A szerencsejátékosok tévedése, hibás valószínűségszámítási alapokon nyugszik?
Ismert a [link] néven ismert matematikai magyarázat. Véleményem szerint, itt a szerencsejátékosoknak van igaza és ezt megpróbálom matematikai érvekkel kifejteni. Mi a véleményed erről ?
Nézzük az elején : "A hiba egyik formája a nagy számok törvényének félreértésén alapszik: ha egy esemény nagyon sokáig nem következett be, akkor – a félreértés szerint – egyre nagyobb valószínűséggel be kell következnie (illetve ha egy esemény nagyon sokszor bekövetkezett, akkor már „nem szabad” bekövetkeznie). Például ha egy pénzt hússzor feldobva mind a hússzor írást kaptunk, akkor sokan azt mondanák, hogy huszonegyedszerre sokkal nagyobb valószínűséggel kapunk fejet, mert huszonegy írást dobni egymás után roppant valószínűtlen. Valójában azonban a huszonegyedik írás valószínűsége ugyanúgy 50%, mint az első dobásnál, hiszen nem az a meglepő, ha huszonegyedszerre írást dobunk"
Ok, szerintem ebben a magyarázatban hiba van. A józan ész szerint ritka eseménynek számít pl, ha ugyanaz jön ki 50%-es várt esemény eredménye esetén. Azaz 50%-os valószínűséggel lesz piros, akkor az ritkán fordul elő, hogy 10x egymást követően piros eredmény legyen. Ugyanígy a lottó számoknál, sem minden egymás utáni lottó húzáskor lesz 1,2,3,4,5 a kapott eredmény, ha nem befolyásólja senki az esemény kimenetelét csalással
Úgy érzem van egy matematikai leírás, arra, hogyan lehet számolni azzal, hogy ilyen sac 50%-os események egymás után bekövetkezve mennyire valószínűek, csak már sajnos elfelejtettem. Létezik ilyen matematikai apparátus?
Elvileg, ha nem létezik nem is lehet hitelesen megvizsgálni egy gyógyszer hatékonyságát, hiszen ha a gyógyszer jó hatást fejt ki 90%-ban, bekövetkezhet az is, ennek a szerencsejátékosok tévedése analógiájára, hogy az összes betegnél a 10%-a következik be, azaz a gyógyszer hatását nem érzékeljük. Pedig a gyógyászatban ezt az eljárást éa a statisztikai konzekvenciákat használják eredményesen a mai napig. Ez ellentmondás.
Pontosan ezt írtam Zolasd, hogy ugyanazt mondjuk, de másként kell megközelíteni a problémát. A szerencsejátékosok nem tévednek, nekik van igazuk, mert zsinórban egyre kisebb valószínűséggel jöhet ki ugyanaz a szám 50%-os valószínűségnél.
Mindíg a maximális információhoz illően kell megközelíteni egy matematikai problémát. Az hogy tudjuk 50% a bekövetkezése az egyik ill másik eseménynek kevesebb, mint azt tudván mennyi esemény következett be egymás után. Utóbbi sokkal több információ és ennek függvényében több támpontot ad a következő eseményre. Tudom nehéz megérteni.
Kérdező, a nagy számok törvénye nem mond semmit az egyes események kimenetléről. Átlagokról van szó, ahogy Zolasd is helyesen utalt rá.
#41 : "Pontosan ezt írtam Zolasd, hogy ugyanazt mondjuk, de másként kell megközelíteni a problémát. A szerencsejátékosok nem tévednek, nekik van igazuk, mert zsinórban egyre kisebb valószínűséggel jöhet ki ugyanaz a szám 50%-os valószínűségnél. "
Ezt számszerûsítenéd, kérlek? Mire mennyi az esély, és miért?
Honnan tudja a következő pörgetés , hogy te melyik előző pörgetési eredményeket veszed figyelembe?
Szerinted ha valaki reggel óta ül a rulettasztalnál és 200 fekete , 150 piros volt eddig akkor ő pirosra tegyen mert nagyobb az esély .De aki ugyanazon a ruletten csak a legutóbbi 5 pirosat látta az meg feketére tegyen mert annak nagyobb az esélye.
Tehát szerinted a következő eredmény attól függ hogy a megfigyelő milyen korábbi eredményeket vesz figyelembe ?
A kaszinó is ezért gazdagodik mert sokan így gondolkodnak mint Te.
A kérdezőnek mondom:
Ha feldobunk egy pénzérmét, akkor 50% lesz a valószínűsége, hogy fej lesz. Ha újra feldobjuk, akkor is pontosan ugyanennyi marad a valószínűsége, mert fizikailag lehetetlen, hogy megváltozzon a valószínűség. A pénzérmének két oldala van, vagy erre esik vagy arra: 50-50%. Ahhoz, hogy ne 50-50% legyen a valószínűség valami változás kellene: Pl. hogy a pénzérmének hirtelen nő egy harmadik oldala, ekkor 33.3-33.3-33.3% lesz a valószínűség.
A másik probléma az elméleteddel, hogy ha mégis elkezdene nőni az egyik oldal valószínűsége sokszori dobás után, akkor ezt mivel lehetne megmagyarázni? Honnan tudod, hogy előtted már nem dobtak több százszor fejet a pénzérmével (mert akkor ez azt jelentené számodra, hogy te csak írást dobsz vele, hiszen akkor az elméleted szerint ennek az oldalnak megnőtt a valószínűsége)?
"A szerencsejátékosok nem tévednek, nekik van igazuk, mert zsinórban egyre kisebb valószínűséggel jöhet ki ugyanaz a szám 50%-os valószínűségnél."
Nem-nem-nem és nem! Egy számot a számítógép vagy kisorsol vagy nem. Ha ez nem így lenne, akkor ott valami hiba van az algoritmusban. Egyébként a (random) szám (hívjuk most karakternek inkább) sorsoláson alapul sok kriptográfiai algoritmus is: Ha az elméleted igaz lenne és az egyik karakternek tényleg lecsökkenne a valószínűsége, akkor hirtelen feltörhetővé válnának az így generált titkos kulcsok, mert tudnánk, hogy egy adott karaktert nem igazán fog kisorsolni a gép. Remélem, hogy érzed mekkora probléma lenne ez.
És annak mekkora a valószínűsége, hogy 9-szer feketét pörget, és 10.-re pirosat? Csak nem 0,5^10? Hoppácska...
De ha követjük ezt a gondolatmenetet, akkor arra is ráhúzható, hogy egy konkrét számnak is megnő időben a valószínűsége; elvégre ha 100-szor nem pörgött ki a 0, akkor 101. alkalommal -ezek szerint- nagyobb az esélye, mint amikor először pörgettünk, mert az elég valószínűtlen ( (36/37)^101=~0,063=6,3% ), hogy 101-szer egymás után nem nulla fog kipörögni, így kvázi szinte biztos (93,7%) , hogy 101. alkalommal 0 fog jönni. Ugye ennek nem dőlünk be? ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!