Vajon mekkora lenne az ateisták:vallásosak aránya, ha minden ember beleásná magát a témába?
Egyfelől ott van egy csomó, magát vallásosnak tartó ember, akinek ez inkább kulturális örökség és fingja sincs a saját vallásáról vagy csak nagyon felületesen ismeri vagy teljesen félreértelmezni. Rengeteg kérdésen látni lehet ezt.
Másfelől vannak ateisták, akik szellemesen azt állítják, épp azért lettek ateisták, mert olvasták az adott szentírást, de az ő kérdéseiken, érveiken szintén látni, hogy nagyon felületes, hallomásból származó ismereteik vannak és valószínűleg sosem álltak neki kellő nyitottsággal átolvasni azt, amit kritizálnak.
Tehát mindkét oldalon az ismerethiányt érzem jellemzőnek. Vajon hány vallásos gondolná azt egy elemző olvasás után, hogy ez bizony hülyeség? És vajon hány ateista értené meg, hogy a vallás világleírása egy komplex és mély rendszer?
A legutóbbi népszámláláson a magyarok 54%-a tartozott valamely egyházhoz.
Kedves Kérdező!
Van néhány furcsaság a kérdéseddel kapcsolatban, amire szeretnék visszakérdezni:
Ugye maga sz eredeti kérdés így szól:
"Vajon mekkora lenne az ateisták:vallásosak aránya, ha minden ember beleásná magát a témába?"
Értelmezésem szerint nagyjából annyi a kérdésed, hogy az egyes hitkérdések tudományos felkészültségű kérdésmegválaszolása mennyiben befolyásolná a vallásos világképet vallók hithűségét, azaz a vallásosok mekkora része válna ateistává.
(Pl világ keletkezése, teremtés/evolúció, özönvíz, csodák, feltámadás,...)
Ez a kérdésfelvetés azonban igen élesen eltér a 10. kommentben általad írtaktól:
"Ha minden magyar elolvasná a Bibliát igemagyarázatokkal együtt, hogy felfogják egy elvérható szinten a tartalmát, akkor vajon hogy alakulna a hívők:ateisták aránya?"
Itt viszont éppenséggel egy elmélyült Biblia ismeretről beszélsz, az egyes hitkérdéseket nem tudományos vizsgálat, hanem hitmagyarázat által értelmezve.
A két megközelítés igencsak eltér egymástól.
"Tehát mindkét oldalon az ismerethiányt érzem jellemzőnek. Vajon hány vallásos gondolná azt egy elemző olvasás után, hogy ez bizony hülyeség? És vajon hány ateista értené meg, hogy a vallás világleírása egy komplex és mély rendszer?"
Ha egy ateista egy adott kérdésre megfelelő tudományos magyarázatot talált, akkor semmilyen igemagyarázat nem fogja megváltoztatni a kérdésben a nézetét, mert az csak játék a szavakkal a tudományos tények ellenében.
"Minden nagyobb vallás kellően komplex"
Például a kereszténységnél ez nem sokat számít.
Egy végtelen istenre igen szigorú szabályok vonatkoznak - EZÉRT abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy tudományosan is be lehet bizonyítani azt, hogy ez az isten nem létezik. Úgyhogy a Bibliából bőven elég az isten leírását ismerni.
Mondjuk a többi része is érdekes, mert jól bemutatja az ott leírt isten jellemét.
Hát... így is lehet mondani.
Mindenesetre isteni nagyságú narcizmusa van.
De mondjuk végtelen ideig egyedül ücsörögve a sötétségben nem is csodálkozom rajta.
És gondold el: csak ilyen kis hangyaemberkéket tud teremteni. Még a legnagyobb, leghatalmasabb angyal is semmiség hozzá képest.
A világ is, amit teremtett, egy légypiszok neki.
Ebbe én is belediliznék.
"Egy példa: több keresztény tanárom is volt egyetemen, akik arabisztikával és az iszlámmal foglalkoztak, nyilván sokat tudtak erről a témáról, mégsem lettek muszlimok"
Pontosan azért nem lettek muszlimok mert sokat tudnak a témáról =D
Egész más dolog az, ha valaki elhagyja a hitét, mint ha ateistává válik.
Szerintem alapból az emberek kb. fele hívő - de ebben benne van minden ezotériás és sorshívő is.
Ateista az, aki nem hisz felsőbb lényekben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!