Miért hiszi azt nagyon sok magyar, hogy a magyar nyelv a világ legtökéletesebb, legkifejezőbb, leggazdagabb nyelve? Nacionalizmus az oka? Vagy csak szimpla tudatlanság?
"Más országokban is előfordul, hogy emberek a saját anyanyelvüket a világ legtökéletesebb, legkifejezőbb nyelvnek gondolják, de úgy tapasztalom, hogy ezek aránya kisebb, mint Magyarországon..."
Felmérést végeztél reprezentatív mintán? Na ne már. Minden országban a tudatlanabb emberek nem tudják elképzelni, hogy a többi nyelv ugyanolyan fejlett, logikus vagy kifejező lehet, mint a sajátjuk. Vannak aztán legendák, amik ráerősítenek erre az érzésre. Ez nem magyar sajátosság. Amúgy pl. minden román meg van győződve róla, hogy a román, mint a latin leghívebb utódnyelve, a világ legtökéletesebb és legfejlettebb, leggazdagabb (stb. stb. stb.) nyelve. A kínaiakról nem is beszélve (a kínaiak eleve kb. emberszabású majomnak tekintik az összes nem-kínait, és meg vannak róla győződve, hogy mindenben felsőbbrendű a kultúrájuk).
"20.01, ki kell javítsalak, nyelvészeti szempontból minden nyelv egyenlő, nincs olyan, hogy primitív nyelv."
De az illető hozzászóló nem nyelvészeti szempontból vizsgálta a nyelveket.
Mondok egy példát. A mandarin nyelv nyelvészetileg nem alacsonyrendűbb az angolnál, mivel nincs ilyen nyelvészeti kategória, hogy "alacsonyrendű nyelv". A gyakorlatban azonban pedagógiailag, társadalmilag, gazdaságilag súlyos problémákat okoz, hogy míg egy angol 8-9 éves korára tűrhetően megtanul írni, addig Kínában a felnőttek 20-30% félanalfabéta marad és kb. 12-14 éves korukig tanulják alapszinten az írást. Vagyis a kínaiak munkaórák milliárdjait dobálják ki arra, hogy írni tanuljanak, és a végén ez nem is mindig sikerül. Ráadásul a kínai szókészlet mezőszegénysége, a beszélt nyelv ebből következő félreérthetősége miatt beszéd közben körülírások szükségesek, sőt, jelek rajzolgatása (kézbe, levegőbe, papírlapokra). Nyelvészetileg semmivel sem alacsonyabbrendű a mandarin az angolnál, de egy halom mérhető, bizonyítható, kézzelfogható hátránya van.
Ugyanígy a pápua nyelv nyelvészetileg semmivel sem ér kevesebbet vagy többet az angolnál vagy a magyarnál, ugyanis nem nyelvészeti, hanem atomfizikai probléma, hogy angolul lehet vitatkozni az atomfizikáról, pápuául meg nem. Tehát talán mégsem mindenben "egyenlő" a pápua nyelv az angollal. Csak éppen nem nyelvészetileg.
"A magyar nyelvet leginkább a logikája miatt hallottam dícsérni"
A magyar nyelv logikus, de logikus a szuahéli, logikus az indonéz. A német is logikus, csak sok illogikus rész is keveredik ehhez. Az angol is logikus. Minden nyelv logikus, legfeljebb eltér egymástól a logikailag rendezett, szabályos rész és a csak magolással elsajátítható rész aránya. A magyarban sok a logika, de az angolban vagy a németben is sok. A kínaiban kevés, a kínaihoz képest a magyar valóban logikus. De az angol is.
"És verset írni is magyarul lehet a legszebben."
Görögül, németül, franciául, olaszul és még egy csomó nyelven minimum ugyanígy lehet verset írni. Angolul kétségkívül nehezebb, kínaiul pedig nem is lehet teljesen abban az értelemben, ahogy ezt magyarul elképzeljük. Cserébe a magyarban nem létezik olyan tömör és művészi stílus, mint a klasszikus kínai, ami szinte egy külön világ, nem is nyelv, hanem művészet.
"Én meg úgy mondtam volna gyerekkoromban, hogy "aludnák"."
Teljesen logikus alak, egy rakás nyelvjárásban így van. Viszont a mai magyar köznyelv stigmatizálja ezt az alakot és "bunkóságnak" minősíti. Szerintem meg a bunkóságnak minősítés az igazi bunkóság...
"De nem új nyelvet akarok, értsd meg, csak azt, hogy az új, tömegesen használt szavakon agyaljanak a nyelvészek, és találjanak ki valami magyarosabbat. Pl. hardware-re, software-re, anyámkínjára."
Van egy rakás ember, aki kitalál új szavakat. Aztán ezeket vagy elfogadja a közösség, vagy nem. Pl. a grépfrút helyett úgy 30 éve valaki kitalálta a citrancs szót. Valahogy azonban nem tetszett a közösségnek, s nem terjedt el.
"Aztán ezt szépen előírják, ahogy a helyesírást."
Ezt nem lehet előírni. A nyelv demokratikus dolog, nem lehet előírásokkal szabályozni.
"Eléggé kevés a finnugor szavunk."
Az alapszókincs zöme azért finnugor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!