Szerintetek jogos kissé a felhàborodàsom?
Osztálypénznek, csoportpénznek nevezik a szülőktől különböző célra havi rendszerességgel begyűjtött anyagi hozzájárulást.
Az osztálypénz, csoportpénz olyan közösségi pénz, amelyet a szülők adományoznak „szeretett” iskolájuknak, óvodájuknak költségvetésük kiegészítésére, pedagógusok ajándékozására, tanítási idők kívül szervezett foglalkozásokra, stb.
A rendszeresen beszedett osztálypénz és a csoportpénz jellegénél fogva tekinthető hálapénznek, de célja lehet a pedagógusok jóindulatának megnyerése is. A befizetést nem vállaló szülőnek különböző szankciók érhetik (megszégyenítés, kiközösítés, megalázás).
A törvényesen és etikusan működő állami fenntartású iskolában, kollégiumokban és az önkormányzati fenntartású óvodákban semmilyen pénzt nem lehet követelni, sem kérni, sem elfogadni a szülőktől!
Az illegális pénzgyűjtés mértéke
Szeptemberi szülői értekezletek egyik napirendje az osztálypénz, óvodákban a csoportpénz megszavaztatása. A szülők akkor is fizetnek osztálypénzt, csoportpénzt, ha tilos vagy meghaladja anyagi teherbíró képességüket, vagy nem látják át, mire fordítják a beszedett összegeket!
Az egyre magasabb összegű "osztálypénz", óvodai "csoportpénz" szedése több évtizedes hagyomány Magyarországon, csak az a baj, hogy az utóbbi években megváltozott a családok anyagi helyzete. Nem csak az alacsonyjövedelmű szülőknek okoz problémát a gyermekük óvodáztatásával, iskoláztatásával járó kiadások osztálypénzzel mértéke, hanem azoknak is, akiknél az esetleges, kölcsönök, hitelek, lízingdíjak visszafizetése miatt egy fillérjük sem marad a hónap végére.
Az iskolákban gyakorlattá vált az osztálypénz, óvodákban „csoportpénz”, „eszközpénz” beszedése, amely évi 2-3000 forinttól, havi(!) 500-1000-3000 forintig, a „jobb” középiskolában akár „havi” 10-20 ezer forintig terjedhet (szalagavató ünnepség, ballagási ruha, érettségi bankett lovas hintóval, nagy értékű ajándék a pedagógusoknak, stb.).
De tudunk néhány iskoláról és óvodáról, ahol az intézményvezető megtiltotta a rendszeres pénzgyűjtést.
Egy érettségiző osztály pénzgyűjtése a 9. évfolyamtól kezdődően (szülői panaszok alapján)
Egy 30 fős osztályban havi 1500-2000 forinttal számolva havonta 45-60 000 forint, egy tanévben (10 hónap) 450-600 000 forint osztálypénz gyűlhet össze. Négy tanévvel számolva ez 1,8-2,4 millió forint.
Ennyi pénz beszedése, elköltése és elszámolása nem könnyű feladat, de minek ez az egész?
Nem javítja a szülői és tanulói közérzetet az osztálypénzből megvásárolt akármi, pláne akkor, ha egy családban két- három gyerek után kell fizetni!
A továbbiakban osztálypénz alatt az óvodai csoportpénzt is értjük.
Az osztálypénz jogtalan felhasználása
Általános jelenség, hogy a nevelési és oktatási intézmények többsége áthárítja a szülőkre, a dologi kiadásokat (a szülőkkel vetetik meg például óvodában ágyneműt, a gyümölcsöt, a játékokat, iskolában kréta, másolópapír, tisztasági eszközök, stb.)
Sok helyen még az ellenőrző könyvet is a szülőkkel vetetik meg, ami kötelező iskolai dokumentum.
A szülőkkel fizettetik meg a karbantartási, javítási, felújítási költségeket (bútorok, eszközök javítása, zárjavítás, vízcsapszerelés, osztály, csoport termek, folyosók kifestése)
Figyelem! A tankerületi központok nem mondhatják, hogy nincs pénz a dologi kiadásokra, mivel köztudott dolog, hogy több százmilliárd forinttal emelték az oktatási büdzsét 2010. óta.
Ezért az állami fenntartású iskolák igazgatói nem mondhatják, hogy a tankerületi központok nem finanszírozzák kellően az iskolák költségvetését. Akkor miért sírnak az iskolák, hogy nincs pénzük krétára, másolópapírra? Miért a szülőkkel fizettetik meg a dologi kiadások egy részét, és miért kérnek pénzt az ingyenes köznevelési közszolgáltatásokért?
Súlyos törvénysértés a tanítási időben szervezett ingyenes köznevelési szolgáltatások költségeinek áthárítása a szülőkre (pl. tanulmányi kirándulás, uszoda-, múzeumi belépő, erdei iskola, stb.). Ezeket eredetileg az iskola költségvetésében kell tervezni.
Jogszabályi garancia az iskolán kívül szervezett foglalkozások ingyenességre a 110/2012. kormányrendelet (Nat.) 7. § (1) szerint:
„A nemzeti köznevelésről szóló törvény szerinti tanórai foglalkozások megszervezhetők a hagyományos, tantermi szervezési formáktól eltérő módon, így különösen projektoktatás, erdei iskola, múzeumi foglalkozás, könyvtári foglalkozás, művészeti előadáshoz vagy kiállításhoz kapcsolódó foglalkozás formájában is, amennyiben biztosított az előírt tananyag átadása, a követelmények teljesítése, a tanítási órák ingyenessége, a tanulói terheléskorlátozására vonatkozó rendelkezések megtartása.”
A szülői hozzájárulás legalizálása
Pedagógus nem szedhet, nem kezelhet osztálypénzt, csoportpénzt (lásd pedagógus etikai kódex).
Sok helyen úgy próbálják a kikerülni az indokolatlan pénzbeszedéssel kapcsolatos jogszabályi tiltásokat, hogy nyíltan osztálypénz vagy csoportpénz gyűjtésre biztatják a szülőket, és/vagy beteszik a házirendbe a költségek átvállalásának szabályait, ami súlyos törvénysértés.
Az óvoda, iskola területén a szülők sem szedhetnek pénzt szülőtársaiktól.
Szülői panasz, hogy az illegális pénzkezelést elvállaló "szülői pénztáros" azért vállalja a feladatot, hogy állandó spórkasszája legyen, nem adnak elismervényt az átvett pénzekről, nem tudnak, vagy nem akarnak elszámolni a szülők által rájuk bízott, sokszor hat számjegyű pénzösszeggel, ami felveti a sikkasztás gyanúját. (Hanyag kezelés: Btk 377. §)
Az indokolatlan pénzkövetelések „indokai”
Fő indok: szegény az állam, szegény az állami iskolafenntartó, szegény az önkormányzat a költségvetési megszorítások miatt nincs elég pénz a nevelési, oktatási intézmények fenntartására, működtetésére.
Szegény óvodának, iskolának nincs pénze, a dologi kiadásokra, állagmegóvásra, karbantartásra, a megfelelő pedagógus és alkalmazotti létszámra, a szakmai szolgáltatásokra, stb. mert nem kap elég pénzt a fenntartótól. Majd a szülők megveszik, a hiányzó eszközöket, kiegészítik az étkezést, elvégzik a karbantartási munkákat.
A fenntartó alultervezi óvoda, iskola pedagógiai programjának végrehajtásához elengedetlenül szükséges kiadásokat.
Sok fenntartó kiveteti az iskolák pedagógiai programjaiból az ellátandó feladatokat (pl. tanulmányi kirándulás, úszásoktatás, stb.), hogy azokat ne kelljen finanszírozni. Az iskola ezután a szülőkkel fizetteti meg a törvényben előírt kötelező feladatok költségeit.
Figyelem!
Az állami intézményfenntartó költségvetése állítólag felülről nyitott. Kerül, amibe kerül, finanszírozni kell a törvényben előírt köznevelési szolgáltatásokat, az általa fenntartott köznevelési intézményeket.
Ha az önkormányzatoknak nincs elég pénzük a köznevelési intézményei (bölcsődék, óvodák) fenntartására, működtetésére, akkor jelentsenek csődöt, de ne a szülőket hozzák kilátástalan helyzetbe
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!