Gyerektartás behajtása tanulón?
Hát én nagyon régen hallottam olyanról hogy míg nincs jövedelmed addig az állam fogja fizetni és ha már lesz pénzed akkor már te sőt még az államnak is vissza kell fizetned amit "kölcsön adott"
Egy ismerősöm ezt mesélte,nem tudom mi igaz belőle.
Ne haragudj de KÖTELESSÉGED fizetni...ha nem mint állampolgár, mint EMBER. Mit gondolsz a barátnőd (a gyereked édesanyja) miből fogja eltartani a gyermeket? A te segítséged is kellett ahhoz, hogy ez a gyerek megfoganjon....
ha ennyire felelőtlen idióta vagy minek kellett szexelni? Hát nagyon ügyes vagy!
Dicséretes, hogy egyetemre akarsz menni, de neked most van valami ami ennél elővalóbb kellene legyen: a GYEREKED.
Biztos, hogy nem egyszerű feladat, de ismerek olyan RENDES embereket, akik orvosi mellett neveltek gyereket, mellette dolgoztak, mert ha így alakult hát vállalták a következményt...
Szerintem nézz szembe a valósággal és ne légy gerinctelen, mert az a gyerek nem tehet arról, hogy olyan apja van mint te...
Szégyeld magad!!!!!!!!!!!!
UI. a szüleidnek is gratulálok...
12:36 - ez igaz, viszont nem tudom, hogy 18 év alattira, akinek "önhibáján kívül" nincs keresete, rá is vonatkozik-e. Egy huszonévestől már elvárható, hogy dolgozzon, de középiskolástól még nem. Ugye nem az a gyakoribb verzió, hogy az apuka 18 év alatti.
Kérdező, érdemes a családjogi törvényt átnyálazni, abban kell lennie erről valamilyen rendelkezésnek. A legközelebbi bíróságon pedig van ingyenes jogi tanácsadás, menj el oda és kérdezd meg.
A 12:36-os biztos egy újabb megkeseredett elvált anyuka...
Utálom az ilyeneket!
Azt hiszem abban a kis "balesetben" te is reszt vettel, igy neked is ki kell venni a reszed a gyerek eltartasaban.
Engem sem erdekelne hogyan, vannak diakmunkak, lehet menni esti iskolaba, miert a lany vallalja a teljes felelosseget? Azert mert te tanulsz? O is tanulhatna..
De az o elete megvaltozott, igazodj egy kicsit te is az elvarasokhoz. Amint elmulsz 18 beperelhet gyerektartasert, ami bunteto pernek szamit, ha nem fizetsz le is ultethetnek erte. Aztan a gyerek nappali tanulmanyainak vegeig fizethetsz majd havonta a fizetesedtol fuggo osszeget, ami kb. 18-20 eves idotartam.
Nem art tisztaban lenni a "balesetek" kovetkezmenyeivel!
Ami jelen esetben egy kisbaba,akihez igencsak kozod van.
Itt egy részletes leírás, bár nem találtam semmit arra vonatkozóan, ha fiatalkorú a kötelezett (jogi értelemben a kérdező). De olvasd el a hivatkozott törvényeket is, hátha ott rendelkeznek erről:
GYERMEKTARÁSDÍJ MEGELŐLEGEZÉSE
I.AZ ELJÁRÁS MEGINDÍTÁSA:
Kizárólag az ügyfél kérelmére indulhat az eljárás, melyet az ügyfelek írásban és szóban terjeszthetnek a gyámhivatal elé, ez utóbbi kérelemről a gyámhivatal ügyintézője jegyzőkönyvet vesz fel.
Az eljárásért – az általános szabály szerint – illetéket leróni, igazgatás szolgáltatási díjat fizetni nem kell!
II. ÜGYINTÉZÉSI ÚTMUTATÓ
1.) A kérelem előterjesztésére jogosult ügyfelek:
a bíróság ítélete alapján gyermektartásdíjra jogosult gyermek szülője vagy más törvényes képviselője
a nagykorú gyermek
2.) A gyermektartásdíj megelőlegezésének célja: az olyan gyermekek eltartásának segítése, akikre járó gyermektartásdíj összegének behajtása átmenetileg lehetetlen, ennek hiányában ugyanakkor a gyermeket gondozó személy nem képes a gyermek részére a szükséges tartást biztosítani.
3.) Hatásköri és illetékességi szabályok:
Hatáskör: A megállapítás ügyében a városi gyámhivatal jogosult eljárni, a megelőlegezett tartásdíj behajtására a kötelezett lakóhelye szerint illetékes jegyző köteles.
Illetékesség: az eljárásra az a gyámhivatal illetékes, amelynek területén a gyermek szülői felügyelet gyakorló szülőjének, gyámjának lakóhelye van.
A kérelmet a gyermek szülői felügyeletet gyakorló szülőjének, gyámjának lakóhelye szerint illetékes gyámhivatalhoz kell benyújtani.
Lehetőség van azonban arra, hogy az ügyfél a lakcíme, vagy foglalkoztatójának székhelye, telephelye szerinti gyámhivatalhoz nyújtsa be a kérelmét, amennyiben az adott településen nem működik gyámhivatal, úgy a kérelmet, a lakcímre, munkahelye szerinti jegyzőnél is előterjesztheti.
Ez utóbbi 2 hatóság a kérelmet 5 napon belül továbbítja a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező gyámhivatalhoz.
4.) Az eljárás során alkalmazandó jogszabályok:
A Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi. IV.tv. 232.§ (2) bekezdése
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló módosított 1997. évi XXXI. törvény (Gyvt.)22-24, 124. §
A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. tv. ( Ket. )
A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX.10.) Kormányrendelet (Gyer.) 8-17, 69-76 §
III. AZ ÜGYINTÉZÉS FOLYAMATA:
1.) Megállapítás feltételei:
Bíróság már megállapította jogerősen a tartásdíjat.
Külföldi bíróság vagy hatóság jogerős határozattal megállapította a tartásdíjat Magyarországon élő gyermek javára és ezt nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján kell végrehajtani.
Tartásdíj fizetésére kötelezettől a behajtás átmenetileg lehetetlen.
ÉS HA
A gyermeket gondozó családban az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét, a gondozó személy nem képes a gyermek részére a szükséges tartást biztosítani.
Az 1 főre jutó jövedelem megállapításánál irányadó időszak a havonta rendszeresen mérhető jövedelmeknél a 6 hónapot, egyéb jövedelmeknél az egy évet nem haladhatja meg.
Jövedelemszámításnál figyelembe veendők a közös háztartásban élő közeli hozzátartozók:
szülő, szülő házastársa vagy élettársa,
20 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező gyermek,
25 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező nappali tagozaton egyetemi, főiskolai tanulmányokat folytató gyermek,
korhatárra tekintet nélkül a tartósan beteg, testi, érzékszervi, értelmi, beszéd vagy más fogyatékos gyermek,
szülő vagy házastársa által eltartott rokon.
2.) A kérelemhez csatolni kell:
jövedelemnyilatkozatot a tényleges kiadásokat igazoló számlákkal (rezsiköltség, OTP tartozás stb.), melyből megállapítható, hogy nem a gyermeket gondozó személy nem képes a gyermek részére a szükséges tartást biztosítani.
tartásdíjat megállapító jogerős bírósági határozatot,
tartásdíj behajtása iránti eljárás megindítását igazoló okiratot vagy a gyermektartás eredménytelen végrehajtását igazoló, ill. a végrehajtás szünetelését kimondó 6 hónapnál nem régebbi foglalási jegyzőkönyvet (ebből lehet megállapítani a tartásdíj behajthatatlanságát!) ha a kötelezett lakóhelye olyan államban van, ahol a behajtás nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján lehetséges, közokirattal kell igazolni azt, hogy a jogosult kezdeményezte a gyermektartásdíj behajtását és igényének érvényesítését.
Ha a végrehajtást még nem kezdeményezte a jogosult, 15 napon belül meg kell tennie. Ha erről 15 napon belül nem tud igazolást bemutatni, el kell utasítani a kérelmet.
(Ha a kötelezett fizet gyermektartás díjat, de a bíróság által egállapított mértéknek 50%-ánál kevesebbet, vagy a behajtás mértéke a megállapított gyermektartásdíj alapösszegének 50%-át nem haladta meg, a kérelmet NEM lehet elutasítani.)
nagykorú gyermek esetén a nappali oktatásról szóló igazolást.
3.) A gyámhivatal a kötelezettet az eljárás megindítását követő 5 napon belül a Ket. 29.§. (3) bekezdésében foglaltaknak megfelelően értesíti az eljárás megindításáról és felszólítja kötelezettsége teljesítésére, valamint figyelmezteti arra, hogy a megelőlegezett gyermektartás díjat kamattal együtt kell az államnak visszafizetnie.
4.) A határozat fellebbezésre tekintet nélkül végrehajtható. A megelőlegezett gyermektartásdíj összege: - összeg: bírósági határozatban foglalttal egyező. Ha ez százalékos, akkor az alapösszeg. Részösszegű megfizetés vagy behajtás esetén a bíróság által megállapított alapösszeg 50%-a. A folyósítás időtartama: legfeljebb 3 év, a folyósítás kezdő időpontja: a kérelem benyújtásától.
5.) A városi gyámhivatal a határozatát megküldi (a tartásdíjjal kapcsolatban hozott összes határozat vonatkozásában):
jogosultnak,
kötelezettnek,
kötelezett munkáltatójának,
bíróságnak (aki a végrehajtást foganatosította/,
a kötelezett lakóhelye (tartózkodási helye) szerinti ügyésznek
ha a kötelezett külföldön él, a Kereskedelmi és Hitelbanknak
jegyzőnek (kötelezett lakóhelye, városi gyámhivatal székhelye szerint).
6.) A kérelmet el kell utasítani, ha:
a külföldi tartózkodási helye ismeretlen vagy lakóhelye olyan államban van, ahol a tartásdíj érvényesítésére nincs viszonosság, nemzetközi szerződés,
a kötelezett és a jogosult közös háztartásban él,
lejárt a tartásdíjra való jogosultság,
15 napon belül a kérelmező nem igazolja a végrehajtás megindítását.
részösszegű megfizetés, vagy részösszegű behajthatatlanság esetén, ha ennek mértéke a bíróság által megállapított összegnek az 50%-át meghaladja.
7.) Fel kell függeszteni a folyósítást (legfeljebb 6 hónapra):
ha a kérelmező családjában az egy főre eső jövedelemben pozitív változás állt be,
a kötelezett a megállapított tartásdíj 50%-nál nagyobb összeget fizet közvetlenül a jogosultnak,
végrehajtás eredményre vezetett,
gyermek ideiglenes hatályú elhelyezését rendelték el
Ez a határozat is azonnal végrehajtható!
A felfüggesztés elrendelését követő 30 napon belül a városi gyámhivatal megvizsgálja, hogy fennállnak-e a megszüntetés okai. Ha nem, el kell rendelni a további folyósítást annak a hónapnak az első napjától, amely hónaptól a jogosult nem részesült gyermektartásdíjban.
8.) Meg kell szüntetni a folyósítást, ha:
a gyermek városi gyámhivatal vagy bíróság határozata alapján a különélő másik szülő vagy személy gondozásába kerül
a gyermek nagykorúvá vált és nem folytatja tanulmányait nappali oktatási rendszerben
a városi gyámhivatal átmeneti vagy tartós nevelésbe vette a gyermeket
a kötelezett meghal.
Ha a bíróság a megelőlegezés időtartama alatt az összeget felemeli vagy leszállítja, az ítélet jogerőre emelkedésének napjától fel lehet emelni, vagy csökkenteni lehet a megelőlegezett tartásdíj összegét. A jogosultság feltételeit nem kell ebben az esetben ismét vizsgálni.
9.) A kötelezett kamattal együtt fizeti vissza az államnak. Ha nem, adók módjára kell behajtani. (1990. évi XCI. tv. szabályozza.)
10.) Folyósítás: a megállapított tartásdíjat tárgyhót követő hónap 5-éig kell folyósítani.
A megelőlegezett tartásdíj a megállapítás előtt keletkezett hátralékba nem számítható be.
Amennyiben a megszüntetés a tárgyhó 15. napja előtt történt, a megállapított tartásdíj 50%-át, ha a megszüntetés 15. napja után történt, teljes összegű gyermektartásdíjat kell folyósítani.
Kétszeres tartásdíj felvétele esetén a megelőlegezett tartásdíjat vissza kell fizetni.
11.) A városi gyámhivatal határozatának közlése postai úton történő kézbesítéssel történik, ellene a közléstől számított 15 napon belül a városi gyámhivatalnál előterjesztett, de a Megyei Közigazgatási Hivatal Szociális és Gyámhivatalának címzett, illetékmentes fellebbezéssel lehet élni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!