Miért vágják itt a szegéyn családból jövők fejéhez, hogy "tanulhattál volna"?
Tanultam épp eleget, csak sajnos nem bírtunk otthon megélni, úgyhogy összepakoltam, és kijöttem külföldre. Érettségim van, több nyelvet beszélek, de picnérnői fizetésből nem telik luxusra, mire bejutok suliba, hogy legyen egy használható szakmám, addig meg kell élnem valamiből.
A párom diplomás, csak neki nem ismerik el, ezért újra kell tanulnia.
Miért gondolja itt mindenki, hogy aki nem él az átlag felett az lumpolt diákként?
(van olyan lány az ismeretségi körömben, akiről az is kétes, hogy az érettségije megvan, de kifogott egy milliomos férjet, nincsenek anyagi gondjaik)
20:
Nem egyenlő, de a tanulás kell a megélhetéssel. Csak épp nem az a tanulás, amit a közoktatás és a felsőoktatás nyújt. A papír ma max. kiindulópont lehet bizonyos szakmákban, de a megélhetéshez kevés.
Miért vágják itt a szegéyn családból jövők fejéhez, hogy "tanulhattál volna"?
Azért, mert ha valaki szegénynek született és nem akar illegális dolgokba belekeveredni, akkor az EGYETLEN út a normális anyagi helyzethez, az a tanulás. Igazán jól fizető munkát tanulás nélkül nem fog tudni szerezni soha. Nyilván nem mindegy, hogy mit tanul, de tanulás nélkül előrelépés nincs.
Két diplomás mérnök vagyok és egyetértek azzal, aki azt mondja a papír semmire nem elég, csak ugródeszkának. Minden egyes munkahelyen azt várják az embertől, hogy nyitott és tanulékony legyen, amiben igazuk is van. A legtöbb szakma (nem csak a diplomások) igényli, hogy folyamatosan képezd magad, konferenciákra, képzésekre járj, ahol megismerheted az új nézeteket, technológiákat, vagy akár csak a "divatot".
Pályakezdőként ugyan nem volt gondom az elhelyezkedéssel, de nettó 150 ezret kapok némi plusz juttatással, amit valljuk be nagyon sok olyan ember is megkap a fővárosban, aki nem tanult ennyit ezért. Hogy megérte-e? Meg, mert szeretem és élvezem azt, amit csinálok, nekem pedig ennyi számít. Elmehettem volna külföldre én is, alsó hangon 6-szor ekkora kezdő fizetéssel, de engem ez nem vonz. Itt vannak a barátaim, a családom. Lehet, hogy egyelőre "alacsony" fizetésből élek, de imádni való lakótársakkal élek együtt és félretenni is tudok. Velem szemben inkább mindig az a kérdés jön fel, hogy beszélek két nyelven, diplomám van, miért elégedek meg ennyivel? Szerintem az sem normális, amit a fiatalok hajszolnak, még több, még több és még több fizetést, sosem elég... Sok volt gimis évfolyamtársam érettségivel ment el vendéglátózni külföldre, kétszer annyit keresnek, mint én és a fejemhez vágják, hogy "na megérte ezért ennyit gürcölni"? Igen, megérte! :) Azt valahogy mindenki elfelejtette, hogyha én elindulnék a saját szakmámmal külföldre, akkor én ott nem a dupláját keresném az ottani fizetésüknek. :) Engem a szívem ide köt, ide húz és ez így is lesz, amíg elégedett vagyok az életemmel. A tapasztalattal arányosan pedig a fizetésem is nőni fog szép lassan, ha nem, akkor majd váltok, ennyi. Vendéglátásba semmiképpen nem indulnék el, ahogy nagyon sok diplomás teszi pedig ezt a jobb fizetés reményében. A szakma szeretetem nem engedné. Nem azért diplomáztam le, hogy legyen egy kemény kötéses wc papírom, hanem azért, mert ezt szeretném csinálni életem végéig!
Egyébként valahol egyetértek a beszólókkal. Volt olyan évfolyamtársam az egyetemen, aki gyűjtötte a maradék kajáinkat, mert hónap vége felé diákmunka mellett is alig jutott már ételre pénze. Akármennyire is hihetetlen, vannak olyan egyetemisták, akik képesek a boltban két kifli helyett hármat venni, mert tudják, hogy valaki sokkal nehezebb helyzetben van náluk diákmunkával, diákhitellel együtt is és vannak olyan szülők is, akik képesek az ilyen egyetemistára szánni egy-két lekvárt az otthoni éléskamrából, mégha nem is a saját gyerekükről van szó. A megélhetés nem olcsó, főleg nem egy nagyobb város egyetemén, hiába van az ember államilag támogatott szakon... Viszont én megtanultam, hogy semmi sem lehetetlen és bár szerencsére nem voltam ilyen helyzetben, őszintén csodálom azokat a fiatalokat, akik képesek nappal iskolába járni, éjszaka dolgozni és így csinálják végig az egyetemet. Ezek után én úgy gondolom minden más csak kifogás. Avagy a rossz példa látványa az ok... Ha otthon azt látja egy fiatal, hogy segélyekből, alkalmi melóból is meg lehet élni, jut a cigire és piára is, nem ösztönzik a tanulásra, akkor miért is akarna tanulni?
Összességében én a törekvő emberek mentalitását szeretem, de aki külföldre megy vendéglátásba malomkereket taposni, rabszolga melózni, azt nem törekvőnek érzem, inkább csak megalkuvónak. Akár 0%-os leszek, akár nem. :)
14 évesen önállóan kezdtem el programozást tanulni...ma 3 papírom van belőle + pár kisebb...más a papír és más a tanulás!
ahhoz, hogy tanulj nem kell iskolába járnod! persze vannak olyan szakmák amiket nehezebben tanulsz meg egyedül, vagy önállóan, de ha tényleg akarod akkor teszel a tanulásért!
nekem nincs diplomám mégis olyan munkát is kapok ahova diplomásokat keresnek...nem a papír a lényeg hanem a tudás...pl volt olyan osztálytársam a 3. szakmámnál (közoktatás OKJ) aki egy számítógépet nem tudott szétszedni informatikus létére...nem azt mondom, hogy pengén vágjon mindent informatikában, de vannak alapok amiket megkövetelnek...
ahogy látom van internet elérésed...onnan elég sokat tudsz tanulni! és sok olyan hely van ahol nem a papírt kérik hanem, hogy megtudod e oldani az adott problémát...van ahol meg a referencia számít...
22F
Mert tele van a vlág olyanokkal,mint a ketteske!
Mert aki tanulni akar megoldja mi?4
Én akartam,de még buszra se tellett volna,nem hogy koleszra,megélhetésre. Dolgoznom kellett,persze végzettség nélkül alig kapuk fizut,épp hogy kijövökhavonta.
Aki nincs ilyen helyzetben,az könnyen dobálóik ezzel,hogy aki akar tanul!!!
A többieknek - a fajtánknak,akik nem akartak ám tanulni áááá- nem kell leírnom mennyire nem így van ez....
"10 ezerért nyelvtanfolyamokat végezni, félmilliókért diplomát szerezni végül is"
Minden általános és középiskolában van nyelvoktatás.. A kötelező könyveken kívül egy fillért nem költöttem nyelvtanulásra, mégis felsőfokú nyelvvizsgám van. Oké, vannak még rengetegen akik oroszt tanultak, nos róluk nem tudok nyilatkozni, apám úgy tanult angolt hogy a munkahelyén elküldték magántanárhoz és fizették is neki, anyám meg úgy ment tanfolyamra hogy fizették neki a munkanélküli központnál vagy minél mikor nem dolgozott pár hónapig (nem tudom pontosan mi a neve). De egyébként az angolt kb internetről is meg lehet tanulni, nekem se voltak túl jó tanáraim, legtöbb tudásom magamtól szereztem, utánanéztem dolgoknak, olvastam, filmeztem, online játszottam és angolul beszéltem a többiekkel, az órákon inkább csak azt néztem milyen típusfeladatok lesznek a vizsgán.
Az egyetemi képzés meg államilag finanszírozott, és ha jól tanulsz ösztöndíjat is kapsz, nem tudom máshol hogy van, nálunk elég alacsony jegytől jár (a kar átlaga kb kegyelemkettes), és elég sok pénzt lehet kapni belőle.
Amúgy én nem szoktam senki fejéhez vagdosni semmit, ezt előrebocsájtom. Nem kezdem osztani a kérdezőt ilyenekkel. Viszont a városban ahonnan én jöttem, csak azok élnek tényleges mélyszegénységben, akik kb 8 általánost ha elvégeztek, közben meg azt látom, hogy az exem családja is elég szegény, mégis a legidősebb gyerek most marha jó színvonalon él, mert tanult és elvégzett egy nehéz szakot, és mindig kitűnő volt.
Nyilván van akinél bonyolultabb, de én ezeket a dolgokat láttam felnőve, van bennem némi előítélet. De van annyi eszem, hogy én nem akarom mindenkire ráhúzni :D Csak van aki nem fogja fel, hogy nem mindenki teheti meg.
Amúgy ezen az oldalon mindenki fejéhez vágnak mindent... Ennyiből nem nagy dolog ez a sértegetés, ha sokat keresne akkor meg azért szólnák meg. Úgyse tudsz olyan kérdést kiírni, amibe nem kötnek bele :D
Kis elszámolás, mert sokan nincsenek képben úgy látom.
A mai világban, államilag támogatott szakon, egy olcsó, lepukkant koliban a megélhetési költségeken felül ezen bevételek adódnak:
Szociális ösztöndíj, ami már első félévtől igényelhető és ha rászorul valaki megkapja, méghozzá ha igazán rászorul, akkor elég komoly 20-30 ezer forintot is akár. Egyszeri, rendkívüli támogatás is igényelhető, ami újabb ekkora összeget jelent egyszer.
A Bursa önkormányzat függő, de ha igazán rászorul valaki, havi 10-15 forint leakasztható.
Ha valaki mindezek mellett tanul egy kicsit, akkor második félévtől tanulmányi ösztöndíjként is kapható legalább 15-20 ezer, de akár 30 is.
Ha diákmelózik napi pár órát, akkor újabb 20-30-40 ezer áll a házhoz havonta.
Én egyetemistaként Budapesten tavaly még megéltem havi 50 ezer forintból kolistól, hazautazással, BKV bérlettel együtt úgy, hogy semmire nem volt gondom, nem éheztem, nem nélkülöztem, mondhati jól éltem.
Ha csak ebből indulok ki, akkor már azt mondom, hogy nem létezik olyan szegénység, amiből ne lehetne elmenni tanulni, hiszen elég komoly "támogató" rendszerek jöttek létre az egyetemeken ahhoz, hogy ez ne okozzon akkora problémát.
Ha brutális nagy baj van, még mindig igényelhető havi 40 ezer diákhitel viszonylag kedvező feltételekkel indoklás és minden egyéb nélkül.
Ismétlem, ebben egy forint háttérszél, szülői támogatás nincs még!
Az orvosira lehet, hogy nem elég, de egy egyszerű és jó szakot azért túl lehet élni így. Ebből kiindulva én is azt mondom, hogy csak azok nem tanulnak, akik kifogásokat keresnek, vagy akik nincsenek tisztában a támogatási rendszerekkel. Azt támogatom, hogy az otthoni példa is nagyon sokat számít.
Azt is megjegyezném, hogy nem kell mindenkinek diplomásnak lennie, tanuljon mindenki azt, amivel foglalkozni szeretne, egy OKJ-ra viszont azért lehet annyit gyűjtögetni, hogy hétvégi, vagy esti képzésben megtudja az ember csinálni, ha már dolgozik (főleg külföldön).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!