Mivel magyarázod az ún. kísérteties távolhatást?
@kérdező:
"4es, a távolhatásnál fénysebességnél sokkal gyorsabban, azonnal hatással van egy részecske egy másikra."
Ennek nem is mondtam ellent. Azt mondtam, hogy ennek felhasználásával nem tudunk információt küldeni A helyről B helyre.
"A fénynél gyorsabb sebesség is lehetséges, csak tömeggel rendelkező testek számára nem."
Én is ezt írtam, csak kicsit bővebben és pontosabban :)
Ezt a kérdést már milliószor feltették itt és elég alaposan ki is lett tárgyalva - már amennyire ezt laikusok számára érthetővé lehet tenni.
Ez az "ún. kísérteties távolhatás" kvantumkorreláció névre hallgat, és olyan értelemben semmi kísérteties nincs benne, hogy a kvantummechanika egyenes következménye. Legfeljebb az kísérteties, hogy ilyen a mikroszkopikus világ, miközben a makroszkopikus, amelyben élünk, nem ilyen.
A dolog lényege tömören az, hogy ún. összefonódott részecskék esetén nem beszélhetünk az egyes részecskék önálló állapotáról, amelyet a többitől függetlenül meg tudunk mérni. Két összefonódott részecske lényegében egyetlen fizikai objektum, amely látszólag két független részecskéből áll, azonban bármilyen rajtuk végzett mérés valójában mindig a teljes rendszeren végzett mérést jelenti, bármilyen messze is legyen egymástól a két részecske. Ezt nevezik a kvantummechanika nemlokalitásának. Nincs tehát itt semmiféle hatás, ami egyikről terjedne a másikra. A fizika olyan, hogy olyan korrelációkat eredményez a mérések között, amelyeket a hétköznapi szemléletünkkel (értsd: a klasszikus, azaz nemkvantumos fizikával) csak úgy tudnánk magyarázni, hogy az egyik részecske értesíti a másikat, hogy mit mértek rajta. Valójában azonban nem erről van szó, és ez nem is mond ellent annak, hogy fizikai hatás vagy információ nem terjedhet a fénysebességnél gyorsabban. Az ugyanis lokális eseményeket köt össze a relativitáselmélet szerinti értelemben, míg a kvantummechanikai rendszerek nem lokálisak. Tehát nem egy platformról indul a két elv, ezért nem is tudnak egymásnak ellentmondani.
Nézz egy akváriumot a sarka felől. Ha egy hal a közelébe jön, mindkét oldalon látni fogod. Ha az "egyik" hal mozdul, pont úgy mozdul a "másik" hal is.
Hát én így képzelem el ... ugyanígy működhet a távolhatás is
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!