Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan mondjam el a szigorú...

Hogyan mondjam el a szigorú szüleimnek hogy abba hagyom egyetemet és inkább szakmát akarok tanulni?

Figyelt kérdés

Nemrég elhatároztam hogy abbahagyom egyetemet mert rájöttem hogy nem nekem való az egyetemi élet, iszonyatosan sokat kell tanulni, illetve vannak tárgyak amiket hiába tanulok egyszerűen nem mennek.

Eleinte egyetemre sem akartam jönni de a szüleim miatt muszáj volt. Most viszont végleg úgy döntöttem hogy ezt nem szeretném folytatni, illetve más egyetemi szakra sem szeretnék menni mert csak kidobott időnek érzem illetve kedvem sincs már annyit tanulni mint régen, viszont van egy-két szakma amit szívesen tanulnék és később szívesen dolgoznék abban a szakmában.

A legnehezebb rész az lenne hogy ezt hogy tálaljam a szüleimnek hogy én ott akarom hagyni egyetemet és szakmát akarok tanulni illetve dolgozni.

Szinte biztos vagyok benne hogy hatalmas veszekedés lesz belőle ha ezt így elmondom mert bár apunak csak szakmája van, ő elfogadná a döntésemet, de anyu egyetemet végzett és soha nem tudná elfogadni hogy a fia ne legyen diplomás.

Légyszi segítsetek hogy ezt hogy mondjam el nekik úgy hogy ők is megértsék a döntésemet és elfogadják.



okt. 10. 13:00
1 2 3 4 5 6 7
 1/65 anonim ***** válasza:
89%
Azt a részt kihagynám, hogy túl sokat kell tanulni, amihez nincs kedvem. Inkább csak arra fókuszálj a mondandódban, hogy az a szakma amit kinéztél mennyire szereted, mennyire tudnád elvégezni, mennyire tudnál benne elhelyezkedni és megélni.
okt. 10. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/65 anonim ***** válasza:
27%
Hatalmas hibára készülsz, tanulj meg inkább tanulni. Felnőni nehéz, kérj segítséget! De ne add fel, mert az egyetemet elhagyva keményebben fog verni az élet. Fogadd el inkább az egyetemi pofonokat, akkor is ha fáj. Ne menekülj, hanem szedd össze magad, meg tudod csinálni, csak más módszerrel és nagyobb akaraterővel kell csinálnod. Panaszkodj másoknak, kérj tanácsot, gondolkozz a megoldáson, és csináld becsületesebben! Képes vagy rá, bízz magadban! Ha megfutamodsz, sokkal nagyobb csapdába kerülsz.
okt. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/65 A kérdező kommentje:
Nem hiszem hogy megtudnám csinálni, eleve egyetemre is alig tudtam bekerülni mert gimnáziumban is gyengén teljesítettem, illetve a legfontosabb hogy a legkevésbé sem szeretnék egyetemen maradni, utálom minden pillanatát amikor bekell mennem előadásokra és csak ülök és semmit nem értek, hiába próbálkozok, eddig lassan másfél év alatt egy előadás sem volt amikor úgy éreztem volna hogy ez az, végre értem mit mond az előadó. Arról nem beszélve hogy idén már másodjára csinálom matekot és hiába a magántanár amit anya finanszíroz apa tudta nélkül, idén ismét bukni fogok matekból mert egyszerűen hülye vagyok ehhez, hiába próbálok 120%-on tanulni, odafigyelni és készülni egyszerűen nem megy. Szóval az már nem kérdés hogy abbahagyom egyetemet, az a kérdés hogy ezt hogy fogom anyával megértetni hogy szakmát szeretnék tanulni egyetem helyett.
okt. 10. 13:29
 4/65 anonim ***** válasza:
83%
Akkor hagyd ott, amikor teljesen biztos vagy benne, hogy nem ezt akarod, és pontosan tudod, hogy helyette mit, hol akarsz tanulni, ezt hogy érheted el és később hogyan fogsz megélni belőle. Ha látja, hogy nem csak lusta vagy, hanem valóban érdekel a kiszemelt szakma, akkor nem tehet mást. Nem kényszeríthet arra, hogy lediplomázz valamiből, amit utálsz, mert csak azt éri el, hogy négyszer annyi energiával egy szar diplomád lesz. Ha nem akar ezután támogatni, arra is készülj fel.
okt. 10. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/65 Psycho ***** válasza:
73%

Az ember érzi azt, ha a szakma amit tanul, nem az övé. Ha az nem ő. Voltam ebben a cipőben, tudom milyen. Rém kellemetlen, nemcsak átélni, de közölni is.


Mellékes megjegyzés: egyetem és egyetem, illetve képzés és képzés közt óriási különbségek lehetnek. Van szak, amin vért kell izzadni a 2-esért, és van, ahol relatíve könnyen meg lehet szerezni a 4-est meg 5-öst. Szóval egy darab tapasztalatból nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni - nem tudom, ez számít-e a döntésben.


Ami viszont biztosan számít, hogy ha elképzelni sem tudod, hogy abban a szakmában dolgozz, amit az egyetemed ad, akkor el kell engedni. Csak önsanyargatás lenne az egész, erőlködés, aztán meg eltelnek az évek, és azt veszed észre, hogy elment a fél életed valami sz@rsággal, amit amúgy nem is szeretsz csinálni. Ha érzed, hogy váltani kell, akkor érdemes mihamarabb megtenni.


---


Hogyan közöld a szüleiddel? Egyetértek #1-el abban, hogy érdemes súlyozni azt, hogy mit akarsz elmondani, és mit nem érdemes.


A "jajj, túl sokat kell tanulni, nem megy", egy szigorú szülő szemében úgy fordítódik le, hogy "lusta vagyok, nem akarok erőfeszítéseket tenni". Ez könnyen támadható álláspont.


Viszont a "nem szeretném ezt tovább csinálni, mert egyszerűen nem tudok vele azonosulni, nem tudom magam ebben a munkában elképzelni, és nem is akarok ebben dolgozni, nem fogok valamit azért csinálni, mert MÁS SZERINT jó", már kevésbé támadható. Főleg akkor, ha van helyette valami egyéb alternatíva.


Nem az ő életüket éled, semmi közük és beleszólásuk nincs abba, hogy te mit szeretnél csinálni a karriereddel. Kutya kötelességük elfogadni a döntésedet. Mégis milyen szülő az, amelyik feltételekhez köti a gyermeke felé mutatott támogatást (akár érzelmi, akár anyagi értelemben)??? Nálam az ilyen nettó megbukott a szülőségi szigorlaton.


Arra érdemes felkészülni, hogy úgyis veszekedés lesz belőle. Ez fáj. Tény. Túl kell rajta esni, idővel ők is feldolgozzák majd - el kell gyászolniuk nekik is azt a(z amúgy irreális) képet, amit tartogatnak a fejükben rólad.

Tedd egymás mellé a két dolgot: elmondani most(anában), és átesni pár feszült napon, vagy pedig letolni egy fél életet olyasmiben, amit utálsz csinálni, de cserébe megúszod a konfliktust? Melyik a jobb?


Bocsi a hosszú válasz miatt.

okt. 10. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/65 anonim ***** válasza:
61%

Először is döntsd el hogy egyetem helyett mit és hol szeretnél tanulni, és úgy tálald a szüleidnek hogy már van terved.

Én is így voltam mint te, én nem is tudtam elvégezni az egyetemet, így a végén úgy jártam hogy lustának és hülyének is el lettem könyvelve, én lettem a család fekete báránya aki ennyire sem képest, holott tudtam hogy nem vagyok hülye. Csak gyáva voltam elmondani nekik hogy abszolút nem nekem való, és helyette kiállni valami másik út mellett. Végül én egy okj-t végeztem el, mellette persze egy olyan dolgot csinálok aminek semmi köze egyik tanulásomnak se 🤣 és most jutottam el oda immár gyerekek mellett hogy rájöttem hogy milyen szakon tanulnék szivesen levelezőn. Most meg azt kapom a szüleimtől hogy úgyse tudom megcsinálni 😅

Szóval ne abbólj indulj ki amit ők mondanak, viszont ahhoz hogy komolyan vegyenek kell egy új terv az életedben. Vagy egy másik szak elvégzése, vagy pl estin/levelezőn tanulás mellette munka, akár otthonról.

okt. 10. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/65 anonim ***** válasza:
14%
Értettem a kérdést elsőre is, de ha az a kérdés hogyan verd meg a kistesód, akkor nyolcadjára is az a válasz hogy sehogy. Hiába ragozod, hogy milyen idegesítően visong stb. Ugyanez a helyzet az egyetem elhagyós butaságoddal is. Értem a kérdésed, de erkölcsi kötelességem megtagadni hogy segítsek az életed visszavonhatatlan kisiklatásában. Lepontozhatsz ismét, de ezzel nem írod át a valóságot. Nem a válaszommal van baj, hanem a kérdéseddel. A helyes kérdések arról szólnak, hogy miért ilyen nehéz, hogyan lehetne könnyebb az egyetem, mi másra folyik el az energiád stb. Anyukád helyében letépném a fejed, ha ekkora hülyeséget erőltetnél. De ha az egyetemi kudarcaidat megpróbálnád felnőttebb módon kezelni, csak elakadnál, akkor nagyon szívesen biztatnálak kitartásra. Ha nem a kibúvót hanem a megoldást keresed, akkor a következő vizsgádon már át fogsz menni. Engem asszem' háromszor vágtak meg Analízisen. Egyik barátom csak csalással ment át végül. Öcsémnek egy online matekos oldal hozott sikert. Haverom szimplán bemákolta. A többség meg rengeteget gyakorolt, amíg meg nem értette az egészet. Ha te intellektuálisan lusta vagy, akkor tudd: nem vagy egyedül, de egy ponton muszáj összeszedned magad és felnőttként helytállni az egyetemen. Ez az a pont.
okt. 10. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/65 anonim ***** válasza:
82%
Igen, csak itt alapvetően nem arról van szó, hogy el akart végezni egy egyetemi szakot és elakadásai vannak eközben, hanem a Kérdező már egyetemre sem akart volna menni. Nem elvesztetté a motivációját a tanulmányi nehézségek hatására, nem találta meg az inspirációját a követelményekkel szemben.
okt. 10. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/65 anonim ***** válasza:
23%
Nekem pont a "csak" szakmával rendelkező apám erőltette, hogy igenis legyen egy normális diplomám, ami bármikor létbiztonságot ad, és majd utána csinálhatok felőle akármilyen szakmát vagy bölcsészdiplomát, ha annyira érdekel. Igaza volt.
okt. 10. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/65 Psycho ***** válasza:
67%

#2/#7!

Akkor hogyha Téged az erőszakos szüleid félelemkeltéses motivációval, vagyis erőből berugdosnak egy olyan képzésre, ami Téged totálisan nem érdekel, mondjuk Egyiptológiára, és Neked ez nem megy, mert zéró motivációd tanulni (és valósággal rettegsz, hogy ezt hogy közöld velük, mert félsz a reakciójuktól), akkor Te vagy a buta, és le kéne tépni a fejed, mert abba akarnád hagyni?


Úgy érzem, nem tudtál azonosulni kérdezővel.

okt. 10. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!