Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Aki nem hisz Istenben vagyis...

János114 kérdése:

Aki nem hisz Istenben vagyis ateista mitől olyan biztos a döntésében?

Figyelt kérdés

Ugy ertem hogy a legtobb ateista egyenesen kijeleti hogy nincs Isten.Sőt egyesek meg becsmérlik is a hivő embereket hogy szűklatókorűek lemaradottak irracionalisak. Mivel szerintuk nincs ra kezzelfoghato bizonyiték.

Ezert vagyok kiváncsi hogy aki így döntött az személy szerint hogyan jutott erre a követketetésre.



2014. ápr. 24. 17:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 21/86 a0511 ***** válasza:
18%

Először tegyük fel a kérdést: hogyan ismerhetem meg Istent?


Válasz: tapasztalati úton. Ezt nevezik Isten-érzetnek. Akinek megvan, az hisz, akinek nincs meg, az nem hisz. A hit nem ellentétes a logikával (és a tudománnyal sem), bár sokan ezt gondolják.


Nincs bizonyítékuk Isten nemlétére. A bizonyíték hiánya nem a hiány bizonyítéka. Bármennyire erőlködnek is, Isten képét nem lehet kitörölni az emberből. Mindenkiben ott van a kérdés, s egy idő után mindannyian kutatni kezdünk utána. Sokan csalódnak, vagy nem találják meg amit keresnek. Érdekes módon az ateisták többsége szörnyen nagyképű és arrogáns módon nyilatkozik erről a kérdésről. Vajon miért? Én még sosem találkoztam olyan emberrel, aki csak ennyit mondott volna: "Szerintem nincs, vagy ha van is, én még nem találkoztam vele..." De jó is lenne egy ilyen emberrel beszélgetni!


A másik lehetőség az, hogy szűk látókörűek. Az ostobaság nem a vallásos emberek sajátja, bármilyen szívesen hangoztatják is ezt. Habzó szájjal követelik a bizonyítékot, üvöltik az ellenérveket. Sokan közülük ma is úgy hiszik, a vallásos emberek laposnak hiszik a Földet... pedig mindannyian tudjuk, hogy ez nincs így. Ebből is látszik, hogy a hülyeség még a csodálatosan racionális ateisták között is szedi áldozatait - ugyanúgy, ahogy a hívők (és mindenki más) között is. Elfelejtik, hogy az emberi értelemben is csalódtak már legalább annyian, mint Istenben... Sajnos a legtöbbjük meg sem próbálta átlátni, megérteni a vallást.


És most egy kis személyes adalék: szerintem előrébb jutnánk ebben a kérdésben, ha nyitottabbak lennénk egymásra. Én régebben nem hittem Istenben, de ez mára nem változott. Az Egyházzal ma is vannak problémáim, de biztos vagyok benne, hogy ez is változni fog (kérdés, milyen irányba). Így én most hívőként szólok hozzátok: nem, nem hiszem, hogy a Föld lapos, és a a pokolban patás szörnyetegek kavargatják a bűnös lelkeket a tűz fölött! Azt hiszitek a hívők között nincsenek intelligens, nyitott, haladó szellemű emberek, orvosok, tudósok, matematikusok? Dehogy nincsenek! Kérlek benneteket ne a személyes hite miatt gondoljatok valakit ostobának!

2014. ápr. 27. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/86 anonim ***** válasza:
100%

"A másik lehetőség az, hogy szűk látókörűek. Az ostobaság nem a vallásos emberek sajátja, bármilyen szívesen hangoztatják is ezt. Habzó szájjal követelik a bizonyítékot, üvöltik az ellenérveket."


Csak kérdezem, hogy ez nem inkább feszültségből fakad mindkét térféltől? Én is tapasztaltam már magamon, hogy "habzik a szám" de akkor rá is jöttem, hogy nem azért mert a vitapartner vallásos, vagy mert én vok ateista, hanem mert meguntam a vita folytonos körkörözését, elcsépeltségét stb. stb. Vagy még az frusztrált, hogy a vitapartner is frusztrált volt, és ez oda-vissza ment, mint öngerjesztő folyamat...

2014. ápr. 27. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/86 anonim ***** válasza:
100%
Egy bizonyos pontig valóban összeegyeztethető a logika a vallással, vagy a hittel, de amint valaki felteszi a megfelelő kérdéseket, szerintem a kukába lehet vágni ezt az összeegyeztethetős dolgot :)
2014. ápr. 27. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/86 a0511 ***** válasza:

"Csak kérdezem, hogy ez nem inkább feszültségből fakad mindkét térféltől? Én is tapasztaltam már magamon, hogy "habzik a szám" de akkor rá is jöttem, hogy nem azért mert a vitapartner vallásos, vagy mert én vok ateista, hanem mert meguntam a vita folytonos körkörözését, elcsépeltségét stb. stb. Vagy még az frusztrált, hogy a vitapartner is frusztrált volt, és ez oda-vissza ment, mint öngerjesztő folyamat..."


De, igazad van, fakadhat abból is. A fenti állításomat személyes élményeimre alapoztam. Ha vitára kerül sor, mindig az ateisták részéről ütközöm a legindulatosabb ellenállásba. Ez nyilván nem általános jelenség, de kevésszer volt érdemes folytatni az érvelést. Pedig sosem szerettem volna megtéríteni őket, volt ateistaként tudom mennyire idegesítő az. Inkább a vallást, Egyházat stb. övező tévhiteket szeretném eloszlatni (sok nem-hívő erre alapozza az érvelését). Mindezt úgy, hogy nekem is rengeteg kérdésem van.

Erre ritkán került eddig sor.


Az utolsó válaszolónak pedig csak annyit, hogy ne keverjük össze a vallást, az Egyházat és Istent. Ez a három nem ugyanaz a dolog. Logikai buktatót, önellentmondást pedig lehet a tudományban is találni. Ettől szerinted értelmetlenné válik? Nem? Akkor a vallás miért válna azzá?

2014. ápr. 28. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/86 anonim ***** válasza:
84%

"Logikai buktatót, önellentmondást pedig lehet a tudományban is találni. Ettől szerinted értelmetlenné válik? Nem?"


Érdekes, példát miért nem írsz rá? Melyik tudományágra gondolsz? Csak azt ne írd, hogy numerológiában találtál ilyet, mert felsikítok :D


A természettudományok erősen kétlem, hogy tartalmaznak bármiféle "logikai buktatót", önellentmondást. A módszerük ugyanis pont az, hogy kutatnak, bizonyítékokat keresnek, és amennyiben koherens, többször ellenőrzött dolgokat gyűjtenek össze, ami kiállja a kritikát, akkor felállítanak egy hipotézist. 100%-os igazságot jelent ez? Persze, hogy nem. Új dolgokat mindig fel lehet fedezni. És fel is kell. Nem a vallás tette lehetővé, hogy te most gépelj valamit. Nem a vallás tette lehetővé, hogy 80+ évig eléldegélj.


Erre szokták mondani azt az anekdotát, hogy amíg a tudomány egy zseblámpával keresi a fekete macskát a sötét szobában, addig a vallás azt szajkózza, hogy megtalálta, miközben nincs is az a macska a szobában.


Hát ennyi a különbség... ;)

2014. ápr. 28. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/86 anonim ***** válasza:
100%

#21

A "tapasztalati" úton, azaz "érzem hogy van" nem elfogadható mint bizonyíték.

Mert lehet hogy képzelődsz, hallucinálsz.


Egyébként ez az elv oda vezetne, hogy jóvá kellene hagynunk az utcán a nyílt mészárlást, csak mert az illető úgy "érezte", hogy isten, a kutyája, vagy a tv-bena bemondó azt akarta hogy ezt tegye.


Ha valaminek nincs bizonyíték a létére, akkor azt egyértelműen nem fogadjuk el valóságosnak. Nem csinálunk semmit a nevében, nem rendelünk hozzá tulajdonságokat, nem hamisítunk történelmet a nevében.

A bizonyítás terhe azon van, aki állít valamit. Ugyanis semminek a nemléte nem bizonyítható 100%-os valószínűséggel.


Ugyanakkor ha mégis elfogadnánk ezt a gondolatot, abbana pillanatban el kéne ismernünk ugyanúgy az ÖSSZES vallás ÖSSZES istenségét, a manókat, elfeket, a loch nessi szörnyt, Russel Teáskannáját, és bármit amit csak elképzelt valaha valaki.

Ez nyilvánvalóan abszurd, sehova sem vezet, de nagyon könnyen korlátozza a lehetőségeinket.


Tudod mi az arrogancia? Azt állítani - mint teszi minden vallásos -, hogy bár soha senki nem látta az istenét, a tanaiban szereplő tudományosan vizsgálható tételeket mind cáfolták, a maradék állításról kimutatták hogy nem cáfolható tehát értéktelen, vagy vbármire ráhúzható tehát értéktelen, mégis azt állítják hogy az adott istenség létezik, a világegyetemet teremtette, de kifejezetten nekik!

Na EZ arrogancia.

De jó lenne egyolyannal beszélni, aki azt mondja "lehet hogy naz istenség amiben hiszek nem létezik. Ha nincs rá okom hogyhigyjek benne, a továbbiakban nem is fogok!"


TUDJUK hogy számos vallásos ember laposnak hiszi a Földet. Kérdezz meg egy keresztényt mondjuk, hogy miben hisz. Azt fogja mondani, a Bibliában leírtakban. A Biblia azt írja,a föld LAPOS. Tehát a keresztények abban hisznek hogy a Föld lapos. Bármit hazudjanak is ezen túl.


De párbeszédet akarsz? Ebben az esetben mondd el, mit állítasz az istenedről, és miért. Miért kéne másként néznem rád, mint a többmillió megcáfolt vallásra? Miért kéne időt és erőforrást áldoznom arra, amivel a százmilliomodik próbálkozás után előállsz ugyanabban a csontig lerágott témában?

Személyes hited (egyszemélyes vallásod)? Miért nem tartod meg magadnak? Miért próbálod másokra is ráerőltetni? Miért mondod el egyáltalán hogy van neked olyan?

2014. ápr. 28. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/86 a0511 ***** válasza:
32%

A Biblia szerint egyáltalán nem lapos a Föld.


Néhány bibliakritikus azt állítja, hogy a Jelenések 7,1 laposnak feltételezi a Földet, mert a Föld “négy sarkán” álló angyalokról beszél. Ez valójában a négy égtájra utal: észak, dél, kelet és nyugat. Ma is használunk hasonló kifejezéseket. Beszélünk pl. a nap kelésérõl és nyugvásáról, holott a Föld az, ami mozog, nem a nap. A Biblia írói - ahogy általában mindenki - emberi szemszögbõl írták le a dolgokat. Enélkül nehézkes és valószínûleg nehezen érthetõ lett volna az üzenet.


A Példabeszédek 8,27 szintén gömbölyû Földre utal a kerekség szóval (Károli ford.). Az óceán felett elnézve a látóhatár körnek tûnik. Errõl beszél a Jób 26:10. A kör a vizek felszínén volt az egyik dolog, amivel a Görögök a Föld gömbölyûségét igazolták. Mégis Jób könyvében már korszakokkal a Görög felfedezés elõtt fel van jegyezve. A Jób 26,10 rámutat, hogy ahol a a fény végetér, a sötétség kezdõdik. Ez a gömbölyû Földön lévõ nappalra és éjszakára utal.


A zsidó feljegyzés az összes közül a legrégebbi, mert a Bibliában Jób könyve az egyik leghamarabb keletkezett könyv. A történészek általában (helytelenül) a Görögöknek tulajdonítják a gömb alakú Föld ötletét. Idöszámításunk elõtt a VI. században Pitagorasz kifejtette a gömbölyû Föld elméletét. A Föld kereksége könnyen megállapítható volt a hajók horizonton való eltûnésébõl vagy a nap- ill. holdfogyatkozáskor a Föld árnyékának megfigyelésébõl, így feltételezhetjük, hogy errõl az újszövetség írói is tudtak. A Föld gömbszerû alakjáról természetesen Kolombusz Kristóf is tudott.

2014. ápr. 28. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/86 a0511 ***** válasza:
22%
Létezik Isten? Érdekesnek találom, hogy ez a vita olyan sok figyelmet kap. Friss kutatások szerint a világon az emberek több, mint 90%-a hisz Isten vagy valamilyen felsőbb hatalom létezésében. Mégis az Istenben hívőkkel szemben elvárás, hogy valahogy bebizonyítsák az Ő létezését. Szerintem éppen fordítva kéne ennek lennie.
2014. ápr. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/86 a0511 ***** válasza:
0%
Isten létezésének Bibliai érvei mellett vannak logikai érvek is. Először is ott van a lételméleti érvelés (ontológia). Ennek a legnépszerűbb formája az Istenről való elképzelést használja Isten létezésére. Azzal az Isten-definícióval kezdődik, hogy “akinél nagyobbat nem lehet kigondolni.” Ezután arról érvel, hogy létezni jobb, mint nem létezni, így a legnagyobbnak, amit ki lehet találni, léteznie kell. Ha Isten nem létezne, akkor nem Ő lenne a legnagyobb kitalálható lény – de ez ellenkezne Isten definíciójával. Másodszor van a teológiai érvelés. A teológai érvelés szerint annyira különleges az univerzum, hogy kell léteznie egy isteni szerkesztőnek. Például ha a Föld csak néhány száz kilométerrel közelebb vagy távolabb lenne a naptól, már nem lenne képes annyi életet hordozni, mint most. Ha a légkörben az elemek csak néhány százalékkal másképp lennének, máris minden élőlény meghalna a bolygón. Annak az esélye, hogy egyetlen fehérjemolekula véletlenül létrejön, 1 a 10243-hoz (ez egy 10-es szám, amit 243 nulla követ). Egyetlen sejt pedig több millió fehérjemolekulából áll össze.
2014. ápr. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/86 a0511 ***** válasza:
23%
Isten létére van bizonyíték! Minden hatás ellenhatást vált ki. Az univerzum és minden benne levő maga egy hatás. Valaminek lennie kellett, ami mindezt létrehozta. Valami olyan alapvető, amit nem okozott semmi és ami aztán azt okozhatta, hogy minden más létrejöjjön. Ez a valami pedig Isten. Egy negyedik érv neve erkölcsi érvelés. Minden kultúrában az egész történelem során volt valamiféle törvény. Mindenkinek van lelkiismerete. A gyilkosság, hazugság, lopás és erkölcstelenség majdnem mindenhol el van utasítva. Honnan máshonnan jött ez a jó és rossz iránti érzék,ha nem a szent Istentől?
2014. ápr. 28. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!