Hogyan találjátok ki, hogy mit főzzetek?
Most költöztem először úgy valahova, hogy van lehetőségem napi szinten ételt készíteni magamnak.
Igazából kicsit meg vagyok illetődve a bőség zavarán. Legtöbbször ötletem sincs, hogy mi a fenét kellene főzni, ezért maradok a tortellini-pizza-burrito hármason belül, ami utólag meg elszomorít, mert egyébként szeretek sütni-főzni, kísérletezni, csak két probléma van:
- ketten élünk, keveset eszünk, és sok alapanyagot kerülünk, mert kettőnknek fölösleges, például kukoricát nem veszünk, mert egy konzervet nem bírok megenni mielőtt tönkremenne, tejtermékek közül csak a sajt, amit el tudunk fogyasztani mielőtt megromlana, stb., így sok dologról lemondunk amit szeretünk
- az említett ötlettelenség
Mások hogy csinálják, hogy mindig tudják, mit főznek és miből? És hogy megoldják úgy hogy vehetnek bármit, nem romlik rájuk?
Nektek hogy működik? Mennyire előre tervezitek a menüt? Van benne valami rendszer, minta? Mi alapján döntötök, hogy mi legyen a kaja hétvégén, vagy a jövő héten, vagy holnap ebédre?
Én ez alapján választok:
Mi van itthon tartós alapanyag?
Mi akciós a boltban?
Mennyi időm van elkészíteni, és meddig kell hogy elálljon?
Vágyom-e épp valamelyik nemzeti konyha ízeire?
Hol tartok a szénhidrát/fehérje vetésforgóban? (Alapvetően három féle fehérje és három szénhidrátforrást változatok, mert nem akarok ételallergiát kialakítani magamnak. Ezek a következők: hüvelyesek/gomba+tojás/hús, és rízs/krumpli/liszt valamilyen formában. Tehát ha kedden sült hús volt rízzsel, akkor szerdán gombát, vagy hüvelyest eszem krumplival vagy rízzsel. Plussz valamilyen tetszőleges zöldség minden étkezéshez.)
+Azokat a recepteket, amihez olyan alapanyag kell, amit nem fogok utána felhasználni és csak rám romlik, eleve kizárom az életemből,vagy megfőzöm ama alapanyag nélkül. (Nem tudom mihez kell pont egy deci tej, de nehéz elképzelnem hogy elkészíthetetlen nélküle.)
Otthon kb. 1-2 napra előre tervezem, aszerint, hogy mi van otthon, mennyi pénz van stb. Pl. ha van otthon tészta, akkor veszek egy üveg paradicsomszószt, és máris tudok paradicsomos tésztát csinálni; vagy ha van hús akkor valamilyen húsos étel + olyan köret, ami éppen van otthon. Ha nem tudtok dönteni az ételek között, tervezz előre hosszabb időre, és akkor sokáig minden nap mást esztek. De amúgy nézd meg mi van otthon, és azt az ételt készítsd el, amihez a legkevesebb alapanyagot kell pluszban megvenni.
A megmaradó étel problémáját pedig úgy lehet megoldani, hogy előre terveztek, saját példám, hogy nagyon szeretek egy bizonyos ételt, amihez kell 100 ml főzőtejszín, de az ugye 200 ml-es csomagban van. Én ilyenkor másnapra is olyan ételt főzök, amihez szükség van 100 ml főzőtejszínre, pl. a spenót tökéletes erre a célra.
De konkrét példaként említetted a tejet. Néha szoktam látni fél literes verziót belőle, azzal már előrébb vagytok, mint az 1 literrel, és itt is egymás utáni napokra kell időzíteni a tejes kajákat. Pl. palacsintába, krumplipürébe, muffinba, pudingba, pogácsába vagy főzelékekbe el tudsz használni sok tejet, ha egymás utáni napokon készíted el őket. Ha mondjuk hétvégén főztök, akkor legyen valamilyen főzelék meg palacsinta az ebéd, utána pedig csináljatok pogácsát vagy muffint, az még eláll napokig, de akár munkába is vihettek belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!