Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mivel magyarázod az ún....

Mivel magyarázod az ún. kísérteties távolhatást?

Figyelt kérdés
Amelynél úgy tűnik, azonnali kapcsolat van két, egymástól bármekkora távolságra lévő részecske között. És ez lehetséges a relativitáselmélet szerint?

2016. okt. 21. 07:58
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/76 anonim ***** válasza:
0%
Ez Isten keze. Azonnal ott van mindenhol.
2017. aug. 21. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/76 anonim ***** válasza:

Kérdező: Nincs ebben semmi kísérteties dolog.


Képzeld el úgy, hogy van két autód, amik egy párt alkotnak. Az egyik kék színű, a másik piros. Te bemész a garázsba, látod hogy a kék színű áll ott, ezért tudod hogy az univerzum másik felében az autó párja piros színű.


Nem terjedt semmi a fénynél gyorsabbnál, nem történt időutazás, semmi olyan ami sértené a fizikai törvényeit, egyszerűen csak megtudtad hogy a részecske melyik párja van nálad.

2017. aug. 21. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/76 anonim ***** válasza:

#42


Azért a helyzet ennél lényegesen zavarbaejtőbb. A te példádnál maradva a dolog ugyanis a valóságban úgy néz ki, hogy annak a két autónak külön-külön nincs színe addig, amíg meg nem vizsgálod őket, csak miután az egyikre ránézel, akkor derül ki, hogy az piros vagy kék. És ha a te autód piros, akkor a másik azonnal kék lesz. A hétköznapi autók viszont nem ilyenek. Azoknak akkor is van színük, mielőtt te megnéznéd őket.


Az viszont feltehetőleg igaz, hogy ebben az esetben sem terjed semmi sem a fénynél gyorsabban. A kvantummechanika nemlokális elmélet, a két részecske pedig nem két darab külön részecske, hanem a kölcsönhatás miatt a szóbanforgó fizikai mennyiségre nézve egy ún. "kétrészecske" állapotban van, amelyek közül csak az egyiket megvizsgálva te annak csupán egy részrendszerén végzel mérést. Az pedig csak illúzió, hogy itt bármi is terjedne. Ezt csak azok hiszik (még a fizikusok közül is), akik akár több évtizednyi kutatás után is még mindig nem értik, hogy a kvantumos rendszerek nem érthetőek meg klasszikus fizikai fogalmakkal, és a szokásos oksági sémákat akarják ráerőltetni erre a szitura is, ami viszont épp arról szól, hogy ez nem tehető meg.

2017. aug. 22. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/76 anonim ***** válasza:

A KM elmeletbol egyenesen kovetkezik, a tobbdimenzios elmelet ami az eddigi ismert dimenziok felul letezik.

Ebbol eleg sok magyarazatot ki lehet hozni, pl a kapcsolat egy olyan dimenzion keresztul ervenyesul amit jelenleg nem tudunk megfigyelni.

Az ido kerdese es az esemenyek sorrendisege pedig egyenlore a megfigyelo hiannyossaganak irhatjuk fel, hiszen semmifele matematika nem hataroz meg egyertelmu idovektort(ha jol irom).

2017. aug. 22. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/76 2*Sü ***** válasza:

#41 > Ez Isten keze. Azonnal ott van mindenhol.


Akkor Isten keze eléggé meg van kötve.


#42 > Kérdező: Nincs ebben semmi kísérteties dolog.

> Képzeld el úgy, hogy van két autód, amik egy párt alkotnak. Az egyik kék színű, a másik piros. Te bemész a garázsba, látod hogy a kék színű áll ott, ezért tudod hogy az univerzum másik felében az autó párja piros színű.


Einsteinnek volt hasonló elképzelése. Ő azt tartotta, hogy az összefonódott részecskepár esetén a létrejöttükkor eldől, hogy milyen tulajdonsággal rendelkeznek. Ha két dobozt csinálsz, szétküldöd őket a világon, akkor abban semmi meglepő nincs, ha az egyik dobozt kinyitva egy bal kezes kesztyűt találsz, akkor a másik dobozban egy jobbkezes kesztyű lesz. Bohr ezzel ellentétben úgy gondolta, hogy a részecskéknek nincs határozott állapotuk, amíg meg nem mérik azt. Amíg meg nem nézed az egyik kesztyűt, addig mindkét kesztyű kevert állapotban van, a doboz kinyitásakor dől el, hogy benne egy bal-, vagy egy jobbkezes kesztyűt fogsz találni. Ebben az esetben viszont kell valamilyen távolbahatás, ami a másik kesztyűt balkezesnek fogja beállítani.


A halálukig nem is sikerült olyan kísérleti konstrukciót kidolgozni, ami a kérdést eldöntené, de később sikerült ilyet alkotni (Lásd: Bell-egyenlőtlenség), ami viszont Bohr elképzelését erősítette meg. Ergo nem olyan egyszerű ez, hogy az egyik autó piros, akkor a másik természetesen kék. Mindkét autó a kék és piros között egy határozatlan állapotban van, az autó megtekintésekor dől el, hogy az adott autó piros-e vagy kék.


Itt látszólag valóban fénysebességnél gyorsabb információátvitel történik. De megkérdőjelezhető, hogy valóban nevezhető-e információnak az, ami itt látszólag fénysebességnél gyorsabban jut el a két részecske között, hiszen információátvitelre a jelenség nem alkalmas. Nem tudod úgy kihasználni a hatást, hogy A pontban beviszel egy információt, ami B pontig eljut és ott kiolvasható.

2017. aug. 22. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/76 Mojjo ***** válasza:

@44:

"A KM elmeletbol egyenesen kovetkezik, a tobbdimenzios elmelet ami az eddigi ismert dimenziok felul letezik."


Na mesélj, a KM pontosan hány dimenziós elmélet, meg mit is jelent pontosan, hogy annyi dimenziós? :)

2017. aug. 22. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/76 anonim ***** válasza:

Amit tudok biztosan, hogy semmit sem tudok biztosan :) En ezt hallottam okos emberektol tudomanyos felvilagosito musorokban :) REF PBS.NOVA.The.Fabric.of.the.Cosmos.2011.720p.BluRay.DTS.x264-xiaofriend [PublicHD]


A kedves musorvezeto, meselt ezekrol a dolgokrol eleg kozertheto es leegyszerusitett formaban. Nekem ez jott at, sokszor megneztem.

Hogy, hany arrol senkinek sincs fogalma hiszen csak egy elmelet. En ahogy irtam egy egyszeru magyarazattal alltam elo a jelenlegi elmeletek alapjan :)

Ahogy mondani szokas My guess is good as Yours

2017. aug. 22. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/76 Mojjo ***** válasza:
@47: a tipped lehet olyan jó, csak épp más nem tippelget. A kvantummechanika végtelen (!) dimenziós vektorterekkel számol. Egész pontosan megszámlálhatóan végtelen dimenziós Hilbert-terekkel. Ez pusztán a matematikai apparátusának egy része, és a világon semmi köze semmi olyasmihez, amit te bele akarsz magyarázni.
2017. aug. 22. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/76 dq ***** válasza:

Ahogy newtoni mechanika is végtelen dimenziós vektorterekkel dolgozik. (Vagy amit akarunk.)


Egy részecske hullámfüggvénye 3 dimenziós, 2 részecskéé pedig 6. (Feynman 8, 10.oldal)

2017. aug. 22. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/76 Mojjo ***** válasza:
@49: amiből pont ugyanúgy nem következik, hogy bármi ilyen-olyan varázslatos dimenziókon keresztül működne, amiket nem tudunk érzékelni - gondolom valami ilyesmit akartál írni :)
2017. aug. 22. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!