Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szerencsejátékosok tévedése,...

A szerencsejátékosok tévedése, hibás valószínűségszámítási alapokon nyugszik?

Figyelt kérdés

Ismert a [link] néven ismert matematikai magyarázat. Véleményem szerint, itt a szerencsejátékosoknak van igaza és ezt megpróbálom matematikai érvekkel kifejteni. Mi a véleményed erről ?


Nézzük az elején : "A hiba egyik formája a nagy számok törvényének félreértésén alapszik: ha egy esemény nagyon sokáig nem következett be, akkor – a félreértés szerint – egyre nagyobb valószínűséggel be kell következnie (illetve ha egy esemény nagyon sokszor bekövetkezett, akkor már „nem szabad” bekövetkeznie). Például ha egy pénzt hússzor feldobva mind a hússzor írást kaptunk, akkor sokan azt mondanák, hogy huszonegyedszerre sokkal nagyobb valószínűséggel kapunk fejet, mert huszonegy írást dobni egymás után roppant valószínűtlen. Valójában azonban a huszonegyedik írás valószínűsége ugyanúgy 50%, mint az első dobásnál, hiszen nem az a meglepő, ha huszonegyedszerre írást dobunk"


Ok, szerintem ebben a magyarázatban hiba van. A józan ész szerint ritka eseménynek számít pl, ha ugyanaz jön ki 50%-es várt esemény eredménye esetén. Azaz 50%-os valószínűséggel lesz piros, akkor az ritkán fordul elő, hogy 10x egymást követően piros eredmény legyen. Ugyanígy a lottó számoknál, sem minden egymás utáni lottó húzáskor lesz 1,2,3,4,5 a kapott eredmény, ha nem befolyásólja senki az esemény kimenetelét csalással


Úgy érzem van egy matematikai leírás, arra, hogyan lehet számolni azzal, hogy ilyen sac 50%-os események egymás után bekövetkezve mennyire valószínűek, csak már sajnos elfelejtettem. Létezik ilyen matematikai apparátus?


Elvileg, ha nem létezik nem is lehet hitelesen megvizsgálni egy gyógyszer hatékonyságát, hiszen ha a gyógyszer jó hatást fejt ki 90%-ban, bekövetkezhet az is, ennek a szerencsejátékosok tévedése analógiájára, hogy az összes betegnél a 10%-a következik be, azaz a gyógyszer hatását nem érzékeljük. Pedig a gyógyászatban ezt az eljárást éa a statisztikai konzekvenciákat használják eredményesen a mai napig. Ez ellentmondás.


2015. máj. 22. 19:14
1 2 3 4 5 6 7
 61/66 Wadmalac ***** válasza:

"Én csak azt állitom hogy a sorozatok hosszával csökken a valoszinüsége hogy az a sorozat jönki amit vársz."

Ez viszont nem jelenti azt, hogy ha mondjuk volt 11 piros, akkor valószínűbb a fekete következőre.

És ha erre is azt írod, hogy ezt nem is állítottad, akkor nem értem, miért ellenkeztél a kommentemmel, ami csupán ennyit állított.

2019. aug. 12. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/66 anonim ***** válasza:
Pedig azt jelenti. Az 50 válaszban az egyetemi jegyzet is ezt állitja.
2019. aug. 12. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/66 anonim ***** válasza:
Na még mindig nem gazdagodtál meg az elméletedből? :D lehet mégis a kaszinóknak megy jobban a matek?
2019. okt. 16. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/66 Wadmalac ***** válasza:

"Pedig azt jelenti. Az 50 válaszban az egyetemi jegyzet is ezt állitja."

Attól még nem igaz.

2019. okt. 17. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/66 Alex Fly ***** válasza:
100%

Figyeljb kérdező! A gond ott van a gondolatmenetedben, hogy a rulettasztalnál nem sorozatokat pörgetnek, hanem mindig csak egyet. Tehát nem sorozatokra tippelsz, hanem egyedi eseményekre.

Vagy ha a példád alapján egy rohadt hosszú fekete sorozat után már igen nagy valószínűséggel lesz piros -ahogyan azt a szerencsejátékosok is feltételezik-, akkor mi történik akkor, ha elvisszük a rulettasztalt és egy másikat teszünk a helyébe, azzal folytatjuk a játékot? Az új asztal is tudja, hogy az elődjével X fekete jött ki, tehát pirosnak kell következnie? Vagy a másiktól teljesen függetlenül 50%-os valószínűségről indul? És ha pár menet után visszavisszük az eredeti asztalt, akkor az emlékszik arra, hogy hol hagyta abba?

2019. dec. 17. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/66 anonim ***** válasza:

Ha azt látod, hogy egy érme folyton az íráson landol, és te ennek ellenére direkt a fejre fogadsz, akkor madár vagy. Szeretnék egy ilyen idiótával üzletelni. Akit átverek háromszor, de visszajön negyedszerre is, merthogy ennyiszer csak nem verhetik át :)

Ezt a jelenséget nem is "a szerencsejátékos tévedése" névvel kéne illetni, inkább a "gyengeelméjű ember tévedése" ez.

2020. márc. 30. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!