Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szerencsejátékosok tévedése,...

A szerencsejátékosok tévedése, hibás valószínűségszámítási alapokon nyugszik?

Figyelt kérdés

Ismert a [link] néven ismert matematikai magyarázat. Véleményem szerint, itt a szerencsejátékosoknak van igaza és ezt megpróbálom matematikai érvekkel kifejteni. Mi a véleményed erről ?


Nézzük az elején : "A hiba egyik formája a nagy számok törvényének félreértésén alapszik: ha egy esemény nagyon sokáig nem következett be, akkor – a félreértés szerint – egyre nagyobb valószínűséggel be kell következnie (illetve ha egy esemény nagyon sokszor bekövetkezett, akkor már „nem szabad” bekövetkeznie). Például ha egy pénzt hússzor feldobva mind a hússzor írást kaptunk, akkor sokan azt mondanák, hogy huszonegyedszerre sokkal nagyobb valószínűséggel kapunk fejet, mert huszonegy írást dobni egymás után roppant valószínűtlen. Valójában azonban a huszonegyedik írás valószínűsége ugyanúgy 50%, mint az első dobásnál, hiszen nem az a meglepő, ha huszonegyedszerre írást dobunk"


Ok, szerintem ebben a magyarázatban hiba van. A józan ész szerint ritka eseménynek számít pl, ha ugyanaz jön ki 50%-es várt esemény eredménye esetén. Azaz 50%-os valószínűséggel lesz piros, akkor az ritkán fordul elő, hogy 10x egymást követően piros eredmény legyen. Ugyanígy a lottó számoknál, sem minden egymás utáni lottó húzáskor lesz 1,2,3,4,5 a kapott eredmény, ha nem befolyásólja senki az esemény kimenetelét csalással


Úgy érzem van egy matematikai leírás, arra, hogyan lehet számolni azzal, hogy ilyen sac 50%-os események egymás után bekövetkezve mennyire valószínűek, csak már sajnos elfelejtettem. Létezik ilyen matematikai apparátus?


Elvileg, ha nem létezik nem is lehet hitelesen megvizsgálni egy gyógyszer hatékonyságát, hiszen ha a gyógyszer jó hatást fejt ki 90%-ban, bekövetkezhet az is, ennek a szerencsejátékosok tévedése analógiájára, hogy az összes betegnél a 10%-a következik be, azaz a gyógyszer hatását nem érzékeljük. Pedig a gyógyászatban ezt az eljárást éa a statisztikai konzekvenciákat használják eredményesen a mai napig. Ez ellentmondás.


2015. máj. 22. 19:14
1 2 3 4 5 6 7
 11/66 A kérdező kommentje:

"vehetjuk ugy, hogy minden esemény kimenetelére 50% valoszinűség van, de globálisan már más a helyzet. "


Höhő a Szjé-elv szerint nem függ a valószínűség, attól sem, hogy globális vagy sem a helyzet. Te is tévedsz !


"nagyobb a valoszínűsége annak, hogy 20 porgetésből nem 10 fekete és10 fehér lesz"


Itt nem erről van szó, hanem a csoportosításról ! Szerintem olvasd el még egyszer az egészet előröl.

2015. máj. 22. 20:43
 12/66 anonim ***** válasza:

nem is olvastam el előszor, csak leírtam a véleményem.


de akár az is lehet, hogy már egy megvalosult sorozatot veszel figyelembe, mondjuk egy 5 tagú sorozatot, ami 4:1 arányban fekete:piros. Eszerint 90% esélyed van nyerni, ha a pirosra raksz. Én így csinálnám :D

2015. máj. 22. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/66 anonim ***** válasza:
100%

De miért, akkor szerinted mennyi az esélye, hogy a 10. dobás fekete, ha előtte 9 piros volt? Az előző dobásoknak nincs semmilyen hatása a következőre.

Tegyük fel, hogy megkérdezlek, hogy ennek az első dobásnak mik a valószínűségei. Gondolom azt mondod, hogy 50-50%. És ha elárulom, hogy előtte volt 9 piros dobás, akkor mást mondasz? És ha az előtte lévő 9 piros dobás tegnapelőtt volt, akkor megint mást mondasz?


A dolgot ott kevered, hogy arra számolsz valószínűséget, hogy egy _sorozat_ bekövetkeztének mennyi a valószínűsége. Tehát az 1. dobás előtt annak, hogy piros->piros->fekete lesz a sorrend 12.5% esélye van. De amikor a 2. dobás után vagyunk, akkor már a fekete dobásra 50% lesz, ott már értelmetlen figyelembe venni az előzőeket.

2015. máj. 23. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/66 anonim ***** válasza:
19%

Van is egy ilyen "csalás" a rulettben (kizárnak érte, mert biztosan nyersz):

Teszel x ft-ot P-re, ha nyersz, x ft-ot nyertél, ha vesztesz -x. Ha nyertél, újra x ft a tét, ha vesztettél, 2x-et teszel. Ha itt nyersz, akkor ugye az előző vesztésből -x van, most feltettél 2x-et, és nyertél 4-et, tehát x nyereséged van. És ezt addig játszod, amíg nem nyersz. Ha vesztesz, duplázol, ha nyersz, kezded elölről.

De mondom, ezt büntetik :D

Viszont miért működik? Mert minden dobásnál 50% az esélye, hogy nyersz. Tehát ha elég sok pénzed van, előbb-utóbb bejön az 50%, hiszen az nagy szám :P

2015. máj. 23. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/66 anonim ***** válasza:
0%

Én csak azért mondom ezt, mert szerintem...( és hogy ti ebben hisztek vagy sem) egy csoportra, aminek a tagjai egyenként olyan események amiknek 2 kimenetele lehet, azaz 50-50% esély minden esemény közben, annak nem 50% az esélye, hogy nyer vagy veszít. Ügye Figyelembe kell venni, hogy 50% az egy-másik kimenetel a csoporton belül, ami azt jelenti, hogy


10 lehetőséggel számoljunk.


1piros -> maradt 9 lehetőség. 45-55% p-f

2piros--> 8 40-60%

3piros--> 7 35-65%

4fekete-> 6 40-60

.

.

.

Nem azt mondom, hogy így van, vagy hogy működhet, csak mivel azt látjuk, hogy a csoportok esetén nagy a szórás, célszerűbb változtatni, és nem az 50% ra menni. Tudom, hogy baromság, de leülnék játszani ezzel a taktikával bármelyik casinóban a ti pénzetekkel játszva :D

2015. máj. 23. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/66 Wadmalac ***** válasza:
100%
Ha dobtál százat a pénzzel és százból százszor írás volt, UTÓLAG kiszámolható, mennyire kicsi VOLT ennek a valószínűsége. De ettől még a 101. dobásodra továbbra is 50% az írás esélye. Itt a hiba, ha azt hiszed, a 101. dobásodat BÁRMILYEN módon befolyásolja az előtörténet.
2015. máj. 26. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/66 anonim ***** válasza:
0%
pont ezen van a hangsúly. kiszámolhato, hogy mekkora a valoszínűsége annak, hogy egymás után x-szer ugyan azt dobjuk. És itt az az elv, hogyha x=15 akkor nagyobb a valoszínűsége annak, hogy megszakad a sorozat, mintha x=4 lenne
2015. máj. 26. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/66 anonim ***** válasza:
52%

Az a gond, hogy ti nem esemenyre, hanem esemenylancolatra akartok fogadni. De a rulettnel esemenyre kell!


Irjuk fel a dobasokat binaris formaban: 1 a piros, 0 a fekete. Hany olyan negyjegyu binaris letezik, ami PONTOSAN az 1111 sorozatot tartalmazza? Egy. Oke, es hany olyan, ami POONTOSAN a 0000 sorozatot? Egy. Lefedtuk a szamokat 0 es 15 kozott, mindegyiket egyszer lehet PONTOSAN megdobni.


Tehat, 4 dobasbol mennyi az eselye, hogy PONTOSAN a kivant sorozatot dobod? 1/16, mivel 16 lehetseges egyedi sorrend letezik. MINDEGY, hogy milyen sorozatot nezel ki magadnak, annak az eselye 1/16. De rulettnel nem sorozatra fogadsz, hanem az esemenyekre. Minden esemeny csokkenti az eselyet, hogy PONTOSAN az 1111111....1 sort dobot, ahogy azet is, hogy PONTOSAN az 11111.....0-t!

2015. máj. 26. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/66 anonim ***** válasza:
84%
Na meg valami: tegyuk fel, hogy kijott az '111' sorozat. Mi az eselye, hogy 1110, es mi az eselye, hogy 1111 lesz a 4. dobas? Tadaaaaaaa... pontosan 50% a valoszinusege, hogy az egyik vagy a masik lesz. Nem fugg sem az elozo dobasok erteketol (hogy is fugghetne), sem az eddigi dobasok szamossagatol (hogy is fugghetne), csakis az utolso dobas szamit.
2015. máj. 26. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/66 anonim ***** válasza:
0%

nem eseményláncolatokra <sorozatokra> fogadunk, hanem a sorozatok utáni eseménykimenetelére.


ugye tudjuk, hogy ami lehetséges az be is kovetkezik... na most ha 1 milliárdot dobok, elképzelhető,hogy mindegyik fej lesz. Ennek is 50% a valoszínűsége? Igen, mert ha kitarto vagyok, lesz egy ugyan ilyen sorozat, ami csupa írás lesz. De fogadnátok-e egy 1milliárd/1milliárd fej sorozat után, hogy ismét fej lesz? én az osszes vagyonomat tenném, hogy írás lesz. Ugyanis minden sorozat megszakad, és minél hosszabb a sorozat, annál nagyobb a valoszínűsége, hogy megszakad. Mondhatjátok, hogy a kovetkező esemény kimenetele is 50-50% de nem hiszem, hogy fogadnátok is rá, hogy ugyan az lesz, mint a sorozat tobbi tagja. Ha úgy tetszik, az egyik 50%-nak nagyobb a valoszínűsége, hogy bekovetkezik.


amikor a végtelenségig játszuk a játékot, a végeredmény 50-50%- os valoszínűség, mert amikor játszunk, és minden eredménynél valoszínűséget számítunk, akkor láthatjuk mi is, hogy 10-100-1000 dobásbol mekkora a valoszínűsége az egyik vagy a másik végeredményre. Ebből az látszik, hogy a sorozat felulírja az esemény valoszínűségét. Tehát, ha fogadunk, inkább a sorozat megszakadására fogadjunk.

2015. máj. 26. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!