A hívők miért nem fogadják el, hogy a világhoz és az értelmes élet magyarázatához nincs szükség Istenre, elég hozzá a matematika is?
Ettől még persze létezhet, de nem szükséges a magyarázathoz. Ahhoz bőven elég a matematika.
Mert ugye miért is kell Isten ahhoz, hogy megmagyarázák az értelmes életet. Mert ha nem ilyenek lennének a feltételek, akkor nem lenne élet sem és akkor nem is lenne senki, aki feltegye ezt a kérdést. Csak az olyan bolygókon lehet ezt feltenni, ahol pont alkalmasak a körülmények az életre. Tehát ha a marson nincs élet, akkor a marslakók sem gondolkodhatnak el ilyesmin, mert ők maguk sem léteznek. Ettől kezdve pedig Isten létezésére sincs szükség, hiszen csak azok tudják firtatni Isten létét, akik esetében a véletlenek összjátéka létrehozott egy értelmes életet, ahol ez nem történt meg, ott nincs is aki ezen gondolkodjon.
Ráadásul a világ létezésére és az életre nagyon egyszerű magyarázat rejlik a farktákokban, ami szimpla matematika. Gyönyörűen megalkot mindent a szimpla matematika is. A legjobb példa erre a pagodakarfiol. Pontosan úgy néz ki, mint egy sima fraktál. Tökéletes matematikai teremtés. Nem kell hozzá isten, csupán egy nagyon egyszerű iteráción alapuló matematikai képlet. Csak keressetek rá például a mandelbrot halmazokra, a többdimneziós mandelbrot vagy júlia halmazokra, fraktálokra, stb. Minden benne van egy egyszerű matematikai képlettel leírt ábrában, amit csak akarunk. Nem kell hozzá semmi teremtő, csupán ki kell számolni.
"A hívők miért nem fogadják el, hogy a világhoz és az értelmes élet magyarázatához nincs szükség Istenre, elég hozzá a matematika is?"
Elméletek vannak mindenre és annak ellenkezőjére is, valahogy mégse sikerült egyetlen ateista tudósnak se ennek bizonyítása.
Egy matematikai képlet pedig nem képes létrehozni a világot.
Amúgy honnan tudod, hogy adott matematika és fizika nem csak ebben az univerzumban működik?
Egyrészt nem minden hívő jártas a tudományokban. Sőt, a neoprotestánsok többségében kifejezetten járatlanok. De inkább azért, mert a hívőknek szükségük van Istenre.
Jó érzés nekik abban hinni, hogy Valaki onnan fentről vigyáz rájuk, hogy az Istenhez fordulhatnak a gondjaikkal. Abban hinni, hogy az élet nem ér véget a halállal, és, hogy az elhunyt szeretteikkel egy nap újra találkozhatnak.
Ezért vallásosak az emberek általában.
(egy ateista)
Egy hívő vagyok. Kérlek ne vedd sértésnek a válaszom, mert végső soron az igazság keresése a célom.
Na most, én úgy látom, hogy pl az általad említett matematika egyszerűen egy úgymond elvont fogalom, és mint olyan, nem bír teremtő erővel, mert kicsit úgy mondanám, hogy a materiális és az elméleti valóság határán áll. Viszont a matematikai szabályok létezéséhez, vagy bármilyen szabály létezéséhez általában szükség van egy szabályalkotóra (legalábbis ez a mindennapi tapasztalat). Persze mint emberi lény, nem biztos hogy mindent figyelembe veszek, de alapvetően számomra körülbelül megkerülhetetlen Isten léte.
Nem beszélve arra, hogy mikor sok tudós azt állítja nincs Isten, azt kell meglátni hogy szinte mindig filozófiai és nem tudományos állítás.
Amúgy a kommentben írt érvem nagyban függ a CS Lewis “Keresztény vagyok” című könyvétől. Ott ő szebben kifejti ezt a problémát (ha nem is feltétlenül a matematikát alapul véve). De lényegében az ő érve működik a matematikával is.
"Viszont a matematikai szabályok létezéséhez, vagy bármilyen szabály létezéséhez általában szükség van egy szabályalkotóra"
Nyilván, de ezeket a szabályokat az ember alkotja.
"Minden benne van egy egyszerű matematikai képlettel leírt ábrában, amit csak akarunk"
Honnan tudod, hogy én mit akarok?
"Tökéletes matematikai teremtés"
Ezt nem tudom értelmezni. Mitől lenne tökéletes?
“ Nyilván, de ezeket a szabályokat az ember alkotja.”
Ezt honnan tudod? Mi van, ha mi csak felfedezzük? Ha nem értem a matematikát, nem látom meg benne a szabályokat, akkor ezek alapján az integrálok sem működnek mondjuk a való életben? Egyáltalán ha véletlenszerűségben hiszünk, akkor miért is feltételezzük, hogy fogunk tudni szabályokat találni, alkotni “random” dolgokban?
"Ezt honnan tudod? "
Hát mert a szabály az az általunk megfigyelt jelenségek leírása. Nyilván kell hozzá a leíró.
Kérdező,
A természetnek a legtöbb jelensége leírható különböző természettudományos képletekkel. Nem értem, hogy ez miért kérdőjelezné meg Isten "szükségességét". Szerintem éppen fordítva gondolkodsz. Minden olyan tudományos felfedezés, ami egy újabb szegmensét világítja meg a természet működésének, egy újabb bizonyíték arra, hogy intelligens létező hozta létre ezt a világmindenséget.
#8 akkor kérdem így:
Ha nem írnánk le, akkor is létezne a szabály? Ha nem vennénk észre a szabályt, akkor nem is létezne?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!