Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan mondjam el a szigorú...

Hogyan mondjam el a szigorú szüleimnek hogy abba hagyom egyetemet és inkább szakmát akarok tanulni?

Figyelt kérdés

Nemrég elhatároztam hogy abbahagyom egyetemet mert rájöttem hogy nem nekem való az egyetemi élet, iszonyatosan sokat kell tanulni, illetve vannak tárgyak amiket hiába tanulok egyszerűen nem mennek.

Eleinte egyetemre sem akartam jönni de a szüleim miatt muszáj volt. Most viszont végleg úgy döntöttem hogy ezt nem szeretném folytatni, illetve más egyetemi szakra sem szeretnék menni mert csak kidobott időnek érzem illetve kedvem sincs már annyit tanulni mint régen, viszont van egy-két szakma amit szívesen tanulnék és később szívesen dolgoznék abban a szakmában.

A legnehezebb rész az lenne hogy ezt hogy tálaljam a szüleimnek hogy én ott akarom hagyni egyetemet és szakmát akarok tanulni illetve dolgozni.

Szinte biztos vagyok benne hogy hatalmas veszekedés lesz belőle ha ezt így elmondom mert bár apunak csak szakmája van, ő elfogadná a döntésemet, de anyu egyetemet végzett és soha nem tudná elfogadni hogy a fia ne legyen diplomás.

Légyszi segítsetek hogy ezt hogy mondjam el nekik úgy hogy ők is megértsék a döntésemet és elfogadják.



okt. 10. 13:00
1 2 3 4 5 6 7
 31/65 anonim ***** válasza:
39%

Okosan!

Halassz egy fél évet, azalatt kezdd el a képzést, győződj meg, hogy az már tényleg érdekel és megy, csak aztán mondd el!

okt. 10. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/65 A kérdező kommentje:
30as ezért bukok már második alkalommal matekból, és tök mindegy hogy mennyit tanulok, magántanár is pénz kidobás mert hiába magyarázza, hiába gyakorlok, konkrétan ilyen x helyett x2 már padlóra rak, bár annyi kivétel van hogy nálunk a belépő is egy gyakorlati feladat ami ha sikerül is utána feladatokkal nem jön össze az 50%, de a témához visszatérve ahogy 26os is mondta ezek az ítélkezések nem segítenek, nem megy az egyetem és kész, buta meg lusta is vagyok hozzá, ráadásul a legkevésbé sem érdekel az amit tanulok, eldöntöttem hogy szakmát akarok tanulni mert van egy szakma ami érdekel és szívesebben csinálnám mint hogy szenvedjek az egyetemen amit nem fogok befejezni, az eredeti kérdésem is az hogy hogyan mondjam el otthon hogy ezt megértsék
okt. 10. 18:55
 33/65 anonim ***** válasza:
41%
#32 Készülj fel érvekkel. De csak nem árulod el, milyen szakmát néztél ki. A szüleidet nem fogja érdekelni, hogy tetszik-e. Az fogja érdekelni őket, hogy 10 vagy 20 év múlva is meg tudsz-e élni belőle.
okt. 10. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/65 A kérdező kommentje:

33as


Én az autóelektronikai műszerész szakmára gondoltam, illetve a gépjármű mechatronikai technikus szakma sem áll távol tőlem, ez a két szakma az ami potenciális választási lehetőség lenne számomra miután otthagytam egyetemet.

okt. 10. 19:39
 35/65 anonim ***** válasza:
32%
Én más világban nőttem fel, konkrétan ahol elverték az embert ha rossz jegyet hozott haza a suliból, tehát ez a "gyenge tanuló voltam régen is és most pedig otthagyom az egyetemet" rész nekem sci-fi. Szal inkább az érdekelne hogy ezek a "nem áll távol tőlem" féle szakma mit jelent? Volt valami csak kicsit is hasonló hobbi?
okt. 10. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/65 A kérdező kommentje:
35ös, engem a gépek működése, szerelése mindig is érdekelt, és ez egy olyan szakma ami ezzel foglalkozik, éppen ezért ebben a szakmában eltudnám képzelni magam a jövőben, főleg azért is mert ez a szakma inkább gyakorlatias.
okt. 10. 19:56
 37/65 anonim ***** válasza:
80%

Viszont ahhoz is kell valamennyi matek, minden műszaki dologhoz kell manapság. Ott is lesz nem csak matek meg fizika, hanem még egy rakás bonyolult elmélet, mert már az autó is számítógéppel működik és pláne az elektronika benne elég bonyolult tud lenni.

Még egyszer mondom, ha annyira ragaszkodnak a diplomához, menj át olyan szakra, ahol nincs matek és közben párhuzamosan kezdd el a szakmát. Egy lazább matekmentes szakon csak át tudsz menni kettesekkel, anyád megnyugszik, hogy van papírod, te meg utána szépen elmész dolgozni a választott szakmában.

okt. 10. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/65 Psycho ***** válasza:
41%

Ha olyan szüleim lennének, mint #22, akkor széles vigyorral tépném le a saját fejemet, még bátorítani sem kéne.

Az emberi személyiség és motiváció totális félreértése, érzelmi manipuláció a köbön, áldozathibáztatás, és az empátia totális hiánya, illetve a saját nézőpontjának projektálása a másik fél állapotának figyelembevétele nélkül.


Mint korábban írtam, jártam hasonló cipőben. A mérnöki szakot nem én választottam, hanem rámakasztották (bár tény, hogy a megértéssel, matekkal, fizikával nem volt gond, de egyszerűen NEM az én szakom volt, utáltam).

Volt is ribillió, amikor otthagytam.


Ha apámon múlt volna, akkor vagy ottrekedek, vagy valami más egyéb szakmunkás végzettséggel szenvedtem volna éveken át a kényszere miatt. Ő nem volt se toleráns, se türelmes. BIZTOSAN súlyos mentális problémáim alakultak volna ki. Szerencsére nem rajta múlt.


Anyám tolta, hogy legyen egyetem, meg is értem őt, igaza is volt ebben, csaképp nem tudtam választani. 4 év ment el az életemből. Voltam portás, útépítő, adatrögzítő, csináltam hajópincér képzést (csak hajót meg vendéget nem láttam se előtte se utána soha), meg mondjuk egy felsőfokú nyelvvizsgát is. Találkoztam csövessel, meg cég vezérigazgatóval is. Szerveztem rendezvényeket, volt tapasztalat abban a 4 évben gazdagon - csak egyetem nem volt benne.

De azt kell mondjam, azt a 4 évet nem cserélném semmire. Világot láttam, és általa érettebb lettem, és meg is jött, hogy mit akarok. 22 évesen kezdtem el az egyetemet, majd folytattam két másikkal - szóval nem igaz az, hogy túl késő lenne nekiállni abban a korban.


---


Kérdező! Még az #5-ös hozzászólásomban utaltam pár gondolat erejéig arra, hogyan lehetne ezt közölni a szüleiddel. Még pontosabban:


- Megkérheted őket, hogy üljetek le, mert valami fontos dologról szeretnél beszélni velük.

- Felvezetheted azzal, hogy megköszönöd nekik, hogy mögötted állnak a suli kapcsán, és hogy ez sokat jelent számodra, hálás vagy miatta.

- Folytathatod úgy, hogy bár kipróbáltad, belevágtál, de a képzés alatt arra a meggyőződésre jutottál, hogy ez a szak nem te vagy, nem tudsz vele azonosulni, nem tetszik, képtelen vagy elképzelni azt, hogy 40 éven át ezzel foglalkozz, mert belerokkannál mentálisan.

- Hozzáteheted, hogy bízol benne, megértik, biztos nekik is nehéz, mert nem erre számítottak, higgyék el, neked is az, és nem szeretnél emiatt veszekedést.

- Ideteheted még, hogy ez nem lustaság miatt van, hanem egész egyszerűen mást szeretnél csinálni, és hogy tudod is, hogy mit (...).

- Továbbá nagyon örülnél neki, ha ugyanazt a szeretetet és támogatást továbbra is megkapnád, mint eddig, és hogy ez a döntés reméled, a viszonyotokat nem fogja elrontani. Hisz biztos ők is azt szeretnék, ha kiegyensúlyozott család lennétek, amiben mindenki jól érzi magát.


Szerintem ez így elég tapintatos, van benne asszertivitás, célratörő, és indulatmentes.

okt. 10. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/65 A kérdező kommentje:
37es, a bölcsész szakom kívül egyedül a jogásznak és a színésznek nem kell matek, minden más szakon van matek, egyébként ha akarnék sem tudnék váltani mert nem lenne pontom ezekre a szakokra, így is csoda hogy felvettek erre a szakra ahol most vagyok mert olyan kevés pontom volt
okt. 10. 20:16
 40/65 A kérdező kommentje:

Köszönöm 39es, eddig te segítettél a legtöbbet, végig várom hogy mi lesz ezzel a félévvel és ha ismét bukok matekból (ami 99% hogy befog következni), akkor összehívom a családi kupaktanácsot a nagy beszélgetésre, és felvázolom nekik hogy miről van szó, és majd próbálok ezekre a pontokra odafigyelni amit írtál.

Ha megtörtént a beszélgetés majd megpróbálom ehhez a kérdéshez összefoglalni hogy mi lett a végkifejlet.


És mégegyszer hatalmas pacsi, nagyon sokat segítettél. Köszönöm.

okt. 10. 20:28
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!