteszek a főút közepére egy 8 MT-s bombát, és nagy betűkkel ráírom, hogy "BOMBA" - szerinted én sem alkottam rosszat?
"De már kezdetben választhatott az ember, hogy megmarad ebben az egyöntetű jóban vagy megismeri a jó-rossz dualizmusát."
Elmondanád, hogy milyen szempontok segítették őt a választásban?
"A kezdeti Éden és a végső Menny között van némi különbség."
Ezt már kérdeztem - de örülök, hogy válaszoltál rá.
"a teremtett ember jó volt, nem volt bűne, de nem volt tökéletes!"
Akkor viszont a teremtett világ NEM volt tökéletes!
Így az istennek semmi oka csodálkozni a dolgokon - amit amúgy látott előre is.
"pont erről szól az egész megváltás"
Nagyon lassú és egyáltalán nem hatékony. Ahelyett, hogy minden embert megmentene egy pillanat alatt - talán minden 100-dikat ment meg és egy élet kell hozzá.
"aki még a lélek létében is kételkedik"
Leírnád, hogy pontosan hogyan néz ki, és mit csinál az a lélek, amelyik nem az agyműködésed következménye?
"az élet nem képes csak önmagát fenntartani, vagyis ami él, az táplálkozik is"
Ezzel mi a gond? Amíg anyag van körülöttünk, addig táplálék is van. Ez sok milliárd évet jelent!
Isten miért nem tudja békén hagyni erre az időre azt, aki ezt kéri tőle? Tudod: a szabad akarat.
Aztán majd szépen eltűnik ez a társaság magától is - nem kell még külön kivégezni.
"Márpedig kapásból elképzelhető olyan világ is, ahol NINCS teremtő isten, szóval ez rögtön bukik."
Ez azt jelenti, hogy ez sem bizonyíték.
Az, hogy neked mi tűnik logikusnak, itt nem számít. Egyébként sem számítana, de ráadásul elég furán kezeled a logikát is.
"a mindenség egy kiterjedés nélküli pontban volt valamikor valami óta, ami aztán valami miatt felrobbant"
Ezt azért nem találod logikusnak, mert nem érted.
Csakhogy ez a bizonyított... ez van.
Lehetséges, hogy nem egy pont volt, hanem pár méteres átmérőjű, és persze nem volt ebben a formában csak nagyon rövid ideig.
"eközben véletlen defektek láncolatával kismillió baromi jó élőlény alakul ki"
Csak tudod: erre VANNAK bizonyítékok.
Az istenedre meg nincsenek.
Szerintem ne használd a "logikusnak tűnik" kifejezést, mert valami vagy logikus - vagy nem. Ha logikus, akkor teljesen az. Nem tűnik!
Ugyanígy a JPE (józan paraszti ész) CSAK ott működik, ahol a józan paraszt él. Vagyis nem igaz nagyon kicsi, nagyon nagy, nagyon messzi, stb. dolgokra!
Pl. az, hogy egy részecske egyszerre 2 helyen legyen, ugye mindenféle józan észnek ellentmond - mégis így van!
DE!
Ez nem jelenti azt, hogy mostantól minden képtelennek tűnő dolgot el kell fogadni!
"A tudomány sok fehér foltját tök egyszerűen megmagyarázná Isten léte"
NEM IGAZ!
Egyrészt az nem magyarázat 8000 különböző kérdésre, hogy "isten csinálta". Mert akkor hogyan csinálta?
Ráadásul csak elfedné a problémákat: nem vinne előre. Egy magyarázat nem csak azt magyarázza meg, amit most nem tudsz - hanem újabb dolgokat is jósol.
Olyat, amit aztán ellenőrizni is lehet.
A Biblia mit jósol, ami az elmúlt 2000 évben beteljesedett, és a jóslat alapján tökéletesen lehetett látni ELŐRE IS?
"a tudomány nem az egyszerűbb, hanem a bonyolultabb magyarázat erőltetése felé halad"
Sajnos a világunk bonyolult. Annál bonyolultabb, minél távolabbra merészkedsz a megszokott napi dolgoktól.
"Végülis, így többet tudnak publikálni, valamiből a tudósoknak is élni kell..."
Na, ez meg rosszindulat.
"normál foganáskor az egyik gén korrigálhat egy másik párhuzamos gént"
Igen, de itt nem erről van szó.
Dolly PONTOSAN olyan, mint az anyja. Amit az anyjában korrigált az a másik gén - azt benne is.
Amúgy ez a "másik gén" rongálhat is - nem árt, ha tudod.
Csak ez általában a gyerekeidben jön majd elő, ha neked jó génjeid vannak.
"A felnőtt egyedben pedig már felépültek a fehérjék, sejtek, azokból csak egy új születéssel épülhet fel másfajta egyed."
VAGY mesterségesen. De neked magyarázhatok... állandóan csak azt hajtogatod, hogy MÉG eddig nem volt ilyen.
„Valószínűleg Jézus sem létezett, vagy nem egy ember volt.”
Ez nem szubjektív vélemény, hanem abból van, hogy a Biblián kívül egyetlen nyoma van ÖSSZESEN, és ez sem bizonyított.
Ezzel együtt még mindig csak valószínűségről beszéltem.
"Krisztus feltámadására van annyi összefüggő bizonyíték, ami alapján egy semleges bíróság is megalapozottan megállapíthatja, hogy megtörtént."
Mondanál egyet, ami TÉNYLEG bizonyíték?
Segítek: ne a Bibliából olvasd. Ott nincsenek bizonyítékok (olyan van benne, ami igaz, de azt máshol bizonyították).
„az ateisták sem ellenőriznek személyesen mindent"
Igaz. Értelmes ember bizonyos kritériumok alapján elfogad dolgokat.
"hanem tekintély alapon elhiszik"
Na, ezt nem! Bizonyítékról beszéltem.
"ésszerűnek tűnik számukra"
Igen, ilyen van. Ehhez az kell, hogy az eddigi tapasztalataihoz illeszkedjen. Hívőnél is.
De ez csak valószínűség, és felül lehet bírálni.
"Isten is legalább ilyen valószínűen létezik"
Bizonyítékot tudsz mondani? Ezt kérdeztem.
Ha csak valószínű, akkor kérem a %-ot és a becslés alapját. A hasraütés az nem alap!
„Miért ne lenne igaz egy érzés?"
Az érzés igazi, csak nem a valóságot mutatja.
„nem dobott el egy tényt: hogy képtelen megszüntként tekinteni egy emberre, akit szeret"
Ettől még nem fog megváltozni semmi.
Ha pedig ezt nem hiszi el, akkor EBBEN a témában NEM tudós.
"A legtöbb atesita lazán félredob rengeteg tényt pusztán azért, mert nem a külvilág tárgyaiból, hanem önmagukból származnak."
Konkrétan itt mire gondolsz?
Normális ember semmiféle tényt nem dob el, de nem is magyaráz túl. Ha van egy (pl. álom) élményed, akkor az NEM jelenti azt, hogy az a valóságban is megtörtént.
"Egyedül akkor nincs torzítás, ha a szubjektum és objektum ugyanaz, vagyis önmagukba néznek!"
Na, ott lehet csak igazán torzítani!
"De miért is nem képes az ember megbékélni a halállal?"
TE nem vagy képes... mások meg igen.
Viszont az igazság szempontjából ez mindegy. Örülnék, ha megértenéd végre.
„nem ilyen vágyakról beszéltem, hanem olyanokról, amik elemi szintűek az emberben"
Ugye nem gondolod azt, hogy az egyik vágy tárgya mindenképpen valós, míg a másiké nem?
Miért mondasz ilyen buta dolgokat? Pedig elég értelmes embernek tűnnél...
"akarsz egy gyors kocsit. Ha szerzel egy ilyet, ott végetér a vágy? Nem, mert"
Mert az evolúcióban EZ volt a hasznos, EZÉRT EZ TERJEDT EL.
Nagyon nehéz megérteni?
Amúgy létezik olyan, hogy véget ér a vágy.
"olyan elemi vágyak, mik sosem elégülnek ki teljesen földi keretek között"
Máshol sem, ne félj.
Az egész világ bukását ez okozta, nem? A sátán is pont erre vágyik - és, ha őt eltüntetnéd, a következő angyal lépne a helyére (mint ahogy van is elég híve most is). Ha minden angyalt kivégeznél, akkor az ember csinálna ilyet.
Ha az embert is mind kivégeznéd, akkor pár millió év alatt a majmok vagy más értelmes lények lépnének a helyükre.
Ezért volt eleve bekódolva a világ teremtésébe a bukása is - és ezért nem értem, hogy a majdani tökéletes világban miért nem lesz ilyen, ha az emberi természet nem változik?
Márpedig, ha változik, akkor:
1: az eredeti világ nem volt tökéletes,
2: ez bizony zsarnokság,
3: isten nem is egészen ezt ígérte!
Ugyanis ez azt jelenti, hogy a mennyben, ha odakerülünk, már valaki más fog feltámadni - nem én vagy te.
„ősteremtő"
Tudod, ezzel csak egy gond van: őt NEM lehetett teremteni.
Tehát akkor valószínűleg evolúcióval alakult ki.
Márpedig, ha ilyen lehetséges - akkor nem lehet az, hogy mi vagyunk azok?
„Akkor ő hol van, milyen szabályok vannak ott és hogyan keletkezett? Egyedül van, vagy sokan vannak?”
Az a baj, hogy erre megint csak ötleteid vannak.
A tudomány pedig ki fogja majd deríteni.
Ez a különbség.
„Szerintem Isten végtelenül egyszerű"
Ez, gondolom, vicc akart lenni.
De magyarázd el, hogyan gondolod.
"az univerzum térben és/vagy időben véges"
VAGY a fénysebesség túl lassú. Mindkettő lehetséges.
56: Nem tudom, ismered-e Belga: „Az a baj” c. számát? Szerintem hallgasd meg és közben elmélkedj ezen: leírtam Neked egy flottul működő kiegyensúlyozott szabályozó rendszert arról, hogy kormányoz Isten az ember szabad akaratával együtt, de Te még mindig azon pörögsz, hogy ... „Ha hagy a Jó Isten maga mellett (szükségképpen kevésbé jó) alternatívát, akkor az a baj, ha nem hagy ilyen alternatívát, akkor az a baj. Ha engedi Isten szabadon választani az embert, akkor az a baj, ha nem engedi szabadon választani, akkor az a baj.” Stb., stb. Holott valójában egyik sem úgy van, ahogy Te kitekered. Ebből látszik, hogy Isten nagyobb, mint az ember, Ő simán megold olyanokat, amiken mi agyongörcsöljük magunkat. Szerintem ezt beszéld meg magaddal, mert most már tényleg jó lenne megérteni így kb. 2 hét után. Még annyit elmondok, hogy ne valami hiányérzetbe menekülj megint, hogy a fáról előre mondta Isten, hogy ne egyen az ember (ennyi „támpont” elég kellett volna, hogy legyen, mert nem akárki mondta), de nem önmagában a fa volt a bomba, a sátán pedig kívülről jött ebbe a világba. De ezen felül nem írok újat erről a témáról, mert ne ilyeneken vacakolj, hanem a lényegen gondolkozz és értsd meg. Jelezd, ha megvan.
A többi:
"Lesz szaporodás?"
Azon a szinten, ahol ezt feltetted, azt válaszolom: NEM. Sőt, idézem:
Mt 22,30 Mert a feltámadáskor sem nem házasodnak, sem férjhez nem mennek, hanem olyanok lesznek, mint az Isten angyalai a mennyben.
De egyébként logikus is, hogy ha oda az emberek személyes döntésétől függően (is) jutnak be, akkor ne legyen olyan, hogy valaki eleve bekerül, mert ott születik és így előnye van. Nemdebár?
"A teremtett világ nem volt tökéletes!"
Bingo! Már ha a tökéletesség alatt azt értjük, amiről én regéltem, vagyis: ahogy az ember, úgy a teremtett világ is JÓ volt, nem volt benne semmi rossz, de nem a jóság csúcsán állt, mert volt még lehetősége tökéletesedni, kiteljesedni. Isten megáldotta a teremtményeket, hogy szaporodjanak, azt mondta az embernek, hogy művelje a kertet és hajtsa uralma alá a természetet, stb. Vagyis volt további cél, nem egy statikus dolgot teremtett, hanem olyat, amely egy bizonyos kezdeti távolságra volt Istentől (ami inkább természeti, mint minőségi volt), és innentől fejlődhetett tovább Isten felé vagy Istentől távolodva. Vili?
"pont erről szól az egész megváltás -
Nagyon lassú és egyáltalán nem hatékony."
Na, most már nincs kedvem önmagamat ismételni. Felteszem a találós kérdést, amit meg tudsz válaszolni, ha megértetted azt, amiről eddig írtam és nemcsak felszínesen átfutsz rajta azon agyalva, hogy csípőből valami ellenreakciót írj.
KI MIATT lassú és kevésbé hatékony ez a folyamat?
"Leírnád, hogy pontosan hogyan néz ki, és mit csinál az a lélek, amelyik nem az agyműködésed következménye?"
Nem. :) Mégpedig azért, mert ez is egy jó nagy és tök meddő, agyonrágott ateista-keresztény téma, ami fölöslegesen duzzasztaná a JELEN témát. Én itt igyekszem inkább friss lendületet vinni a dolgokba és nem az agyonrágott témákon pörögni a végtelenségig tök fölöslegesen. De ha érdekel a lelked, keresd meg önmagadban! Ne a testedben, mert az más, még ha kölcsönhatásban is van a kettő, és ne objektumot keress, hanem szubjektumot. Na jó, mégegy támpont, hogy lásd, milyen vagyok: a fizikai dolgok olyanok, hogy mész beléjük beljebb és beljebb, és ha eléred a középpontjukat, és még beljebb mész, akkor már kifelé mész és ismét a felszínre jutsz. A lélek nem ilyen, ott ha mélyebbre ásol, a végtelenségig mindig mélyebbre fogsz ásni. Ott a mélység tényleg mélységet jelent. Na, valami ilyet keress. Sok sikert! ;)
"Önfenntartó élet"
Nem hiszem el, hogy ezt még mindig nem érted. Na jó, fogalmazzunk úgy, hogy Isten nem szorul táplálkozásra az életbenmaradáshoz. Mihelyst te sem szorulsz arra, akkor mondhatod, hogy önmagadban van életed és mindentől (Istentől is) függetlenül tudsz létezni.
"Csakhogy ez a bizonyított... ez van."
Ó igen, annyira bizonyított, hogy talán egy évtizedig tartotta is magát frankón az Ősrobbanás elmélet, amíg csak meg nem jelent az a rejtélyes valami, ami ellentmondott a szétrobbanó modellnek, és ami előtt olyan paff volt a tudomány, hogy kínjában szimplán sötét energiának nevezte el, meg izé, sötét anyag is van biztos jócskán, mert hát ez tényleg sötét számunkra, és ebben tuttira biztosak vagyunk még egy ideig... :)
"Evolúció"
Hát ebbe se nagyon akarok belemenni, mert megint egy bazi nagy kanyar lenne, de hidd el: józanul szemlélve a hasonló génkészletű élőlényeknél annyira következik csak, hogy az egyikből lett a másik, mint az, hogy a villából lett a kanál. Becsületemre legyen mondva, sok dínós cikket elolvastam már, és egy dologban voltak közösek: hogy az újabb dinós cikkben mindig átrajzolták az addig tuttinak vélt törzsfejlődési ágat. Ennyire tutti ott minden, be kellene vallani, hogy ileyn bazi régi dolgokról egyszerűen tényleg nem tudunk nagyon tutti dolgokat mondani, csak legfeljebb olyanokat, amik nekünk valószínűnek tűnnek a megvizsgált igen töredékes adatokból és saját értelmünkből kifolyólag. De egyébként tudod mi a baj az evolúcióval? Mert józanul szemlélve én nem zárom ki - és még el is hiszem, hogy lehettek ilyenek -, hogy egy mutáció (ami alapvetően defekt és ritka és drasztikus hatásokra jön létre) pont előnyhöz juttat egy élőlényt, akinek sikerül módosított génjét továbbörökítenie, de ebbe az egész elméletbe annyi látens intelligenciát és megszemélyesítést visznek bele a tudósok tudatalatt, hogy ez már inkább panteizmus (vagyis a természet maga egyfajta gondoskodó Isten), mint ateizmus. Nem mondom, hogy tudatos, mert szerencsétlenek tudatalatt keresik az intelligenciát ott, ahol értelmes magyarázatot akarnak adni általuk makacsul deklaráltan értelem NÉLKÜLI folyamatokra! Mert a természetes szelekció akár működhet irányító intelligencia nélkül is spontán módon, de az, hogy pont egy olyan mutáció keletkezik, ami ezt elindítja, az már ép ésszel nem magyarázható értelem nélkül, ahhoz édeskevés a véletlen (pláne olyan mutációnál, amiknek egyszerre kell bekövetkeznie egyetlen egyedben két tök független szervben, mint pl. ha megnyúlik a nyak, akkor a szívnek meg nagyobbnak kell lennie, hogy jusson vér a fejbe), hacsak nem kölcsönzünk TUDATALATT egy icipici értelmet egy véletlen defektnek vagy defektláncolatnak. De ezek tudatalatti folyamatok, ezekről csak olyan ateistával lehet építően beszélgetni, aki képes önmagát olyan atomtudatosan megfigyelni, hogy tetten éri, amikor értelmet csempész vissza oda, ahonnan száműzni akarta. Erre igen kevesen képesek, úgyhogy ez a megjegyzésem inkább a minket olvasó lelki embereknek szólt.
"Jóslatok a Bibliában"
Egy rakat beteljesedett jóslat van. Valszeg tényleg nem olvastad. Elég az evangéliumokat elolvasni, és azok állandóan utalnak korábbi próféciákra, ha nem akarsz a történelemhez nyúlni. De ne abból indulj ki, hogy pl. Jehova Tanúi meg egyéb szekták megjósolták a világ végét már vagy húszszor és sosem jött be nekik. Képzeld: én, a keresztény, ilyen megjósolt napokon mindig lazítok, pihenek, bulizok, mert pont ezek a napok egy icipicit esélytelenebbek. :) Ugyanis a világ végével kapcsolatban az előjelek vannak megjósolva (amik tényleg frankón sorra bekövetkeznek, amellett, hogy Jézus kitért olyan hamis előjelekre is, amivel sokan csak meddőn hergelik a népeket, de ez megint nagy téma), és nem az időpont van megjósolva! Jehova Tanúi azok Jehova Tanúi, nem a mainstream, a Biblia meg Biblia, és az ezt mondja:
Mt 25,13 Vigyázzatok azért, mert sem a napot, sem az órát nem tudjátok, a melyen az embernek Fia eljő.
"Csak ez általában a gyerekeidben jön majd elő, ha neked jó génjeid vannak."
Igen, a recesszíven öröklődő tulajdonságokat hordozó heterozigóta gének. Ne aggódj, megvan. :) De ilyen géneket is tudna korrigálni mondjuk egy homozigóta párhuzamos gén.
"VAGY mesterségesen."
Nincs még mesterséges anyaméh (szerencsére), ha erre gondolsz. Az inkubátor csak egy bizonyos kor után képes életben tartani a magzatot. Vagy ha tudsz róla, hogy van, plíz egy hiteles linket, mert engem is érdekel. De egyébként miért ilyen nehéz azt mondani, hogy jól van: nem lehet belőlem hónapos retek? Szerintem ha tovább erőlteted, hogy mégis, nem én fogok belőle sz*rul kijönni... :) Jó tanácsként mondom.
„az ateisták sem ellenőriznek személyesen mindent"
"Igaz. Értelmes ember bizonyos kritériumok alapján elfogad dolgokat."
Na, ezért a kijelentésért viszont kezet rázok Veled! :)
"Isten valószínűsége"
Leírom harmadszor is: Gödel vagy Swinburne (hogy mást ne említsek). Gödel megvan a Wikin, Swinburne megvan a könyvesboltban. Mindkettő mai tudós 50%-nál nagyobb valószínűséget ad Isten létére. Az utóbbi Krisztus Istenségére is. És Swinburne elemzi a feltámadás valószínűségét is.
"Na, ott lehet csak igazán torzítani!" (mármint, hogy a szubjektum önmagát vizsgálja)
NEM! Ha a szubjektum és az objektum között van távolság, akkor ott van egyrészt a szemszög torzítása, egyedisége, másrészt a közvetítő közeg torzítása. De még jobbat mondok: az "én csak a szememnek hiszek" kijelentés egy olyan szerv megbízhatóságára alapoz, amely a fénynek csak egy bizonyos frekvenciatartományát képes érzékelni, úgy, hogy bemegy a fény két olyan kis lyukon keresztül, ami annál szűkebb, minél erősebb a fény, és ha a szemlencse jól működik, akkor sikerül a szemfenékre fókuszálnia két megfordított képet, aminek csak egy még szűkebb része lesz éles és jó felbontású, és ráadásul mindkét képen lesz egy-egy üres lyuk (lásd: vakfolt). Namármost, ebből a két kissé eltérő szögű, lyukas, a periférián jóval életlenebb, fejjel lefelé lévő képből az agy csinál egyetlen olyan 3D-s képet, amit mi úgy érzékelünk, hogy ez frankón a valóság! Pedig annak csak töredéke – egyéni tanult kiegészítéssel. És akkor nem beszéltünk a látást zavaró dolgokról, szemszögről, látászavaroktól, érzéki csalódásokról, stb. Pedig egyébként a szemünk még mindig az egyik legmegbízhatóbb érzékszervünk. A külvilágot fizikai érzékszervünkkel mindig csak töredékesen érzékeljük és önmagunkban is legalább annyira építjük fel, mint amit kívülről kaptunk. Ezzel szemben, ha a megfigyelő azonos a megfigyelttel (vagyis önmagunkba nézünk), akkor nincs se szemszög, se közvetítő közeg, ami zavarná a megfigyelést. Maximum az, hogy mennyire vagyunk képesek befelé koncentrálni és más ingereket figyelmen kívül hagyni. Ott pedig univerzális dolgokat találunk, mivel minden ember belül igen hasonló. Amikor a szubjektum objektumokról nyilatkozik, nehéz univerzális igazságokat megfogalmazni (bár a tudomány azért kitartóan törekszik erre), de ha a lélekről beszélünk, ott könnyebb ilyen univerzális dolgokat megfogalmazni, mert kisebb a torzítás, közvetlenebb a megfigyelés, mindenki ugyanolyan „tárgyat” figyel meg, behatolunk magába a "tárgyba", amit szemlélünk, és nem kívül maradunk rajta. Na, erre varrj gombot!
"A tudomány pedig ki fogja majd deríteni."
Mármint, hogy hol van Isten? Na erre befizetek! De mindig csodáltam azok optimizmusát és magabiztosságát, akik az Atlanti-óceánt át akarják lapátolni Ázsia keleti partjaira, és tuttira biztosak benne, hogy erre egy fogpiszkáló a legalkalmasabb módszer és előbb-utóbb biztosan sikerül nekik, sőt már közel vannak hozzá! :)
„Isten végtelenül egyszerű”
Bizony-bizony! Ha egy pillanatra helyet cserélnénk, biztosan nem azt éreznénk, hogy Ő állandóan görcsöl olyan dolgokon, hogy Ő hogy létezzen úgy és kormányozza precíz görcsök között a mindenséget, hogy azzal kikerüljön minden filozófiai problémát, hanem egyszerűen mindent lát és mindent megtehet és tökéletességéből fakadóan bármit megtehet tök egyszerűen is, és az jó lesz. Mi bonyolítjuk agyon a dolgokat, Ő tök természetes egyszerűséggel tökéletesen létezik, tud, cselekszik, uralkodik, szeret, stb. Ő valójában mindig ugyanolyan egyszerű és tökéletes, de a tulajdonságai, tettei a mi szemszögünkből lesznek csak változatosabbak. De nem bonyolultak. Évtizedek óta elmélkedek Istenről, ezalatt megtanultam, hogy akkor mondunk tuttira marhaságokat Istenről, ha bonyolítjuk a dolgokat. Minél egyszerűbb dolgokat mondunk Róla, annál közelebb vagyunk az igazsághoz.
"VAGY a fénysebesség túl lassú."
:D Hát úgy tudom, a fény az abszolút gyors létező a mi világunkban, aminek sebességét nem lehet meghaladni se elméletileg (lásd Einstein munkásságát), se gyakorlatilag. De ha valakinek ez is lassú, akkor az tényleg le akarja győzni a mi téridőnk korlátait, mert szíve mélyén ott lapul a Menny iránti vágy. Ugye-ugye? ;) Egyébként meg nyugi: nem mondtam, hogy Olbert paradoxonja tutti fix elmélet, mert valóban ha nagyon megerőszakoljuk, lehet ellent vetni neki, viszont alapvetően nem hülyeség és jópofa. :)
"egyvalamihez ragaszkodik görcsösen és nem veszi észre, hogy eközben száz dolgot veszít el szépen lassan... " 54Girgoy
-aa- válasza:
Igen. Leginkább a spirituális fejlődés lehetőségétől zárja el magát. És mindez óriási horizontális kiterjedés, racionális tudás mellett is lehetséges.
"Isten emberré lett, hogy az ember Istennél lehessen." -mondták a görög egyházatyák: Szent Jusztinusz, Aranyszájú Szent János, és Alexandriai Kürillosz.
(ajánlom Henri Boulad Teózis)
"Vagyis volt további cél, nem egy statikus dolgot teremtett, hanem olyat, amely egy bizonyos kezdeti távolságra volt Istentől (ami inkább természeti, mint minőségi volt), és innentől fejlődhetett tovább Isten felé vagy Istentől távolodva."57 Girgoy
Ez fontos. Emberi lényegünk. Hérakleitosz már évezredekkel ezelőtt észrevette: "A léleknek Logosza van, önmagát növelő." Bennünk van a világ világossága. És a megismerés (gnózisz) útján, mint világosság növekedhet bennünk (ezt bűn akadályozni)
Enélkül nem tudnánk megérteni egymás szavát, nem tudnánk megtanulni anyanyelvünket sem. Vegyük észre, hogy mindez FÖLÖSLEGBEN van a természetben. Kitűnően tudnának az emberek faj- és létfenntartást élni enélkül is.
Fölöslegben van - de nem fölösleges. Az egész emberiség évezredes művészete ezen a fölöslegesen nyugszik. És értelmet ad az életnek. És enyhíti a szenvedést.
Mert élni és halni nehéz, a lét tragikus.
Fölösleg - de boldoggá tesz, hogy van, hogy vagyok. Hálás vagyok, hogy bennem van a világ világossága. Ez fejezem ki a hálaadó imában. (a hála és a kegyelem ugyanaz a szó a görögben/ latinban kharisz / gratis - nem véletlen ugyanaz az erő, csak az iránya ellentétes:) Köszönöm, hogy vagyok, hogy érthetem a gyönyörű sorokat:
"Itt ülök csillámló sziklafalon.
Az ifju nyár
könnyű szellője, mint egy kedves
vacsora melege, száll.
Szoktatom szívemet a csendhez.
Nem oly nehéz -
idesereglik, ami tovatűnt,
a fej lehajlik és lecsüng
a kéz."
- meglennénk enélkül? lehet. Csak nem lenne értelme, és valószínűleg kibírhatatlan lenne. Ezek végtelen egyszerű szavak, talán "mutogatással" is elmondhatnánk egymásnak, de ezek a szavak a költő alkímiai tégelyében arannyá változtak, és felragyogtak.
*
"Zsengéi vagyunk a teremtésnek"- írja Jakab apostol, nem vagyunk "készen" mint egy kisegér, aki hamar "felnő, vagy egy futószalagról leguruló késztermék, vagyis szabadok vagyunk, választhatunk - és annak nyomán alakulunk, növekszünk Felé, aki hagyja, hogy felnőjünk Hozzá - szeretetből, mert Isten a szeretet, ahogy Szt János evangelista írja.
*
Minél mélyebbre jutni a megismerésben és azt kifejezni.
Életemmel, munkámmal, kapcsolataimmal, művészetemmel. Ami megy. A Jóisten senkitől nem "vár " lehetetlent, végtelen szeretet, irgalom. A régiek "kint", "fenn "élték meg a Teremtőt, mára ez beköltözött a szívekbe, bensőségessé vált. Hérakleitosz két és fél ezer évvel megelőzte korát. Ma itt van a a szívünkben.
Istenképem ezzel szolidáris, végtelenül egyszerű és bensőséges:
József Attila
ISTEN
Hogyha golyóznak a gyerekek,
az isten köztük ott ténfereg.
S ha egy a szemét nagyra nyitja,
golyóját ő lyukba gurítja.
Ö sohase gondol magára,
de nagyon ügyel a világra.
A lányokat ő csinosítja,
friss széllel arcuk pirosítja.
Ö vigyáz a tiszta cipőre,
az utcán is kitér előre.
Nem tolakszik és nem verekszik,
ha alszunk, csöndesen lefekszik.
Gondolatban tán nem is hittem.
De mikor egy nagy zsákot vittem
s ledobván, ráültem a zsákra,
a testem akkor is őt látta.
Most már tudom őt mindenképpen,
minden dolgában tetten értem.
S tudom is, miért szeret engem -
tetten értem az én szívemben.
*
Szerintem olvasd el ezt:
Ill. érdemes az egész blogot elolvasni... bár egy kissé egyoldalú az író, de nem igazán lehet megcáfolni:
Amúgy lassan szerintem eljutunk oda, hogy nem tudunk több újat mondani egymásnak.
Mivel van néhány pont, ahol egyszerűen figyelmen kívül hagyod a dolgokat (és pl. nem válaszolsz a kérdésemre, vagy megismétled egy régebbi válaszod), szerintem már csak 1-2 dolgot tudunk megbeszélni.
Ezen kívül néhány debil is szépen pontozgat lefelé, én meg nem vagyok mazohista.
Majd később azért megnézem ezeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!