Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Vannak olyanok akiknek a...

Vannak olyanok akiknek a szülei egyáltalán nem értenek a számítógéphez? Ti hogyan boldogultok velük?

Figyelt kérdés

Először is elnézést kérek, ha a kérdés sértően hangzik egyeseknek.

Egyszerűen képtelenek alap dolgokat elvégezni. Nem tudnak másolni, törölni, több fájlt kijelölni, előzményeket törölni, tallózni, tájékozódni könyvtárakban, fájlokat felcsatolni email-re, feltölteni, megkülönböztetni az ablak bezárását a tálcára kicsnyítésétől, nyomtatni, scannelni, regisztrálni, megérteni azt hogy ki kell törölni a nem szükséges fájlokat amiket letöltöttek de csak egyszer akartak megnézni.


Már mindent megpróbáltam ami tőlem telhet. Többször is megmutattam mit hogyan kell csinálni, de nem jegyik meg, egy nap alatt elfelejtik az egészet. Kezdem azt hinni hogy nem is érdekli őket. De a legrosszabb hogy ennek ellenére használni akarják.



Többször is feldühítenek a hülyeségeikkel. Például egyszer édesapám elutazott amerikába és nem tudott belépni a levelezőjébe (ez bizonyára egy "security feature" miatt lehetett az illetlenek távoltartására). Engem vádolt meg azzal hogy szándékosan tettem valamit hogy ne tudjon belépni. Bár tudnám miért juthatott ilyen az eszébe, hogy a saját fia akadályozná őt bármiben. Nagyon kiakadtam ezen mivel ezek szerint képes azt hinni rólam hogy gazember vagyok.



Most egy hete az történt hogy nekik egy emailt kellett elküldeni csatolmánnyal. Mivel csatolni képtelenek kérték hogy segítsek nekik. Mivel elég messze vagyok tőlük s a tanulmányaim miatt nem mehettem haza, ezért kitaláltam, hogy belépek a levelezőjükbe (a jelszavukat mindig is tudtam. Muszáj mert máskülönben semmire se mennek), készítek egy piszkozatlevelet amihez felcsatolom a szükséges fájlt (minden fájljukról van másolatom. Márcsak azért is hogy legyen mert maguktól sosem készítenek biztonsági mentést, volt hogy összeomlott a gép és ilyenkor mindig jól jött hogy nálam is megvannak). Mivel már azt is valószínűnek tartottam hogy nem tudják hol kell keresni a piszkozatleveleket, s hogy hogyan kell szerkesztésre megnyitni (kellett valami szöveget is írni amit rájuk hagytam volna), ezért úgy döntöttem, hogy útmutatókat készítek screenshotokból. A screenshotokra paint-el rajzoltam vastag piros nyilakat, hogy lássák hova kell kattintani. Ezeket a screenshotokat viber-en küldtem el nekik (a chatelés viszonylag megy nekik) a megfelelő sorrendben. Ekkor azt hittem minden úgy fog menni ahogy elterveztem, nos képzeljétek ez se ment. A harmadik screenshot-ról azt hitték hogy az maga a kép amit el kell küldeniük (tulajdonképpen csatolmányként a lakcímkártya mindkét oldalát ábrázoló képét kellett felcsatolni. Ez a harmadik screenshot-on azért látszott mert mutatta a levelező oldal preview-módban, hogy az csatolva van a levélhez méghozzá úgy hogy csak részben lehetett látni, a lakcímkártya képének felső és alsó részét mintha kivágták volna) Kifogásolták hogy a lakcímkártya képe nagyon kicsi, homályos és csonka, hogy ezt ilyen formában nem fogják elfogadni, s hogy én ezt mégis hogyan gondoltam, miért vagyok ennyire hülye. Azt hittem hogy egy pattanás nő majd az agyamon az idegtől. Pedig mondtam nekik hogy készítettem egy piszkozatlevelet és hogy csatolva van hozzá. Akkor mégis miért gondolták azt hogy a harmadik screenshot-ot szánom elküldendő fájlnak?


Mérgesen válaszoltam, hogy de de igenis jól van felcsatolva akármennyire is szeretnék azt hinni hogy nem. Még nekik állt feljebb. Elkezdték felhozni hogy ők nem tanultak informatikát (még mindig abban hisznek hogy az infot ált.suliban meg gimiben tanultam, s hogy ezt máshogyan nem is lehet megtanulni), hogy ez nagyon nehéz, na meg azt hogy ők évtizedekig tanultak zenét s hogy én se tudnám mi az hogy kadencia, metodika. Szóval a zenét hasonlítják össze egy lényegében háromlépéses használati útmutatót amit első ránézésre meg lehet érteni.



Az agyamra mennek.



Nálatok voltak ilyen esetek? Ha igen el tudnátok mesélni?


Esetleg kort is írjatok.



#makacsság #analfabetizmus #gépkezelés. számítógép-analfabétizmus
2019. máj. 25. 20:19
1 2 3 4 5
 11/44 anonim ***** válasza:
89%
az enyémek szerencsére nem ilyenek. anyám nehéz eset volt régen, de mióta az informatika jobban bele van vonva a munkájába (tanító, okostáblát használ), sokkal jobb. már csak apámmal kéne megértetni, hogy ne rakjon minden szart az asztalra (a háttérkép alig látszik a sok ikontól, C drive csurig tele), tartsa rendben a filejait (soha semmit nem rak el úgy, hogy később megtalálható legyen), és ne legyen egyszerre annyi tab nyitva firefoxban, hogy csak csíkok látszanak fent az egyes tabokból (aztán csodálkozik hogy lassú és néha crashel).
2019. máj. 25. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/44 anonim ***** válasza:
32%
Idős korodban te sem fogod tudni használni az akkori modern eszközöket.
2019. máj. 25. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 anonim ***** válasza:
69%

En mar nem mutogatok anyamnak semmit, hogy hogy kell, mert ahogy irtad, seperc alatt elfelejtik. Kepet nem tud csatolni e-mailbe, mindenhol mas a jelszava es folyton elfelejti, nem tudja ertelmezni az "uj lap megnyitasat" vagy hogy eleg azokat bezarni es nem kell az egesz bongeszot. Nem tudja mi az, hogy "lerakni a talcara". Ja es nem tudja, mik azok a kamu oldalak meg reklamok, pl elhitte, hogy tenyleg nyert egy "galaxy S+-t" meg siman elhisz mindent amit a mindenegybenblog-on olvas, stb. Ja es valamilyen rejtelyes okbol kifolyolag mindig "eltunik" a facebook a telefonjarol, de o nem csinalt semmit... Aha, oke...

Anyam 56, en 24

2019. máj. 25. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/44 anonim ***** válasza:
35%

"Nem hiszem hogy rosszul csinálom. Több módon is megpróbáltam megtanítani de minden kísérletem kudarcot vallott."

Abból, hogy eddig sehogyan sem sikerült, szerinted nem az következik, hogy rosszul csinálod? Akkor mi? Hogy szellemi fogyatékosok? Gondnokság alatt vannak? Ha nem, akkor csak annyi történt, hogy MÉG nem tanultak meg egy csomó dolgot. Lazulj el.


"Ha ismernétek a szüleimet, nem ezt mondanátok. Ezt nagyon komolyan gondolom. Lehet nektek mások"

Biztos, hogy nekünk mások. Meg biztos mi is mások vagyunk, mint te. Lehet, hogy mi türelmesebbek vagyunk. Lehet, hogy mi jobban ráéreztünk, hogy milyen módszer kell a mi szüleinkhez. Te is megtalálod majd a módját, ha elég türelmes vagy, mert biztos, hogy van, ami a te szüleidnél is beválik.

De az is lehet, hogy egy csomó mindent már tudnak (ahhoz képest, ahonnan másfél évtizede indultak), csak te túlságosan maximalista vagy. Minden lehet. Nem tudjuk, hogy hogyan próbáltad már tanítani őket, nem vagyunk ott, hogy lássuk, hogyan reagálnak a próbálkozásaidra, nem tudjuk, hogy milyen gyakran kerül elő egyáltalán az egész, stb.

Ha hiszel benne, hogy megtanulhatják ők is, mint mások valami alapszinten, akkor menni fog. Ha nincs hozzá türelmed, mondom, fordulj profikhoz. Vagy te számítástechnika-tanár vagy?

2019. máj. 25. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/44 anonim ***** válasza:
85%

"mindenhol mas a jelszava"

Csak az amatőrök használják ugyanazt a jelszót mindenhol. ;-)


"Nem tudja mi az, hogy "lerakni a talcara"."

Azért lásd be, hogy ez egy új nyelv, amit meg kell tanulnia: a tálca szó eddig egész mást jelentett neki, meg az is, hogy lerakni. Ne ezzel a hivatalos nyelvvel próbáld neki magyarázni, hanem ahogy egy ötéves gyereknek mondanád: kattints a vonalkára.


"Ja es nem tudja, mik azok a kamu oldalak meg reklamok, pl elhitte, hogy tenyleg nyert egy "galaxy S+-t" meg siman elhisz mindent amit a mindenegybenblog-on olvas, stb."

Na ez a része viszont sokkal nehezebb szerintem, mint az, hogy "kattints a plusz jelre"...

2019. máj. 25. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 anonim ***** válasza:
29%

Régi laptopomat adtam apumnak közel 1,5 éve. Azóta sem volt bekapcsolva:D Jah apumnak van okos teloja,anyumnak nincs nem is lesz mert nem érdekli. Ha nem fogják használni a gépet sem érdekel, énis tesom is szivesen segitünk neten utána nézni dolgoknak.

Amúgy irigyellek, de komolyan hogy ez a legnagyobb problémád az életbe

2019. máj. 25. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 anonim ***** válasza:
39%
Profi alatt nem azt értem, hogy fordulj olyanhoz, aki ért a géphez, hanem azt, hogy fordulj olyanhoz, aki tudja, hogyan lehet, hogyan kell tanítani (lehetőleg konkrétan számítógépes ismereteket, de akár más szakos tanár is szóba jöhet, aki ért a géphez felhasználói szinten).
2019. máj. 25. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/44 anonim ***** válasza:
54%

Nem is tanitom meg őket.

Régen mikor velük éltem néha besegítettek számítógép javitasban:

- fiam, az a baj hogy valami biztos nem jo

- nem kellene valakit megkérdezni melyik gombot kell megnyomni ?

- a monitor színei tönkreteszik a szemed.

- fiam én értek hozzá mert a munkahelyemen is van számológép cicizem.

(Cicizem -- citizen )

2019. máj. 25. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/44 anonim ***** válasza:
80%

Figyu, nekem is ezt csinálják. Én már feladtam. Anyám 20 éve számítógépen dolgozik, de így sem érti ezeket. Elmondhatom én neki ezerszer, de leszarja. Egyszerűen nincs igénye rá. Én sem vagyok egy kocka, de nem ijedek meg, ha felugrik egy ablak, hanem elolvasom. Ő nem.. a facebook fut a telefonján, azt nyomatja ezerrel, de ha már valami felugrik rajta el sem olvassa, hanem sipákol. Azt is letörli, de ő nem csinált semmit. A wifi jelszót nem tudja beírni a telefonján. Az nem megy, hogy beállítások -wifi. Apám meg még rosszabb, ő még agresszív is hozzá, szóval ha mondom, hogy az x a bezárás és nem találja ( ugyanott van mint az azt megelőző 50 alkalommal), akkor még ki is akad.

Na nem részletezem tovább, kb ugyanazok vannak, mint neked is, ezt kb az tudja átérezni, akiknél ugyanez van. Mert ez olyan hihetetlen számukra is, hogy téged hibáztatnak. (És voltak mindketten ilyen-olyan tanfolyamon dehát...)

2019. máj. 25. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/44 anonim ***** válasza:
76%

Nem azert, de alljon mar meg a menet!

Nem ertem miert kell a kerdezore tamadnia mindenkinek. Ertem en, hogy a szulok idosebbek es nehezen tanulnak, de szerintem igenis tahosag arra ratamadni akitol segitseget kersz, pl amit a kerdezo is irt, hogy a sajat apja meggyanusitotta hogy biztosan direkt csinalt valamit az emaillel, hogy ne tudjon belepni.

Az en apam ugyanilyen volt, o is barmit ram fogott volna, hogy en direkt csinalom ezt meg azt, csak azert hogy bosszantsam.

Ez miert oke?

Arrol mar nem beszelve, hogy o az a tipus volt, aki viszonyalg jol kezelt mindent ami erdekelte ( tarskereso, kozossegi oldal stb), de amint valami olyan dolog volt ami nem erdekelte ( hirdetes keresese, valamilyen banki dolog, orvos cimenek /rendelesenek idopontja stb stb stb ) akkor egybol nem ertett semmihez es mast kert meg, hogy “ segitsen “ neki.

Ja ez nem abbol allt hogy leultel melle es elmagyaraztad, hanem abbol hogy megcsinalod es punktum.

Szoval nem akarok en rosszat mondani senkirol, de az ilyen tipusu szulok nagyon rafkosak tudnak lenni.

Kerdezo en a te helyedben megprobalnek nagyon nagyon turelmes lenni, de amint elkezdodne a veszekedes barmirol ( mint a fenti email pelda) nyugodtan megmondanam neki, hogy sajnalom hogy igy gondolok, akkor ezek szerint jobb ha mastol kersz segitseget.

Majd setalj ki a szobabol.

2019. máj. 26. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!