Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetértesz azzal, hogy a...

Egyetértesz azzal, hogy a jogászok, állatorvosok, gyógyszerészek ne kapjanak doktori címet?

Figyelt kérdés

... a sima mesterszakos diplomájuk mellé?


Teljesen méltatlan a jelenlegi rendszer

- a többi mesterszakos mérnökkel, közgazdásszal, pszichológussal szemben

- az orvosokkal szemben, akik 6+3 évig tanulnak az orvosi szakvizsgáért

- a valódi azaz doktorált doktorokkal szemben.


A helyes rendszer, ami Németországban is van:

BA/BSc szak: 3-4 év tanulás

MA/MSc azaz mesterszak: 5-6 év tanulás

PhD: 8-10 év tanulás

... az orvos az egyetlen kivétel, akinek nagyon komoly 6+3 éve van.



2017. nov. 18. 09:50
 211/224 anonim ***** válasza:
Ez a doktori cím csak annak fontos, akinek nincs. Én fogorvosdoktor vagyok, soha nem mutatkoztam be úgy, hogy dr. XY, ha nem szakmai jellegű a bemutatkozás, akkor irreleváns, ha szakmai, akkor úgy is tudják. Sokan vannak a környezetemben, akik kisebbségi komplexusukból adódóan direkt degradálják ezt a címet, “a légypiszok a név előtt” ahogy ôk hívják, őket zavarja, hogy nekem van, engem nem zavar, hogy nekik nincs és egyáltalán nem érdekel, hogy mi van a nevem előtt. Aki megszerezte, azt nem érdekli, ha mégis, akkor az illetőnek valszeg az egyetlen teljesítménye az életben. Aki meg nem doktorként ezzel foglalkozik, az irigykedésből teszi.
2020. nov. 23. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 212/224 anonim ***** válasza:
100%

nov. 23. 10. 54.-es válaszra

Tényleg így van. Csehországban, illetve Szlovákiában is lehet példát találni: ott JuDr. címet kapnak a jogászok, melyet viselnek is!

Nem értem miért kell vitázni ilyeneken, legyen béke :D

2021. márc. 20. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 213/224 anonim ***** válasza:
100%

Tényleg így van, ahogy nov. 23. 10. 54. írja.

Csehországban, illetve Szlovákiában is lehet példát találni

(többek között): ott JuDr. címet kapnak a jogászok, melyet viselnek is!

Anno néztem Rex felügyelőt. Ott például (Bécsben) az ügyészeknél mindig mondták, hogy "Doktor Úr".

2021. márc. 20. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 214/224 anonim ***** válasza:
100%
Elnézéseteket kérem, egy alkalommal szerettem volna elküldeni az üzenetet.
2021. márc. 20. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 215/224 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó, megbocsátunk, s igen, igazad van, számos országban van hasonló megkülönböztetés a jogászoknál (is) :)

Szerintem ne szítsunk vitákat, megérdemli az orvos, jogász és gyógyszerész is!

2021. márc. 21. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 216/224 anonim ***** válasza:
75%

Kicsit régi a kérdés, érdekes mindenesetre, hogy 2017 óta mennyit változott itt gyk-n a foglalkozásdoktori megítélése. Hogy ez egyezik-e a hétköznapokban való megítélésével, vagy csak gyk-n van egy torzabb negatív kép róla, nem tudom, mondenesetre míg ezekből a válaszokból látszik, hogy korábban szétszedtek valakit egy ilyen kérdés miatt, manapság okvetlen is kapni olyan válaszokat nem is konkrétan erre kihegyezett kérdésre is, hogy el kellene már törölni az orvosokon kívül mindenkinél a foglalkozásdoktorit.


Őszinte leszek, valószínűleg akinek még benne van ez a kérdés a listában, és olvassa, lehet lepontoz, viszont én is azoknak a táborát erősítem, akik szerint el kellene törölni a foglalkozásdoktorit sok szaknál.


Mióta egy államtudományi szakra is odaadják, ami vagy 5-6 éve létezik, azóta azt vettem észre, hogy rendesen leértékelődött a státusza. Van már mögöttem pár év munkatapasztalat közigben és kicsit beleláttam a versenyszférába is, és azt kell mondjam, hogy sok esetben találkozok vele, hogy feszültséget kelt a társadalomban egy ilyen cím, mégha sokan tagadják is, és valaki azt mondja, nem érdekli. Nyilván valaki konkrétan le is nézi őket, vannak erre is példák, viszont nálunk is valaki mérnöki végzettséggel felvetette, hogy ez igazságtalan, hogy egy jogász ki van emelve ezzel a címmel, miközben aki egy jogot el tud végezni, az egy mérnökiről valószínüleg kiesne, ellenben egy mérnökit végzett nagyobb eséllyel tudna elvégezni egy jogot, meg a lemorzsolódási arány is ezt mutatja, nem hiába a mérnöki a hiányszakma, és jogászból meg mára csak hivatali aktatologató munkák vannak nagy számban, ügyvédi karriert kezdeni telített piacon nem egyszerű, bírói meg kihalásos alapon megy kb.


Ez a cím valóban kétféle embert zavarhat, ezt elismerem: akinek nincs, meg azt, akinek valami komolyabb szakból van, vagy orvosi, vagy egy reál területű PhD. Nyilván közülük is van olyan, akit nem érdekel.

Csak pl. mégha a jogra azt is mondom, hogy kapjon címet oké, egy államtudományi mesterségesen kreált szakra akkor is kicseszés egy osztatlan agrármérnökkel, egy osztatlan építésszel, vagy egy mesterképzést elvégző villamosmérnökkel, informatikussal szemben. Nekem senki ne mondja, hogy olyan nehéz egy államtudományi szak, ahonnan kivették azokat a tárgyakat, amikből jogon probléma szokott lenni.


Ennek a jelzőnek a név előtt van egy olyan vonzata sokak szemében, hogy "én jobb vagyok nálatok, mert nekem adtak egy ilyen jelzőt a nevem elé, az én szakom többet ér, mint amit te csináltál". Ezt lehet tagadni, ettől még van benne valami.


Ha meg megnézzük egy másik aspektusból a kérdést, és azt vizsgáljuk, hogy melyik végzettre van nagyobb szüksége a társadalomnak, akkor meg szintén arra jutunk, hogy egy mérnökre, informatikusra a jelenlegi modern világunknak sokkal nagyobb szüksége van, mint egy jogászra, vagy államtudományi szakosra. Sőt egyes tudósok már odáig mennek, olvastam a cikkeiket, hogy pár éven belül eljöhet az az idő, amikor az AI egy jogász munkáját is kiválthatja. Ezek nyilván csak elképzelések, mindenesetre beszédes, hogy mekkora szükség lesz egy ilyen világban mérnökökre és informatikusokra, akik kezelik és karbantartják, fejlesztik ezeket a technológiákat.


Visszatérve a valóságba: másik probléma számomra a foglalkozásdoktori címmel, hogy nincs olyan jogszabály (legalább is nem tudok róla, ha valaki igen, linkelje be pls.), amelyik pontosan definiálja, hogy milyen kritériumok alapján dől el, hogy egyes szakok miért kapnak doktorit. Mert ha nincs egy egységes, objektíven, pontokban összefoglalt jogszabály arra, hogy egy szaknak milyen feltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy az oklevele foglalkozásdoktori címet is adjon, akkor ennyi erővel tényleg verhetné az asztalt egy osztatlan tanári szakos is, hogy ő is öt éves szakon van, meg egy erdőmérnökis is, mert magyarul akkor ez egy szubjektív, hagyományokra és lobbira alapozott cím, ami teljesen feleslegesen tesz megkülönböztetést a többi szintén hasznos és piacképes szaktól.


Meg sokan azzal érveltek, hogy egy gyógyszerésznek is mennyi mindent kell tudni. Na én most multkor a gyógyszertárostól (aki gyógyszerész dr.) kérdeztem egy egyszerű kérdést egy gyógyszerrel kapcsolatban, amire kapásból jött a válasza, hogy "pfuuu nem tudom". Nyilván ez csak egy példa, viszont jogászoknál is rendre vannak ilyen esetek.


Meg ha ez az érvelés alapja, hogy mennyire nehéz elvégezni ezeket a szakokat, erre csak azt tudom mondani, mert érvelhetünk így is, hogy egy jogászt bárki elvégezhet, csak idő, energia, és kitartó tanulás kell hozzá. Nehézség benne csak annyi, hogy rengeteg latin kifejezés van római jogból, meg utána pár jogi tárgynál sokan hajlamosak szó szerint követelni anyagrészeket az oktatók közül. Mindenesetre ez csak időn múlik, ha csúszik is, és van kitartása, elvégzi. Lehet nem 5 év, hanem 7 év, elvégzi, viszont egy mérnökit ha nem érted a matekot, ki fogsz hullani. Majdnem azt mondom, hogy egy mérnökit nem is lehet igazán tanulni, erre születni kell, ehhez egyszerűen kell ez a reál beállítottság, hogy valaki értse, míg joghoz tényleg csak időt, energiát kell beletenni, meg önfegyelem, hogy amikor tanulni kell, akkor tanulj.


Kicsit sok lett, ha valakit érdekel, elolvassa. Nyitott vagyok észrevételekre is, szerintem ezek korrekt érvek, hogy jó lenne egy törvényi meghatározás, hogy milyen kritériumok miatt kapnak képzések foglalkozásdoktorit.

2023. jan. 29. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 217/224 anonim ***** válasza:
216-os, jó részletesen leírtad, egytértek!
2023. jan. 30. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 218/224 anonim ***** válasza:
31%
Hát gyógyszerésztől ne irigyeld, brutál nehéz az egyetem...
2023. jan. 31. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 219/224 anonim ***** válasza:
76%

218: Azért ne essünk túlzásba!

Okl. vegyészként végeztem, és az egyik orvosi egyetem Gyógyszertudományi Karán vagyok oktató.

Semennyivel nem nehezebb a GyTK, mint bármelyik másik normális egyetem.

(MűszakiE, TudományE, pláne orvosi)

2023. jan. 31. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 220/224 anonim ***** válasza:
hát pont nekem egy vegyész kutató mondta, aki felkészített még anno a emelt kémia kísérletekre, hogy a gyógyszerészetiről jönnek hozzá nagyon sokan, olyan nehéz, sok a bukás is...
2023. jan. 31. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!