Kvantum-összefonódás. Miért nem számít információközlésnek az alábbi kísérlet?
Kitűzök egy díjat: elmegyek a Marsra, és földi idő szerint X év Y napján Z óra-perckor a homokba írok egy 1-től 2^32-ig terjedő számot, és onnantól lehet tippelni, hogy mit írtam a homokba. Hogy ne legyek befolyásolható, és tényleg a Marson válasszak egy tényleg véletlen számot, ezt 32 részecske spinjének megfigyelése alapján fogom megtenni. Aki az első helyes választ adja, az viszi a főnyereményt.
De csalok, és a 32 részecskét úgy viszem magammal a Marsra, hogy azok összefonódott állapotban vannak 32 barátomnál hagyott részecskével. Így a barátom viheti a főnyereményt, mert még azelőtt leadhatja a (később helyesnek bizonyuló) tippet, mielőtt a Marsot scifi-szuperteleszkóppal kémlelők megláthatnák a homokba rajzolt számot, vagy míg az utánam eredt játékosok rádiójellel hazaküldött megoldásai megérkeznének a Földre.
Értem, hogy véletlenszerűen alakuló bitekkel nem tudok általam irányított információt közölni, de mivel én a Mars homokjába rajzolásomat ezektől a bitektől teszem függővé, és információt "csinálok" belőle, a Földön maradt haverom azelőtt tudhatja, hogy mi van a Mars homokjába rajzolva, minthogy azt a Földről meg lehetne figyelni.
Ilyen formában lehetséges.
Azonban ez nem a Marsról vitt át információt a Földre, hanem egy közös rendszer információját lehet csak leolvasni mindkét helyen, azonnal. Több információt pedig a rendszerből nem lehet kipréselni, csak amit odavittél.
Nem, a kérdező jól írta.
Aki bennfentes, az RÖGTÖN megtudja ennek a rendszernek az állapotát, míg a többi csak akkor, ha a Marsról a Földre érnek a jelek.
"De csalok, és a 32 részecskét úgy viszem magammal a Marsra, hogy azok összefonódott állapotban vannak 32 barátomnál hagyott részecskével. Így a barátom viheti a főnyereményt, mert még azelőtt leadhatja a (később helyesnek bizonyuló) tippet, mielőtt a Marsot scifi-szuperteleszkóppal kémlelők "
Hogyan, mi módon jelzel a Földön maradt barátodnak, hogy mikor kell megnézni a bitsort?
Ajj, nem az előző kérdést akartam elküldeni, véletlenül kattintottam az elküldés gombra :D
Hanem ezt a kérdést:
Ez a kísérlet miben különbözik attól, ha összefonódott bitsor helyett egy-egy papír van nálatok, amelyekre le van írva a szám, de egyikőtök sem ismeri őket?
A pontos fogalmazás fél siker: ez nem üzenet közlés, ami a távközlés lényege. Tehát távközlési értelemben nincs információközlés. Viszont lesz két véletlen, ám korrelált információhalmaz a két helyen.
Elsőre szépen hangzik, hogy de legalább ezt a két infóhalmazt nem lehet ellopni, de ahhoz azért még kell egy-két plusz elem a rendszerbe, és máris a biztonságos kvantum kulcsszétosztásnál járunk. Aki ezt kiskereskedelmi forgalomba hozható módon megoldja majd, az valóban megkapja a főnyereményt, hacsak ki nem vonják a forgalomból még előtte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!