Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegetáriánusok, vegánok! Ti...

Vegetáriánusok, vegánok! Ti adtok húst a kutyátoknak, macskátoknak?

Figyelt kérdés

Esetleg egyéb húsevő háziállatotoknak? Ha nem, akkor az nem állatkínzás?

Nem vegák véleménye is érdekel a témában!



2016. jún. 15. 14:14
1 2 3 4 5 6 7 8
 71/74 anonim ***** válasza:

#70:

"Ha a válaszomból nem lenne egyértelmű adni kell húst MAGUKNAK és állatuknak is. Miért? mert kell a szervezetnek."

Rekurzívan próbálod az állításodat bizonyítani: Kell a hús a szervezetnek, mert kell a hús a szervezetnek. Ez egy tartalmatlan érv.

Nézzük a tényeket: Ma már senki nem tagadja, hogy egy jól megtervezett vegán étrend optimális egészséget biztosít. A legnagyobb egészségügyi szervezetek ezt mind elismerik, köztük: Academy of Nutrition and Dietetics, the American Diabetes Association, the American Heart Association, the British Dietetic Association, the British Nutritional Foundation, Dietician’s Association of Australia, Dieticians of Canada, Heart and Stroke Foundation; kutatási és oktatási intézmények, úgy mint: Mayo Clinic, UCLA Health Center, University of Pennsylvania School of Medicine, University of Pittsburgh School of Medicine; kormányhivatalok, pl. British National Health Service, U.S. National Institutes of Health, U.S. Department of Agriculture, U.S. Department of Health and Human Services, és a listát még folytathatnám. Hogy idézzek az ADA-tól: "It is the position of the American Dietetic Association that appropriately planned vegetarian diets, including total vegetarian or vegan diets, are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits in the prevention and treatment of certain diseases. Well-planned vegetarian diets are appropriate for individuals during all stages of the life cycle, including pregnancy, lactation, infancy, childhood, and adolescence, and for athletes."

Egyértelmű tehát, hogy az állításod faktuális tévedésen alapul.

"Miért? kérdezzék Istent..."

Melyiket?

2016. júl. 12. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/74 anonim válasza:
Melyiket? Hát kérdezze mindenki azt akiben hisz h teremtette. Miért kell: [link] (én is tudnék 3123 oldalt idelinkelni...)
2016. júl. 12. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/74 anonim ***** válasza:

#72:

"Melyiket? Hát kérdezze mindenki azt akiben hisz h teremtette."

Nem lenne szerencsés, ha istenekre hivatkoznánk, elvégre egyes törzsi istenségek számára még a kannibalizmus is elfogadható volt.


Az általad linkelt cikk egy argárgazda közösség oldalán található. Egyértelmű, hogy az oldalnak invesztált érdeke van a hústermékek népszerűsítésében. Emellett a cikk egyetlen forrást sem jelöl meg. Nézzük az állításokat:


"A vegetarianizmus követőinek étrendjéből (a halat és csirkét is fogyasztó szemivegetariánusokét kivéve) mindenfajta hús és húst tartalmazó étel hiányzik. Teljes értékű fehérjéket tartalmazó élelmiszerek fogyasztására azonban - és ide tartoznak a húsok is - minden nap szükségünk van. Ezek testépítő vegyületek - alapvető, mással nem helyettesíthető biológiai feladatokat látnak el. Összetevői a sejteknek: a bőrnek, az izmoknak, a kötőszöveteknek, szerepet játszanak a fehérjék enzimfunkcióiban, és kisebb mennyiségben energiát is adnak szervezetünknek."


Nem meglepő, hogy a cikk írója nem nevez forrást, hiszen még a vegetarianizmus racionálisabb kritikusai sem használják már ezt az érvet. Valóban szükségünk van az esszenciális aminosavakra, azt azonban a cikk írója elfelejti megemlíteni, hogy egy jól megtervezett vegán étrend teljes értékű fehérjebevitelt biztosít. Minden esszenciális aminosav megtalálható növényekben; gabona, hüvelyesek és szójatermékek kifejezetten optimális forrásai. Idézem az ADA-t (a hivatkozott szakmailag lektorált tanulmányok megtalálhatók a publikációban):

"(...) Plant protein can meet requirements when a variety of plant foods is consumed and energy needs are met. Research indicates that an assortment of plant foods eaten over the course of a day can pro- vide all essential amino acids and ensure adequate nitrogen reten- tion and use in healthy adults, thus complementary proteins do not need to be consumed at the same meal (...)"


"Felnőttkorban a mérsékelt, napi 10-20 dkg mennyiségű húsfogyasztás nem ártalmas, kifejezetten szükséges a szervezet működéséhez. Nagyobb fehérjeigényű korosztályoknak (csecsemőknek, kisgyermekeknek, terhes és szoptató nőknek, sportolóknak) különösen fontos a húsok étrendbe iktatása. A húsfogyasztást csak bizonyos betegségek egyes stádiumaiban, orvosi javaslatra kell hosszabb-rövidebb ideig mellőzni. Ajánlott, hogy a vegán étrenden élők se hagyják ki a gyermekük étrendjéből a húsféléket, legalább addig, míg azok el nem érik a serdülőkort, illetve a fiatal felnőtt kort, ellenkező esetben ugyanis könnyen vitamin-, vas- és egyéb ásványianyag-hiány alakulhat ki náluk, sőt, akár alultápláltság (malnutríció) is jelentkezhet."


Ismételten, a cikk írója nem nyújt forrást az állításai igazolására. Most nem térek ki arra, hogy az említett mennyiségű húsfogyasztás valóban egészséges-e, mivel ez a vita szempontjából lényegtelen. Az való igaz, hogy az étrendguruk által gyakran népszerűsített extrém megszorított étrendek gyermekek számára kifejezetten veszélyes lehet, azonban senki nem azok mellett érvel. Az pedig tagadhatatlan, hogy egy teljes értékű, racionális, vitaminokkal kiegészített vegetáriánus/vegán étrend megfelelő minden korcsoport számára:

"(...) When vegetarian infants receive adequate amounts of breast milk or commercial infant formula and their diets contain good sources of energy and nutrients such as iron, vitamin B-12, and vitamin D, growth throughout infancy is normal. Extremely restrictive diets such as fruitarian and raw foods diets have been associated with impaired growth and therefore cannot be recommended for infants and children (...)"


"Életfunkcióinkhoz nélkülözhetetlenek a hús tápanyagai, nagyon fontos fehérje-, zsír-, vitamin- és ásványianyag-források."


Valóban, ezek a tápanyagok mind nagyon fontosak. A cikk írója azonban elfelejti megemlíteni, hogy a hús ezeknek nem az egyetlen, sőt, még csak nem is a legoptimálisabb forrása.


"A húsok teljes értékű fehérjetartalma 15-22 g/100 g között van. Fehérjehiány esetén gyengül a betegségekkel szembeni ellenálló képesség, csökken az immunrendszer működése. Minél soványabb a hús (csirke, pulyka, hal), annál nagyobb a fehérjetartalma. A fiatal állatok húsrészei (függetlenül attól, hogy milyen állatról van szó) könnyebben emészthetők. Fehérjéi ritkábban váltanak ki allergiás reakciókat. A legkevésbé allergén a pulykahús. A húsok mellett a többi állati eredetű fehérjeforrással (tojással, tejjel, tejtermékekkel) együtt biztosíthatjuk az esszenciális aminosavakat életünk fenntartásához. A fehérjék hasznosulását a szervezetben úgynevezett biológiai értékkel fejezzük ki, az anyatejet véve 100 százaléknak. A hús az egyik legfontosabb fehérjeforrásunk. Öt dekagramm hús napi fehérjeigényünk 20 százalékát fedezi, és megfelelő mennyiségben tartalmazza az esszenciális aminosavak mindegyikét."


Erre az érvre már fent válaszoltam: Egy jól megtervezett vegán étrend minden esszenciális aminosavat tartalmaz, és mivel az RDA 0.8 g/tskg fehérjére, így teljesen szükségtelen a 20g/100g fehérjearány a megfelelő bevitelhez. Valamiért a cikk írója ezt is elfelejtette közölni.


"A húsok zsírtartalma széles skálán mozog, 1-45 g/100 g (például csirkemell bőr nélkül: 1 g/100 g; sertéshús, zsíros: 42 g/100 g). (...)"


Esszenciális zsírsavak a linolsav és alfa-linolsav, mind megtalálható növényi forrásokban, úgy mint gabonában, magvakban, kukoricában, és némely szójatermékben. DHA/EPA forrása halak és alga lehet. A szervezetünk képes esszenciális zsírsavakból létrehozni, illetve szuboptimális konverzió esetén alga-kiegészítők által bevihető. Ezzel szemben az állati termékek jelentős mennyiségű telített zsírsavat tartalmaznak, melyek erősen korrelálhatóak szív- és érrendszeri betegségekkel.


"Mint minden állati eredetű élelmiszer, a húsok is tartalmaznak több-kevesebb mennyiségben koleszterint. Minél soványabb a hús, annál kisebb ez a tartalom. Napi 300 mg koleszterinfelvétel még nem okoz káros hatásokat. A húsféleségek legtöbbjének koleszterintartalma nem több ennél (például sertéshús, sovány: 68 mg/100 g; marhahús, sovány: 75 mg/100 g; szárnyashús: 38 mg/100 g; harcsa: 83 mg/100 g; hering: 64 mg/100 g). A többi állati eredetű élelmiszer koleszterintartalmát figyelembe véve összeállítható a napi étrend úgy, hogy ne tartalmazzon 300 mg-nál több koleszterint."


Valóban, állati eredetű termékek jelentős mennyiségű koleszterint tartalmaznak. Érdemes megemlíteni, hogy egy vegán étrenddel a koleszterinbevitel nullára csökkenthető. Ez kívánatos, hiszen ahogy a De Biase-féle tanulmány eredménye is mutatja, a vegánok az egyedüli csoport, mely koleszterinszintje az optimális kategóriába esik: "(...) Significant difference was reported for TC, LDL and TG levels among the samples. Higher levels were reported by omnivores, with decreased levels for vegetarians as animal products were restricted, with lowest levels having been reported by vegans. Mean and standard deviation for TC were 208.09 +/- 49.09 mg/dl in the group of omnivores, and 141.06 +/- 30.56 mg/dl in the group of vegans (p < 0.001). LDL values for omnivores and vegans were respectively: 123.43 +/- 42.67 mg/dl and 69.28 +/- 29.53 mg/dl (p < 0.001). As for TG, those values were 155.68 +/- 119.84 mg/dl and 81.67 +/- 81.90 mg/dl (p < 0.01). As for HDL level no difference was reported between the samples, but HDL/TC ratio was significantly higher in vegans (p = 0.01).

(...)

Vegetarian diet was associated to lower levels of TG, TC and LDL as compared to the diet of omnivores."


"Nagy mennyiségben tartalmaz B1-, B2-, B6-, B12-, A- és D-vitamint. Ki kell emelni a B12-vitamint: húsfogyasztás nélkül táplálkozásunkkal nem fedezhető a napi szükséglet. Elégtelen felvétel esetén súlyos vérszegénység alakul ki (a vörösvértestek képzése szinte teljesen leáll). B12-vitamin nagy mennyiségben a marhahúsban, a sertéshúsban és a belsőségekben van. Kevesebb, de nem elegendő mennyiséget tartalmaz még a tej, a tejtermékek és a tojás."


Ismét téves állítások. A B12-vitamint baktériumok állítják elő, megfelelő kiegészítéssel bevihető egy vegán étrenden. Mivel bármely kiegészítőben megtalálható forma (legyen az cyano, methyl vagy hydroxo) nem kötődik proteinhez, így a felszívódása hatékonyabb, mint állati eredetű társának (az intramuszkuláris injekció vagy szublingvális tabletta úgyszintén hatékonyabb beviteli forma), így a kiegészítés előnyt élvez az állati forrásokkal szemben: Az FNB ajánlása szerint ezért szükséges minden 50 év feletti embernek B12 kiegészítőt szedni, akár vegán az illető, akár nem.


"Fontos ásványi anyagai a húsféleségeknek a vas, a cink, a réz, a mangán és a szelén. A húsokban lévő vas fontos jellemzője, hogy nagyobb mennyiségben (15-35 százalékban) hasznosul a felszívódás során, míg a növényi eredetű élelmiszerek vastartalma csak 1-5 százalékban. Csecsemőkortól kezdődően megfelelő táplálkozással megelőzhető a vashiány (vashiányos anémia). Átlagos húsfogyasztással a cinkszükséglet egyharmada fedezhető. Felszívódása 20-40 százalékos. A cink fontos szerepet tölt be a szervezet számos anyagcsere-folyamatában."


Bár a hem vas felszívódása jelentősebb a növényekben található nem hem vas felszívódásánál, egy időben fogyasztott C-vitaminnal ez fokozható. Sok növény magas vastartalommal rendelkezik, köztük kiemelendő a sötétzöld leveles zöldségek, melyekkel (C-vitaminnal kísérve) a vasbevitel fedezhető. Egyéb betegségek miatt kialakult felszívódási problémákat általában orvosi felügyelet mellett szedett szupplementációs vassal kezelnek. A cikk írója itt ugyan kitér arra, hogy átlagos húsfogyasztással a cinkszükséglet egyharmada fedezhető, ez azonban teljesen lényegtelen arra nézve, hogy egy vegán étrenden bevihető-e a szükséges mennyiség. A cink RDA-ja felnőttek számára 11 mg férfiaknak és 8 mg nőknek. Egy jól megtervezett vegán étrenden (a fitáttartalom csökkentése mellett) ez egyértelműen bevihető. Ezt mutatja az is, hogy az erről szóló tanulmányok szerint az átlagos vegán cinkbevitel 10-13 mg.


"Étrendünket nap mint nap az öt alapélelmiszerből kell összeállítanunk - a különböző korcsoportoknak megfelelő mennyiségben és arányban (gabonák, gabonatermékek, zöldségek, gyümölcsök, tej, tejtermékek, húsok, húskészítmények). A kiegyensúlyozott táplálkozásnak a húsfogyasztás is fontos eleme. Nem mellékes az sem, hogy a húsételek változatosan elkészíthetők, nagy az élvezeti értékük, színesítik étrendünket."


Bár a cikk írója állítja, hogy a húsfogyasztás fontos eleme az egészséges táplálkozásnak, ezt azonban semmivel nem tudta a alátámasztani. A cikk teljes egésze arról szólt, hogy milyen tápanyagok találhatóak a hústermékekben. Ezeket senki nem tagadja, azonban ez mind lényegtelen annak szempontjából, hogy egy vegetáriánus/vegán étrend képes-e optimális egészséget biztosítani számunkra, ami a szóban forgó kérdés itt.


A cikk legvégén található az igazán lényeges rész: Teljesen lényegtelen, hogy egy vegán étrend egészséges tud lenni, elvégre még ha képesek is lennénk a több milliárd farmállat szükségtelen halálra kínzását megakadályozni, ezt akkor sem tennénk meg, hiszen finom a húsuk. Azonban fontos megérteni, hogy ez nem érv.

2016. júl. 12. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/74 anonim válasza:
Tujátok én nem értek egyet a vegánokkal. Ok egyenek zöldséget csak meg ilyeneket, de gondoljunk már bele, azokból az állatokból akikből húskészítményt csinálnak, azokat az ember tenyésztette azért, hogy megölhesse. Ha nem lenne rá igény meg sem született volna. A vadállományt igenis ritkítani kell, ha ezt nem tennék akkor valószínűleg már eleptek volna minket. A tyúk tojását, a tehén tejét azért adja, mert az ember cserébe táplálékot ad és nem kihasználja. Ezeket is figyelembe kell venni! Egy húsevő állatot pedig növénnyel eteni állatkínzás!
2016. szept. 6. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!