Miért hiszi azt nagyon sok magyar, hogy a magyar nyelv a világ legtökéletesebb, legkifejezőbb, leggazdagabb nyelve? Nacionalizmus az oka? Vagy csak szimpla tudatlanság?
Aludnék.
Ez a jövőre vonatkozik természetesen, hiszen másképp nincs is értelme.
Miért te tudsz feltételesen, jelen időben aludni? Most vagy alszol, vagy nem!
Egyébként az ilyen okoskodások miatt nem veszi kutyába se a magyarok jó része a nyelvészetet, meg az MTA-t. Nincs rangsor, meg nincs korcsosulás, akkor ugye nincs is semmi dolgunk, menjen minden a maga útján, ahelyett, hogy fejleszteni, gazdagítani igyekeznének a nyelvet, ahogy a régi nyelvészek, nyelvújítók tették.
De akkor egyáltalán miért van helyesírás?
én meg akkor leendő kolléga, vagy olyasmi :)
azt tudom, hogy miért kérdezte az előbbit, de a kérdés kiírását nem értem. A szakma szempontjából nem mindegy, hogy vélekedés az, amit Ön is leírt? Erősen nemzeti elkötelezettségű a baráti társaságom (és én is), ahol ez fokozottan így van, de ez engem még sosem zavart.
"Egyébként az ilyen okoskodások miatt nem veszi kutyába se a magyarok jó része a nyelvészetet, meg az MTA-t. Nincs rangsor, meg nincs korcsosulás, akkor ugye nincs is semmi dolgunk, menjen minden a maga útján, ahelyett, hogy fejleszteni, gazdagítani igyekeznének a nyelvet, ahogy a régi nyelvészek, nyelvújítók tették."
Ez kb. olyan, mintha azt mondanád: "Minek az a sok hasztalan biológus? Ahelyett, hogy új fajokat hoznának létre, ők csak leírják a létezőket!"
"Aludnék."
Miért ragozod iktelenül az ikes igét? Nyelvszegényítő bunkó vagy esetleg? :-)
"Erősen nemzeti elkötelezettségű a baráti társaságom (és én is), ahol ez fokozottan így van, de ez engem még sosem zavart."
Én kozmopolita vagyok, a másik táborból. De a nyelvészet az egy tudomány, s nem változik aszerint, hogy kinek mi a politikai nézete...
"Ez kb. olyan, mintha azt mondanád: "Minek az a sok hasztalan biológus? Ahelyett, hogy új fajokat hoznának létre, ők csak leírják a létezőket!"
Hát nem egészen olyan, mert... elméletileg létre tudnának hozni (génmanipulációval), de ez erkölcsi aggályokat vet fel. A nyelv fejlesztése viszont nem vet fel ilyen aggályokat. Sőt, éppen értő művelőkre lenne szükség, a funkcionális analfabetizmus, meg az igénytelen kifejezésmód terjedése ellen. Egy választékosan, kifejezően megfogalmazott szöveg olvasása igenis esztétikai élvezetet okoz, habár ugyanezt le lehet írni egyszerűbb szavakkal is.
A nyelvújításra is ilyen okokból volt szükség annak idején. Azok a nyelvészek, költők segítettek számos új, ötletes szó megalkotásában. "léghajó", például. Jobb, mint ha "ballon" lenne, nem?
Manapság mi a helyzet? Itt volna számos új kihívás, amiből eddig a "webpage"-re sikerült egy "honlap" szót találni, de mi van a többivel?
E-mail... hardware... még a rádió, telefon, meg a tévé is egyszerűen így került átvételre.
Ha nem ilyenekkel kéne a nyelvészeknek foglalkozni, akkor mivel?
"zóval szerinted egy Kölcsey vagy egy Kossuth magyarja nem áll magasabb szinten, mint egy lávcsi, pussza, syja, meg hasonlókkal tarkított mondat? "
Nem, nem áll magasabb szinten, amennyiben a fentebb említett szavakkal képes olyan mondanivalót közölni, ami egy szinten áll Kossuth és Kölcsey munkásságával.
Nem a nyelv tette naggyá a munkájukat, hanem amit megfogalmaztak rajta, vagyis a tartalom.
"Én kozmopolita vagyok, a másik táborból. De a nyelvészet az egy tudomány, s nem változik aszerint, hogy kinek mi a politikai nézete..."
még jó, hogy nem, én is ezt vallom
csak a kérdést nem értettem, hogy miért zavar(ja), amit a kérdésben megfogalmazott.
De sokkal érdekesebb viták vannak kibontakozóban, szóval én háttérbe is vonulok. :)
Én meg azt mondom, hogy a francokat. :)
Na, ehhez mit szólsz?
Ha nincs rangsor a nyelvben sem, hát köztem, meg a nyelvészek közt se lesz :>
"A nyelv fejlesztése viszont nem vet fel ilyen aggályokat. Sőt, éppen értő művelőkre lenne szükség, a funkcionális analfabetizmus, meg az igénytelen kifejezésmód terjedése ellen. Egy választékosan, kifejezően megfogalmazott szöveg olvasása igenis esztétikai élvezetet okoz, habár ugyanezt le lehet írni egyszerűbb szavakkal is. "
Csakhogy ki az, aki megmondja, mi számít igénytelen kifejezésmódnak? Ezek teljesen emberileg alkotott mércék, azért gondolod, hogy igénytelenek, mert valakik egyszer azt mondták, hogy azok.
Például a szitokszavak a magyarnak régen a köznépi rétegben teljes szokványos volt, nem keltett megbontránkoztatást, mert ez teljesen normális volt, csak később gondolták azt a polgárosodás idején, hogy ezek nem kívánatosak, amikor utánoztuk a prűd nemeseket.
Szerinted miért vannak ilyen nevek feljegyezve, mint Georgius dictus Polczonszaro (Polconsz*rónak nevezett györgy", vagy Ladislaus dictus Lagfazou (Lágyf*szúnak nevezett László a régi magyar nyelvemlékekben?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!