Mit csináljak ha át akarnak verni de kell a munka is?
Az álláshirdetésben ugy volt hogy br 300-350 ezer a bér, megegyezés szerint
Az interjun már mindenről szó volt csak a bérről nem, nekem kellett témába hoznom.
Azt mondták nincs itt az illetékes, de 300 az alap majd kérhetek fizetés kiegészítés címen többet.
Azóta mar elküldtek üzemirvos is alkalmasságira, kerik a kiskonyvem és várnak betanulási időszakra mert elmegy a dolgozó, aki helyett nincs senki és sürgősen kell más.
Nekem van felfőfokú végzettségem is, relatíve tapasztalataim is a szakmában.
Amikor visszatértem a bértárgyalásra még mindig a 300 ról beszélnek, illetékes meg sehol.
Ha végre tudok majd az illetekessel beszélni, mit mondjak hogy mondjam hogy magasabb bért kapjak, és ne szívassanak, ha viszont nehezen találok munkát, azaz nem szórakozhatok azzal, hogy köszi nem vállalom?















Alapvetően most vagy tárgyalási helyzetben, mert még nem írtad alá a szerződést. De csak akkora a mozgástered a tárgyalásra, amennyire hajlandó vagy nem aláírni és ők ezzel most úgy fest, hogy visszaélnek. Ez nem átverés, csak nem túl tisztességes tárgyalási technika a részükről (akár szándékosan csináljak, akár csak azért csinálják, mert elfoglalt az illetékes és nem akar időt szánni rá, hogy tárgyaljatok).
Egyik lehetőséged, hogy addig nem írsz alá semmit és nem kezdesz el dolgozni, amíg nem hajlandó beszélni veled az illetékes. Ha nekik jobban kell a munkád, mint amennyi lehetőségük van, akkor ezzel bele kényszerítheted, hogy tárgyaljon, viszont nem biztos, hogy egy kikényszerített tárgyalás eredményesebb lesz. Ilyen körülmények között, könnyen az lehet a vége, hogy megmakacsolják magukat és vagy még annyira sem emelnek, vagy inkább mást vesznek fel helyetted (ha van más jelentkező).
Ilyenkor mindig nagyon fontos kérdés, hogy mennyire vagy fontos és nélkülözhetetlen, vagy könnyen és gyorsan pótolható számukra. Ha eleve te voltál az egyetlen alkalmas jelölt, vagy több jelölt közül te voltál a sokkal alkalmasabb, akkor jobbak az esélyeid, mert újra kezdeni az ember keresést nagyobb kiesést okozhat és többe kerülhet nekik, mint megegyezni veled. Mivel gazdasági válság van, minden egyre drágább, ha most újra kezdenek keresni és másokkal tárgyalni, lehet hogy még magasabb fizetést kénytelenek adni nekik. Ez pedig jó alku alap lehet neked is.
Ha viszont volt egy csomó másik hasonlóan esélyes jelölt, akik közül be tudnak hívni valaki mást és elvállalná ennyiért is, akkor kevésbé vagy jó helyzetben.
Viszont a tárgyalási helyzet semmi esetre sem szunik meg teljesen a szerződés aláírásával. Egyrészt valószínűleg van egy próbaidő a szerződésedben, amíg az le nem telik, bármikor azonnali hatállyal felmondhatsz. Ezzel bármikor zsarolhatod őket és ha addigra találsz másik munkahelyet, akkor javul a helyzeted, mert vagy ők emelnek, vagy a másik helyre mész, egyre jobb alku pozícióból tárgyalhatsz (akar egyre magasabb) fizetésemelésről.
Emiatt akár annak is lehet értelme számodra, hogy ha nem emelik a fizetést, akkor hosszabb próbaidőt követelj a szerződésben, akar meg is mondva, hogy elfogadod hogy csak ennyi, de amint találsz jobban fizető állást, ott fogod hagyni őket. Viszont ha ezt ki is mondod, azzal őket is lépésre kényszeríted, valószínűleg ők is keresni fognak helyetted mást és amint lehet lecserélnek.
Még a próbaidő lejártával sincs vége a tárgyalási helyzetnek. Egyrészt bármikor tárgyalhatsz róla, hogy már látják, hogy jól dolgozol, megérdemled a magasabb fizetést. Bár ha most sem nyitottak erre, félő, hogy később még kevésbé lesznek nyitottak.
Másrészt ha találsz másik munkahelyet, bármikor felmondhatsz a szerződésében rögzített (ennek hiányában a törvényben előírt) felmondási idő mellett, és válthatsz, vagy tárgyalhatsz róla, hogy emelnek-e, hogy ne menj el.





Az mindenképpen trükközés a részükről, hogy te állj be betanulni, miközben még alá se írták a szerződésed. Ez mindenképp lehetőség számodra, hogy jelezd, természetesen beállsz betanulni a bértárgyalás és szerződés kötés után.
Esetleg felajánlhatod, hogy külön szerződést köthettek a betanulás idejére és aztán.
De az is lehet számodra lehetőség, hogy betanulsz és utána közlöd, hogy te már betanultál, az ember, akit pótolnál már el is ment, most már kénytelenek többet fizetni.
Minden tárgyalási technikád esélye attól függ, hogy mennyire vagy hajlandó/képes nemet mondani az ajánlatukra, ha nem tetszik. Vagy mennyire blöfföl az jól erről. De a blöfföléssel is az a gond, hogy ha nagyon beleállsz, ők rávághatják, hogy inkább mást vesznek fel, te meg ott maradsz állás nélkül.
Ha átírod a szerződésben a számot, azzal nem oldódik meg a probléma. Ettől még ők nem fogadták el és nem fognak ennyit utalni, mindenképp vita lesz belőle miatta. Akkor már inkább tépd szét, hogy nyomatékosítsd, hogy ez nem az a szám, amit kértél, tárgyalni meg nem voltak róla hajlandók.
Az viszont nagy kérdés, hogy akarsz ilyen hangulatban kezdeni egy új helyen, hogy már azelőtt ez megy, hogy odamennél? Megéri ez a hely és az az 50e?
Tárgyalni mindig békésen, higgadtan, érvek mentén célszerű. Ha nem megy, akkor meg nem biztos, hogy van értelme verni az asztalt, inkább keress másik céget, ahol eredményesebben működik a tárgyalás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!