Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?
Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.
Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?
A lámpa fénye is fénysebességgel fog távolodni az űrhajótól.
.
"Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél"
Ezt honnan veszed?
Ha kocsival akarsz utazni Kecskemétről Debrecenbe, akkor fele idő alatt odaérsz, ha ugyanakkor családtagod másik kocsival megy ugyanonnan Szombathelyre?
.
Nem megengedőleg tételezzük fel, hogy fénysebességgel haladó autóbuszon a leghátsó üléstől elöreszalad egy kislány a vezetőhöz. A kislány akkor sem mozog a fénysebességnél gyorsabban!
Az a baj, hogy te a newtoni klasszikus fizikát akarod ráerőltetni a fényre... Amikor létrejött a modern fizika, pont abból a paradoxonból jött létre, hogy rájöttek arra, hogy a fényt nem lehet a földi fizika törvényeivel jellemezni...
Vagyis a fény minden általad leírt esetben fénysebességgel megy, mindenhez képest (és nincs ilyen, hogy összeadódnak a sebességek stb.).
Tehát ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, ami fényt bocsát ki, akkor a fény fénysebességgel megy, az űrhajós, és a külső szemlélő szempontjából is.
"Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint."
Milyen logika szerint? A klasszikus fizika logikája szerint igen, de a relativitáselmélet szerint nem (és a relativitáselméletnek is megvan a maga logikája :P). És eszerint a logika szerint fénysebességgel megy, és nem kétszeres fénysebességgel.
A második példádra pedig nem lehet válaszolni, mert paradoxon, amit írsz, te is megválaszoltad magadnak:
"semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára"
Fénysebességhez közeli sebességeknél már feltünően nem lehet csak így összeadni a sebességeket. Az első példádban a fény fénysebességgel fog távolodni az űrhajóhoz képest, meg egy, az űrhajóhoz képest nyugalomban lévő megfigyelőhöz képest is. A második példában pedig fénysebességhez közeli sebességgel távolodnának csak egymáshoz. A sebességeket nem lehet csak úgy összeadni, bár, mivel lassú sebességeknél az eltérés az ilyen összeadogatás meg a valóság között elképesztően kicsi, az agyunk ehhez szokott, meg az egyszerűség kedvéért alacsony sebességnél még a fizika is így számol.
A megoldást úgy hívják, hogy speciális relativitáselmélet. Olvass utána, próbáld megérteni, mert elég sok minden alapja.
@5: nem figyelsz. A sebességeket NEM lehet csak úgy összeadogatni. Semmilyen sebességnél, csupán a megszokott, földi sebességeknél ez még nem tűnik fel. Mivel az agyunk ezekhez a sebességekhez alkalmazkodott, ezt szokta meg, automatikusan azt érzi, hogy így kell igaznak lenni. De ez nem "logika", ez csupán annak a következménye, hogy mind az evolúció, mind az életedben magad körül megtapasztalt események arra kondícionálják az agyad, hogy ezt fogadd el magától értetődő valóságnak. De ismétlem: ez nem igaz! Ez van. Továbbra is ajánlom a speciális relativitáselméletben való elmélyedést. Aligha lesz itt bárki is ugyanis, aki levezeti neked az egészet, anélkül meg ennél bővebb választ nem nagyon lehet adni.
Az ilyen zsigeri, agyunk által megrögzötten igaznak tekintett, de mégis téves világképeken való túllátás egyetlen varázsszere a tanulás. Neked is ezt javaslom - hidd el, megéri, mert baromi izgalmas. Részben pont azért ilyen izgalmas, mert a valós világ ezernyi ponton ellentmond az intuícióinknak.
Elolvastam az elméletet, de nem igazán részletezik ezeket a konkrét dolgokat, példákat, csak tényként kimondják a szabályokat. Tehát akkor valójában a sebességek nem is adhatók össze? Ha egy autóból előredobok valamit, ami amúgy lassabban repülne, mint az autó sebessége, akkor az nem halad gyorsabban, mint az autó? Vagy nem halad a két sebesség összegével? Vagy ha igen, akkor mégis összeadódnak? Vagy az összeadódás csak akkor válik gázzá, ha közelítene az együttes sebesség a fénysebességhez?
Ha az űrhajóval ugyanabba az irányba megyek közel fénysebességgel, mint a lámpa fénye, akkor miért nem érem utol majdnem a fényt, miért távolodik tőlem az fénysebességgel? Hisz a sebességünk között alig van különbség. Ha a fény fénysebességgel távolodik tőlem, akkor 2-szeres c a sebessége egy nyugalmi ponthoz képest.
Azért az remélem legalább igaz, hogy két űrhajó távolodhat egymástól fénysebességnél gyorsabban.
Amúgy számomra a kvantummechanika is sokkal érthetőbb, logikusabb, mint ez, pedig hihetetlen dolgok vannak benne.
Ha nem tévedek, te nem a specrelen magán rágtad át magad, csak valami szócikken, leíráson, mesén róla.
Ahogy többször is írtam, nem, valójában nem adhatóak össze a sebességek csak úgy. Ha egy autóból előredobsz valamit, az sem a dobás meg az autó sebességének összegével fog a talajhoz képest mozogni (akkor sem, ha eltekintünk mindenféle közegellenállástól), hanem valamivel lassabban. Ugyanakkor, ahogy azt szintén többször írtam, megszokott földi sebességek esetén a különbség elhanyagolhatóan kicsi. Ebben a példában is elképesztően kicsi lesz.
És megint nem figyelsz, már az első válaszomban írtam, hogy nem, a példádban szereplő űrhajók sem fognak egymáshoz képest fénysebességnél gyorsabban mozogni. Ha lesz kis időm (szerintem még ma este), mutatok neked pár konkrét számítást, hogy lásd, hogyan működik a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!