Hogy kell kiszámolni egy szabadon eső test becsapódási erejét LÉGELLENÁLLÁST IS FIGYELEMBE VÉVE?
A gyorsulás folyamatosan változik, ahogy gyorsul. Melyik pillanatban van megadva?
Amúgy általában, ha sűrűbb, mint a közeg, és magasról esik, akkor a becsapódási sebességére jó közelítéssel
m*g = 1/2*ρ*k*A*v^2 --> v = gyök(2*m*g/(ρ*k*A)),
ha pedig nem esik elég magasról, akkor nehéz az élet, de
v(t) = gyök(m/(Κ*g))*tan(gyök(g*Κ/m)*t + arctan(v_0*gyök(Κ*g/m))),
ahol v(0) a sebessége az elindításakor, K pedig 1/2*ρ*k*A.
Ezt integrálod egyszer, meglesz a helyének az időfüggése; azt megoldod a becsapódás helyére, meglesz mikor ér földet; a kapott időpontot visszahelyettesíted ebbe, és készen vagy.
A levezetés amúgy valami olyasmi, hogy hat a testre 3 erő (a lefele irányt pozitívnak véve):
a nehézségi erő: M*g,
a felhajtó erő: –ρ*V*g és
a közegellenállási erő: –K*v^2.
Ezekkel Newton II. törvénye
M*v' = M*g – ρ*V*g – K*v^2 = m*g – K*v^2,
ahol m = M – ρ*v, ebből
dv/dt = m/M*g – K/M*v^2 = a – b*v^2,
ahol a = m/M*g, b = K/M,
dv/(a – b*v^2) = dt.
Ezt integrálva, majd invertálva kapjuk a fenti képletet v(t)-re.
ma 11:20, tapasztalataim szerint a köznyelvben az „erő” és „energia” szavak jelentése összemosódik, ráadásul például autóbaleseteknél tömegegységre ható erő (lassulás) jellemzi, hogy mennyire sérül meg az utas. Tehát például a Forma-1-es baleseteknél a becsapódás „erejét” 20 éve a becsapódási sebességgel jellemezték, most, hogy vannak megfelelő szenzorok, a lassulással szokás (ami azért sok szempontból korrektebb, és közelebb áll az erőhöz).
Természetesen szituációtól függően végtelen sokféleképpen lehet értelmezni egy-egy esés erejét, a sziklamászók például az eséstényezőt használják, amikor a kötél fogja meg őket (és nem a szikla). A meteorok becsapódási „erejét” a mozgási energiájukkal jellemzik. De ha azt könnyebb mérni/számolni/szemléletesebb akkor a becsapódási kráter átmérője is lehet jó jellemző, vagy hogy milyen magasra fröcsköli a vizet, ember becsapódásánál, hogy hány csontja tört el,…
Én azért a sebességet számoltam a 18:45-ös és 18:55-ös válaszban, mert az egy aránylag gyakori jellemző, illetve azt még tudtam, hogy hogyan kell.
A fizikai nyelvet szigorúan használva a korrekt definíció persze valami olyasmi lenne, hogy a becsapódás pillanatában a testre ható erő, ehhez pedig valami effektív rugóállandóját kéne tudni annak a közegnek, amibe becsapódik a test. De ezt mind mérni, mind számolni aránylag bonyolult, és nagyon sok mindentől függ.
(BTW most, hogy így megvédtem a kérdezőt, hogy lehetett érteni a kérdését, én is szívesen venném, ha megmondaná, hogyan számolja a sebességből az erőt.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!