Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen kíérlet bizonyítja,...

Milyen kíérlet bizonyítja, hogy fénysebesség fix?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, ha vennék egy tükrös téglalapot és elindítanék benne egy fényt y tengelyen. Ez fel-le pattog folyamatosan.

Beteszem egy x irányba mozgó autóba.

Kívülről nézem a fény sebességét, akkor van egy y irányú fény komponense meg x irányú autó, ami klasszikusan összeadódik.

És belénkvésték hogy "nem nő a sebesség, az csak a klasszikus fizikában van". De úgy erről egyetlen mérési kísérletet sem láttam.

Értem a relativitás magyarázatát, hogy idő változik.

De hogyan voltunk képesek megmérni hogy a fény sebessége nem változott? Lehet e erről egyáltalán pontos kisíréletet megvalósítani?

Lehetséges hogy a sebesség változott csak nem voltunk képesek megmérni pontosan?

Vagy melyik híres kísérlet bizonyítja hogy fix? Azt hogy valósították meg?


2017. dec. 30. 01:21
1 2 3 4
 11/34 A kérdező kommentje:

Értem hogy vonatkoztatási rendszer. De nem definiált vonatkoztatási rendszerre alapozni nevetséges lenne.

Amíg nincs definiálva az éter, addig nem lehet rá vonatkoztatási rendszerként tekinteni.

2017. dec. 31. 01:33
 12/34 anonim ***** válasza:

A fizika korábbi szakaszában triviálisnak számított, hogy minden, ami mozog, hordozza valami. A hang a levegőben terjed, a földrengés a földben, tehát mindig van hordozó. Amikor a fényt kezdték komolyabban vizsgálni, trivialitás volt, hogy ott is a hordozóhoz kell viszonyítani, azonban ilyennel senki sem találkozott, senki sem tudta kimutatni. Ezért elnevezték éternek, ez egy absztrakció abból a célból, hogy minden hasonló módon lehessen magyarázni.

Azóta a fénnyel kapcsolatos jelenségek magyarázata megy hordozó nélkül is, így az éter lassan kiveszik a köznapi élet szóhasználatából is. A tudományosból már régen kiveszett. Csak történelmi okokból használják.

2017. dec. 31. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 A kérdező kommentje:

Értem én. De akkor is az éterre vezették le ezt a kísérletet a video szerint.

És ha az éter egy kitaláció, akkor ha vonatkoztatási rendszerbe teszem, kb csak a fantáziámtól függ milyen eredményt fogok kapni.:)

Szóval itt valami nem stimmel.

2017. dec. 31. 12:20
 14/34 TappancsMancs ***** válasza:
Valóban meglepő a kísérlet eredménye. A lényeg pont ez. Van a féligátersztő lap stb stb és mozgatva azonos sebességeket ad. Éter ide vagy oda, miért ad azonos sebességeket?
2017. dec. 31. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:

A kísérlet lényege éppen az, hogy az éter nemlétét bizonyítsa, amit úgy tesz meg, hogy a létezését feltételezve a mérések tükrében ellentmondásra jut. Ez egy logikailag teljesen konzisztens dolog.


Matematikából talán ismerősebb lehet a módszer: pl. prímszámok végtelenségének bizonyítása. Felteszem, hogy véges számú van és létezik legnagyobb prím, majd találok egy olyat ami a legnagyobbnál is nagyobb, következtetés: nem lehet véges számú prím. Ott is egy hamis feltevésből indulunk ki, de nem a fantáziánktól függ, hogy mit kapunk.

2017. dec. 31. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 A kérdező kommentje:

Az éter nemlétezésének bizonyításából viszont nem következik, hogy a fénysebesség állandó.:)

Mert a fényebesség állandósága is akkor csupán egy feltevés semmi több. Hasraútésszerűen azt mondtuk, hogy mert az éter nem lehet vonatkoztatási rendszer, akkor semmi se legyen az, ezért c állandó.

De ha azt feltételezem, hogy egy sebességgel haladok a fénnyel ellentétes irányba és hozzám képest nézem a fénysebességét, akkor az többel megy mint c.

Mert az éter nem létezése nem zárja ki, hogy egy mozgó valóságos test mint pl én legyek a vonatkoztatási rendszer.

2017. dec. 31. 15:09
 17/34 TappancsMancs ***** válasza:
Szerinted a fényhez képesti sebességed azonos a fény sebességével? Akkor a vonathoz képesti sebességed is azonos a vonat sebességével? Vagyis ha te a száguldó vonat mellett autóval mennél, azonos sebességgel akkor a vonat áll? Áll és ez a viszonyítási alap?
2017. dec. 31. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 A kérdező kommentje:

Épp ez a lényeg, hogy bárminemű sebességnek csak kijelölt viszonyítási alaphoz képest van értelme.

Csak a hétköznapokban a praktikusság kedvéért amikor sebességről beszélünk álló helyzethet képest adjuk meg.

De pont erről szólt a kvantumfizika alapja, hogy mozgó test nem tudja hogy ő áll vagy mozog a többihez képest. Szóval meghatározni hogy melyik "áll" nem lehetséges.

Gondolj bele 2 test van az űrben. Te és egy nagy bolygó. Feltételezzük egyik áll. Ha közeledsz felé, akkor ő jön feléd, vagy te felé? Nem tudhatni.

Szóval harmadik test sebességét, akkor melyikből származtatod? A tiédből, vagy a bolygóéból?

Csak úgy lehetséges ha kijelölsz egyet és megadod, hogy kijelölted.

2017. dec. 31. 16:23
 19/34 TappancsMancs ***** válasza:
A kísérlet nem egészen erről szólt. Fent van a wikin és linkelték, doboz, féligáteresztő tükör stb stb. Akármerre mozgatták a dobozt a fék irányú fény sebessége azonos volt. Mintha egy gyors űrhajóról világítanának előre és hátra de a fény sebessége mindkét esetben azonos. Pont ez a fura. Olvasd el újra a kísérletet.
2017. dec. 31. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 TappancsMancs ***** válasza:
2017. dec. 31. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!