Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Gyűrük Ura egy kalandregény...

A Gyűrük Ura egy kalandregény vagy a keresztényeket megtévesztő sátáni üzenet?

Figyelt kérdés

Gyűrük Ura a világ egyik legismertebb regénye. Többszáz millióan olvasták vagy látták a filmadaptációt. Egy fantasy világban játszódnak az események ahol különböző teremtmények élnek mint például embrek, törpök, tündék vagy orkok és nagyjából mindenkit be lehet sorolni a jó vagy a rossz oldalra mert a regény alapmotívuma a jó és a rossz küzdelme. A történet középpontjában, ahogy a címből is következik egy gyűrű van, ami rendkívüli erőt ad a hordozójának. Szauron készítette ezt a gyűrüt aki a legfőbb gonosz a történetben és arra használja hogy leigázzon mindenkit. A gyűrüt azonban elveszíti és egy hobbithoz kerül majd létrejön a gyűrű szövetsége ami hobbitokból, emberekből törpökből és tündékből áll, ők a jók, azzal a céllal hogy elpusztítsák a gyűrüt és megállítsák Szauront. Biztos mindenki ismeri így nem részletezném. Az írója Tolkien, viszont valójában nem ő találta ki ezt a történetet. Az iszlám vallás forrásaiban szerepel ez a történet, peresze lényeges eltérésekkel. Az iszlám szerint Salamon nem csak király hanem próféta is és Isten egy gyűrűt küld neki amit egy angyal ad át. Ez a gyűrű képessé teszi Salamont arra hogy például az állatok engedelmeskedjenek neki, uralta a természeti erőket és ami itt a lényeg, uralma alá hajtotta a Sátánt és az őt követő dzsinneket és dolgoztatta őket a templom építésén. A Sátán alapból gyülöli az embereket így meg pláne hogy még szolgaságba is kényszerítették. Tudták hogy a gyűrüben van az erő, ezért megpróbálták ellopni és az egyik dzsinnek sikerült végül. Próbálták használni vagy megsemmisíteni de egyik sem ment ezért a tengerbe dopták. Igen ám de a gyűrű visszavágyot a tulajdonosához. Ez a regényben is így van. A tengerben lenyelte egy hal, amit aztán kifogtak majd Salamon vette meg azt a halat és így visszakerült hozzá a gyűrű, a Sátán és követői pedig Salamon haláláig nem szabadultak. Már ennyiből is látszik hogy Tolkien honnan vette a történetet csak éppen megfordította a jó és a rossz oldalt. Megmutatom a regény szereplői kinek felelnek meg az iszlám szerinti történetben és még egyértelműbb lesz.


Szauron

Angyali jellegű szellem és ő a regény legfőbb gonosza. Egy Orodruin nevű hegyen készítette a gyűrüt, aminek jelentése Tűz Hegye vagy Végzet Hegye. Ez valószínüleg utalás a Sinai hegrey ahol Mózes megkapta a Tízparancsolatot Istentől. Az iszlám szerint egy angyal adja a gyűrüt Salamonnak tehát Szauron egyenlő Isten angyalával. Szauron által irányított terület neve Mordor, központja pedig egy Baraddur nevű torony aminek egy félhold van a tetején. Mordort vulkáni hegyek veszik körük és nincs növényzet. Ez valójában Mekka városának leírása ami az iszlám központja, a Barddur nevű torony pedig a Kábát szimbolizálja. Szauron hadsregét nem csak orkok alkotják hanem emberek is. Méghozzá sötétebb bőrű emberek akiknek kinézte, ruházata egyértelműen a muszlimokra utal. Ez a filmben első ránézésre kiderül. Ha pedig megnézzük a regény szerinti jó oldalt képviselő emberi királyságokat mint Arnor, Gondor, Rohan, az itt élő emberek kinézte, ruházata alapján ez a Nyugati keresztény világ.


Szarumán

A regény szerint egy mágus aki jó oldalon állt de aztán a sötét oldalt választotta és Szauronhoz szegődött. Nem nehéz kitaláni kire gondolt Tolkien. Salamon arabul Szulejmán. Szulejmán = Szarumán. A regény szerint Szarumán uralta a szelet ahogy az iszlám szerint Salamon is a gyűrünek köszönhetően. Szarumán egy Isengard nevű toronyban élt, ami a Jeruzsálemi templomot szimbolizálja. Isengard és Barddur úugyanúgy helyezkedik el mint a valóságban Jeruzsálem és Mekka.


Gandalf

A regény szerint egy mágus aki vezeti a gyűrű szövetségét és jóban van a tündékkel. Valójában ő képviseli a sátáni dzsinnek által irányított médiumokat, mágusokat. A tündék pedig az iszlám szerint sátáni dzsinnek. A regényben a tündék vannak úgy bemutatva mint a legfelsőbbrendűbb, legszebb teremtmények. Gandalf Móriában halt meg. A valóságban a Jeruzsálemi templom hegyet nevezik Mória hegynek. És ha megnézzük ki halt itt meg Salamon idejében, akkor azt látjuk hogy Hiram aki a templom építésén dolgozott de Salamon kivégeztette mert pogány szimbolumokat akart elhelyezni a templomba. Ez a Hiram a szabadkőművesek központi figurája.


Frodo

Egy hobbit akik vidám kedves kis teremtmények. Frodóhoz kerül a gyűrű és végül ő semmisíti meg a regény szerint. Az iszlám szerint azt a dzsinnt aki ellopja Salamon gyűrűjét, Habkiknak nevezik. Habkik = hobbit. Elég egyérételmű. A hobbitok szimbolizálják azt a sátáni dzsint aki ellopta Salamon gyűrűjét.


Aragorn

A regény szerinti Aragorn karaktere nagyon sok mindenben egyezik az iszlám szerinti Dadzsal-al (antikrisztus). A regényben a gyűrű szövetség egyik vezetője és ő az a király aki elhozza a békét és jólétet. Az iszlám szerint a Dadzsal is ezt hazudja magáról. Vándornak nevezik mert bejárta az egész világot. Az iszlám szerint a Dadzsal is be fogja járni az egész világot. A regény szerint van benne tünde vér vagyis sátáni eredetű ahogy a Dadzsal is. Várta hogy eljjön az ideje közben pedig a tündék kiképezték ahogy a Dadzsalt is képzi a Sátán. Aragorn fiatalnak néz ki de kiderül hogy 87 éves, ahogy a Dadzsal is sokáig él. Ez igaz a tündékre is. Az iszlám szerint mikor megjelenik a Dadzsal ki fognak virágozni az elszáradt fák. A regény szerint mikor Aragorn királyként visszatért, kivirágozott a Gondorban található kiszáradt fa. Az iszlám szerint a Dadzsal elsősorban a keresztényeket fogja megszólítani. Aragorn folyamatosan úgy szólítja meg a tömegeket hogy Nyugat népe.



Összefoglalva ez a regény nem más mint egy próbálkozás a Sátán részéről hogy bosszút álljon Salamonon. Istent, az angyalokat és a prófétákat állítja be rossznak, a Sátánt és annak követőit pedig jónak. A regény másik célja hogy megtévessze a keresztény világot azért hogy mikor az antikrisztus (Dadzsal) eljön, a keresztény világ engedelmeskedjen és beálljon mögé.



2022. júl. 16. 18:47
❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯
 61/447 A kérdező kommentje:

"1. A szimboluma nem más mint a szem. A félhold néhány boriton jelenik meg ottse a tornyon hanem mellette."


A könyv borítóján és a filmben is megjelenik a félhold. Először nem vettem észre de ott van a csillag is ami szintén iszlám szimbólum tehát a két gonosz tornyon két iszlám szimbólum is szerepel.



"2.NÉHÁNY szövetsége hord "muszlim" öltözéket, (is itt sem a muszlim mivoltukra hanem arab/perzsa mivoltukra van utalás)"


Azzal hogy arab/perzsa mivoltukra utal arra is utal hogy muszlimok.



"Mondanál egy olyan alakot aki a gyűrűk ura miatt tartja az iszlámot a "gonosznak"?"


Nem csak emiatt de emelett jelen van egy igenerős iszlámellenes propaganda a keresztény világban. Igazából ez is annak a része.



"Azt hittem költöi kérdés. Muszlim vagyok."


Nem ez komoly. Ne haragudj de van egy két elég gyanús dolog veled kapcsolatban. Például legendának nevezed a hadiszokat. Másik kérdésnél tagadtad hogy az USA-nak köze lenne az ISIS-hez pedig ez egyértelmű az iszlám világban. Engem kapásból lehülyéztél pedig hát tengernyi bizonyítékot mutattam. Jobban tiltakozol mint a keresztények. Drakulának nevezed magad ami egy muszlimtól érdekes választás, mivel Drakula karakterét Vlad Tepesről mintázták aki arról vált híressé hogy karóbahúzással gyilkolt embereket tömegesen, köztük sok muszlimot. Szóval ez olyan mintha egy zsidó Hitler nevet választaná. A Korán ír hívőkről, ír hitetlenekről és ír a munafiq-okról, akik muszlimnak adják ki magukat de nem azok. Szóval ne haragudj de meg kellett kérdeznem mert van négány gyanús dolog veled kapcsolatban de akkor azt mondod muszlim vagy igaz?



"Mert ez a "sátánnak van ekkora ereje hogy küzdjön" a keresztény dualista felfogásra hasonlit, (meg a jelenések könyvére) is egy szóval nincsen a koránban még csak a neve se ennek a Dadzsalnak. "



"Mert ez a "sátánnak van ekkora ereje hogy küzdjön" a keresztény dualista felfogásra hasonlit, (meg a jelenések könyvére) is egy szóval nincsen a koránban még csak a neve se ennek a Dadzsalnak."


Eljön egy ember aki a Sátánt szolgálja, sokakat megtéveszt és háborúkat indít. Hol van ebben dualista felfogás? Kb. olyan ember lehet mint Hitler csak vonzóbb csomagolásban.



"Nem mondtam hogy senki nem tudja hogy hazudik, hanem azt hogy iszlám ellenes, meg hogy több embert tett iszlám ellenessé mint tolkien."


Szerinted hány ember olvasta vagy látta a gyűtük urát? Ha csak ezek 1%-a lett iszlámellenes már az milliószor több mint amit ez a Bill warner tett.

2022. júl. 17. 00:11
 62/447 A kérdező kommentje:

"Nem olvastam végig a kilóméter hosszú elemzést, de a Gyűrűk Ura egy keresztény író tollából származik és egy szép regény. Nagyjából ennyi."


Akkor talán előbb olvasd el, utána okoskodj.



"Tolkien szerette az angliai vidéki kisvárosokat, a régi óangol és óskandináv mitológiát és hőseposzokat, továbbá hívő keresztény is volt. Értelemszerűen ezek az elemek jelennek meg a műveiben."


Biztos hogy nem volt keresztény. A Gyürük ura tele vam pogány elemekkel. Egy hívő keresztény nem ír ilyen regényt.



"Salamon gyűrűjének a története az Aladdinban, meg az Ezeregyéjszaka meséiben jelenik meg."


Hát nem édes? :) Te is az Aladinból ismered az iszlámot :)))

2022. júl. 17. 00:14
 63/447 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor talán előbb olvasd el, utána okoskodj."

Felesleges elolvasnom. Pont annyit olvastam, hogy értsem a lényegét annak, amit írsz. Téves. Nagyon unatkozhatsz.


"Biztos hogy nem volt keresztény."

Biztos, hogy az volt. C.S. Lewis-t is ő térítette meg. A Gyűrűk Ura meg voltaképpen egy keresztény regény, csak indirekt módon, mert az írónak ez volt a stílusa.


"Hát nem édes? :) Te is az Aladinból ismered az iszlámot :)))"

Teljesen mindegy honnan ismerem az iszlámot. Nem az iszlám a téma, hanem a Gyűrűk Ura. Az a lényeg, hogy Tolkien-nek köze sem volt az iszlámhoz, annál több viszont a óangol, kelta és skandináv mitológiákhoz. A Nibelungok kincséről még csak nem is hallottál, ugye? Így könnyű elengedni a füled mellett, amit írtam. Mindenesetre innentől kezdve ez már csak unaloműző írás a részedről. Én leírtam a lényeget, ha nem érdekel, az már a te bajod.

2022. júl. 17. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/447 anonim ***** válasza:
97%

Kevesebb olyan huszadik századi irodalmi alak van, akinek a személye, élettörténete, világlátása, munkássága annyira fel lenne dolgozva, mint J.R.R. Tolkien. Ezen források jelentős része elérhető számodra is. Ha érdekel, a Magyar Tolkien Társaság minden évben szervez előadássorozatot, ahol a műveinek a szimbolikáját, ihletforrásait, mondanivalóját járják körül, elemzik, vagy hasonlítják össze.


Én magam Tolkien-rajongó vagyok 14 éves korom óta, elég sok könyvét olvastam, elég sokat tudok az életéről, de még én sem vagyok egy amolyan Tolkien-szakértő (igen, ez egy létező dolog). Az elmúlt húsz évben én halottam pár propagandisztikus megnyilvánulást sértődésre hajlamos csoportoktól, például hogy Tolkien rasszista, mert a sötét bőrű lények és emberek jellemzően a rossz oldalon állnak (nevetséges, Tolkien lényeinek, karaktereinek kinézete mindig szimbolikus, sosem esetleges), vagy hogy hímsoviniszta, mert nem ír elég erős női karaktert (röhej, Tolkien legerősebb, legnagyobb hatalmat tulajdonított karakterei rendre nők, vagy női vonásokkal bírnak). De ilyenről, hogy Tolkien iszlámellenes, most hallok először, és mondom, nem vagyok hülye a témában. Márpedig ha valakik, akkor a szakértők tuti, hogy ezt felfedezték vagy felhozták volna, sőt, reagáltak is volna rá, ahogy reagáltak a fentebbiekre is.


Tolkien ihletforrásai kiválóan lekövethetőek, mert nem tartott titokban erről semmit. A töndéket az ír-kelta mítoszvilág Tuatha Dé Danannjáról, illetve a germán mítoszok vanírjairól és alfárjairól mintázta, a törpéket neveikben a germán mitológiából, harciasságukat a bibliai izráelitákról, mesterségüket a kortárs zsidókról mintázta. Gondor alapjául szolgáló númenori civilizáció kb az ókori Egyiptom (grandiózus építészet stb), a rohírok civilizációban a makedónok, külsőségeiben az angolszászok jegyeit viseli.


Tolkien nyelvészprofesszor, klasszikafilológus volt, és hithű katolikus (a protestáns Angliában), annyira, hogy a Vatikáni Zsinat ellen is úgy tiltakozott, hogy az anyanyelvű misén továbbra is latinul volt csak hajlandó mondani az imákat. Ha ő propagandisztikus eszközöket akart volna bevetni az iszlám ellen, ennél sokkal nyilvánvalóbban megtehette volna, miért pályázott volna arra, hogy az olvasóinak csak az 1%-a értse meg? Továbbá a magánlevelezése elérhető, ahogyan az életművét is folyamatosan dolgozzák fel a halála óta, és soha sehol nem lelni sem magánleveleiben, sem magánjegyzeteiben olyasmit, ami ilyesfajta szándékot feltételezne.


A Gyűrűk Ura történetét részben nyelvészeti és mitológia iránti rajongása szülte, részben az I. világháborúban szerzett élményei, és feleségével való megismerkedésének története. És, hogy tiszta legyen, nem a Gyűrűk Urát tartotta élete fő művének, hanem annak hátteréül szolgáló történetgyűjteményt, a Szilmarilokat, amiben azokat a történeteket gyűjtötte össze, amikre a Gyűrűk Ura szereplői távoli legendaként hivatkoznak csak. És a Szilmarilokban szintén semmi nyoma semmiféle utalásra az iszlám bármiféle aspektusára, szem szimbolikusan, sem nyíltan, sem kódolva.


Ami pedig az általad hozott "bizonyítékokat" illeti, nyilvánvalóan nem olvastad a könyvet, és max plakátokon láttad a filmet, vagy olvastad a szinopszist, mert ezek abszolút felületes azonosítások, és egy kicsivel mélyebbre menve sem állja meg a helyét egyik sem. Például miért volna Aragorn antikrisztusi, amikor olyan erényekkel bír, minthogy együttérző, kötelességtudó, hűséges, törődő, gondoskodó, gyógyító. Nem Aragorn antikrisztusi, hanem az antikrisztus próbál olyannak látszani, mint Aragorn (vagyis egy igazságos, bölcs uralkodónak). De te valahogy a Sátánról feltételezed azt, hogy igazat mond, és mindenki másról azt, hogy hazudik. Aztán hogy az antikrisztus félszemű, és ezért Szauronnak az a jelképe. Namármost Szauron valóban egy antikrisztusi figura, de te nem róla állítottad ezt, hanem Aragornról, aki meg Szauron esküdt ellensége. Akkor nem Aragornnak kéne hordania a Szemet, mint szimbólumot?


Énnekem komoly kétségeim vannak a muszlim hitedet illetően, ha ennyire tele vagy félelemmel, és ott is az ördögöt látod, ahol nincs. Ennyire nem bízol Istenben, hogy úgy véled, neked kell viaskodnod a Világ Ellenségével, mert ő túl ostoba hozzá, hogy felismerje? És nem csak ő, hanem hittársaid is? Ha te mindenben a Sátán mesterkedését látod, akkor te nem Istent imádod, hanem a Sátánt. A Sátánra figyelsz, és tőle félsz, őt tartod meghatározónak. ha valaki itt muszlimellenes, akkor az te vagy.

2022. júl. 17. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/447 Drakula ***** válasza:
97%

"Semmi köze az iszlámhoz. Egy pogány szimbólum a kéz."

Nem is mondtam olyat hogy nem az.

"Hát kinek a keze? :) A lényeg hogy van egy ilyen kéz szimbólum amit az iszlámnak tulajdonítanak de nem az és megjelenik a gonosz szimbólumaként a regényben."

Az általad linkelt kéz egy két hüvelyk újju középen szemgólyoval rendelkező szimbolumokkal tarkitott talizmán.

Szarumán keze pedig egy emberi kéz (egy rendes emberi kéz)festékes lenyomata.


Komolyan mondom hogy olyan vagy mint egy illumati confermed videos: https://www.youtube.com/watch?v=J8-Zvojsli8


"Ez a könyv boritója az emberek fejében pedig félhold van"

A te fejedben van félhold, az emberek felyében villa van.


"A középkorban mindenki egész testet vedő páncélt viselt. Ebből nem leeth egy népre következtetni."


Ork páncél:

[link]


Europai páncél: [link]


Arab páncél: [link]


Melyik páncél hasonlit jobban az orkéra?


"2. Szauron nem adja oda a gyűrűt "salamonnak"(is nem állt szándékában bárkinek oda adni)."



Szauron más gyűrűket adott az embereknek, tehát ez is pipa.


"


Tisztázzuk:

Iszlám: Angyal oda adja salamonnak a gyűrűt akitől el lopják.


Tolkien: Szauron (szerinted angyal) NEM adja oda szarumánnak (szerinted salamonnak) a gyürüt. Viszont ad néhány másik gyűrűt néhány másik alaknak(akik közül senki sem salamon) akiktől ezeket nem lopják el.


Ez nem "pipa". A történetek közt több a különbség mint a hasonloság.

Ez tökre nem 10-böl 9 arány. Ez 10-böl 1 meg még -4.


"Hogy jön ez ide? A lényeg az hogy a regény szerint a főgonosz központja az egyenlő a Kábával."


A lényeg az hogy az egyik egy meg figyelő központ a másik meg egy templom, igy nem egyenlőek.


KÉRDÉS?????????????

Ha Tolkiennek az iszlám le járatása volt a célja ezzel akkor miért


1. van az hogy az ősszes katonájának europaiakhoz hasonló páncélja van, csak egy szövetséges seregének nem.

2. miért van az hogy nem csak azt cserélte ki a történetben hogy ki a rossz meg a jó a hanem az egész cselekményt

Pl salamon (szarumán) nem is kapja meg a gyűrűt továbbá szembe száll az angyallal (szauronnal) érte.

Vagy maga az angyal akinek csak annyi lenne a dolga hogy át adja az istentől a gyűrűt. Szauron CSINÁLTA a gyűrűt! Orkokat teremtett, seregeket irányitott.

3. Miért pont egy marhára nem ismert iszlám történetet irt át?

Most öszintén szerinted a fantasy-fanok kőzül hányan ismerik salamon gyűrűjének iszlám változatát?

2022. júl. 17. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/447 anonim ***** válasza:
100%

Hát ezt végigolvasva csak egy kérdés fogalmazódott meg bennem: Hogy a túróba unatkozhat és egyben érhet rá valaki ennyire, hogy ezt összehozza?:D :D


Az emberek 99,9999%-a aki olvasta vagy nézte a Gyűrűk Urát max eldönti, hogy tetszett vagy sem, és nem áll neki ilyesmiken kombinálni, aki meg annyira bigott vallásos az úgy sem fog se ezt se más fantasyt olvasni vagy nézni, szóval alapból nincs semmi gond itt.

2022. júl. 17. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/447 Drakula ***** válasza:
100%

"Eljön egy ember aki a Sátánt szolgálja, sokakat megtéveszt és háborúkat indít. Hol van ebben dualista felfogás? Kb. olyan ember lehet mint Hitler csak vonzóbb csomagolásban."

Nem csak ennyi, a történet szerint hatalmas "erőt" is kap az ördögtöl.

"Szerinted hány ember olvasta vagy látta a gyűtük urát? Ha csak ezek 1%-a lett iszlámellenes már az milliószor több mint amit ez a Bill warner tett."

Ebből hányan lettek iszlám ellenesek?

0%.

Iszlám ellenesnek már csak azért is nehéz ettől a könyvtöl lenni mert csak olyan elvontan lehetne egyeztetni az iszlámhoz mint ahogy te csinálod.

Is neked is csak azért mert ismered a részleteket.

Szerinted hány nem muszlim van aki tudja hogy az egyszem az iszlám apokalipszis irodalomban antikrisztusi jel?

Még én se tudtam pedig én muszlim vagyok.

2022. júl. 17. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/447 anonim válasza:
100%

Kalandregény.


Szívesen.

2022. júl. 17. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/447 anonim ***** válasza:
100%

Csak egy példa a fanatikus ostobaságodra:


A valóság - "The name Saruman (pronounced [ˈsɑrumɑn]) means "man of skill or cunning" in the Mercian dialect of Anglo-Saxon;[1] he serves as an example of technology and modernity being overthrown by forces more in tune with nature."

[link]


Ezzel szemben te - há' ez hasonlít arra hogy Szulejmán

2022. júl. 17. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/447 anonim ***** válasza:
100%

"Nem tudtam hogy a németek sötétebb bűrüek, arab népviseletet viselnek és félhold a szimbolumuk "

Hol szerepelnek a regényben "sötétebb bőrű emberek"? És pláne hol szerepel benne félhold, mint szimbólum? Mert én gyerekkorom óta legalább négyszer olvastam, de egy ilyen momentumra sem emlékszem.

2022. júl. 17. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!