Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha közel fénysebességgel megy...

Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?

Figyelt kérdés

Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.

Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?



#fénysebesség #relativitás-elmélet
2016. júl. 30. 17:51
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯
 51/151 anonim ***** válasza:
100%

"semmi köze a speciális relativitáselmélethez, a sebességek specrel szerinti összeadásához"

Persze, de a kérdezőt ez is érdekli.

Valahogy szét kellene választani a dolgokat, mert egyelőre egyet is nehezen ért meg.

2016. aug. 4. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/151 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, azon siklasz át folyamatosan, hogy v=v1+v2 nem igaz. Amikor azt mondod, "logikus", akkor erre a képletre gondolsz.


Azt kéne megérteni, hogy a v1+v2 egyáltalán nem logikus. Nem következik semmiből. Lehetne éppen igaz, de még csak az sem. És semmiképp sem "logikus".


Egyébként a látszólagos ellentmondás feloldása mindenképpen abban keresendő, hogy a különböző megfigyelők az időtartamokat és a távolságokat másnak mérik. Jó lenne, ha valaki ebből kiindulva tudná levezetni a paradoxon megoldását, mert akkor talán végre Brüsszel is megértené.


Az egymástól távolodó űrhajók, fotonok akármik esete meg teljesen más. Két test egymáshoz képesti sebessége egy harmadik pontból nézve nyugodtan lehet 2c vagy akármennyi. Ez nem áll ellentmondásban a relativitással. Ami soha nem lehet nagyobb, mint c, az a hatások, az információk terjedési sebessége. Hiába megy egymáshoz képest a két űrhajó majdnem 2 c-vel, egyik a másiknak nem tud jelet küldeni c-nél gyorsabban.

2016. aug. 4. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/151 Mojjo ***** válasza:
18%

@51: nem látom, hogy bárhol ilyesmire kérdezett volna rá. Pont, mivel érdemes szétválasztani a különböző fizikai hatásokat, hogy egyet háborítatlanul tudjunk tanulmányozni, a specrel szerinti sebességösszeadásokat, a fénysebesség állandóságát, a specrel szerinti idődilatációt stb stb érdemes egy statikus, sík világegyetemet feltételezve értelmezni. Olyan ez, mint amikor a szabadesés első megközelítéses tanulmányozásánál elhanyagoljuk a légellenállást. Szóval szerintem nem érdemes bekavarni kozmológiai vöröseltolódásokkal, hanem nézzük mi történik, _nem_ figyelembe véve a téridő hepehupásságát, meg nyúlását.


Ezt a negyvenpár milliárd fényév után a fény egyenes lesz, meg eltűnik dolgot meg tényleg felejtsd el, ez szimplán nem igaz ;)

2016. aug. 4. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/151 A kérdező kommentje:
52, nem azért, de eddig mintha folyamatosan azt írta volna mindenki, hogy nem távolodhat egymástól két űrhajó c fölötti sebességgel. Bár számomra a másik példa is ugyanolyan meredek, ennél is zavart éreztem az erőben. Amúgy láthatjátok, hogy még a válaszolók között is vannak eltérő vélemények, sokan közülük sem értik teljesen az elméletet.
2016. aug. 4. 22:33
 55/151 A kérdező kommentje:
52, szerintem kvantumösszefonódással összehasonlíthatatlanul gyorsabban küldhetnének üzenetet egymásnak az űrhajók, mondjuk mikor elhaladnak valami mellett.
2016. aug. 4. 22:35
 56/151 Mojjo ***** válasza:
85%

@54: a két űrhajó személyzete azt fogja látni, hogy fénysebességnél lassabban távolodnak egymástól. A fénysebesség határsebesség jellegénél az a lényeg, hogy egy tetszőleges megfigyelő nem mozoghat semmihez képest fénysebességnél gyorsabban, és hozzá képest sem mozoghat semmi fénysebességnél gyorsabban. "Belső megfigyelőhöz" rögzített tényről van tehát szó, ez a kulcs itt.


A kvantummechanikát sem érted szerintem, ugyanis a kvantum-összefonódás nem alkalmas üzenetküldésre. (Nem mellesleg a fénysebességnél gyorsabb üzenetküldés kauzalitási problémákat vetne fel, ugyanis azzal a múltba lehetne üzenni.) Mondjuk a kvantummechanikánál/kvantumtérelméletnél még hatványozottabban igaz, hogy a konyhanyelvre lefordított mesékből szinte biztosan nem lehet megérteni, valójában miről van szó, ugyanakkor extrém könnyű félreérteni az egészet. Szóval nem meglepő, hogy itt is kavarodások vannak.

2016. aug. 5. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/151 A kérdező kommentje:
Szerintem a kvantummechanika sokkal egyszerűbb, "logikusabb". Egyszerűbb elfogadni, hogy valami két helyen van egyszerre, a semmiből keletkezik és eltűnik, vagy vissza utazik az időben bizonyos szempontból, mint a relativitást. Kvantumösszefonódással nem üzenetet küldenek, csak annyit, hogy megváltozik az a részecske, de ez is tekinthető üzenetnek, és igen, az sokkal gyorsabb a fénynél, teljesen jelen idejű, de úgy sem lehet visszautazni a múltba. Bár állítólag már erre is vannak elméletek vagy bizonyítékok, hogy kvantummechanikában lehet időutazás.
2016. aug. 5. 06:53
 58/151 anonim ***** válasza:
64%
Annyira szépen leírták hogy nem értesz a kvantummechanikához te meg rápróbálsz cáfolni ilyenekkel. A kvantummecha az tiszta matek, te pár egyszerű képletet nem vagy hajlandó értelmezni és tiltakozol ellene (kézzel lábbal!), ne kezdj már el kvantumról prédikálni, ami sokkal keményebb matek.
2016. aug. 6. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/151 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kioktatást, de senki sem írta még le, hogy nem értek a kvantummechanikához, eddig a relativitásról volt szó. Nem próbáltam megcáfolni semmit meg prédikálni, ez nem verseny, hogy ki az okosabb. Nem a matematikai részéről van szó, hanem az amögötti elvekről. Attól, hogy megértek egy egyenletet, még nem értem meg egészében a jelenséget. Tanultam fizikát, matematikát középiskolában, de ezeket az egyenleteket középiskolai tudással nem is lehet megérteni. Elolvastam azt az állítólag jó anyagot is, amit belinkeltek, de az sem volt túl olvasóbarát, az is kinyilatkoztatott dolgokat magyarázat helyett. Számomra a kvantummechanika sokkal ismerősebb világ, sokkal többet hallottam róla, és sokkal érthetőbb. Érthetőbb, hogy kvantumszinten minden máshogy működik a hétköznapokban megszokottól, mint a relativitáselmélet, úgyhogy nem egy egyszerű elmélet az utóbbi.
2016. aug. 6. 22:39
 60/151 anonim ***** válasza:
82%

Az 56-os válaszoló írta hogy nem értesz hozzá és én ahhoz fűztem a mondandomat hogy leírta. Amit küldtem linket ahhoz bizony elég középiskolás matek. A kvantumhoz nem elég, sőt 2 év egyetemi matek alapozó szükséges ahhoz, hogy az ember elmondhassa nem ért semmit a kvantummechanikából. A spec rel ehhez képest egy laza kéz mozdulat borozás közben.

Tényleg kisméreteken mást jósol és vannak posztulátumok amire építkezik. A spec rel is ugyan ilyen, van 2 posztulátum és erre építkezik, csak ebből az jön ki hogy nagy sebességekre mást jósol. Ebből a szempontból ugyanannyira logikus mint számodra a kvantum.


Megpróbálom mégegyszer leírni a lényegét annak amit kérdeztél: Van egy űrhajód ugye, aminek az elejéből c-vel jön ki a fény. Az űrhajóhoz képest van egy megfigyelő aki 'áll' és hozzá képest az űrhajó megy mondjuk 90% c-vel. Az űrhajó nézetéből azt látjuk hogy a fény kilép és c-vel távolodik tölünk. Az 'álló' ember azt látja hogy 90%c-vel megy az űrhajó és 100%c-vel megy a fény előtte. Ahhoz hogy a matekból (amik a spec rel transzformációs képletei) jól kijöjjenek a dolgok, az fog történni hogy az idő máshogy telik a kétmegfigyelőnek, MERT megköveteltük hogy c legyen a fénysebessége mindenkihez képest a fénynek.


A spec rel erre épít és ebből vonja le a dolgokat: a fénysebessége mindenkihez képest c, a fizika törvényei azonosokat minden vonatkoztatási rendszerben. Ha ezeket felírjuk matekkal és számolunk velük akkor kijönnek a megoldások amik a fentikre magyarázot adnak, de ahhoz hogy ezt értsd megkell nézned a képleteket és megkell oldanod párszor. Ha csak nézed nem fogod megérteni, írd fel számolj velük, barátkozz velük.

Egyébként elnézést a lehordásért, nem voltam túl jó passzban.

2016. aug. 8. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!