Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tömeg az maga a gravitáció?

A tömeg az maga a gravitáció?

Figyelt kérdés
vagy fordítva a gravitáció az maga a tömeg?

2015. aug. 26. 18:41
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%
Ami pedig az eredeti kérdést illeti: a gravitáció a téridő görbülete, és ennek forrása nem egyszerűen a tömeg, hanem az ún. energia-impulzus tenzor. Ez egy 16 komponensű mennyiség, amelyből csupán egy az energiasűrűség. A többi az impulzussűrűség (3 komponens, impulzusáram-sűrűség (9 komponens) és energiaáram-sűrűség (3 komponens).
2015. aug. 27. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a válaszokat
2015. aug. 27. 11:00
 13/26 Tislerics Máté ***** válasza:
45%

#10! Talán Nikola Tesla is laikus lenne? :D


,,azt gondolom, a teret nem lehet görbíteni, azon egyszerű oknál fogva, mely szerint a (matematikailag definiált) térnek nincsenek tulajdonságai. Tulajdonságokról csak akkor beszélhetünk, ha ezt a térdefiníciót kitöltöttük anyaggal, és ezzel az anyaggal foglalkozunk. Azt mondani, hogy nagy testek jelenléte hatására a tér meggörbül, egyenértékű azzal az állítással, hogy valami hatással volt a semmire. Én elutasítom az ilyen nézeteket." Nikola Tesla (New York Herald Tribune, 1932. szeptember 11.)


Én Teslával értek egyet. Az hogy tér az önmagában nem jelent semmit. :)

2015. aug. 27. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
80%

Nikola Tesla nem tudom, hogy jön ide. Ő mással foglalkozott. Einsteint sem kérdezném meg az ókori térténelemről.


"azt gondolom, a teret nem lehet görbíteni, azon egyszerű oknál fogva, mely szerint a (matematikailag definiált) térnek nincsenek tulajdonságai"


De, vannak. A matematikának egy teljesen erre specializálódott ága foglalkozik ezzel, amit úgy hívnak, hogy topológia. Vagy említhetném a modern differenciálgeometriát is. Azt meg nyilván mondanom sem kell, hogy az általános relativitáselmélet egy fizikai elmélet, nem matematikai. Tehát filozófiai fejtegetésekkel semmire sem mész. A filozófia a tudomány után jön, nem előtte.


Egyébként egy ilyen kijelentéssel nagy sikert arattál volna az 1900-as évek elején. Javasolnám még azt is, hogy "egy részecske nem lehet hullám, mert éppen attól részecske, hogy egy helyen van és nem folyik szét". Hasonlóan széles látókörre vallana.

2015. aug. 27. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
80%

#13

Igen, Tesla ebben a kérdésben laikusnak számít. Zseniális feltaláló és mérnök volt, de ő az elektromágnesességhez értett és ahhoz is inkább intuitív alapon, kihasználva a szokatlanul erős képi gondolkodását és fotografikus memóriáját. Nem éppen a matematikai modellezésről illetve fizikai jelenségek matematikai modelljének feltárásáról volt híres. Tehát igen, a téridő matematikai leírásának szempontjából laikus volt.

2015. aug. 27. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
45%
A laikus kérdés egy kicsit tudományosabban megfogalmazva: mihez KÉPEST görbül a tér?
2015. aug. 27. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
100%

> „A laikus kérdés egy kicsit tudományosabban megfogalmazva: mihez KÉPEST görbül a tér?”

Ez könnyű: egy olyan térhez képest, ami „egyenes”.


Hogy derül ki, hogy egy tér „egyenes”-e? – Például úgy, hogy benne bármely háromszög szögeinek összege 180° kell legyen.

2015. aug. 27. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
Nem a valóság egy lehetséges matematikai modelljében, hanem a valóságban!
2015. aug. 27. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%

A "mihez képest görbül a tér?" is még elég laikus kérdésnek számít.


Riemann volt az, aki még a XIX. században kidolgozta a ma róla elnevezett geometriát, pontosabban a differenciálgeometriának egy belső nézőpontból történő leírását. Egy ilyen nézőpontból tekintve nincs értelme annak a kérdésnek, hogy mihez képest görbül a tér, mivel a mihez képest csak "kívülről nézve" értelmezhető. A görbültségnek vannak jól definiált matematikai jellemzői, mennyiségei, amelyek nem igényelnek külső nézőpontot és amelyek mértékével lehet a görbültséget leírni. Mivel jelenlegi ismereteink szerint a mi világunk sincs beágyazva semmibe, amely ezt a külső nézőpontot szolgáltatná, a mi háromdimenziós terünkre, illetve a relativitáselmélet négydimenziós téridejére is a belső nézőpontú leírást kell használnunk. A helyzet pedig az, hogy egyesek furcsa filozófiai beidegződéseitől függetlenül ez a belső nézőpontú leírás működik, bármennyire is perverz ötletnek tűnik.


Egyébként pedig gyümölcsöző lenne szakítani végre azzal a sehová nem vezető szélsőséges konzervativizmussal, amely önkényesen előnyben részesít egy alapelvet, ráadásul konkrétabban meg nem indokolható filozófiai alapon, és eleve hülyeségnek bélyegez tudományos irányvonalakat. Holott épp a XX. század mutatta meg nekünk, hogy ez a fajta gondolkodás milyen súlyos tévutakra visz, és menyire hátráltatja a tudomány fejlődését. Meg kellene végre érteni, hogy a filozófia jár a tudomány fejlődésének nyomában, nem pedig fordítva. Különben még mindig a kőkorszakban élnénk.

2015. aug. 27. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
100%

@07:56


A higgs bozon az ideiglenesen létezik nagyon rövid ideig. A higgs mező mindenhol jelen van, a kettőt meg kell különböztetni egymástól. Egy hasonlattal olyan mint a tenger és annak fodrozódása. Ahol a tenger a higgs mező, a fodrozódása pedig a higgs bozon. A higgs bozon a higgs mező egy röpke fodrozódása. A higgs mezőt azért nem vesszük észre mert az változatlan, ugyanúgy mint ahogy régen azt se tudták, hogy van levegő. Az elemi részecskéknek eredetileg nincs tömege, amit mi tapasztalunk tömeget az a higgs mező által hozzáadott tömeg mely nagy pontossággal kiszámítható a standard modell segítségével, de nagyon bonyolult, a legnagyobb fizikusoknak évtizedekig tartott kiszámolni. Kats Sándor és csoportja oldotta meg a számítást az ELTE-n saját építésű szuperszámítógép segítségével, mely elméleti számítás megegyezett a későbbi kísérletekkel. A Novobátzky képlet (amely az m = m0 + g*H mely a speciális relativitáselmélet alapján levezethető) alapján jutnak hozzá a tömeghez. A különböző részecskék másképp reagálnak ugyanarra a higgs mezőhöz, ezért van különböző részecskéknek különböző tömegük. A higgs részecskének nem a higgs mechanizmusból származik a tömege. Ezt máshogy is kell kiszámolni. A higgs problémának semmi köze a gravitációhoz. Azt hinné a naív szemlélő hogy kapcsoljuk ki a higgs mezőt és de jó lebegünk. Nem ha nem lenne tömege az anyagnak akkor nem lebegnénk hanem halottak lennénk, mert a bennünket alkotó részecskék tömeg nélkül nem úgy működnének. Katz Sándor elte fizikus A látható világegyetem tömege és a részecskefizika című előadásában beszélt erről.

2015. aug. 27. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!