Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért kellene hinni a kereszté...

Miért kellene hinni a kereszténységben? Illetve ha már itt tartunk, bármilyen vallásban is?

Figyelt kérdés

Emberi történelmünk óta lett összesen kb 4000 vallás, amiből a kereszténység, zsidóság, iszlám, hinduizmus és buddhizmus vallások a legelterjedtebbek. Lehet mondani akár azt is, hogy a legjobban "marketingeltek".


Már ez önmagában felveti azt a kérdést, hogy hogyan lehet egyáltalán bármelyiket is komolyan venni, ha van mellette ~3999 más vallás amik kb szintúgy azt állítják magukról, hogy az az egyetlen, az igazi, maga az igazság és semmi más.


De továbbmegyek. A legtöbb ember a földrajzi hovatartozása alapján "választ", vagy "örököl" vallást.


Észak-Afrikában az iszlám, Észak és Dél-Amerika, illetve Európa keresztény, Izrael zsidó, részben iszlám, Thaiföld, Myanmar, Mongólia meg Kambodzsa meg buddhista vallásúak.


Tehát vagy az van, hogy valaki "sodródik az árral" és azért lesz keresztény, zsidó, iszlamista stb, mert a szülei és környeze is azok, vagy magának utánaolvas és kiválasztja azt, ami "neki tetszik", vagy amit a leghitelesebbnek lát, de mivel az ember tévedhet, ezért nem tudhatja, hogy a "sok ló közül melyik lesz majd a befutó"... (ha egyáltalán valóban van olyan vallás, ami valóban hűen reprezentálja az isteni létet és annak akaratát, beteljesülését, feltéve ha létezik egyáltalán.)


Ugyanis senkinek nincs arra tudományos, minden kétséget kizáró bizonyítéka, vagy cáfolata arra hogy:


1. Isten létezik

2. Valamelyik vallás jó és az az igazság, nincsenek benne súlyos ellentmondások


Ellenben a második pontom esetében számos ellentmondás is van, amelyeket nem kezdek el sorolni, mert máshol már ezek meg vannak vitatva alaposan. A lényeg, hogy komoly ellentmondások vannak a vallásokban, aminek már önmagában ki kellene zárnia bármelyiknek a létjogosultságát is.



UI: Nem vagyok minden lében kanál, végletekig kötekedő. Teljesen meggyőzhető vagyok, csak ahhoz minden kétséget kizáró, ellentmondások nélküli, cáfolhatatlan érvek kellenek.


UI 2: Olyan érvek nem jók, hogy mit írnak a Bibliában, Koránban, Talmudban stb, mert azok elfogultak a saját maguk által képviselt vallással kapcsolatban és nem kívülről, hátrébb nézve nézik a témát, ezen felül a tartalmuk is kifogásolható, ellentmondásokkal teli, továbbá akkor lenne szabad csak véleményt nyilvánítani az egyik vallás mellett, ha megismertük egyesével és alaposan áttanulmányoztuk mind a 4000 vallást, ami emberileg nem kis feladat lenne, egy egész emberöltőnyit felemésztene.


Fő kérdés tehát: Miért kellene hinni bármilyen vallásban is, és honnan tudhatja valaki, hogy mi az "igazság", ha egyszer több ezer vallás is van és egyik valóságosságának sem tudok sem bizonyításáról, sem cáfolatáról?



júl. 1. 01:52
1 2 3 4 5
 21/42 Jégszív ***** válasza:
30%

"BINGÓ", a kérdés telitalálat!

Hogy "Miért kellene HINNI"? Mert TUDNI képtelenség, nincs rá tudományos bizonyíték!


Gyakran hallok olyan fából vaskarikát, hogyaszongya: "hitbeli meggyőződés"! 🤣 Ez olyan katyvasz, mint pl. a szűzk..rva, az illiberális demokrácia, és a legújabb: a békeharc... Kérem szépen, vagy az egyik, vagy a másik, ... - vagy a koplett ELMEBAJ...


Vissza tehát az eredeti kérdéshez: "Miért kellene hinni"? MIÉRT NE! - de nem kötelező.

júl. 1. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/42 anonim ***** válasza:
Szerintem elsősorban nem hit, hanem kegyelem által lehet küldeni. Én nem kaptam kegyelmet, szóval szevasz... Majd küldök képeslapokat a pokolból. :/
júl. 1. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/42 anonim ***** válasza:
22# Szerintem elsősorban nem hit, hanem kegyelem által lehet üdvözülni. Én nem kaptam kegyelmet, szóval szevasz... Majd küldök képeslapokat a pokolból. :/
júl. 1. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/42 anonim ***** válasza:
29%

#21.

A "meggyőződés" ugyebár a győzelemmel függ össze.

Arra utal, hogy a vélemeny szilátd, nem átfordítható.

Ha vitában legyőznek, akkor elvileg meg is kell győzzenek.


Minen esetre ez független a tudástól. És főleg attól, hogy te mit nevezel tudásnak.


A HIT egyébként nem az "elhinni" vmit-ból ered, hanem a hinni vmiben, vkiben-ből.

pl.: szilárdan hiszek abban, hogy alkalmazottam jól végzi amajd a munkáját.

Ez a meggyőződésem

júl. 1. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/42 Mansour ***** válasza:

Tényleg nem szerencsés kifejezés a "hitbeli meggyőződés", de nem a szavakon kellene lovagolni, hanem azt nézni, hogy valójában mi van mögötte. Jól írja a 24-es, itt belső meggyőződésről van szó, amihez nem szükséges külső bizonyíték.

A tudás és hit viszonya is elég ingoványos talaj. Persze ha a tudás fogalmát kizárólag "természettudományos ismeretek" értelemben használjuk, akkor el lehet játszani a szembeállítósdit, de a tudás ennél tágabb fogalom, főleg ha a szubjektum szempontjából, személyes tudásként értelmezzük. Itt már nem húzhatók meg élesen a határvonalak a hit, a meggyőződés és a tudás között. Fogalmazhatunk úgy is, hogy az ember abban hisz, amiről a tudása alapján meggyőződik. És még egyszer hangsúlyozom, hogy a tudás nem pusztán a természettudományos ismereteket jelenti, de nyilván tartalmazza azokat is.

júl. 2. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/42 Jégszív ***** válasza:

#24.

Erős FOGALOMZAVARBAN szenvedsz!

De mivel nem vagyok "erőszakos ateista", meg sem próbálom megmagyarázni tévedésed. Mit bánom én, élj HITED szerint.

júl. 2. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/42 anonim ***** válasza:

#26

??

Kérlek próbáld meg!

Lehet privátban is.


A hitem attól erősödik, hogy próbára teszem. Mert nyílt vagyok a változásra.

De kössd fel a gatyád, mert régóta formálom ilyen módon.

Lássuk tudsz-e újat mondani!

júl. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/42 Pupusz ***** válasza:

A keresztény hit és életmód számos szempontból nyújthat értéket és jelentőséget az egyén számára. Íme néhány érv, hogy miért jó kereszténynek lenni és hinni:


Remény és Megváltás:


A keresztény hit központi üzenete a megváltás és örök élet ígérete Jézus Krisztus áldozata révén. Ez a hit reményt ad a jövőre nézve, hogy a halál után is van élet és a bűnök megbocsátást nyernek.

Közösség és Támogatás:


A keresztény egyházak és gyülekezetek közösséget és támogatást nyújtanak. Az emberek közösségre találnak, amely segít a nehéz időkben, és lehetőséget ad arra, hogy másokat támogassanak és együtt növekedjenek a hitben.

Etikai és Erkölcsi Irányelvek:


A kereszténység szilárd etikai és erkölcsi irányelveket biztosít, amelyek segítenek az embereknek a helyes döntések meghozatalában és a helyes életvitelben. A tízparancsolat és Jézus tanításai, például a szeretet és az irgalmasság, útmutatást nyújtanak.

Belső Békesség és Megnyugvás:


A keresztény hit sokak számára belső békét és megnyugvást nyújt, mivel bizalmat ad Isten gondviselésében és szeretetében. Az ima és a meditáció segíthetnek a stressz és a szorongás kezelésében.

Szolgálat és Jótékonyság:


A keresztény hit hangsúlyozza a mások iránti szolgálat fontosságát. A szeretet parancsa alapján a keresztények gyakran részt vesznek jótékonysági munkákban, segítenek a rászorulókon, és pozitív hatással vannak a közösségeikre.

Személyes Növekedés:


A hit és a vallásos gyakorlatok segíthetnek a személyes növekedésben és fejlődésben. Az önvizsgálat, a bűnbánat és a megbocsátás gyakorlása mélyebb önismerethez és jobb emberré váláshoz vezethet.

Kapcsolat Istennel:


A kereszténység lehetőséget ad egy mély és személyes kapcsolat kialakítására Istennel. Ez a kapcsolat hitet, szeretetet és iránymutatást nyújthat az élet minden területén.

Ezek az érvek csak néhány aspektusát érintik annak, hogy miért lehet jó kereszténynek lenni és hinni. Minden egyén számára más és más lehet a jelentősége és értéke, de sokak számára ezek az alapelvek és tapasztalatok mély értelmet és célt adnak az életüknek.

júl. 3. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/42 anonim ***** válasza:
36%

Az irracionális dolgokért érdemes élni. Az életnek nincs értelme racionálisan nézve. Mindegy hogy hívő vagy nem hívő az ember.


A kereszténység amúgy azért a vezető vallás a világban, mert sokkal világosabb magyarázatokat ad az erkölcsi kérdésekre, Istennel való viszonyunkra, mint más vallások.

júl. 5. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/42 anonim ***** válasza:
43%

"Az irracionális dolgokért érdemes élni. Az életnek nincs értelme racionálisan nézve."


Ez hülyeség.. Magyarul álomvilágban akarsz élni, menekülsz a valóság elől.

júl. 5. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!