Egyetértesz azzal, hogy a jogászok, állatorvosok, gyógyszerészek ne kapjanak doktori címet?
... a sima mesterszakos diplomájuk mellé?
Teljesen méltatlan a jelenlegi rendszer
- a többi mesterszakos mérnökkel, közgazdásszal, pszichológussal szemben
- az orvosokkal szemben, akik 6+3 évig tanulnak az orvosi szakvizsgáért
- a valódi azaz doktorált doktorokkal szemben.
A helyes rendszer, ami Németországban is van:
BA/BSc szak: 3-4 év tanulás
MA/MSc azaz mesterszak: 5-6 év tanulás
PhD: 8-10 év tanulás
... az orvos az egyetlen kivétel, akinek nagyon komoly 6+3 éve van.
“akik bölcsészetből doktoráltak csak mert a legtöbbek szerint ahhoz nem kell sokat tanulni?”
Ezt honnan vetted? — persze lehet ezt is vitatni, de ez egy másik kérdés.
Honnan vettem? A te kérdésedből. Szerinted a gyógyszerész, állatorvos nem érdemli meg a doktori címet mert nem kell sokat tanulnia.
Sok ember szerint meg egy bölcsészdoktornak nem kell sokat tanulnia, tehát ennyi erővel ő sem érdemli meg?
“Szerinted a gyógyszerész, állatorvos nem érdemli meg a doktori címet mert nem kell sokat tanulnia.“
Hol mondtam ilyet? Ne adj a számba olyat, amit nem mondtam.
Sokat kell tanulnia egy állatorvosnak, gyógyszerésznek – akárcsak egy fizikusnak vagy vegyészmérnöknek. De az egyetemi mesterképzésre ne járjon már doktori cím... nevetséges tényleg.
Attől te kevesebbnek érzed a term.tud. PhD fokozatod értékét, mert egy jogász is használja, esetleg a neve előtt?
Nem tudom, én soha nem agyaltam ilyeneken. Nem a fokozat miatt kezdtem el, hanem a tudományos kihívás miatt + mert jobban lehet külföldön érvényesülni / jó pályázatok vannak PhD után. Az pont halálra nem érdekel, hogy ki hogyan használja a neve előtt.
Megsúgom, nekem egyetlen olyan postdoc ismerősöm sincs, aki használná valahol is a Dr.-t a neve előtt. Maximum aláírásban odaírják, hogy PhD az email után... ez nem téma. Senkit nem érdekel a Dr, csak hogy mit tettél le az asztalra.
Nem értek egyet, mégpedig azért nem, mert mind a leírásban, mind a kommentjeidben hiba van.
Először is egy szakorvos nem 6+3 évet, hanem 6+5 évet tanul alsó hangon. Ha kombinálni szeretné, például gyermekneurológiával szeretne foglalkozni, akkor az már 2x5 év, egyetem után.
A fogorvosokra direkt rá is akartam kérdezni, aztán láttam mit írsz. Szemmel láthatóan nem értesültél róla, hogy fogorvosoknak nem kötelező szakvizsgát tenniük, sőt, egyre kevésbé ajánlják. Tekintettel arra, hogy a nagyobb pénzes munkák mind végezhetőek szakvizsga nélkül, az esetek nagy részében nincs is értelme megcsinálni. Egy fogorvos képes ellátni azt a munkát, amit jelenleg fogászati kezelés alatt ért az átlag ember, attól a pillanattól kezdve, hogy átvette a diplomáját. A fogszabályozástól, és bizonyos szájsebészeti beavatkozásoktól eltekintve, fogorvos effektíve bármit csinálhat az 5 év egyetem után. Es egyébként nem is értem, már csak emiatt sem, hogy egy fogorvos miért érdemli meg jobban a doktori címet, mint mondjuk egy állatorvos, miközben mindkettő mögött "csak" 5 év van? Gyógyszerészekkel, jogászokkal kapcsolatban nincs véleményem, engem nem zavar, hogy megkapják. Talán a gyógyszerészek azok, akiket kevésbé értek, de ez inkább annak köszönhető, hogy úgy gondolom (és ez erősen személyes vélemény, a tévedés jogát fenntartom), hogy ez a szakma kihalófélben van, és egy igen komoly reformációra volna szüksége.
Az viszont zavar, hogy elveszett a főiskola és egyetem közötti szintkülönbség, és létrejöhettek olyan intézmények, mint a Metropoliten Egyetem, vagy diplomásnak mondhatja magát az is, aki 10 év alatt kijárt egy 3 éves alapképzést.
Én nem gondolnám, hogy önmagában csak az orvosi végzettség érdemel doktori címet. Jogászok is tesznek szakvizsgát, állatorvosok is szakosodhatnak tovább. Mitől különb ez, mint az orvosi? Azért, mert 6 helyett csak 5 évet töltenek egyetemen?
Egyébként a válasz szerintem a felelősségkörben keresendő. Az orvos, állatorvos, fogorvos, gyógyszerész ember és állat életért felelős. A jogász úgyszint komoly pénzügyi ítéletekért és szabadságvesztésért is felelhet. Ezeket a pozíciókat csak ilyen címmel lehet végezni.
Jó a pszichológus kicsit kilóg a sorból, de nem írhat fel gyógyszert, csak "beszélget". Ha nincs diplomája max life coachol, meg HR-es lesz stb...
A többi szakmát viszont lehet más diplomával is végezni, bölcsészként is lehet mérnök, vagy fizikusként is végezhetsz biológus munkát ha van tapasztalatod.
Bár a kutatáshoz nem, de az akadémiai élethez meg szükséges a PhD. Lényegében egy extra fokozat, de nem jogosítvány. A jogász, orvos, fogorvos, gyógyszerész egy jogosítvány. Az, hogy ugyan úgy írják, lényegtelen.
Nem rossz érvelés, csak pár gondolat.
Felelősség: építészmérnökök, gépészmérnökök...? Óriási a felelősségük. Honnan tudod, hogy amit terveznek, nem omlik le, és fékez ha nyomod a pedált?
Pszichológusok: teljesen méltatlan ami tőrténik velük, nagyon erős a képzésük és nagy a felelősségük is. A klinikai szakpszichológusok kaphatnának dr. címet...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!