Hallottátok hogy jönnek a kötelező szűrések? Főleg a nőknek.. Cecike szankcionálni is akarja :D
A 141-esnek tökéletesen igaza van!!! A testi határokat még fertőző betegség esetén SEM léphetik (léphetnék) át!!!
Viszont a szóban forgó három (esetleges) betegség egyike SEM fertőző, tehát nem jelent veszélyt másokra!
Vagyis az ezekhez kapcsolódó szűrővizsgálatokon való részvétel az NEM közügy hanem MAGÁNÜGY!
Vagyis senkit NEM kötelezhetnek a részvételre és NEM büntethetik pénzbírsággal a "nem elmenőket"!!!
A Kötelező Szűrővizsgálatokkal Szembeni Érvek
1. **Autonómia és Szabadságjogok**: A kötelező szűrővizsgálatok sértik az egyén autonómiáját és önrendelkezési jogát. Az orvosi beavatkozások kényszerítése ellentétes azzal az alapelvvel, hogy minden egyénnek joga van meghatározni saját egészségügyi ellátását.
2. **Magánélet Védelme**: A szűrővizsgálatok során begyűjtött személyes és egészségügyi adatok kezelése érzékeny kérdés. Kötelező jelleggel végzett vizsgálatok esetén az adatok kezelése sértheti az egyén magánélethez való jogát, különösen ha nem biztosított az adatok biztonságos és megfelelő kezelése.
3. **Orvosi Etika**: Az orvosi etika alapelvei között szerepel a páciens beleegyezésének szükségessége. Minden orvosi beavatkozás, beleértve a szűrővizsgálatokat is, csak a páciens informált beleegyezésével történhet. A kötelező szűrővizsgálatok ezt az etikai elvet sérthetik.
4. **Kockázatok és Mellékhatások**: Minden orvosi vizsgálatnak és beavatkozásnak lehetnek kockázatai és mellékhatásai. Az egyénnek jogában áll mérlegelni ezeket a kockázatokat és dönteni arról, hogy vállalja-e azokat. A kötelező szűrővizsgálatok esetén ez a mérlegelési lehetőség korlátozott.
5. **Egyéni Különbségek**: Az emberek egészségi állapota és kockázati tényezői eltérőek lehetnek. Az általánosan kötelező szűrővizsgálatok nem veszik figyelembe az egyéni különbségeket és szükségleteket, ami felesleges vagy éppen káros beavatkozásokhoz vezethet.
### Következtetés
Az egészségügyi önrendelkezési jog alapvető emberi jog, amelyet tiszteletben kell tartani minden orvosi beavatkozás, így a szűrővizsgálatok esetében is. A kötelező szűrővizsgálatok bevezetése ellentétes ezzel a joggal, és súlyosan sérti az egyén autonómiáját, magánéletét és egészségügyi döntéshozatali szabadságát.
Alapjogok gyakrolása terén példátlan egy szabad demokratikus államban büntetni egy állampolgárt, ha nem gondoskodik önmagáról.
Visszatérve Alaptörvény szellemisége**: a hatalom korlátozását és az emberi jogok védelmét helyezi előtérbe. A 15/2021. (V. 13.) AB határozat kifejezetten rámutat arra, hogy a korlátlan hatalom gyakorlása ellentétes ezzel a szellemiséggel.
- **Jogalkotói hatalom korlátai**: A IV/1093/2021. szám alatti határozat hangsúlyozza, hogy az Alaptörvény 54. cikk (1) bekezdése nem adhat parttalan felhatalmazást a jogalkotónak. Ez megerősíti a korábbi 11/1992. (III. 5.) AB határozatot, amely szintén a hatalom korlátozásának szükségességét hangsúlyozta.
Valamint a törvényhozó a korlátozás során köteles az adott cél elérésére alkalmas legenyhébb eszközt alkalmazni. Összefoglalóan: 879/B1992. AB határozat, ABH 1996.401.)”
A legenyébb eszköz nem vezethet büntető jogi szankcióhoz, hogy valamit ösztönözünk főleg hogy idáig is az emberek bármikor elmehetek szabad akaratukból szűrésekre.
Még a szakemberek is elmondták hogy a szűrés fontos de soha nem vezethet az egyén szabadság jogainak gyakorlásának elvonásához ilyen például, hogy előállítanak valakit vagy levonják a pénzét, mert nem tett eleget ezen törvénynek. Sokkal szélesebb vizsgálodásra van szükség ilyen egészségügyi kérdésekben.
**Következtetés**:
Az érvelés világosan mutatja, hogy a különleges jogrend idején is fenn kell tartani a hatalom korlátozásának elvét, amely az Alaptörvény alapvető szellemiségét követi. Az Alkotmánybíróság ezzel a döntésével megerősíti, hogy a jogalkotó nem rendelkezhet korlátlan hatalommal, és minden hatalmi intézkedésnek összhangban kell lennie az alapvető alkotmányos elvekkel és emberi jogokkal.
Svájcban például BETILTOTTÁK a mammográfiát mivel oda préselni a női test részt nemcsak hogy nagy sugár dózissal jár hanem egyfajta fizikai fájfalommal is jár. A méhnyakrák szűrés vagy a vastagbélrák szűrés erősen invazív mivel az ember belsejében vizsgálódnak a vastagbélrák szűrésnél alá is iratattnak egy nyilatkozatot hogy vállalja e beteg a vizsgálatot hiszen belső vérzés is elfordulhat. Mivel pedig a beleegyező nyilatkozat szükséges és annak elmaradása viszont büntetés jár
Azt se lehet tudni hogy a jogalkotónak mi a terve ha valakinél találnak rákot akkor kötelező lesz a kemoterápia ha tetszik ha nem vagy kötelező egy műtét vagy akkor is büntetés jár majd. Ilyen szűrővizsgálatoknak ha találnak valamit végül pedig egy beavatkozás lesz belőle.
A vastagbéltükrözés lehetséges szövődményei:
A kolonoszkópia invazív eszközös beavatkozás, és mint ilyennek, előfordulhatnak szövődményei. A vizsgálat során jelentkezhet szédülés, hányinger, hasi fájdalom. Talán a leggyakoribb kellemetlenség, hogy az előkészítés, hashajtás, illetve a tükrözéssel járó mechanikus irritáció következtében aranyeres panaszok lépnek fel, főként akkor, ha a betegnek korábban már volt hasonló panasza. Ezek általában enyhék, és konzervatív kezeléssel jól uralhatók. Súlyos szívbetegség esetén szívpanaszok léphetnek fel. A nem megfelelően fertőtlenített eszköz kórokozókat terjeszthet. Az érzéstelenítő, vagy nyugtató injekció beadása után túlérzékenység jelentkezhet Az injekció helyén jelentkezhet bõrpír, fájdalom. Óvatlan vizsgálat során az eszköz átfúrhatja a bélfalat, a nyálkahártya sérülését, ezáltal vérzést okozhat. Szövettani mintavétel után kisebb-nagyobb utóvérzés előfordulhat Az operatív endoszkópos beavatkozások tovább növelik esetleges vérzés, átfúródás veszélyét. A vastagbél sérülése, falának kilyukadása, főként akkor, ha a bél fala daganat vagy gyulladásos betegség következtében elvékonyodott. Ez nagyon ritka, de igen veszélyes szövődmény, és ilyenkor azonnali műtétre van szükség. Ha a betegnek jelentős vastagbélszűkületet okozó elváltozása van, akkor a hashajtás során előfordulhat, hogy bélelzáródása (ileusz) alakul ki, ami szintén sürgős műtétet tehet szükségessé.
A mamomgráfiáról egy fontos tudni való:
A Svájci Orvosi Tanács februárban tett közzé jelentést. 2014, kijelentve, hogy a bizonyitékok nem támasztják alá azt az orvosi mantrát, hogy a mammográfiás vizsgálatok "biztonságosak és életeketmenthetnek"...(https:/|www.beaconthermography.com/resources/2016/10/16/mammography-screening-megszüntetik-Svájcban)
A méhnyakrák szűrésnél pedig azok vannak kitéve jobban ennek a kockázati tényezőnek akik gyakran váltogatják a partnereket ez egy hivatalos álláspont szóval teljesen szakmaiatlan ennek is a bevezetése.
Mindegyik vizsgálathoz tulajdonképpen egyfajta fizikai interakció szükséges ami az ember testéhez ér akarata ellenére ezen törvény ennek ad teret.
Én akkor az ÁNTSZ szűrővizsgálatokról szóló, HIVATALOS tájékoztatójából idéznék:
Kötelező-e részt venni a szűrővizsgálaton?
Jogi értelemben nem kötelező, hiszen csak a közösségre veszélyes fertőző betegségek elleni
szűrésre kötelezhetőek az egyének, a rák viszont „nem közveszélyes, hanem csak
önveszélyes” betegség. A szűrővizsgálaton való részvétel csak az egészségügyi
ellátórendszer által felkínált és ajánlott lehetőség.
A szűrővizsgálatra meghívottak maguk döntenek a részvétel mellett, vagy ellene. A szűrés
lehetőségét szolgáltató egészségügyi ellátórendszer kötelessége elősegíteni azt, hogy az
érintettek egyfelől a szűréstől várható előnyök, másfelől a szűrővizsgálat kockázatainak
ismeretében hozzák meg döntésüket: elmennek-e a felajánlott szűrésre, vagy sem. Ezekre már
a meghívólevél tartalmában is utalni kell.
A szűrővizsgálattal okozható lélektani mellékhatások: károk:
• már maga a meghívás a szűrővizsgálatra is eszébe juttatja az egészséges
személynek a fenyegető betegség lehetőségét. Átéli, hogy ő maga személy szerint
is veszélyeztetett lehet. Beleéli magát a betegség lehetőségébe, így, ha csak
átmeneti időre is, éppen olyan valóságos lelki tortúrán megy át, mintha
ténylegesen rákos lenne, holott nem az;
• félelmet kelthet a szűrővizsgálaton először résztvevő személyben az, hogy
előzetes tapasztalatok híján nem tudja, mi fog vele történni, hogyan is zajlik a
szűrővizsgálat. Ennek a kockázata a szűrés előtti, esetleg a meghívó levélben
foglalt tájékoztatással mérsékelhető;
• a szűrővizsgálaton résztvevő személyt kínozhatja a bizonytalanság érzése, amíg a
vizsgálat eredményére várakozik. Ennek mérséklésére a negatív eredményt is
minél előbb tudomására kell hozni, hiszen a szűrés egyik célja éppen a
megnyugtatás;• aggodalmat kelthet az esetleges nem-negatív szűrővizsgálati lelet, amelynek
jelentőségével a vizsgált személy nincs tisztában. Különösen áll ez olyan esetekre,
amikor a vizsgálat először betegséget jelez, de a későbbi tisztázó vizsgálat ezt nem
erősíti meg (hamis pozitív eredmény). Ebben az esetben a felmentő ítélet, azaz a
diagnózis megszületéséig a vizsgált személy rettegésben él.
• A tévesen negatív szűrővizsgálati eredmény, az elnézett rák, alaptalan
biztonságérzetet okoz, és késlelteti a betegség felismerését és kezelését.
Két dolgot tennék hozzá: a fentiek a jelenlegi szűrési rendszerre vonatkoznak, és világosan leírják, hogy az egyén nem kötelezhető, mivel nincs szó járványügyi veszélyről.
A másik: a vizsgálatok fizikai veszélyeiről egy szó sincs benne. (De legalább a lélektanit megemlítik...)
Itt van a teljes tervezet:
https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__egeszsegugyi-ellata..
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!