Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetértesz azzal, hogy a...

Egyetértesz azzal, hogy a jogászok, állatorvosok, gyógyszerészek ne kapjanak doktori címet?

Figyelt kérdés

... a sima mesterszakos diplomájuk mellé?


Teljesen méltatlan a jelenlegi rendszer

- a többi mesterszakos mérnökkel, közgazdásszal, pszichológussal szemben

- az orvosokkal szemben, akik 6+3 évig tanulnak az orvosi szakvizsgáért

- a valódi azaz doktorált doktorokkal szemben.


A helyes rendszer, ami Németországban is van:

BA/BSc szak: 3-4 év tanulás

MA/MSc azaz mesterszak: 5-6 év tanulás

PhD: 8-10 év tanulás

... az orvos az egyetlen kivétel, akinek nagyon komoly 6+3 éve van.



2017. nov. 18. 09:50
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 21/224 anonim ***** válasza:
85%

#17:

Megint csúsztatsz. Ha te úgy is gondolod, hogy ezek a szakok nem nehezebbek, attól még a többség szerint azok. Akik mindkettőt elvégezték, szintén azt mondják. Tehát az emberek tapasztalata általánosságban azt mutatja, hogy az említett szakok valóban nehezebbek. Objektíven meg nehéz megvizsgálni, mivel a tananyag mennyisége önmagában nem minden, sok múlik az anyag jellegén is, de még az azt tanuló egyén beállítottságán is.


Te milyen objektív mércét javasolnál az egyes szakok, tudományterületek nehézségének mérésére?


Valamiért (jogosan vagy sem) általánosságban az a vélemény alakult ki, hogy az adott szakok nehezebbek, ezt „jutalmazzák” a doktori címmel. Ráadásul a hagyomány szerint is így alakult ki még a 19. században és az emberek többségét nem is zavarja, akkor meg mi vele a baj? Ha ezeken a szakokon végzők nem kapnának címet, ahogy te szeretnéd, akkor is igazságtalan és következetlen maradna a rendszer, mivel a mesterszakos diplomák sem azonos munkamennyiséggel szerezhetők meg, valamint a PhD-k sem. És valaki mindig méltatlannak érezné, hogy mások kevesebb munkával megkapják ugyanazt, a többletmunkát meg nem jutalmazzák.


„de alaptalan is ez a — csak Magyarországon alkalmazott — cím.”

A címet rengeteg más helyen is használjá, pl. a jogászok és orvosok az angolszász területeken is doktori címet kapnak. És ezt te is tudod, mivel az előző kérdésnél is megbeszéltük, meg itt is:

[link]

Éppen az általad támogatandónak tarott német értelmezése tér el a nemzetközi gyakorlattól (meg még néhhány más országé, mint pl. Banglades), a magyar pedig éppen megfelel a nemzetközi gyakorlatnak. És ha azt állítod, hogy ez nem így van, akkor nem mondasz igazat.

2017. nov. 18. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/224 A kérdező kommentje:

Utolsónál a pont. Az orvosokkal beleértve a fogorvosokat is, az a helyzet, hogy ha egy orvosnak nincs a neve előtt a “dr” akkor az erősen rontaná a hitelességét. Ezért ezzel én azt csinálnám, hogy csak a szakvizsga után adnám meg nekik, de megadnám. Azt csak magyarázatképpen fűztem hozzá, hogy meg is érdemelnék szakvizsga után, olyan sokat tanulnak és dolgoznak +3 évig a szakvizsgára.


A többi csakugyan társadalmi hagyomány, de inkonzekvens.


Utolsó előtti: szerintem neked még nem volt Heidegger, Gadamer vagy hasonló kaliberű szerző műve a kezedben, sem komoly filozófiai szakkönyv, pl. Logika I-II-III. A filozófia nagyon durva szak, egyáltalán nem csak meredni járnak be az egyetemre a filozófus hallgatók, max a megdöbbenéstől merednek le órán, hogy egy kukkot sem értenek.

2017. nov. 18. 12:52
 23/224 A kérdező kommentje:

#21 te csúsztatsz, hiszen az angolszász hagyományban is erős viták övezték a jogászdoktorságot, amit JD-vel jelölnek. Ott egyébként is irreleváns a téma, mivel ott nem a Dr. előtagot, hanem a név után tett MA, MSc, JD, MD, PhD, MLA stb. jelöléseket használják. Ott a rendszer méltányos, hiszen egyből látod, hogy John Doe JD vagy John Doe JD PhD.


Az általad idézett Wikipedia cikkből:


“In the late 1960s the rising number of American law schools awarding Juris Doctor (JD) degrees led to debate over whether lawyers could ethically use the title "Doctor". Initial informal ethics opinions, based on the Canons of Professional Ethics then in force, came down against this.[43][44] These were then reinforced with a full ethics opinion that maintained the ban on using the title in legal practice as a form of self-laudation (except when dealing with countries where the use of "Doctor" by lawyers was standard practice), but allowed the use of the title in academia "if the school of graduation thinks of the J.D. degree as a doctor's degree".[45] These opinions led to further debate.[46][47] The introduction of the new Code of Professional Responsibility in 1969 seemed to settle the question – in states where this was adopted – in favour of allowing the use of the title.[48] There was some dispute over whether only the PhD-level Doctor of Juridical Science should properly be seen as granting the title,[49] but ethics opinions made it clear that the new Code allowed JD-holders to be called "Doctor", while reaffirming that the older Canons did not.[50] As not all state bars adopted the new Code, and some omitted the clause permitting the use of the title, confusion over whether lawyers could ethically use the title "Doctor" continued.[51]”

2017. nov. 18. 12:58
 24/224 anonim ***** válasza:
88%
Oké, ha neked a filozófia komoly szak, javaslom hogy ülj be a gyógyszerészetin egy anatómiára, pathológiára, toxikológiára, vagy kvantitatív kémiára, mikor a tanár meg se szólal magyarul csak latinul, és nem volt a kezedben még egy gyógyszerészeti kémia vagy hasonló könyv.
2017. nov. 18. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/224 anonim ***** válasza:
89%

#23:

"te csúsztatsz"

Nem én csúsztatok, hanem te, mint ez már be is bizonyosodott, hiszen lényegében te is elismerted, hogy nem volt igaz, amikor azt állítottad, hogy csak Magyarországon lenne így. Miről beszéálünk akkor?


Meg ki is vetíted a saját viselkedésedet másokra: miután a másik kérdésnél lenézően nyilatkoztál a Rendőrtiszti Főiskoláról meg a Zrínyiről, engem kezdtél el vádolni azzal, hogy lenézek szakokat, csak azért, mert a "büfészak" kifejezést merészeltem használni, anélkül, hogy bármelyik szakkat is konkrétan összekapcsoltam volna.


Az a baj, hogy te mindenképp a saját véleményed megerősítését várod, bár eddig még senkitől sem kaptad meg, nyilván nem véletlenül.


"hiszen az angolszász hagyományban is erős viták övezték a jogászdoktorságot, amit JD-vel jelölnek."

Az orvosdoktorit meg MD-vel (és ezt nem is övezték viták). A PhD-t meg PhD-vel. De ettől ezek még doktori címek, amiket a D egyértelműen jelöl is a JD-ben. Egyébként Magyarországon is egyre gyakrabban látni olyat (főleg a többféle doktori címmel rendelkezőknél), aki angolszász mintára a neve után tünteti fel a címeit: pl. dr. X. Y., MD, PhD, DSc. Nekem ezzel a fajta használattal sincs semmi bajom, de szerintem ennek hivatalos bevezetését az MTA ellenezni fogja, mivel helyesírási kérdésnek tekintik, és az angolszász kultúra indokolatlan utánzását látnák benne.


Abból a szempontból, hogy te hamisan azt állítottad, hogy csak Magyarországon lenne így, ez teljesen lényegtelen egyébként, hogy vitatták-e az angolszász rendszert korábban vagy sem. Lényeg a vita eredménye: az orvosoké meleltt a jogászok doktori címe ugyanúgy megmaradt.

2017. nov. 18. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/224 anonim ***** válasza:
36%

Ilyenen értelmetlen dolgon vitatkozni... ezalatt összehozok egy 40 impaktfaktoros Nature cikket :D


Azt mondom, használja mindenki ahogy szeretné. Teljesen mindegy, nem ettől lesz valaki jó ember. Nem ezért kezdtem a PhD-t.

2017. nov. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/224 A kérdező kommentje:

"Nem én csúsztatok, hanem te, mint ez már be is bizonyosodott, hiszen lényegében te is elismerted, hogy nem volt igaz, amikor azt állítottad, hogy csak Magyarországon lenne így."


Dehogy ismertem el... Amely országokban használják a Dr. ELŐTAGOT, pl. Németországban, ott (helyesen) csak a tudományos fokozattal rendelkezőknek engedélyezik a használatát -- de ott számít is valamit.


Amerika nem játszik, mert ott UTÓTAGKÉNT használják a PhD MA MLA stb. megjelöléseket, és ott senki nem kever össze egy JD-t egy PhD-vel.


Magyarországon viszont – nem mondom, hogy a világban egyedülálló módon, mert minden ország szokását nem ismerem, de – megtévesztően írják ki hogy "Dr. xxx" a sima egyetemet végzett jogászok, gyógyszerészek a nevük elé a Dr.-t. ÉRTEM, hogy ez a "hatályos magyar szabályozás", de épp ez a vita tárgya, hogy ez helyes-e, vagy – ahogyan az általad idézett wikipedia cikk írja – ETIKUS-e.


Nem, nem etikus, nem mondom el századszor is, hogy miért nem, itt nyilván nagyrészt gyógyszerészek, jogászok érvelnek a jelenlegi szabályozás mellett, ami pedig úgy inkonzekvens ahogy van, plusz nem harmonizál az európai szokásjoggal se. De mindjárt megnézem a francia, olasz szokásjogot is.

2017. nov. 18. 13:52
 28/224 A kérdező kommentje:

#24 "a tanár meg se szólal magyarul csak latinul"


A bölcsészek nagy része TÉNYLEG tud latinul, mivel középfokú latin szigorlata is van, továbbá – úgy látom tényleg soha nem volt még a kezedben Heidegger, fogalmad sincs, milyen bonyolult a filozófia.


NEM kicsinylem le a gyógyszerészek tudását, csak a helyiértékén kezelem. A gyógyszerészet NEM bonyolultabb, mint mondjuk egy filozófia vagy vegyész vagy fizikus szak, indokolatlan, hogy miért kapjon egy mesterdiploma egy doktori címet.

2017. nov. 18. 13:54
 29/224 A kérdező kommentje:
A legkirívóbb egyébként a pszichológusok helyzete, akik teljesen indokolatlanul NEM kapnak doktori címet, pedig minden eddigi érvetek mellettük szólna.
2017. nov. 18. 13:58
 30/224 anonim ***** válasza:
93%
Én nem vagyok se jogász se gyógyszerész, de szerintem jól van ez így. Most akkor ennyi erővel azok a bölcsészek se viselhessék a phd megnevezést akik bölcsészetből doktoráltak csak mert a legtöbbek szerint ahhoz nem kell sokat tanulni?
2017. nov. 18. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!