Melyik jobb az aksiba alga evő hal vagy alga evő csiga?
Örülök, hogy ismét itt vagy! :)
Mindenek előtt az algairtó szernek a fogalmát is töröld a legrejtettebb szürkeállomány fájljaidból is! Nem is vesztegetek rá több időt.
Az algaevő... megint csak érdekes téma, de szintén mellőzném, 10-szer, 20-szor komplexebb rendszerekben, amik 3-4-szer ekkorák, ha a helyzet olyan, érhetnek valamit, de te szerintem egyelőre ne gondolkozz ilyenben.
Plusz állat mindig plusz terhelést jelent, plusz vízterhelés meg még több algát.
Ez kijátszhatatlan természeti törvény. Legalábbis egy zabálógép gerinces tekintetében.
Ami nálad ilyen téren szóba jöhet, az néhány csiga. Valami ilyen zebra csiga féle, a lényeg, hogy édesvízi környezetben ne szaporodjon, (tehát pl egy maláj tornyos csiga nem jó) meg hogy zabálja a gombát, algát, mindent amit talál.
És akkor a fény.
Hhháááttt - nem is tudom hol kezdjem.
Milyen szett ez, linkeld már be! Milyen a szűrő, tegnap is kérdeztem! Ne gyere azzal, hogy bioszűrő, b+, márka típus, milyen aksi szett, honnan van...
7 watt... egyáltalán hogy tudnád lecserélni? Gondolod, hogy ugyanabba a foglalatba majd teszel erősebb ledes csövet? Az nem olyan egyszerű.
Komplett tetőcsere?
Megéri egy betta miatt?
Nézd, léteznek olyan sügéres akváriumok is minimális algával, ahol konkrétan nincs növény. Következésképpen a fény minősége, mennyisége azokban a rendszerekben nem játszik szerepet algásodás téren, (hiszen a fény első körben nyilván a növényeknek kéne) mégis, szinte alga nélkül működik a rendszer.
Csak arra akarok kilyukadni, hogy mielőtt 5-ször annyit költesz az aksidra, mint amibe eredetileg került, gondold át, mit nyersz vele.
Mert lehet, hogy a fénybe fektetett pénz, nem hoz megoldást.
Mert nem az a problémád alapja. Ha szomjas vagy, hiába veszel fel egy kabátot, az fázás ellen jó.
Egyébként kb. dupla ekkora fény mellett lehetne nagyon alap szinten elkezdeni strapabíró növényekkel foglalkozni.
Az alapkérdésre meg ismerve a helyzetet, első körben csiga, amúgy meg derüljön már ki 1 qrva hét után , milyen szájbatekert szűrőd van, mert akvariszika témakörben kb. a legelső kérdés előtt, köszönés helyett kéne mondani a szűrő pontos márkáját, típusát... csak ennyire képezi az egész kib-szott rendszer alapját. Úgyhogy ha ezt most fél 8-ig nem írod le ide, és nem teszel fel linket arról, hogy ez az egész akvárium milyen szett, akkor részemről ez volt az utolsó válasz.
Nem akarok tolakodó lenni de nem könnyíted sem a saját sem a mi dolgunkat, Kérdező. Azt tisztáznám (megint) ,hogy nincs semmi baj azzal ha kérdezel, sőt. Csak valahogy a kivitelezés. Alig osztasz meg infókat, a technikáról szinte semmit sem tudunk, nem tudjuk milyen irányba szeretnél elindulni. Merthogy az egy dolog ,hogy gyenge a fényed. Oké, de ahogy írták nem az erősítése fogja megoldani a dolgokat, illetve nem feltétlenül. Mivel vélhetően a szűrő is gyenge ezért ha erősíted a fényt akkor a szűrést is illene. Merthogy az akvárium egy viszonylag zárt rendszer ahova ami kívülről érkezik az az amit te beadsz illetve a fölötte levő világítás határozza meg például a fotoszintézist is. Mindennek mindennel egyensúlyban kell legyen. Ha nincsenek akkor azt az egyenetlenséget rendszerint betöltik az algák, gombák, esetenként betegségek/ paraziták stb. Így működik a természet, törekszik az egyensúlyra. Nem maradnak üres helyek mert hamar jön egy létforma ami betölti azt. Ilyen az élet, ezért terjedt el a bolygón a tenger mélyétől az egekig.
Egy akvárium esetében meg a felsorolt létformák nem igazán kívánatosak. Ezért ki kell szorítani őket például megfelelő növénykonkurenciával, megfelelő szűréssel–vízcserékkel stb. Azok az algák, gombák valamit esznek s azon szaporodnak el. Azt a valamit kell feletetni/ eltüntetni valami mással.
Ha marad a gyenge fény akkor válogass olyan növényeket amik bírják, pl: anubias–gömbmoha–békalencse trió jó szokott lenni.
Ha erősíted a fényt akkor mást is kell arányosan erősíteni. Nem csak annyi történik ,hogy némileg bővül a növényválaszték.
Totál algamentes sose lesz, még a legjobb akváriumokban is van akkora “hiba” amit megtalálnak az algák, csak épp ott szinte észrevehetetlenül kevés van mert annyira ki van balanszozva a rendszer.
Na meg használd a szakirodalmat. Én is linkeltem pár oldalt korábban. Használd ki ,hogy ma már két kattintással előtted a világ összes tudása (persze a világ összes hülyeségét is ugyan úgy megtalálod. De remélem segítettünk már annyit ,hogy ne lehessen olyan könnyen lóvá tenni téged).
Akkor a szokásos:
“Azért akartam privátot írni neked mert nem lehet kérdés nélkül írni. Ti meg mindig lecsesztek az újabb kèrdèsek miatt.”
Jahogyja! Gondolom valamilyen alacsony szintű vagy s még nincs ehhez-ahhoz jogosultságod (ez viszonylag friss funkció az oldalon). Én már egyből 5-ös voltam mikor ez bejött s meg is feledkeztem ,hogy ilyen is létezik. Hát szólhattál volna előre! Na látod, ha időben szólsz megúszod a “lecseszéseket”.
“Légyszi és ezt írd be a googleba Invitál LED akvárium szett 60l biofilterrel és fűtéssel. Ez az én aksim. Ezek szerint nincs is benne szűrő? Vagy az a kis vizforgató lenne az Qmax 210l/H max 1,7 watt ennyi van ráírva.”
Ez lenne az? –>
Én is megkaptam a privit, bár késve, és azt mondtam nem írok...
Szerintem inkább ez az, mert volt szó valami bioszűrőről, meg aktívszénről.
Így lenne 5-öszöm a lottón, tartottam tőle, hogy egy juvel szett, ez nem az, de kb. annak a koppintása.
Végülis 1 bettával elbír, csak aljzatporszívózni kell szorgalmasan, mert ez a szűrő mechanikai szűrésre totál alkalmatlan.
És ha elkezd berohadni az aljzatba a mulm, lehet neked akármilyen fényed, meg növényed, elönt az alga.
Erős mechanikai szűrőt meg amúgy se tehetsz a betta miatt, mert nem bírja az áramlást.
Úgyhogy porszívózni, porszívózni....
Minden héten! Heti 30% vízcsere, minden alkalommal porszívózással leszívva. A szűrőből meg ki kell dobni mindent, ami nem porózus.
Szenet, kerámiahengert, mindent. Szivaccsal kell pótolni. Akváriumi "kék szivaccsal" .
" az a kis vizforgató lenne az Qmax 210l/H max 1,7 watt"
Na most összezavarodtam.
Ez nem egy kis vízforgató, hát többféle szivacs is van benne! Vagy akkor mégse ez az?
"nem lehet kérdés nélkül írni."
Mi van? Hova nem lehet? De a saját kérdésedre írhatsz kommentet! Meg küldhetsz linket, hogy ne nekünk kelljen kalambózni, hogy mid van!
Olyan ámokfutásra készülsz, hogy azt se tudom, hol kezdjem.
A betta nem bír ki átlagos áramlást se, nagyot meg pláne nem.
Még aránylag kis áramlás is képes halálra stresszelni, és a végletekig kimeríteni. Legyen ez a kiindulási alap.
Az általad elképzelt táptalajos, növényes akváriumokban az aksi térfogatát olyan 10-15-ször forgatják meg a szűrők, óránként!
Ez egy névleges vízforgatás, ami a gyakorlatban jó, ha a fele, de még ez is 10-szer akkora, mint amit egy betta elvisel.
A betta, szinte pangó vizet igényel.
Ezt, a mostani szűrő tök jól tudja, mivel elég speciális az alakja, a szűrőtérfogathoz képest kicsi a motor teljesítmény. Másképp fogalmazva, az amúgy is gyenge motorteljesítmény, még tovább fojtja a beért, eltömődött, viszonylag nagy mennyiségű szűrőközeg.
Ami biológiai szűrés tekintetében végülis előnyös. És a betta is örül neki.
Egy baromi nagy hátránya van, hogy konkrétan nulla mechanikai szűrést csinál. Ahogy már írtam, nincs más választásod, mint porszívózni, porszívózni, minden héten, legalább 1-szer! Különben berohad az aljzaton lévő dzsuva.
Na most egy táptalaj mellett, egyetlen dolgot nem lehet csinálni: Porszívózni! Mivel felkavarod vele az aljzatot, és a táptalaj közvetlenül fog érintkezni a vízzel! Amitől nem az akváriumot, hanem nagyjából az egész lakást elönti az alga...
Egy bettás akváriumba nem kell táptalaj. Nem is oldható meg. Meg fölösleges is. Minek, 7 watt fényhez?!
Én elhiszem, hogy nőnek a növények, de te meg azt hidd el, hogy 7 watt az egy lepkefing ahhoz, hogy ki tudd használni a táptalajt, mert bármilyen növény képtelen annyit fotoszintetizálni, hogy kimaxolja a növekedési ütemét, és a táptalaj nyújtotta tápanyag forrást!
És ezzel meg is érkeztünk a jelenlegi algásodásod egyik lehetséges okozójához, hogy feldolgozatlanul áll, és esetleg szép lassan szivárog a táptalajból a cucc a vízbe.
Úgyhogy nem az a kérdés, hogy kell e a táptalajra fedőréteg, (amúgy minimum 5 centi kéne, hogy teljesen elzárja a víztől)
hanem semmiféle táptalaj nem kell, mert dimenziókra vagy ettől a "szakágtól" , csak egy sima natúr semleges aljzat.
(Mondjuk már ezt is leírtam, és elsőként se poénból írtam le... )
Az olyan növények alá , amik el vannak ültetve, lehet nyomni különféle gyökértápokat, de akkor fölé, a növény tövéhez kell tenni követ, hogy porszívózáskor véletlenül se kavard fel azon a részen az aljzatot.
Egyébként bettát abszolút nem lehet ide pluszban betenni, ha minden oké lenne, a vízparaméterekkel, és minden mással, akkor talán egy kis raj valami törpe aljzatlakóval lehetne próbálkozni, de még elég sok problémád van, úgyhogy ezt a vonalat egyelőre felejtsd el.
Csigából berakhatsz 4-5 db-ot, amennyi tetszik, de ezt is még egyszer leírom, olyat, ami nem szaporodik édes vízben.
" Arra gondoltam hogy átteszek abból a vízből egy màsik aksiba ebbe teszem a bettát míg beáll az aksi. Ez hány hét? Remélem a betta kibirja addig,gondolom férjem le az aksit."
Hogy mi a f@sz van? Mi van a férjeddel?! Milyen hetekről beszélsz?
Restartolni akarsz, egy aljzatcsere miatt? Az ámokfotás csúcsa!
Meg mi értelme van külön tenni a bettát, egy szűretlen edénybe? Hogy megfulladjon a saját szarába?
Meg minek??? Beérni a szűrőnek kell, az meg be van érve!
Teljesen elveszettem a fonalat, hogy mi jár a fejedben...
Leszívsz annyi vizet, amennyit csak tudsz, nagy vödrökbe. Az egyikbe beleteszed a bettát, az aksiból kib@szol mindent amit ki akarsz, raksz be másik aljzatot, táptalaj, meg egyéb indokolatlan szarságok nélkül, visszaöntöd a vizet, bettástól, kipótolod a vizet állott vízzel, ha kevés, bekapcsolod a már rég beért szűrőt, kész. Egy órás munka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!