Miért 0 a gravitációs erő?
Mekkora gravitációs vonzóerőt gyakorol a Föld a középpontjában levő 1 kg tömegű anyagdarabra?
a) végtelen nagy
b) 9,81 N
c) nulla
A helyes válasz a 0... Csak nem értem miért? Nekem a végtelen logikusabb, meg matematikailag megalapozottabb
F=gamma*(m1*m2/r^2)
Ez a képlet nem? m1 az egyik test tömege, m2 a másiké, r pedig a tömegközéppontjaik távolsága...
r=0 jelen esetben, de annak ugye nincs értelme mert a nevező nem 0
Ezért határértékkel számolva ha r tart a 0-hoz, akkor F tart a végtelenhez... Ezért nem vágom...
Hú, de mérges lettem.
Szóval azt akartam írni, hogy logikailag kizárólag abból hogy egy vektortér (majdnem) gömbszimmetrikus, nem tudjuk levezetni azt hogy középen 0 vagy 0-hoz tart.
(Vagy abból, hogy a tér (majdnem) gömbszimmetrikus + folytonos, még ezzel is lehet próbálkozni, ez sokkal erõsebb eszközöket ad.)
Meg kell nézni kézzel hogy hogyan néz ki az a tér konkrétan.
Ahogy a fizikában elõforduló terek általában nem is teszik, nem tartanak 0-hoz.
Gravitáció esetén azért tart 0-hoz, mert a Gauss-törvényt felírva az jön ki.
Elektron esetén "elszáll a végtelenbe", hanghullám terjedésekor meg konstans a nagysága. (Ezek hangsúlyozottan fizikai példák.)
Szóval az okoskodás több helyen rossz, a beblöffölt eredmény jó.
A Föld tömegközéppontjában a gravitációs erők eredője kb nulla, de a tömeg központ nem azonos a geometriai középponttal, mellesleg csak a Föld tömege által kifejtett gravitációs mezőről beszélünk, de hatnak ott a Hold, a bolygók, a Nap és a többi is.
Végeredmény nem nulla, de mégis elhanyagolható ez meg az
Mondjuk ha nem egy amúgy tömegpontokra érvényes összefüggést akarnánk kiterjedt testek belsejében is alkalmazni, az sokat segítene a helyzeten :)
Akit pedig érdekel a megfejtés kicsit jobban kifejtve: [link]
Ha ki tudnánk küszöbölni a légellenállást, s tudnák fúrni egy alagutar bármely két pont között a földön, akkor ha egyik végén beledobunk valamit az 42 perc múlva megérkezne a másik oldalon.
Ehhez azonban lég- és egyéb ellenállások nélkül kellene suhsnnia a tárgynak. Ha pl kiépítenénk bele egy maglev vasutat, s maga az alagút közel légüres volna, akkor a közepéig a gravitációs erők gyorsítanák a járművet, utána pedig lassítanák.
És bármely két pont között ugyanaz az idő telne el, mert meredekebb alagút gyorsabban gyorsítana, és meredekebb kell a távolabbi ponthoz. Egy ilyen eszközzel a gravitációt meglovagolva 42 perc alatt juthatnánk el mondjuk Pestről Sydbeybe. Meredek lenne, de szó szerint.
Nem volna vicces?
Pest - Párizs: 42 perc
Pest - Sydney: 42 perc
Az idő mindig ugyanannyi volna, csak a sebesség más
#6,7,13,22:
A tömegközéppont gravitációnál nem játszik szerepet, az 1/r^2 függés "rosszul" viselkedik a hely szerinti átlagolásra.
Drága dq, ugye nem szántad komolynak az itt leírt marhaságaidat?
Ez egy szimpla gimnáziumi példa, senkit nem érdekel a tényleges Föld a konkrét geológiai anyageloszlásával, hegyeivel és óceánjaival. Első közelítésben a Föld egy gömbszimmetrikus anyageloszlást mutató bolygó, abból pedig kapásból következik, hogy az általa létrehozott gravitációs tér is gömbszimmetrikus. Innentől kezdve pedig tök l lényegtelen,hogy 1/R-es vagy 1/R^2-es az erőtörvény: a középpontban minden tömeg rajtad kívül van és szimmetrikusan helyezkedik el, vagyis nem hat rád erő. Ennyire egyszerű, galambom.
A szövegértelmezésed pedig katasztrofális: senki nem beszélt arról, hogy minden radiális vektormezőnek az értéke nulla a középpontban. De ha vektormező forrásai egy adott pont körül gömbszimmetrikusan helyezkednek el (és a válasz lényege ez volt), akkor bizony a mező értéke az adott pontban nulla lesz.
A nagy arcodat pedig rejtsd el valahová, hogy senki ne lássa, mert kevsébé értesz te a fizikához, mint hiszed. A rosszindulatod viszont annál nagyobb.
Még egyszer: felvenni egy szimmetrikus modellt, majd, ennek a modellnek a szimmetriája folytán keletkező szingularitással ellentmondásra jutni ROSSZ MEGOLDÁS.
Azon kívül hogy elvi hibás, még ellenpéldák is vannak rá: elektron tere, amely hiába gömbszimmetrikus, mégis elszáll a végtelenbe, illetve terjedő vízhullám iránytere, amely szintén körszimmetrikus, mégsem 0 középen, hanem adott fix érték.
Attól még hogy egy példa gimnáziumi, nem muszáj hibás megoldásokat adni rá, lehet adni jó megoldást is, mondjuk olyat amelyben van fizikai tartalom, szerepelnek képletek, tanul belőle valamit, nem t'om.
" mégis elszáll a végtelenbe, "
Na jó, biztosan van valami maximális erőhatás, amely felléphet két elektron között. Lényegtelen. Ett eől függetlenül ez is olyan mező amely gömbszimmetrikus, mégsem 0 középen.
"A szövegértelmezésed pedig katasztrofális: senki nem beszélt arról, hogy minden radiális vektormezőnek az értéke nulla a középpontban. De ha vektormező forrásai egy adott pont körül gömbszimmetrikusan helyezkednek el (és a válasz lényege ez volt), akkor bizony a mező értéke az adott pontban nulla lesz. "
Valójában mindenki arról beszélt hogy minden gömbszimmetrikus mező 0 középen. De értékelem a próbálkozásod.
Ez így valamivel validabb indoklásnak tűnik. Át kéne gondolni rendesen hogy hogyan néz ki így a bizonyítás, helyes-e, mennyit kell mismásolni stb :/
Beleértve téged, te is azt írtad hogy ha elhanyagoljuk a hegyeket akkor kihasználhatjuk a modell szingularitását :/
Annyira mindenki azt írta, hogy te magad is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!