Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mivel magyarázod az ún....

Mivel magyarázod az ún. kísérteties távolhatást?

Figyelt kérdés
Amelynél úgy tűnik, azonnali kapcsolat van két, egymástól bármekkora távolságra lévő részecske között. És ez lehetséges a relativitáselmélet szerint?

2016. okt. 21. 07:58
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/76 Mojjo ***** válasza:
95%

@kérdező:

"4es, a távolhatásnál fénysebességnél sokkal gyorsabban, azonnal hatással van egy részecske egy másikra."


Ennek nem is mondtam ellent. Azt mondtam, hogy ennek felhasználásával nem tudunk információt küldeni A helyről B helyre.


"A fénynél gyorsabb sebesség is lehetséges, csak tömeggel rendelkező testek számára nem."


Én is ezt írtam, csak kicsit bővebben és pontosabban :)

2016. okt. 21. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/76 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a kérdést már milliószor feltették itt és elég alaposan ki is lett tárgyalva - már amennyire ezt laikusok számára érthetővé lehet tenni.


Ez az "ún. kísérteties távolhatás" kvantumkorreláció névre hallgat, és olyan értelemben semmi kísérteties nincs benne, hogy a kvantummechanika egyenes következménye. Legfeljebb az kísérteties, hogy ilyen a mikroszkopikus világ, miközben a makroszkopikus, amelyben élünk, nem ilyen.


A dolog lényege tömören az, hogy ún. összefonódott részecskék esetén nem beszélhetünk az egyes részecskék önálló állapotáról, amelyet a többitől függetlenül meg tudunk mérni. Két összefonódott részecske lényegében egyetlen fizikai objektum, amely látszólag két független részecskéből áll, azonban bármilyen rajtuk végzett mérés valójában mindig a teljes rendszeren végzett mérést jelenti, bármilyen messze is legyen egymástól a két részecske. Ezt nevezik a kvantummechanika nemlokalitásának. Nincs tehát itt semmiféle hatás, ami egyikről terjedne a másikra. A fizika olyan, hogy olyan korrelációkat eredményez a mérések között, amelyeket a hétköznapi szemléletünkkel (értsd: a klasszikus, azaz nemkvantumos fizikával) csak úgy tudnánk magyarázni, hogy az egyik részecske értesíti a másikat, hogy mit mértek rajta. Valójában azonban nem erről van szó, és ez nem is mond ellent annak, hogy fizikai hatás vagy információ nem terjedhet a fénysebességnél gyorsabban. Az ugyanis lokális eseményeket köt össze a relativitáselmélet szerinti értelemben, míg a kvantummechanikai rendszerek nem lokálisak. Tehát nem egy platformról indul a két elv, ezért nem is tudnak egymásnak ellentmondani.

2016. okt. 21. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/76 A kérdező kommentje:
12es, tetszetős magyarázat, de a legjobb fizikusok sem tudják, miért van ez... De végülis ilyen válaszokat vártam. Talán valamilyen közvetlen kapcsolat van, jön létre a két részecske között.
2016. okt. 21. 17:25
 14/76 Mojjo ***** válasza:
@13: úgy tűnik, nem sikerült megértened a #12-es választ. Szerintem ugorj neki még egyszer ;)
2016. okt. 21. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/76 A kérdező kommentje:
Mojjo, megértettem a 12-es választ, ahogy mindenki más is, aki nem kötekszik még tudományos témákban is.
2016. okt. 21. 19:05
 16/76 anonim ***** válasza:
100%
Egy bizonyos szint után a miért kérdésnek nincs további értelme. Miért hatnak kölcsön az elektromos töltések? Erre egy fizikus sem ismeri a választ abban az értelemben, ahogy te keresed. Ellenben "minden" mást tudnak, vagyis hogy _hogyan_ hatnak kölcsön a töltések, ezt matematikai formába tudják önteni, a mérnökök eszközöket tervezenek ezek ismeretében, te meg használod ezen eszközöket. Legfeljebb annyit lehet a miértekre válaszolni, hogy mert ilyen a természet, és kész. A miérttel okokat keresnél a milyenségére, amik egy szinten túl nem értelmezhető kérdések. Ma már megszoktuk az eletromágneses (sőt, az elektrogyenge, stb.) elméletet és következményeit, később meg majd meg fogjuk szokni a kvantumfizika elsőre furcsa jelenségeit is, ha lesznek ezeket használó eszközök a hétköznapi életben.
2016. okt. 21. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/76 A kérdező kommentje:
Szerintem ez még nincs az után a bizonyos szint után, a fizikusok számára nagy rejtély a jelenség.
2016. okt. 21. 22:41
 18/76 anonim ***** válasza:
Valamikor azt gondoltuk,hogy a Föld körül kering a Nap,majd kiderült pont fordítva.Akkor azt gondoltuk,hogy a Naprendszernek csak egy központi része kell lenni a Világmindenségben,de nem,a sok csillagrendszerből csak egy,amik együtt alkotják a Tejútrendszert,mint galaxist.Aztán rá kellett jönni,hogy a mi galaxisunk is csak egy,a sok másik közül,(amiket együtt univerzumnak hívunk)semmi kitüntetett jelentőséggel nem rendelkezik.Most ott tartunk,hogy a mi univerzumunk se rendelkezik semmi kitüntetett szereppel"az is csak egy a sok közül"egy Multiverzumba(igaz ezt még bizonyítani nem tudják).A "mi" általunk tapasztalt,mért fizikát,egyszerűsítés kedvéért hívjuk"makroszkópikus világ fizikájának",ami beágyazva található azon "korlátok"("határok")közé amik: az "Ősrobbanás(felfúvódás)körüli világ fizikája",a"fekete lyukak fizikája" és a "kvantumvilág fizikája"(amik oda-vissza hatásban vannak tehát nem lehet egyiket se különálló egységként tekinteni). Itt mi önkényesen kitüntetett szerepet tulajdonítunk a "makroszkópius világ fizikájának",(ha a "kvantumvilág fizikájában" élnénk az ott tapasztalt,mért fizika után,hasonlóan"kísértetiesnek" hatna a "makroszkópikus világ fizikája",(onnan nézve is számunkra hasonló hajmeresztőnek tűnne a "makrovilágban"tapasztaltak és csak kérdések sorozatával találnánk szembe magunkat)).(és a "többi fizikából"nézve a másikakat is hasonlóan "kísérteties"lenne) Semmi okuk azt feltételezni,(és főleg nem központi jelentőséget tulajdonítani egyik "fizikának"se),ahogy azt se,hogy esetleg ezeken"túl"még nem rendelkezhet egyfajta"fizikai törvények örvénye"(akár egy Multiverzumban),ahol szintén sok más "fizikai világ"létezik.A "mi" fizikánk "éppen olyan",hogy itt kérdéseket lehet feltenni benne,de ettől semmivel se jelentősebb mint a többi(max önkényesen kijelenthetjük,hogy ez valamiféle "egyensúlyi állapota" a többinek mert mi itt vagyunk...).És akkor nem kell állandóan olyan kérdéseket feltenni,hogy mi volt az Ősrobbanás előtt?Téridőről az Ősrobbanás "után"beszélhetünk,(tehát előtte-utána kérdés nem releváns egy"olyan fizikai világba"ahol nincs téridő,hogy létrejöhessen kauzalitás amit mi tapasztalunk)tehát értelmetlen kérdés vagy a kvantummechanika"furcsaságai" vagy a fekete lyukak "furcsaságai",csak tőlünk eltérő fizikai törvények és kész(ez nem azt jelenti,hogy ne kutassuk őket!).Tehát lehet a "makroszkópikus világ fizikája"is csak olyan,mint valamikor a Föld,amiről azt feltételeztük,hogy ahhoz kell viszonyítanunk mindent.
2016. okt. 22. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/76 anonim ***** válasza:
És mivel magyarázod eleve, hogy a természet csak akkor dönti el az adott részecske állapotát, amikor azt megfigyelik???
2017. ápr. 11. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/76 anonim ***** válasza:
100%

Nézz egy akváriumot a sarka felől. Ha egy hal a közelébe jön, mindkét oldalon látni fogod. Ha az "egyik" hal mozdul, pont úgy mozdul a "másik" hal is.


Hát én így képzelem el ... ugyanígy működhet a távolhatás is

2017. ápr. 11. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!