Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Mit csináljak a sunyi fogyaték...

Mit csináljak a sunyi fogyatékos testvéremmel?

Figyelt kérdés

Tesóm (25) értelmi fogyatékos (autista), de már eldobom az agyam attól amit leművel néha. Se anya, se apa semmi nevelést nem adott neki mert "beteg", 3 éves kora után mindent erre fogtak. Ahova szokta anya vinni fejlesztőbe, ott meg nem tudom mennyit foglalkozhatnak vele. Na mindegy, nem is ez a lényeg.


A minap arra lettem figyelmes hogy eltünedeznek dolgok a házból (evőeszközök, illatgyertyák, pendrive meg ilyen kisebb tárgyak) és hogy a lakáskulcs is mindig más helyen van, nem ott ahol hagyom. Utána már rájöttünk anyáékkal hogy a tesóm kimegy az utcára és kidobja a nagy kukába ezeket a holmikat. Anya csak röhög ezen, mert szerinte vicces.

Ma is eldugtam a kulcsot a nappali bútor fiókjának mélyére, gondoltam ott csak nem találja meg tesóm. De aztán csak hallom, hogy nyitja az ajtót, rászóltam, elvettem a kulcsot és magamnál tartom. De továbbra is ez ment, úgy sejtettem hogy van neki valahol valami dugi-kulcsa. Be is jött a sejtésem, eldugott magának két kulcsot, sőt amikor mondtam neki hogy "kérem a többit is" akkor még a táskámba is belekotorászott és onnan is kivette. Ez inkább azért volt megdöbbentő mert 1) nem tudtam hogy tudja hogy ott tárolom a kulcsomat, 2) úgy tudtam hogy oda sose nyúl. Már nem tudom hova eldugni a kulcsokat, meg nem tudom hogy van-e még nála valahol és csak sunnyog. Csak zuhanyozni megyek el, ő meg már lehet hogy kutat is a kulcs után.


Már szóltam anyának, hogy valamit csináljon, mert csak rá hallgat, ha én rászólok akkor nekem támad és verekszik. Egyszer majd arra fog eszmélni, hogy a pénzt dobja ki. Ha meg ne adj isten egyedül vagyok vele és nem hallom hogy kimegy (mert pl zenét hallgatok vagy telefonálok) akkor én leszek a bűnös, ha elüti egy autó.


2014. márc. 5. 22:47
1 2 3 4 5
 31/44 anonim ***** válasza:
94%

moonlightsentinel - azért ne hasonlítsuk már már össze a cukorbetegséget az autizmussal. Itt nem arról van szó hogy néha rosszúl van mert pl. leesik a vércukra hanem hogy nem beszámítható. Nem mindegy hogy jogilag/emberileg felelőségrevonható-e vagy hogy képes-e felmérni tetteinek lehetséges következményeit.

Nekem volt cukorbeteg évfolyamtársam az egyetemen, kedves okos lány volt aki a szakmában is megállja a helyét.

A kérdező tesója meg az utcára nem mehetne ki egyedül ez azért nem ugyanaz a kategória.

2014. márc. 6. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/44 anonim ***** válasza:
88%

Autista, tehát hiába próbálna az ember vele leülni és megbeszélni, mert nem értené meg a dolgot.

A kulcsokat kéne megkeresni mindet és a nyakadban hordani őket, vagy zsebben, így hiába keresgélné. Jól hangzik az ilyen-olyan széf, csak aki nem találkozott még fogyatékos emberrel az nem tudja milyen.... hogy napokig képes lenne ám előtte ülni és próbálgatni a kódokat.

Nekem volt "szerencsém" fogyatékosokhoz, pl. volt egy bácsi, akivel nem lehetett megértetni, hogy a kakiját ne kenje a falra. Egy másik pedig fogta, kiborította a kukát és játszott a szeméttel. Ha egy percre nem figyeltél oda rá már futott, hogy újra kiboríthassa és játszhasson vele, akárhogy próbáltál beszélni vele (nem fogják fel...).

Aki itt írja, hogy ne adják intézetbe, annak nem volt még közeli élménye velük. Igen, vannak érzéseik, de csökkent értelmi szintjükből kifolyólag ők nem olyanok, mint egy átlagember. Ha beadják intézetbe, első pár nap még hiányzik nekik a család, aztán ugyanúgy elkezdenek ragaszkodni a gondozókhoz. Őket éjjel-nappal felügyelni kell és az ápolók a 8-12 óra után váltáják egymást. ők nem készülnek ki, mert minden 12 óra után van egy szabadnapjuk, amikor kipihenik őket. Egy családban viszont a családtagok Sose tudják kipihenni magukat normálisan, mert a fogyatékosok éjjel-nappal figyelmet igényelnek. Aztán persze, hogy elfogy a türelmük... míg egy gondozó a munkaidejében tud türelmes lenni.

Ezért tényleg jobb lenne beadni, ott több idő is lenne rá, mivel nem munak mellett stb. kellene rá figyelni, hanem olyan helyen lenne, ahol az a munkájuk a vele foglalkozóknak, hogy csak őt foglalkoztassák. Szinte egész nap ráérnek velük beszélgetni, játszani, törődni.

2014. márc. 6. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/44 anonim ***** válasza:
72%

A kérdésed alatti komment alapján én nem mondanám hogy intézetbe kell dugni, annyit nem tudtunk meg az állapotáról, hogy ezt ki merjem jelenteni. Persze ha tönkreteszi a család életét akkor nincs más megoldás, de itt írod hogy a szüleid jókat röhögnek ezen. Én is azt mondom, hogy vegyél széfet és dugd el a dolgokat amikre rájár.


Írhatnál az állapotáról tud-e dolgozni, hány éves szinten van, stb. AZért másnak tűnik ez az eutizmus mint egy vegetáló ember akit pelenkázni kell. Ez utóbbinál én is az intézet mellett vagyok.

2014. márc. 6. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/44 moonlightsentinel ***** válasza:
40%

Azt kell intézetbe dugni, aki közveszélyes, vagy már egyébként is egy zöldség szintjén él, így nem jelent neki nagy változást a dolog. Az autizmus viszont közel sem ilyen, nem szabad így beállitani!

Egy fogyatékos embert, akinek egyébként lenne lehetősége a saját szintjén fejlődésre, önmegvalósításra, nem szabad bezárni, csak azért, mert a tesójának kényelmetlen, ha otthon van -.-

2014. márc. 6. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/44 anonim ***** válasza:
31%
Ha felfogja, hogy rosszat csinál (feltételezem), és nem tesz eleget a kérésnek, hogy ne csinálja, jó nagy pofon, és megérti. Bárki, nem csak a fogyatékos.
2014. márc. 6. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/44 anonim ***** válasza:
100%

Látom a legtöbb válaszadó még csak hírből sem ismeri az autistákat.Először is nagyon kis százalékuk kiemelkedően intelligens. A legtöbbje ép értelmű autista,és egy másik százalékuk értelmileg sérült is. Ha korai gyerekkorban irányba rakják a gyereket és nem olyan súlyos az állapota simán együtt lehet vele élni.Általában azok folyamodnak erőszakhoz,mint a kérdező tesója,akit túlságosan szabadjára engedtek kényelmi okokból.


Szerintem kérdező szerelj fel egy zárat a szobád ajtajára és valóban tartsd magadnál a kulcsot.Majd ha eltűnik a konyhaszekrény a szüleid tesznek valamit.

2014. márc. 6. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/44 anonim ***** válasza:
97%

Újfent vitatkoznom kell, Moonlightsentinellel. (nem személyes) Itt nem arról van szó hogy kényelmetlen a kérdezőenek.

Kényelmetlen nekem a macska után az almot takarítani. A kérdező tesója viszont a mindennapi életvitelet nehezíti meg olyan szinten ami már veszélyes a kérdezőre nézve. Az mondja a tesója nekimegy ha rászól.

Hány pofon után mondja azt valaki hogy elég? Vagy türnie kellene merthogy beteg meg családtag?

Ne keverjük már a birkaságot a szerettel. A "majomszeretet" vagyis az ész nélküli védeni akarás a legrosszabb amit gyermekeinkkel vagy állatainkkal tehetünk. Szabályokra, keretekre szükség van, és nem aazért mert irányításmániás vagyok hanem hogy tisztában legyenek vele az embrek/állatok hogy mit tehetnek és mit nem. Ha ezek hiányoznak nem tanulnak sem viselkedni se a felelősségtudat nem fejlődik ki az egó meg elszáll az egekbe. Én nem élek/dolgozok autistákkal lövésem sincs a nevelésükről ezt elismerem. Viszont van egy határ amit már szerintem nem lehet és nem is kell tolerálni akár autista akár nem. ( a rendszeres verekedés, és a folyamatos károkozás ilyen). Nem támogatnám az intézetet ha tudnák kezelni, csakhogy a kérdező leírásából nekem nem ez látszik.

2014. márc. 6. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/44 anonim ***** válasza:
39%
Akkor rafinált a testvéred hogyvan az hogy mindig tudja hova dúgod a kulcsot ? Ok kilesi de mikor nincs ott rakd máshova. Anyátoknál sincs minden renben mi az hogy röhög hogy a kukába dobál a testvéred cucokat. próbálj foglakozni vele tanitsd lehet nem olyan buta. Rafinált kárörvendö is lehet
2014. máj. 20. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/44 anonim ***** válasza:
96%

Kedves Kérdező!


A szüleidnek nagyon fáj, hogy a testvéred értelmi fogyatékos autista, ezért ilyen irreális mértékben elfogultak vele. Mi több, valószínűleg egy illúzióba menekültek. Bemesélték maguknak, hogy annyira nem is súlyos eset, nincsenek is vele nagy problémák, stb. stb. Vagyis: a homokba dugják a fejüket, mert szerencsétlenek nem mernek a kegyetlen valósággal szembenézni. Nem figyelmeztették, nem dorgálták meg soha semmiért, anyátok csak röhög azon hogy az értékes holmikat a kukába dobálja, valamint még a retardált testvéred pártját fogja mikor ő támad rád, csak mert rászólsz azért, mert - valószínűsítem - az emberi együttélés valamely alapvető szabályát nem tartja be. Ezek a tények mind a szüleid struccpolitikáját, a valóság elől való menekülését támasztja alá.

Nagyon ismerős ilyenkor az az eset - sőt én személy szerint már rohadtul unom is - hogy az pár álszent, képmutató gyökér ilyenkor az empátiáról pofázik.


Megoldás:


Először:

A szüleid szemének a felnyitása, bármilyen fájdalmas is lesz nekik. Építkezni csak a valóságra lehet.


Másodszor:

A testvéred intézetbe adása, azonnal.


Hosszútávon sokkal jobb lesz így mindenkinek.

2014. jún. 25. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/44 anonim ***** válasza:
94%
Történt veled valami azóta, kedves kérdező?
2015. jan. 27. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!