Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?
Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.
Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?
Utolsó kísérlet, aztán ha nem megy, akkor nem megy.
1: a fény MINDEN megfigyelőhöz képest fénysebességgel halad.
"A fény sebessége mindig ugyanakkora, na de nem a távolodása a fényforrástól?"
Miért, szerinted a fénynek a fényforráshoz viszonyított sebessége mi, ha nem a távolodási sebessége a fényforrástól? Ha van egy külső megfigyelőhöz képest afénysebesség 99%-ával menő űrhajónk, kibocsát egy fényjelet, akkor az a fényjel az űrhajótól, meg a megfigyelőtől is pont fénysebességgel fog távolodni. Hihetetlennek hangzik? Lehet. De ezt megérteni anélkül, hogy legalább pár képleten ne rágnád át magad nem fogod. Szóval vagy nekiesel azoknak, vagy elhiszed bemondásra.
"Tehát akkor nem az lenne, hogy a fény csak kicsivel megy gyorsabban az űrhajónál, és nem ezt érzékelné minden szemlélő?"
Nem, nem, nem. Lsd: fent.
"Ha pl. a fénysebesség felével megyek, akkor nem lesz kétszer lassabb az idő számomra, tehát nem érzékelhetem, hogy a fény sokkal gyorsabb nálam az idő lassulása miatt, azt kellene érzékelnem, hogy csak fél c-vel távolodik tőlem."
Ez a baj azzal, ha valaki elmesélés alapján akarja megérteni a fizikát. Ismételten: vagy nekiesel a képletek megértésének, vagy elhiszed a dolgokat bemondásra.
"A két űrhajó meg miért ne távolodhatna egymástól fénysebesség fölött? Egyikük sem megy gyorsabban a fénynél."
Semmi nem mozoghat egymáshoz képest sem fénysebességnél gyorsabban. Mivel ígértem képletet, és mivel ez nagyon könnyű egy képlet, most ide is citálnám. Ahol zsigerileg, na meg a klasszikus fizika szerint is úgy adnánk össze a sebességeket, hogy szimplán v1+v2, azt a specrel szerint úgy adjuk össze, hogy (v1+v2)/[1+(v1*v2/c^2)]. Nézzük azt az esetet, hogy két űrhajó megy ellentétes irányban, egy külső megfigyelőhöz képest mindketten a fénysebesség 90%-ával. A zsigeri becsípődések, meg a klasszikus fizika szerint v1+v2, azaz 0,9c+0,9c = 1,8c, azaz a fénysebesség 180%-a lenne a távolodási sebességük egymáshoz képest. Ez azonban helytelen. A helyes képlet szerint 0,9*2/(1+0,9^2) = 1,8/1,81 = 0,9945c, tehát a fénysebesség 99,45%-ával fognak _egymáshoz képest_ távolodni. Nem a fénysebesség felett.
Az űrhajós példánál maradva szerintem azért, mert a "belső" megfigyelő nem ugyanazt látja, mint a külső. Ugye kint áll egy megfigyelő, azt állapítja meg, hogy két űrhajó megy ellenkező irányban. A űrhajó 3/4c-vel, B űrhajó -3/4 c-vel. Ilyenkor a külső szemlélő azt mondja:
- 1,5c a sebességkülönbségük
A űrhajóban ülő viszont a hosszkontrakció miatt (rövidebbnek látja az utat), illetve az idő dilatáció miatt (lassabban tellik számára az idő) azt mondja, hogy:
- B űrhajó 0,96c-vel távolodik tőlem (remélem nem számoltam el).
Ugye ez amiatt van, mert aki nagy sebességgel mozog, az nem ugyanolyannak érzékeli a távolságokat, mint a külső érzékelő.
Tehát csak látszólagosan sérül a spec. relativitás-elmélet.
"A fény sebessége mindig ugyanakkora, na de nem a távolodása a fényforrástól?"
A fény fénysebességgel TÁVOLODIK tőled! MINDIG!
"A két űrhajó meg miért ne távolodhatna egymástól fénysebesség fölött?"
EGYMÁST SEM láthatják gyorsabbnak a fénynél!
Most felejtsd el saját magad, és nézzük csak a két űrhajót: MINDKETTŐ azt látja, hogy a másik CSAKNEM fénysebességgel megy.
Az meg, hogy te mit látsz, nem számít nekik.
"Most is sok pont fénysebesség felett távolodik egymástól, igaz, hogy maga a tér távolodik, nem a dolgok."
Pontosan!
Nagyon nagy különbség! A tér növekedésére nem ismerünk korlátot.
Abban pedig igazad van, hogy ezek a jelenségek igazából a fél fénysebesség fölött kezdenek jelentkezni.
Viszont a fénysebesség közelében ez már nagyon durva változást okoz!
Ha valami megy a fénysebesség 99%-ával, és még UGYANANNYIT gyorsítasz rajta, akkor a fénysebesség 99.9%-ával fog csak menni!
Még egy dolog, ami talán segíthet:
RELATIVITÁS van. Tehát, ha BÁRKI körülnéz a világban, nem tudja megmondani, hogy ő most áll, vagy csaknem fénysebességgel száguld. Mármint azt meg lehet mondani, hogy a csillagok veszett sebességgel röpködnek körülötted - de mi van akkor, ha ők gyorsak, és te állsz?
Pont ezt mondja a relativitás, hogy nincsen egy fix pont a világban, amihez viszonyíthatod magad.
Márpedig akkor ehhez képest kell azt mondani, hogy a fény MINDIG fénysebességű, és SEMMI nem lehet olyan gyors, mint a fény. Ebből jönnek ki ezek a képletek.
Elhiszem, hogy fénysebességgel távolodik a fény az űrhajótól, de az is olyan gyors, hogy csaknem utoléri a fényt, amit kibocsájt. Vagy a külső szemlélő azt látná, hogy megy egy űrhajó majdnem c-vel, és az orrából kiszökő fény még plusz egy c-vel távolodik attól? Akkor a fény kb. 2 c-vel menne.
Ha két űrhajó nem távolodhat egymástól c fölött, akkor szinte semminek sem lenne c sebessége, az univerzumnak rengeteg pontja van, ahol halad valami. A Nap egy pontjáról sem fénysebességgel indulna a fény, mert az ellenkező oldalon is kibocsájt fényt. Nem hiszem, hogy a külső szemlélő összességében 1 c alatt látná a sebességeket a két űrhajó között.
Az idő pedig tudtommal nem egyenes arányban lassul le a sebesség növekedésével, mondjuk 0.6 c-nél szinte semmit nem változik.
Oké, én feladtam :D
Kérdező, ha ennyire minden áron szeretnél ragaszkodni a téves világképedhez, akkor tedd. De őszintén nem értem, hogy akkor minek kérdezel.
Amiket említesz, a legalapabb, legelemibb kérdések, amik felmerülnek valakiben, aki nem érti a specrelt, de hidd el, a specrel egy belső ellentmondásoktól teljes mértékben mentes rendszer. Ahogy többször említettem, itt két út van - feltéve, ha valaki nem ragaszkodik úgy a téves, zsigeri világképéhez, mint szemlátomást te -, vagy elhiszi bemondásra ezeket a dolgokat és beletörődik, hogy úgysem fogja igazán megérteni, vagy nekiáll fizikát (meg matekot) tanulni, annyira előről kezdve, amennyire csak kell. Ezek az utak még nyitva állnak előtted, de persze mondogathatod tovabbra is, hogy deee, az űrhajó biztos majdnem utóléri a fénysugarat, meg ha ellentétes irányba mennek, akkor biztos fénysebességnél gyorsabban távolodnak egymástól. A te döntésed, mit választasz.
Én még mindig úgy gondolom, hogy lehet tisztázni a dolgokat...
"Elhiszem, hogy fénysebességgel távolodik a fény az űrhajótól, de az is olyan gyors, hogy csaknem utoléri a fényt, amit kibocsájt."
Na, itt a gond!
Azt értsd meg végre, hogy a fény AZ ŰRHAJÓHOZ KÉPEST IS fénysebességgel megy! Tehát NEM "egy kicsit" gyorsabb - hanem 300000km/mp-cel gyorsabb! Legalábbis AZ ŰRHAJÓBÓL így látszik.
"Vagy a külső szemlélő azt látná, hogy megy egy űrhajó majdnem c-vel, és az orrából kiszökő fény még plusz egy c-vel távolodik attól?"
NEM!
A külső szemlélő úgy látja, hogy az űrhajó majdnem c-vel megy - a fény pedig (mint már szó volt róla) - PONTOSAN c-vel megy. Ez a relativitás.
De a külső szemlélő még mást is lát:
- az űrhajóban nagyon lelassul az idő. Vánszorognak csak az emberek, és minden más is.
- az űrhajóban minden összemegy haladási irányban!
Most képzeld el, hogy kilőnek egy rakétát, 0.9C-vel. Mármint ők úgy látják, hogy annyival. De a külsősök látják, hogy a rakéta alig vánszorog! Mármint az űrhajóhoz képest, alig gyorsabb valamivel.
Ráadásul össze is ment... nem fogja az életben soha utolérni a fényt.
Na, ezt speciel ugyanígy látják az űrhajóból is.
"Ha két űrhajó nem távolodhat egymástól c fölött, akkor szinte semminek sem lenne c sebessége, az univerzumnak rengeteg pontja van, ahol halad valami."
STOP!
Itt van egy probléma, amiről talán még nem volt szó: mivel mindenütt helyi idő van, ezért a sebességek mindig csak 1 pontban értelmezhetők. A tér egy távoli pontján már más a helyzet, mivel a tér is tágul.
"A Nap egy pontjáról sem fénysebességgel indulna a fény, mert az ellenkező oldalon is kibocsájt fényt."
Mi a probléma? Mindkettő fénysebességgel megy, ellenkező irányba. Egymást nem látják.
"Nem hiszem, hogy a külső szemlélő összességében 1 c alatt látná a sebességeket a két űrhajó között."
Akkor sajnos nem fogod megérteni a relativitást. Hidd el: kimérték, és így van.
"Az idő pedig tudtommal nem egyenes arányban lassul le a sebesség növekedésével, mondjuk 0.6 c-nél szinte semmit nem változik."
Ez igaz, de fénysebesség közelében már nagyon is durván változik.
Úgy látszik, sosem fogom megérteni, pedig nem vagyok buta...
Az űrhajóból valamiért talán így látszik, de a külső szemlélő elvileg azt látja, hogy a fény nem távolodik fénysebességgel az űrhajóhoz képest, mert akkor majdnem 2 c lenne a sebessége.
Ja, ha egymást nem látja a két űrhajó, mert mondjuk a Nap van közöttük, akkor távolodhatnak egymástól fénysebesség felett?
Igen, de éppen ezért, ha két űrhajó 0.6 c-vel megy, akkor nem lassulhat le annyira az idő számukra, hogy ne kb. 1.2 c-vel távolodjanak egymástól.
"Az űrhajóból valamiért talán így látszik, de a külső szemlélő elvileg azt látja, hogy a fény nem távolodik fénysebességgel az űrhajóhoz képest"
Nem, nem nem!
Ezt értsd már meg végre: a fény MINDIG HOZZÁD KÉPEST fénysebességű!!!
TE ÁLLSZ, ÉS A FÉNY FÉNYSEBESSÉGGEL MEGY!
Az űrhajó is így látja: ő áll, és a fény fénysebességgel megy. Ugyanaz a fény.
Te is fénysebességűnek látod, meg ő is annak látja.
"Ja, ha egymást nem látja a két űrhajó, mert mondjuk a Nap van közöttük, akkor távolodhatnak egymástól fénysebesség felett?"
Nem.
"Igen, de éppen ezért, ha két űrhajó 0.6 c-vel megy, akkor nem lassulhat le annyira az idő számukra, hogy ne kb. 1.2 c-vel távolodjanak egymástól."
De, pont annyira lassul le. Ha pl. 0.5c-vel megy mindkettő, akkor úgy látják, hogy a másik 0.9c-vel megy. Ez csak 10% hiba - nem sok, ugye? Pedig már fél fénysebességgel mennek.
Még mindig megpróbálod a klasszikus fizikát beleerőszakolni a relativitásba, de hidd már el, hogy nem fog menni! Minél közelebb mész a fénysebességhez, annál kevésbé fog menni.
Tulajdonképpen egy fontos dolgot kellene megértened (a fénysebességen kívül): azt, hogy ha megy 2 test hozzád képest jó gyorsan, akkor NEM ADHATOD ÖSSZE CSAK ÚGY a sebességüket. Nem teheted meg. Tilos.
Ha ezt megérted, akkor talán rendben vagyunk.
@28: igazából én vagyok a marha, amiért még írok valakinek, aki aktívan ellenáll annak, hogy bárminek is utánanézzen, de valami azért baromira érdekel. Ezt írod:
"Igen, de éppen ezért, ha két űrhajó 0.6 c-vel megy, akkor nem lassulhat le annyira az idő számukra, hogy ne kb. 1.2 c-vel távolodjanak egymástól."
Na ezt mégis honnan veszed? Nemrég vallottad be, hogy nem érted a képleteket, szóval mégia mire alapozod ezt a határozott kijelentést?
Pont ez a bajod. Nem érted az egészet, nem vagy hajlandó utánanézni sem, pár faék egyszerűségű képletbe való behelyettesítéssel ellenőrizni a gondolataidat, semmi... De azért határozott véleményed van. Eszem eláll.
Na de nézzük mi történik, ha egyedül csak az idődilatációval számolunk:
Az űrhajósok által észlelt idő 1/(1-v^2/c^2)^1/2 - szerese a nyugvó megfigyelő által észleltnek. Ebbe a képletbe v = 0,6c-t helyettesítve azt kapjuk, hogy az űrhajón kb 1,56 másodperc telik el, amíg a hozzá képest nyugvó szemlélő számára csak 1, azaz egyetlen egy! Gondolom egy "véegyenlőesperté" képlet csak-csak megy, így hadd kérdezzem meg: egy 1,56-szoros időlassulás szerinted nem elég ahhoz, hogy az űrhajósok fénysebesség alattinak mérjék a másik űrhajótól való távolodásukat? Tényleg?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!