A szerencsejátékosok tévedése, hibás valószínűségszámítási alapokon nyugszik?
Ismert a [link] néven ismert matematikai magyarázat. Véleményem szerint, itt a szerencsejátékosoknak van igaza és ezt megpróbálom matematikai érvekkel kifejteni. Mi a véleményed erről ?
Nézzük az elején : "A hiba egyik formája a nagy számok törvényének félreértésén alapszik: ha egy esemény nagyon sokáig nem következett be, akkor – a félreértés szerint – egyre nagyobb valószínűséggel be kell következnie (illetve ha egy esemény nagyon sokszor bekövetkezett, akkor már „nem szabad” bekövetkeznie). Például ha egy pénzt hússzor feldobva mind a hússzor írást kaptunk, akkor sokan azt mondanák, hogy huszonegyedszerre sokkal nagyobb valószínűséggel kapunk fejet, mert huszonegy írást dobni egymás után roppant valószínűtlen. Valójában azonban a huszonegyedik írás valószínűsége ugyanúgy 50%, mint az első dobásnál, hiszen nem az a meglepő, ha huszonegyedszerre írást dobunk"
Ok, szerintem ebben a magyarázatban hiba van. A józan ész szerint ritka eseménynek számít pl, ha ugyanaz jön ki 50%-es várt esemény eredménye esetén. Azaz 50%-os valószínűséggel lesz piros, akkor az ritkán fordul elő, hogy 10x egymást követően piros eredmény legyen. Ugyanígy a lottó számoknál, sem minden egymás utáni lottó húzáskor lesz 1,2,3,4,5 a kapott eredmény, ha nem befolyásólja senki az esemény kimenetelét csalással
Úgy érzem van egy matematikai leírás, arra, hogyan lehet számolni azzal, hogy ilyen sac 50%-os események egymás után bekövetkezve mennyire valószínűek, csak már sajnos elfelejtettem. Létezik ilyen matematikai apparátus?
Elvileg, ha nem létezik nem is lehet hitelesen megvizsgálni egy gyógyszer hatékonyságát, hiszen ha a gyógyszer jó hatást fejt ki 90%-ban, bekövetkezhet az is, ennek a szerencsejátékosok tévedése analógiájára, hogy az összes betegnél a 10%-a következik be, azaz a gyógyszer hatását nem érzékeljük. Pedig a gyógyászatban ezt az eljárást éa a statisztikai konzekvenciákat használják eredményesen a mai napig. Ez ellentmondás.
Azt nem értem, ha 10 azonos szín után már sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy a másik szín jön, akkor akik itt védik ezt az elméletet, miért nem mennek meggazdagodni belőle ? A kaszinó mindig dupla pénzt fizet színre, így elvileg ez simán pénzt termel.
Vagy akkor mégse működik? A kaszinó örülni fog az ilyen játékosoknak.
Hány éve nem nyertünk foci VB-t?
Na, következőnél megteszem tippmixen.
# 50
-Annak is hogy 5 piros majd 5 fekete lesz ugyan akkora az esélye (0,5^10). Bármilyen teszöleges sorozatott meg határozhatsz. Ez azt adja meg mekkora a valoszinüsége az általad magadot konkrét sorozatnak teljesen mindegy hogy ép milyen szint adsz meg.
A második példád pedig hibás. 93,7% az esélye annak hogy a 100 pörgetés között megjelenik valahol a nulla.
# 51
Senki nem állitotta hogy nem igyvan.
# 52
Másodszorra is belinkelem a pontos számitást hogy mért nem müködik.
# 53
A Foci csapatok messze nem ugyan azokkal az esélyekkel indulnak. A játékosok képességei nem azonosak, és nem is változnak rövid időn belül számottevően a képességeik.
# 50
Elfelejtettem le írni mi annak a a valoszinűsége hogy pont a 101 guritás legyen nulla: ((36/37)^100)*(1/37))=0,001745=0,1745% )
"Annak is hogy 5 piros majd 5 fekete lesz ugyan akkora az esélye (0,5^10). Bármilyen teszöleges sorozatott meg határozhatsz. Ez azt adja meg mekkora a valoszinüsége az általad magadot konkrét sorozatnak teljesen mindegy hogy ép milyen szint adsz meg."
Akkor az hogyan lehet, hogy a 10 feketének és a 9 fekete + 1 pirosnak ugyanakkora a valószínűsége, a 10. pörgetésre mégis kisebb a valószínűsége a feketének?
"A második példád pedig hibás. 93,7% az esélye annak hogy a 100 pörgetés között megjelenik valahol a nulla.
Nem hibás... Én azon az elven számoltam, amit te megadtál. Ha viszont hibás, akkor az elvben van a hiba.
Melyiket választod?
"Elfelejtettem le írni mi annak a a valoszinűsége hogy pont a 101 guritás legyen nulla: ((36/37)^100)*(1/37))=0,001745=0,1745% )"
Na, akkor mekkora annak a valószínűsége, hogy 10 fekete jön ki? És annak, hogy 9 fekete után piros lesz? És melyik lett több?
Létezik ilyen valószínűség, hogy hány százalék a valószínűsége, hogy egy bizonyos sorozat következik be.
De hogy egy bizonyos sorozat jön ki, annak pont ugyanakkora a valószínűsége, mint egy másik speciális sorozatnak, ráadásul amikor beszállsz a játékba ez már nem számít, mert akármi volt előtte az ugyanolyan esélyű volt, mintha más lett volna előtte.
A nagy számok törvénye annyit mond ki, hogy az elemszám növelésével tart az elméleti eloszlásához, de ennek "sebességét" nem írja le.
Amikor egy szerencsejátékos beszáll nem tudja, hogy milyen "eredményekből" áll a sorozat. Lehet, hogy egy fej vagy írás játékból 15 írás jött mióta ott van, de lehet, hogy előtte 90 fej volt már zsinórban.
De pl ruletten szemléltetve a probléma:
3 kimenetel van: fekete, piros, 0 azaz, az esély, sorrendben 17/37, 17/37, 1/37 .
Vegyünk egy adott "eredménysort"(f: fekete p: piros, n: "0")
f f p p f p p f f f f p p p p (1) p p p p p p p p p p
f f f f f n f f f f f f
nos ez, tökéletesen tart az elméleti eloszláshoz, pont 17-17-1 a 37 pörgetésből, mégis, ha te az "(1)" -el jelölt részen szálltál be, akkor a nagy számok törvényének hibás értelmezése szerint úgy gondolhattad, hogy nem jöhet még 8 piros.
"# 51
Senki nem állitotta hogy nem igyvan."
Akkor nem tudom, miért nem érted, hogy a számsorozat valószínűségéből miért nem következik, hogy milyen szám milyen valószínűséggel lesz a következő.
# 58
Seholse állitottam hogy befolyásolja az egyes események valoszinüségét. Én csak azt állitom hogy a sorozatok hosszával csökken a valoszinüsége hogy az a sorozat jönki amit vársz.
a 2.3 Példában kiszámolja mennyi az esélye hogy egymásután kétszer ugyanazokat a számokat huzzák ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!