Jól számoltam? És melyik a jobbik változat, több ch kevés zsír vagy fordítva, esetleg másképp?
20/L, 160cm, 50kg, 1300-1600 napi kcal-val számolva:
Fehérje 30%, ch 50% (vagy 20%), zsír 20% (vagy 50%).
A fehérje napi 93-114 gramm, ami 1,9-2,2 g/ttkg.(edzeni fogok)
A ch vagy 3,1-3,9 g vagy 1,2-1,5 g /ttkg.
A zsír vagy 0,5-0,6 g vagy 1,4-1,7 g /ttkg.
Úgy tudom, hogy valamelyiknek kell nagyobbnak ennie, míg a másiknak elenyészőnek, mert ha egyforma mennyiség, akkor nincs változás, de lehet ez hülyeség. Szóval mit javasoltok?
Köszönöm.(Ez most csak az alap kcal, edzéskor nyilván több lesz minden, de így volt könnyű számolni a százalékokat, ttkg értékeket, mert nem tudom még, hogy mennyi, milyen edzés lesz, miből mennyit vesz el, mennyivel kell többnek lennie arányaiban.)
A zsír és CH közül nem kell az egyiknek alacsonynak lennie a másik rovására, ez egy téves "divat" újabban.
De sok mindenki a magasabb CH vagy zsír értékre úgy reagál, hogy kevésbé hajlamos a szírt bontani - de ez egyéni dolog, van, akinek az alacsonyabb (nem minimális, csak arányban kevesebb) CH vagy zsír arány hatásosabb, ezt személyesen ki kell tapasztalni.
Kicsit off: ugye tudod, hogy már nem kell fogynod?
On: ez a szervezettől is függ. Nekem a min. szénhidrát nagyon bejött, de ezt neked kell kitapasztalnod.
A kommentek között is van azért elég erős kijelentés.
A ch legyen több. A glükóznál nincs jobb energiaforrás a sejtjeidnek. Néha érdemes ch csökkentett időszakot tartani ilyenkor nyilván szóba jöhetnek a low carb high fat diéták. Viszont a ketózis nem hosszútávra tervezett folyamat.
A legjobban akkor jársz ha inkább azt nézed, hogy milyen ételek egészségesek, gazdagok rostban, ásványi anyagokban stb..+ minőségi zsír forrás mint pl extraszüz olivaolaj salátákhoz, meg megfelelő mennyiségű fehérje.
Nem kell itt chkat számolgatni..Számolj kalóriát és ennyi. Ne gondold túl a dolgot.
A 2g/testúlykilogramonkénti fehérje hülyeség. Ez egy megragadt mantra a múltból. Nőknek 0.5-1.0 elég attól függ milyen milyen intenzív az életvitelük.
Férfiaknál 0.7-1.4g. Nem egy kutatás bebizonyitotta már, hogy 1.6 felett felesleges menni mert nincs értelme..nincs különbség. A publikációk pedig nem girhesekről szóltak hanem tapasztalt bodybuilderekről.
Illetve na melyik mikrotápanyagot nem tárolja a szervezetünk? Hát a fehérjét. Szóval ha többet viszel be mint amennyit kellene, akkor beindul egy úgynevezett novo lipogenesis anyagcsere folyamat. Ennek a szuperképessége, hogy az aminosavakból glükóz lesz és ha a glikogén raktárakban már nincs hely akkor zsír. Ezért van az, hogy a diétázók egy része valamiért reflex szerüen bemegy a biotechbe vagy a scitecbe és vesz fehérjét meg poharat.....:D Aztán siránkozik ha nem fogy. Közben meg ha a csaj megeszik 20deka csirkemellet meg 100g vöröslencsét akkor több mint 1g fölé vitte a fehérjebevitelét.
Köszönöm mindenkinek, át fogom gondolni, még egy kérdés, ha már ez a ch-zsír arány dolog divathülyeség, akkor abban mennyi az igazság, hogy a sok fehérje árt a vesének? Ha igaz, akkor hány g/ttkg-tól ártalmas?
Köszi!
Rengeteg publikáció van a témában. Van egy rahedli amelyik azt mondja, hogy nem okoz semmilyen problémát meg van egy réteg amelyik azt mondja hogy okoz..rákbetegségek, szív- és érbetegségek, köszvény, húgysavalapú vesekő, gyomor- és bélproblémák, stb
Ugye itt különböző érdekcsoportok vitája van. Hatalmas lobbi tevékenységek vannak a húsipar oldaláról, a fehérjeporok oldaláról..aztán ugye ott vannak a vegánok stb.
Döntsd el te. Én inkább azon az állásponton vagyok, hogy ha nincs is szükségem sok fehérjére akkor nem viszek be sok fehérjét..Rengeteg youtuber testépitő osztja ezt az álláspontot, még itthon is.
A fehérjével kapcsolatban az általam eddig olvasottak alapján azt mondanám, hogy 0,8 g még egy felnőtt, nem sportoló nőnek is szükséges. A növényi fehérjék kevésbé hasznosulnak, ezért ha valaki csak növényekből viszi be a fehérjét, akkor valamivel többre van szükség. 1,5 g szerintem az optimális, ha mozog is valamit az ember, de 2 g-tól se lesz baja egy egészséges embernek. E főlé viszont tényleg nem érdemes menni még intenzív sport mellett sem, mert többletmunkát okozol a veséidnek, és előnyöd sem származik belőle. A felesleges többletből a szervezet energiát állít elő, vagy ha nem használja fel, elraktározza. (Azaz ha pl. valaki úgy koplal, hogy közben több fehérjét visz be a szükségesnél, nem fogja elraktározni a szervezet a felesleget, hanem "elégeti").
Az pedig, hogy a túl sok fehérje kinek milyen betegséget okoz, illetve okoz-e egyáltalán, függ az illető egészségi állapotától, táplálkozási szokásaitól, életmódjától és a fehérje forrásától is. Ezért is nehéz erről egzakt kijelentéseket tenni.
Egyébként mi a célod? Tömegnövelés, izmosodás, formásodás? Remélem, nem fogyni szeretnél. Én 53 kilós, nálad jóval idősebb nőként átlag 1700 kcal-val tartok súlyt némi (nem túl intenzív) edzés mellett.
Ha nem vagy hízékony, szerintem a fehérjére figyelj oda, kalóriából vigyél be annyit, amennyivel hosszabb távon tartod a súlyod, és táplálkozz egészségesen. Mivel nem kell fogynod, a zsír/ch aránya szerintem nem lényeges, vidd be őket jó forrásokból és ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!