Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?
Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.
Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?
Van egy formula a sebességekre a specrelben ebből az jön ki kis sebességekre (hétköznapiakra) hogy a sebességek összeadódnak, nagy sebességeknél pedig nem összeadódnak hanem valahogy máshogy ás pont az a lényeg hogy c-nél nem lesz több.
A spec rel is logikus mert matekra épül, van egy kitüntetett sebesség a c. Két fajta világ létezhet hol van kitüntetett világ (ez a spec rel és ezzel müködik a valóság) és lehetne a klasszikus fizika ami csak kis sebességekre jó. Ezt el kell fogadnod, nagyon sok kísérleti bizonyíték van.
Mivel van egy kitüntetett sebesség, mindenhez képest c egy korlát ezért az idő és térkomponensek máshogyfognak transzformálódni nem a megszokott klasszikus módon. Ezt Lorentz transzformációnak hívják. Ezt olvasd el mielőtt továbblépnénk.
És ezeket is nyálazd át ha érteni akarod a témát:
Ez pedig egy jó kis jegyzet amiből megértheted az egészet:
Kérdező, ha nem lett volna már tízszer ez a kérdés...
és oldalakat írtak már róla. Mi lenne, ha visszaolvasnál?
Most volt hasonló kérdés.
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Én mindig azt mondom, hogy ha most kezded a relativitást, akkor először is értsd meg, miben más a [link] mint a [link] .
Igazság szerint a fény a legegyszerűbb az egészben, hiszen az mindig konstans, pikk-pakk.
"Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?" - A válasz az, hogy "c". Mindig "c".
Hogy a fénysebességnél lassabb tárgyak hogyan néznek ki más viszonyítási pontokból, na azt már bonyolultabb kiszámolni és megérteni.
"Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? "
Ez ugye megint egy klasszikus rossz kérdés. Ugye itt 3(+) nézőpont van: egyik űrhajóból nézve, másik űrhajóból nézve, külső pontból nézve. Ezekre meg lehet mondani, hogy milyen gyorsnak fognak látszani. De nem lehet azt csinálni, hogy elkezded összeadogatni a különböző nézőpontokból mért sebességeket. Ennek nem lenne semmi értelme, nincs egy abszolút viszonyítási pont, illetve a fénysebesség-korlát az egyes nézőpontokra van megfogalmazva, tehát amúgy se vonatkozna rá (de mondom, nincs).
Ilyenkor inkább meg kéne próbálni feloldani a "paradoxon", ami a kérdezőt zavarja.
Vegyük a majdnem fénysebességű űrhajót és a lámpát. Legyen az űrhajó sebessége mondjuk 290 000 km/s
"Kintről" nézve az űrhajó lámpájának fénye pontosan fénysebességgel terjed előre.
Azt kéne megmagyarázni, hogy ugyanezt a fényt hogy láthatja (mérheti) az űrhajóban lévő személy is pont fénysebességűnek. Hiszen a "józan ész" szerint ő sokkal lassabbnak kellene, hogy lássa. Nem 300 000 km/s-nak, hanem csak 10 000 km/s-nak.
A megoldás nagyon egyszerű: Azt nem vetted figyelembe, hogy a nagy sebesség miatt az űrhajós ideje sokkal lassabban telik. Lassabban jár az órája, és lassabban jár az agya is. Alapvetően ezért fogja a fényt gyorsabbnak látni. Gondolj bele, ha az agyad sebessége 10-edére lassulna, akkor mindent 10-szer gyorsabbnak látnál magad körül. Vagy ha egy olyan órával mérsz, ami 5-ször lassabban jár, akkor mindennek a sebességét 5-ször nagyobbnak fogod mérni.
Persze ebből még nem fog kijönni matematikailag, azt is figyelembe kell venni, hogy a mozgó űrhajóban a távolságok is megváltoznak, az űrhajó összelapul, de ezzel most ne bonyolítsuk.
Ez azért nekem nem tűnik ugyanannak a kérdésnek, nem igazán találok ugyanilyet, és ezeknek a válaszait sem igazán értem. Hogy 1 km/h-val megy valami, vagy közel fénysebességgel. A fény sebessége mindig ugyanakkora, na de nem a távolodása a fényforrástól? Tehát akkor nem az lenne, hogy a fény csak kicsivel megy gyorsabban az űrhajónál, és nem ezt érzékelné minden szemlélő? A külső szemlélő biztosan. Úgy tudom, az idő csak nagyon közel a fénysebességhez lassul le számottevően. Ha pl. a fénysebesség felével megyek, akkor nem lesz kétszer lassabb az idő számomra, tehát nem érzékelhetem, hogy a fény sokkal gyorsabb nálam az idő lassulása miatt, azt kellene érzékelnem, hogy csak fél c-vel távolodik tőlem.
A két űrhajó meg miért ne távolodhatna egymástól fénysebesség fölött? Egyikük sem megy gyorsabban a fénynél. Most is sok pont fénysebesség felett távolodik egymástól, igaz, hogy maga a tér távolodik, nem a dolgok. Bár nem értem, mi a különbség a tér és az anyag távolodása között.
Ha van egy függvénytáblázatod, akkor abban benne vannak a megfelelő transzformációk.
Ha két űrhajó ellentétes irányban távolodik egymástól 3/4c és -3/4c sebességgel, akkor a képletekbe helyettesítve azt kapod, hogy ők úgy érzékelik, hogy a másik valamilyen x értékkel távolodik tőlük, ahol: 3/4c<x<c lesz.
A következő a helyzet, kérdező:
NINCSEN abszolút idő.
Tehát, ha te ott vagy valahol, akkor HOZZÁD KÉPEST meg tudod mondani, hogy mi mennyivel megy. A fény az mindig fénysebességgel, akármit is csinálsz. Akkor is, ha te majdnem fénysebességgel mész.
De ha valaki távolodik tőled X irányba, másvalaki meg az ellenkező irányba, akkor te NEM tudod megmondani azt, hogy egymást milyennek látják! NEM ADHATOD ÖSSZE A SEBESSÉGÜKET!
Pontosabban: ki tudod számolni - azzal a képlettel, amit adtunk. MINDEN ESETBEN az fog kijönni, hogy fénysebesség alattinak látják egymást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!