Szülés előtti táppénz esetén otthon kell lenni?
A korrektség munkavállaló és munkáltató között oda-vissza kellene hogy működjön és akkor alapvetően fel sem merülne ilyen kérdés, mert a kismama nem menekülne azonnal a munkahelyéről, amint teheti, a munkáltató meg nem ott akarná kizsigerelni, ahol csak lehet és nem problémázna filléreken, hanem őszintén vele örülne és szorítana, hogy minden rendben legyen. Itt gyakorin valamiért a korrektség a ritka példa, pedig szerencsére van sok példa rá és ha mindkét oldalnak megfelel, akkor milyen jogon jön a gyakorikérdesek erkölcsrendész tábora, hogy megmondja kinek miért kéne magát csalónak érezni olyan dolgok miatt, amik törvényt nem sértenek? :)
Az állam asszisztál, hiszen törvényileg megengedett és a kismamákat nem is igazán ellenőrzik, az orvos asszisztál, hiszen kiír, a munkáltató asszisztál, hiszen nem ellenőriztet, vagy éppen ő küld, a munkavállaló asszisztál, mert kiíratja magát. Ha ez mindenkinek megfelel jelen rendszerben, akkor nektek miért éri meg ezen hőbörögni?
A "családbarát" kormányunknak kismillió lehetősége lett volna ezt már rövidre zárni, valamiért mégsem teszi. Vannak teóriáim rá, de ebbe most ne menjünk bele.
Nem azért a lyukas 20 fillérért,de szerinted miért van a TP lapon a kijárási idő feltüntetve?Ha bármikor mehetnél bárhova, akkor nem lenne rajta.
Nem érek rá keresgélni,és nem is érdekel annyira,de ellenőrizhetnek,szankcionálhatnak.
én most tök ráértem, utánanéztem neten, jogi fórumokon....
Van olyan eset, amikor megengedett a táppénz alatti kirándulás.
Példával szemléltetve más a megítélése annak, hogyha egy, súlyos depresszióval küzdő munkavállaló vesz részt egy tengeren túli körutazáson, mintha egy térdszalagszakadással keresőképtelen állományban lévő munkavállaló látogatja gyalog végig Róma nevezetességeit. A depressziós munkavállalónak ugyanis segíthet a megszokott környezetből való kiszakadás, míg a térdsérülés utáni regenerálódást nagy valószínűség szerint nem segíti elő a több napig tartó gyaloglás. Ugyanígy a reumás panaszoktól szenvedő beteg segítségére lehet egy gyógyfürdőben eltöltött hét, a gyomorpanaszoktól szenvedő munkavállalón pedig valószínűleg nem segít egy bortúra.
Nem mindegy továbbá az sem, hogy az orvos milyen jellegű utasításokkal látja el, hiszen ha a táppénzes igazoláson (hivatalos nevén: Orvosi igazolás keresőképtelen állományról) szerepel konkrét kijárási idő, akkor ezt a munkavállalónak be kell tartania. Elképzelhető továbbá az is, hogy az orvos fekvőbetegnek nyilvánítja a munkavállalót, lakhelyét értelemszerűen ebben az esetben sem hagyhatja el.
Lehet-e terhességi táppénz alatt (külföldre) utazni?
Lényeges pont, hogy a tartózkodási helyről való kijárás is korlátozva van. Tehát hivatalosan az a kismama, aki kicsit magasabb cukorral rendelkezik, nem mehet el önfeledten nyaralni a családjával. Ilyen esetben kérhető egy ajánlás az orvostól, hogy igaz, hogy veszélyeztetett terhességet állapított meg, de ez nem befolyásolja a szabad kijárásban, mert gyógyszeres kezeléssel/diétával/rendszeres ellenőrzéssel kordában tartható. Ezt a munkahely vagy elfogadja, vagy nem, de ritkán szokták felülbírálni az orvosi véleményt.
Viszont ha a baba vagy az anyuka állapota igényli a folyamatos ágynyugalmat, akkor nem éri meg kockáztatni semmiféle utazással vagy kimozdulással. Lehet, hogy egy pár kilométer séta korábban nem jelentett problémát, de ha elvékonyodott császárheget állapítottak meg, az bizony bármikor szétszakadhat, és sokkal jobb, ha a kismama azonnal kórházba kerül.
Ellenőrizheti-e bárki az otthon tartózkodó kismamát?
Nem meglepő, de az illetékes járási hivatal bármikor kijelölhet egy orvost, aki akár az otthonában is ellenőrizheti és meg is vizsgálhatja a várandós anyukát. Ezt megelőzheti a betegdokumentáció átnézése, valamint az is, hogy a kijelölt főorvos javaslatot tegyen további szakvizsgálatra.
A munkáltató is kérvényezheti az ellenőrzést, neki 15.800 Ft igazgatási szolgáltatási díjat kell ezért fizetnie. Ilyenkor a szakértő orvos a betegdokumentációban található adatok, illetve a kismama vizsgálata után dönt arról, hogy a munkáltatónak ad-e igazat. Ritkán élnek ezzel a lehetőséggel a cégek, ugyanis ha nem lesz igazuk, akár egy rágalmazási pert is a nyakukba akaszthat a terhes munkavállaló, ami semelyik vállalkozásnak sem hiányzik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!