Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért van vége a hagyományos...

Miért van vége a hagyományos női, anya szerepnek?

Figyelt kérdés

Hogy a nők már nem szeretnének "befutott" karrier nélkül élni. Hogy már nem tudnak otthon gyereket nevelni, 100 százalékban anyának lenni, mert dolgozni akarnak (vagy kell?)?

Mi történt ezzel az életfeladattal, az anyasággal? Számtalan kérdés-válaszban olvasom, hogy a válaszolók küldik dolgozni a tizen-huszonéves lányokat. Mert az "kell". Hogy nők azon izgulnak, mikor mehetnek vissza a gyerek mellől a munkahelyre.

Megértem én hogy az anyagi helyzet nem a legmegfelelőbb a mai Magyarországon. De azt nem tudom megérteni, hogy hova tűntek az édesanyák?

Mintha ez a feladat hosszú évtizedek alatt egyre inkább derogálna a mai nőknek.


2010. aug. 2. 14:25
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/72 anonim ***** válasza:
90%
Akkor én "élősködő" vagyok mert itthon nevelem a gyerekemet és hamarosan vállaljuk a 2.-at is.Van egy érettségim és egy szakmám a munkahelyemről jöttem el szülni 8 ezer forintal kevesebb a GYED-em mint a fizetésem volt.Nem áll szándékomban előbb visszamenni dolgozni hanem inkább szülök még egyet hogy ne legyen nagy korkülönbség a gyerekek között én élvezem az anya szerepet imádom a házimunkát jól érzem magam itthon és nem vagyok ápolatlan a házasságom is rendben van.Ha itt lesz az ideje visszamegyek dolgozni nem élünk nagylábon de az ember annyit vállaljon amit tud teljesíteni.Ez az élet rendje hogy legyen családunk.
2010. aug. 2. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/72 anonim ***** válasza:
55%
még jo h a családon belül erőszak bűn,te helyesled talán?
2010. aug. 2. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/72 anonim ***** válasza:
100%

16.25-ösnek.


Dehogy helyeslem, pont azért emeltem ki ezeket a dolgokat, mert mind-mind olyan dolog, ami szerencsére megváltozott az elmúlt évszázadokban!

2010. aug. 2. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/72 anonim ***** válasza:
75%
Ezek a változások rendeben is vannak. Csak valahogy a társadalom nem fogadja el sőt lenézi, ha valaki csak anya akar lenni. S hitetlenkedik, hogyha valaki meg elégszik azzal, hogy otthon van, háztartást vezet és gyerekeket nevel. Ez miért nem lehet érték? Társadalmi szempontból is tudjuk, hogy szükség van az utánpótlásra. Mert ugye valakinek majd meg kell termelni a nyugdíjra valót. Ha mindenki csak egy, max. két gyereket vállal elöregedik a társadalom. S én nem azokról beszélek, akik nem járatják iskolába sem a gyerekeiket, hanem azokról, akik törődnek a családjukkal. Tisztán járnak, jól neveltek, jól tanulnak, mégis ugyanazokat a beszólásokat kapják mint azok akik tényleg csak szülnek,de nem nevelnek. Kicsit olyan ez mint a cigány kérdés. Csak a cigányok szülnek 16 évesen,csak a cigányok szülnek 3 gyereket...
2010. aug. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/72 A kérdező kommentje:

Igen, kicsit én is visszásnak látom, hogy a nőnek a karrier álljon az első helyen. Ha nincs más választás, más kérdés, mintha tudatosan választja, akaratból. És ez a tudatos választás szerintem felemelkedőben van az anyai szerep rovására. Ami persze nem feltétlenül szórakoztató, és sikerélményt nyújtó feladat sok esetben, mint a munka lehet. Mert aki ezt választja, nem szükségből, az valószínűleg szereti, és előrébb akar lépni benne, ott akar főként sikereket elérni. Elsősorban a kérdés erre vonatkozott.

Aki megtehetné, hogy otthon maradjon anyagi megfontolásból, az sem feltétlenül teszi, mert munka, siker, karrier stb. Már nem kielégítő "csak" anyának lenni?

Más kérdés, mondom, ha szükségből teszi. Most ezt félreteszem, teljesen érthető.


A kérdés kiírásának a motivációja az volt, hogy mindig úgy terveztem az életem, hogy főállású anya és feleség leszek. Mégis egyetemre járok, és hajt előre, tervezgetek leendő munkámmal kapcsolatban, valahogy ez az elvárás felém, és senki nem állt le megkérdezni tőlem, valóban ezt akarom e, annyira evidens. Jövőre diplomázom.

Valahogy nem összeegyeztethető a két elvárás, a sajátom és amit a környező emberek, rokonok, barátok támasztanak felém. Meg sem értik, hogy lehetséges, hogy egyetemet végzett nő ne akarjon magának karriert a saját szakmájában. Amiben gondolom én, jó szakember lennék, ezt tanulom, és szenvedélyből kezdtem el még annak idején.

Ott állok, hogy "minek" engedelmeskedjek. Nem nagy dilemma, nem köti le minden percem, csak ott motoszkál bennem.


Nekem elég lenne a gyerekeimmel foglalkozni, és a ház körüli munkával. Mellette magamtól, kedvem szerint művelődni, nem muszájból, ahogy néha egyetemen. Eljárni heti 2-szer 2 órára edzősködni (ez is a végzettségem, hobbiból, megélni soha nem terveztem belőle. Egyetem más tészta.). És ez a körülöttem valahogy auraként ott lebeg, hogy KEVÉS. Mert nem ez az elvárás.

2010. aug. 2. 17:18
 46/72 anonim ***** válasza:
100%
Ezt bárki nyugodtan megteheti, de ehhez kell a gyerekek apja (vagy férj) is. Ha mindketten ezt akarjátok, akkor minden rendben. És ha nem?
2010. aug. 2. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/72 anonim ***** válasza:
81%

Választás.

Dolgozni mindenkinek kell. Ez a megélhetés alapja.

Gyerekvállalás. Ez egy egyénenként változó emberi igény.

Nem tudom, miért hiszitek azt, hogy akinek nincs gyereke, annak mindenféleképpen a munka az élete, karrierista. Csak mert a többségnek kell egy indok, hogy megpróbáljanak megérteni valamit, amit soha nem fognak megérteni.


Régen nem volt a nőknek választása. Megszületsz, megtanulod, hogy kell kiszolgálni egy férfit, férjhez méssz, gyereket szülsz. Ennyi volt az élet. Nem lehetett annyi mindent csinálni, mint ma.


Én pl. gyerekkorom óta világot járni szerettem volna. A mesékből soha nem a királylánnyal azonosultam, hanem a szegénylegénnyel, aki elmegy szerencsét próbálni. Szeretnék én is szerencsét próbálni. Úgymond "vad" vagyok, szeretnék csak úgy lenni, és nem lehorgonyozni sehol.

Nekem nem derogál az anyaszerep, csak nem nekem találták ki. Siklóernyőzni sem járok, de a legkevésbé se derogál a siklóernyőző szerep.

2010. aug. 2. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/72 anonim ***** válasza:
75%
előzőnél a pont ,én is utálom amit rámkényszerítenek ha én akarok szülök ha nem nem szabad akarat én akarok majd csak késöbb anyagi háttér legyen hozzá és előbb kiéljük magunkat párommal,de ne azért szüljünk mert kötelesség vagy mert elvárják,hanem mert szülni akarunk.
2010. aug. 2. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/72 anonim ***** válasza:
63%
Ezt vissza is lehet fordítani. Miért nézik le azt aki dolgozni, tanulni akar? A kemény munka nem megbecsülendő csak a gyereknevelés? Miért zavar egyeseket az akit nem a gyereknevelés köt le legjobban? Miért mikor volt kielégítő csak anyának lenni? Régen sem volt az csak nem tehettek mást. Kérdező téged miért zavar? A te életed miben korlátozza ez?
2010. aug. 2. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/72 anonim ***** válasza:
82%
Gyesen vagyok és fájdalmas azt néznem, hogy a párom állandóan dolgozik, amíg én itthon ücsörgök. Sehogy sem jövünk ki egy fizetésből, az állam meg annyi gyest ad, hogy éhen halhatnék. Alig várom, hogy visszamenjek dolgozni, nem akarok tovább nyomorogni. Anyának lenni jó, de van más dolog és hivatás is egy nő életében.
2010. aug. 2. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!