Mi történik, ha nem dolgozom le a felmondási időt? Tudom, hogy 1000 ilyen kérdés van, de az én helyzetem másabb.
Nos a munkahelyemen már amúgy is voltak konfliktusaim a főnökséggel, amiatt, hogy kb halálra dolgoztatnak minket. Kötelezővé tették a szombati túlórákat reggel, délután és éjszakás műszakban is. Simán megteszik, hogy pl bemész délutánosba dolgozni és műszak közbe benyögik, hogy sürgős munka van, ott kéne maradni lehúzni egy éjjeles műszakot is, szóval képesek rá, hogy lehúzassanak velünk 16 órát egybe. (velem konkrétan még nem tették meg, de több emberrel már igen) Ha pl délutános voltam egy adott héten, és szombaton programom lett volna, odamentem a főnökhöz és kértem, hogy a szombat délután helyett, hadd jöjjek vissza reggel ledolgozni a napot, azt mondták nem lehet, mert nincs meg a pihenőidő. Ha valami miatt ők rendelték el, hogy péntek délutánosból szombat reggel kell visszamenni, akkor természetesen nem számított a pihenőidő. Vasárnaponként is van reggeles műszak, feketén, 5 ezerért. (bizonyos részlegeken ezt is kötelezővé tették)
NOS
Találtam egy sokkal jobban fizető és emberbarátabb munkahelyet. A felvételim sikerült, kérdezték mikor tudok kezdeni. Mondtam, hogy holnap reggel megyek az irodára, beadom a felmondásom és megpróbálok megegyezni velük, hogy szeretnék azonnali hatállyal elmenni. Tisztában vagyok vele, hogy jogukban áll a 30 nap felmondási időt ledolgoztatni és ha nem dolgozom le, visszatartani az utolsó havi béremet. (benne van a szerződésben a 30 napos felmondási idő)
Az állásinterjúkor kitértem erre és kérdeztem, hogy mennyire rugalmasak, tudnak-e várni ha a jelenlegi munkahelyem kéri a ledolgozást. Azt mondta a leendő főnök, hogy tudnak várni, de én nem szeretném megkockáztatni, hogy mi van ha mégse....Gondoltam rá, hogy megpróbálok megegyezni a jelen munkahelyemmel, hogy 1 hetet tudok maradni, de szivem szerint ezt sem tenném, mert félek, hogy ugrik az új hely. Finoman utaltak a telefonba, hogy jövő hét kedden kezd a többi új felvételis, jó lenne, ha én is............. (azok munkanélküliek voltak, tudom, mert hallottam, csoportos volt az interjú)
Eldöntöttem magamba, ha nem tekintenek el a felmondási időtől, benyelem az utolsó havi munkabér visszatartását és azonnal eljövök. Viszont nem gondolom, hogy nincs semmi útja annak, hogy kifizettessem velük mégis. Megfordult a fejembe, hogy finoman utalni fogok rá, hogy ha nem mennek bele az azonnali felmondásba és a fizetésem kifizetésébe, akkor teszek a munkavédelemnél egy bejelentést erről, amit fentebb írtam, hogy mit művelnek itt a dolgozókkal, de nem tudom..... nem akarok cikruszt csinálni. De mindenképp eljövök onnan, mert nem emberi ami itt megy. Mit gondoltok? Tanács?
"szóval képesek rá, hogy lehúzassanak velünk 16 órát egybe. "
Mi ez a hely? Hogyhogy eddig nem jöttél el onnan? Ennél egy mcdonalds is emberibb jó pár fokkal.
Szard le őket, ne menj be felmondási idő alatt. Szerinted mégis mi vesztenivalód van? Semmi se. Gondolom egy filléred sincs nagyjából. Ne menj be!
Engem is kirúgtak az utolsó munkahelyemről, közöltem velük hogy rám nem számítsanak a felmondási idő alatt. Írattam egy papírt is róla az irodában, nem pampogtak.
azonnali hatállyal is felmondhatsz:
37. A munkaviszony megszüntetése
64. § (1) A munkaviszony megszüntethető
a) közös megegyezéssel,
b) felmondással,
c) azonnali hatályú felmondással.
(2) A megszüntetés okának az indokolásból világosan ki kell tűnnie. A megszüntető jognyilatkozat indokának valóságát és okszerűségét a nyilatkozattevő bizonyítja.
38. A felmondás
65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.
(2) A felek megállapodása esetén - legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig - a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.
(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap38
tartama alatt.
(4) A (3) bekezdés szerinti védelem alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó.
(5)39 A (3) bekezdés a) és e) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta.
(6) A (3) bekezdés c) pontban meghatározott védelem az anyát illeti meg, ha a fizetés nélküli szabadságot mindkét szülő igénybe veszi.
66. § (1) A munkáltató felmondását köteles megindokolni.
(2) A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.
(3)40 Kizárólag
a) a munkáltató személyében bekövetkező változás,
b) a 99. § (3) bekezdése vagy a 135. § (4) bekezdése szerinti megállapodás munkavállaló általi felmondása
nem szolgálhat a munkáltató felmondásának indokául.
(4) A munkáltató a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan tartamú munkaviszonyát a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával indokolt felmondással a 78. § (1) bekezdésében meghatározott okból szüntetheti meg.
(5) A (4) bekezdésben meghatározott munkavállaló munkaviszonya a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akkor szüntethető meg, ha a munkáltatónál a 45. § (3) bekezdése szerinti munkahelyen nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.
(6) Az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa munkaviszonyának felmondással történő megszüntetése esetén a gyermek hároméves koráig a (4)-(5) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, ha a munkavállaló szülési vagy a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot (128. §) nem vesz igénybe.
(7) A munkáltató a rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban részesülő munkavállaló munkaviszonyát a munkavállaló egészségi okkal összefüggő képességével indokolt felmondással akkor szüntetheti meg, ha a munkavállaló eredeti munkakörében nem foglalkoztatható tovább és a munkavállaló számára állapotának egészségi szempontból megfelelő munkakört nem tud felajánlani, vagy a munkavállaló a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el.
(8) A munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt felmondással megszüntetheti
a) a felszámolási- vagy csődeljárás tartama alatt vagy
b) a munkavállaló képességére alapított okból vagy
c) ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik.
(9) A munkáltató a határozatlan tartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül.
67. § (1) A munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyának felmondását nem köteles indokolni.
(2) A határozott idejű munkaviszonyának felmondását a munkavállaló köteles megindokolni. A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna.
39. A felmondási idő
68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.
(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:
a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,
b) a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség,
c) a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság.
(3) A (2) bekezdésben foglaltakat csoportos létszámcsökkentés esetén abban az esetben kell alkalmazni, ha a (2) bekezdésben meghatározott körülmények a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontjában fennálltak.
69. § (1) A felmondási idő harminc nap.
(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött
a) három év után öt nappal,
b) öt év után tizenöt nappal,
c) nyolc év után húsz nappal,
d) tíz év után huszonöt nappal,
e) tizenöt év után harminc nappal,
f) tizennyolc év után negyven nappal,
g) húsz év után hatvan nappal
meghosszabbodik.
(3) A felek az (1)-(2) bekezdésben foglaltaknál hosszabb, legfeljebb hathavi felmondási időben is megállapodhatnak.41
(4) A felmondási idő számítása szempontjából a 77. § (2) bekezdésében meghatározott tartamot nem kell figyelembe venni.
(5) A felmondási idő a határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetése esetén legfeljebb a határozott idő lejártáig tart.
70. § (1) A munkáltató felmondása esetén köteles a munkavállalót - legalább a felmondási idő felére - a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.
(2) A munkavégzés alól a munkavállalót a kívánságának megfelelően - legfeljebb két részletben - kell felmenteni.
(3) A munkavégzés alóli felmentés tartamára a munkavállalót távolléti díj illeti meg, kivéve, ha munkabérre egyébként nem lenne jogosult.
(4) A kifizetett munkabért visszakövetelni nem lehet, ha a munkavállalót a munkavégzés alól végleg felmentették és a munkabér fizetését kizáró körülmény a munkavégzés alóli felmentés után következett be.
Ha ilyen embertelen korulmenyek voltak akkor azonnali hatallyal is felmondhatsz. Erre hivatkozva.
Fizetest oda kell adni!!!
Ezt az "azonnali hatályú" felmondást ne nagyon tanácsoljuk!
Az annál sokkal keményebb dolog, a legtöbb ügy bíróságon köt ki, és ha a dolgozó a felmondásban közölt indokait nem tudja bizonyítani, akkor nagy bajban lehet!
Nem tudom, hogy a céged milyen "beállítottságú". Tehát lehet velük egyezkedni vagy sem, finom fenyegetés hatására hajlik a megegyezésre vagy sem.
Azonnali hatályú felmondásnak akkor van helye, ha a munkáltató a munkaviszonyból származó LÉNYEGES kötelezettségét SZÁNDÉKOSAN VAGY SÚLYOS GONDATLANSÁGGAL JELENTŐS mértékben megszegi.
Ennek a 3 feltételnek együttesen kell jelentkeznie.
Valamint akkor, ha egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Ilyen magatartás lehet például, ha akadályozza a munkahelyre való bejutásodat. Például elveszi az irodád kulcsát, amivel addig bejutottál. Vagy a munkád végzéséhez szükséges eszközökről nem gondoskodik, de pattog, hogy miért nincs kész a munka. Stb.
Ha nem tudtok megegyezni, és nagyon kell a másik hely, akkor inkább nyeld be az 1 havi béred, és imádkozzál, hogy bírósági úton többet ne is akarjon követelni a céged.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!