A szerencsejátékosok tévedése, hibás valószínűségszámítási alapokon nyugszik?
Ismert a [link] néven ismert matematikai magyarázat. Véleményem szerint, itt a szerencsejátékosoknak van igaza és ezt megpróbálom matematikai érvekkel kifejteni. Mi a véleményed erről ?
Nézzük az elején : "A hiba egyik formája a nagy számok törvényének félreértésén alapszik: ha egy esemény nagyon sokáig nem következett be, akkor – a félreértés szerint – egyre nagyobb valószínűséggel be kell következnie (illetve ha egy esemény nagyon sokszor bekövetkezett, akkor már „nem szabad” bekövetkeznie). Például ha egy pénzt hússzor feldobva mind a hússzor írást kaptunk, akkor sokan azt mondanák, hogy huszonegyedszerre sokkal nagyobb valószínűséggel kapunk fejet, mert huszonegy írást dobni egymás után roppant valószínűtlen. Valójában azonban a huszonegyedik írás valószínűsége ugyanúgy 50%, mint az első dobásnál, hiszen nem az a meglepő, ha huszonegyedszerre írást dobunk"
Ok, szerintem ebben a magyarázatban hiba van. A józan ész szerint ritka eseménynek számít pl, ha ugyanaz jön ki 50%-es várt esemény eredménye esetén. Azaz 50%-os valószínűséggel lesz piros, akkor az ritkán fordul elő, hogy 10x egymást követően piros eredmény legyen. Ugyanígy a lottó számoknál, sem minden egymás utáni lottó húzáskor lesz 1,2,3,4,5 a kapott eredmény, ha nem befolyásólja senki az esemény kimenetelét csalással
Úgy érzem van egy matematikai leírás, arra, hogyan lehet számolni azzal, hogy ilyen sac 50%-os események egymás után bekövetkezve mennyire valószínűek, csak már sajnos elfelejtettem. Létezik ilyen matematikai apparátus?
Elvileg, ha nem létezik nem is lehet hitelesen megvizsgálni egy gyógyszer hatékonyságát, hiszen ha a gyógyszer jó hatást fejt ki 90%-ban, bekövetkezhet az is, ennek a szerencsejátékosok tévedése analógiájára, hogy az összes betegnél a 10%-a következik be, azaz a gyógyszer hatását nem érzékeljük. Pedig a gyógyászatban ezt az eljárást éa a statisztikai konzekvenciákat használják eredményesen a mai napig. Ez ellentmondás.
"Én csak azt állitom hogy a sorozatok hosszával csökken a valoszinüsége hogy az a sorozat jönki amit vársz."
Ez viszont nem jelenti azt, hogy ha mondjuk volt 11 piros, akkor valószínűbb a fekete következőre.
És ha erre is azt írod, hogy ezt nem is állítottad, akkor nem értem, miért ellenkeztél a kommentemmel, ami csupán ennyit állított.
"Pedig azt jelenti. Az 50 válaszban az egyetemi jegyzet is ezt állitja."
Attól még nem igaz.
Figyeljb kérdező! A gond ott van a gondolatmenetedben, hogy a rulettasztalnál nem sorozatokat pörgetnek, hanem mindig csak egyet. Tehát nem sorozatokra tippelsz, hanem egyedi eseményekre.
Vagy ha a példád alapján egy rohadt hosszú fekete sorozat után már igen nagy valószínűséggel lesz piros -ahogyan azt a szerencsejátékosok is feltételezik-, akkor mi történik akkor, ha elvisszük a rulettasztalt és egy másikat teszünk a helyébe, azzal folytatjuk a játékot? Az új asztal is tudja, hogy az elődjével X fekete jött ki, tehát pirosnak kell következnie? Vagy a másiktól teljesen függetlenül 50%-os valószínűségről indul? És ha pár menet után visszavisszük az eredeti asztalt, akkor az emlékszik arra, hogy hol hagyta abba?
Ha azt látod, hogy egy érme folyton az íráson landol, és te ennek ellenére direkt a fejre fogadsz, akkor madár vagy. Szeretnék egy ilyen idiótával üzletelni. Akit átverek háromszor, de visszajön negyedszerre is, merthogy ennyiszer csak nem verhetik át :)
Ezt a jelenséget nem is "a szerencsejátékos tévedése" névvel kéne illetni, inkább a "gyengeelméjű ember tévedése" ez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!