Hogyan kell kommunikálni egy borderline személyiségzavarral küzdő emberrel?
Találtam egy ilyen jellegű betegséggel diagnosztizált lányt, szeretnék vele beszélgetni, de félek, hogy instant a nyakamba repülne a tiltás.
Esetleg akinek volt hasonló élménye, tudna tanácsot adni?
Nem szeretném elsietni a dolgokat.
Azt se felejtsük hogy sokszor ahány orvos, annyi diagnózis.
Pl barátnőm:
Tizenévesként skizofréniával kezelték. Később más orvos disszociatív személyiségzavarral (ez a többszemélyiség diagnózisa), majd ugyanez az orvos ezt törölte, skizoaffektív zavarral kezelte, majd azt törölték és borderlinet kapott, az 1 hete szűnt meg, azóta skizoid személyiségzavara van.
Ez nem ritka...
Ezt azéet szomorú olvasni, mert a borderline az egészen enyhétől súlyosig mindent takarhat. Néha tévedésből adják. Később korrigálják pl.: PTSD-re. A betegek többsége a kritériumoknak csak egy részét teljesíti, a többi kicsit sem jellemző rá. Mégis egy kalap alá vannak véve a többiekkel.
Gondolj bele, valakivel nem barátkoznak mert borderline diagnózisa van, aztán 3 év múlva kitalálják, hogy mégse, tévedésből adták neki. Vagy olyan tualjdonságokat ráhúzol, ami rá nem passzol.
Mint amikor skizofrénre ráfogják, hogy veszélyes, majd kiderül, hogy nem skizofrén...
Szerintem sem kell. Így viselkedésem alapján egészségesnek hisznek. ADHD-t (figyelemzavar és hadarás miatt) gyanítottak munkatársak. Ez új munkahely volt, könnyen hihették ezt állandónak. A régi orvosom szerint bipol kevertben voltam, az új nem biztos benne, hogy van bipol zavarom, de ki sem zárja. 5 hónapig folyamatosan voltak ezek a tünetek. 0-24 órán át. Nem tudtam mihez kötni, gondhoz, bajhoz, konfliktushoz, bármihez.
Amiben biztos, az a C-PTSD és a depresszió. Nem lehet tudni, hogy mi személyiség és mi biokémiai zűrzavar. Trauma biokémiait (pl bipol) is kiválthat.
Lehet, hogy ért egy traumatikus élmény, már nem is gondoltam rá, de bepörgette a mozgásom, beszédem + gondolatrohanásom volt, de nagyon. Annyira, h néha alig tudtam olvasni, azt értelmezni.
Igen, amit a 41-es válaszoló írt, az már elmegy enyhe borderline-nak.
"A betegek többsége a kritériumoknak csak egy részét teljesíti, a többi kicsit sem jellemző rá."
9 kritériumból 4-et kell teljesíteni, és akkor megvan a diagnózis. Akinek nincs meg mind a négy, az nem borderline. Szerintem ne tudd jobban, mint a szakemberek.
"Nem lehet tudni, hogy mi személyiség és mi biokémiai zűrzavar. Trauma biokémiait (pl bipol) is kiválthat."
A személyiség is egyfajta biokémiai zavar, a borderline-ok esetében pl. aktívabb a frontális lebeny és az amygdala. Ez a pszichopátiával pont ellentétes, ahol csökkent ezeknek az agyterületeknek a funkciója.
A trauma biokémiai zavart okoz az agyban, a személyiségzavarok esetében pedig strukturálisan másképp fejlődik az agy, ezért más valóságban élnek, mint azok, akik neurotipikusak. Szerencsére létezik neuroplaszticitás és pszichoterápiával új pályák alakíthatók ki, esetleg a régiek átalakíthatók bizonyos mértékig. De minél idősebb az ember, annál nehezebb. Hiszen korral előre haladva az agysejtek száma már csak csökken, az agy fejlődése pedig 25 éves kor után megáll.
9-ből 5 a minimum kritérium. De az orvosom szerint ezt nem szabad így számolni, 3-al is lehet valaki borderline, más 6-al sem az. Orvosom szerint.
Nekem hallucináció miatt merült fel, hogy borderline zavarom van. A kritériumok szerint max rövid (4 napos) pszichotikus epizód lehet. Nekem 3 éves volt...de volt aki megpróbálta a 4 napba bepaszírozni a 3 évet...no comment
De a skizofrènia sem teljesül...ezért elvették a diagnózist.
Más sem adtak helyette.
Ezért a hanghallásom diagnózishoz nem kötik. Nem lehet tudni mi okozza, de a mostani és a régi orvosom szerint nem border zavar.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!