Hogy tudnám kiszámolni egy test sebességét?
Egy 1kg tömegű testet ha pörgetek körbe-körbe egy 2m-es madzagon, és közben 1 kört tesz meg 2 másodperc alatt hogy tudnám kiszámolni a sebességét? A kiszámítás menete a fontos számomra.
Előre is köszönöm!
"Amúgy azt én is el kell ismerjem, hogy végre csináltál valamit, ami valódi számolás, és rendben van. "
Őszintén örülök.
"Láthatod, hogy ez nagyon nem passzol"
Nos a számítás helyes, legfeljebb a modell rossz...
De ez így igazából még izgalmasabb.
Olyan mint egy fizika kísérlet: Elvégezzük, jól sikerül, akkor minden rendben. De mi van akkor, ha elvégezzük, és nem az lesz a kapott eredmény, amit várunk?
Ilyenkor van az, hogy el lehet gondolkodni azon, valójában mi is történik.
Melyek azok a feltételek, amelyek a modellhez tartoznak, de a valóságban nem teljesülnek. Ezen lehet elgondolkodni, és jobb modellt csinálni. Érted?
> „Nos a számítás helyes, legfeljebb a modell rossz...”
A modell az végig ugyanaz a matematikai inga volt. Pontszerű tömeg egy 2 m-es, könnyű, merev rúdon, homogén 9,81 m/s^2 gravitációs térben. (Illetve volt még az ideális kúpinga, de ezeket szerencsére nagyjából külön kezeltük azért.)
> „Olyan mint egy fizika kísérlet: Elvégezzük, jól sikerül, akkor minden rendben. De mi van akkor, ha elvégezzük, és nem az lesz a kapott eredmény, amit várunk?
Ilyenkor van az, hogy el lehet gondolkodni azon, valójában mi is történik.”
2 + 2 = 5. Na, gondolkozzunk, mi történt. Hát elrontottuk. Az történt. (De ez legalább közelítőleg stimmel, csak 25% a hiba. XD)
> „az átlagos szögsebesség: w=pi rad/s=3,141 rad/s.”
Igen. Ha ezt négyzetre emeljük, akkor az átlagos szögsebesség négyzetét kapjuk, nem pedig a négyzetének átlagát, ami a mozgási energia átlagában szerepel:
> „A mozgás átlagos kinetikus energiája ezért: Ekin=0.5*m*(R^2)*w^2=19,74 J.”
NEM. Ez itt egy számolási hiba. Ennek semmi köze a modellhez, ezt elrontottad, mert az átlag négyzetét írtad oda, ahová a négyzet átlagát kellett volna.
> „Az alsó holtpontban a potenciális energia minimuma miatt a kinetikus energiának maximuma van, így ez E_kin_lent=19,74 J + m*g*R = 39,36 J. ”
Itt pedig a szög szerinti mediánnak tekinted az idő szerinti átlag négyzetét. Nem a vízszintes helyzetben fogja felvenni az átlagot, ahogy azt a te rendes számolásod is mutatja. Ehhez képest ezt írtad:
> „"A következő feltételezésed, amit semennyire nem indokolsz meg, az az, hogy a mozgási energia akkor veszi fel az átlagos értékét, amikor a test a középponttal egy magasságban van."
Le lehet vezetni.”
Levezettük, nem ott veszi fel, láthattad.
És ezek nem kerekítés szintű hibát okoznak.
Olyan fogalmi zavarok vannak a fejedben, hogy feláll az ember hátán a szőr, és ahelyett, hogy megpróbálnád végiggondolni, mit csinálsz, kötöd az ebet a karóhoz, hogy hű de okos vagy, és nyilván a másik nem tud semmit. Semmi szkepticizmus nincs benned a saját munkáddal kapcsolatban.
(Amikor pedig így helyettesítesz, hogy '19,74 J + m*g*R', az a paraméteres számolás sárba tiprása.)
> „Melyek azok a feltételek, amelyek a modellhez tartoznak, de a valóságban nem teljesülnek. Ezen lehet elgondolkodni, és jobb modellt csinálni. Érted?”
Értem én, kár, hogy csak ködösítésre használod, hogy elfedd az alapvető számítási, elvi hibáidat.
Eredj az ezotériába már komolyan, ott biztos megértenének! Erre a kérdésre se fogok többet visszanézni, és akkor írogathatsz magadnak, mert más úgy se nézi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!