A szerencsejátékosok tévedése, hibás valószínűségszámítási alapokon nyugszik?
Ismert a [link] néven ismert matematikai magyarázat. Véleményem szerint, itt a szerencsejátékosoknak van igaza és ezt megpróbálom matematikai érvekkel kifejteni. Mi a véleményed erről ?
Nézzük az elején : "A hiba egyik formája a nagy számok törvényének félreértésén alapszik: ha egy esemény nagyon sokáig nem következett be, akkor – a félreértés szerint – egyre nagyobb valószínűséggel be kell következnie (illetve ha egy esemény nagyon sokszor bekövetkezett, akkor már „nem szabad” bekövetkeznie). Például ha egy pénzt hússzor feldobva mind a hússzor írást kaptunk, akkor sokan azt mondanák, hogy huszonegyedszerre sokkal nagyobb valószínűséggel kapunk fejet, mert huszonegy írást dobni egymás után roppant valószínűtlen. Valójában azonban a huszonegyedik írás valószínűsége ugyanúgy 50%, mint az első dobásnál, hiszen nem az a meglepő, ha huszonegyedszerre írást dobunk"
Ok, szerintem ebben a magyarázatban hiba van. A józan ész szerint ritka eseménynek számít pl, ha ugyanaz jön ki 50%-es várt esemény eredménye esetén. Azaz 50%-os valószínűséggel lesz piros, akkor az ritkán fordul elő, hogy 10x egymást követően piros eredmény legyen. Ugyanígy a lottó számoknál, sem minden egymás utáni lottó húzáskor lesz 1,2,3,4,5 a kapott eredmény, ha nem befolyásólja senki az esemény kimenetelét csalással
Úgy érzem van egy matematikai leírás, arra, hogyan lehet számolni azzal, hogy ilyen sac 50%-os események egymás után bekövetkezve mennyire valószínűek, csak már sajnos elfelejtettem. Létezik ilyen matematikai apparátus?
Elvileg, ha nem létezik nem is lehet hitelesen megvizsgálni egy gyógyszer hatékonyságát, hiszen ha a gyógyszer jó hatást fejt ki 90%-ban, bekövetkezhet az is, ennek a szerencsejátékosok tévedése analógiájára, hogy az összes betegnél a 10%-a következik be, azaz a gyógyszer hatását nem érzékeljük. Pedig a gyógyászatban ezt az eljárást éa a statisztikai konzekvenciákat használják eredményesen a mai napig. Ez ellentmondás.
Tudom, hogy 50%-a valószínűsége, nem eről van szó itt. Nem értetted meg. Itt arról van szó, hogy egymás után 50%-os valószínűségű események ugyanazon eredményű kimenetelére mennyi a valószínűség ? :D
A te érvelésednek megfelelően, a szerencsjátékosoknak kell igazat adni, hiszen 50% lehet az egymás után kijött számok illetve a roulett színek, tehát nem lehetne egymás után 10x-pl ugyanaz :)
A feldobott pénz esetében a 21 alkalommal sem "tudja" a pénz vagya valószínüség, hoyg elötte 20 alkalommal mi történt, azaz minden egyes esetben "újra indul" a fej-vagy írás esete.
Éppen ezért az a neve ennek a számítási módnak, hogy VALÒSZÍNÜSÉG és nem VALÓSÀG. HA már 20-szor ugyanaz az oldal jött ki, akkor valószínübb, hogy legközelebb a másik kerül sorra, de nem biztos.
De ha nem hiszed, próbáld ki: dobj fel egy érmét 200-szor és mindig írd fel az eredményt, majd ezt ismételd meg 10-szer egymás után. Meglepödsz majd, hogy mennyire nincs semmi szabályosság a dologban.
"A feldobott pénz esetében a 21 alkalommal sem "tudja" a pénz vagya valószínüség, hoyg elötte 20 alkalommal mi történt, azaz minden egyes esetben "újra indul" a fej-vagy írás esete. "
ezért lenne az a valószínű, hogy 50%-ban lesz az azt következő események fej vagy írás, azaz a következő 2 eredmény egyike megtöri az ugyanazon esemény ismétlődésének folyamatát vagyis a szerencsejátékosoknak van igaza :D
"HA már 20-szor ugyanaz az oldal jött ki, akkor valószínübb, hogy legközelebb a másik kerül sorra, de nem biztos. "
Erre gondolok én is, jól fogalmaztad meg, hogy a valószínűség szerint legközelebb a másik kerül sorra és a szerencsejátékosok, pont így gondolkodnak, de ebben a "A szerencsejátékosok tévedése"-ben elv szerint pedig ez tévedés és te is tévedsz. Most akkor mi van ? :D
"A szerencsejátékos az őt körülvevő valós élet szabályszerűségeiből veszi a "hitét". Nincs tekintettel arra, hogy már a tudományok osztályozásakor sem veszik egy kalap alá a matematikát és a természettudományokat, hanem határozottan elkülönítik őket egymástól."
Az a gond, hogy a matematika és a statisztikus fizika is a szerencsejátékosoknak ad igazat a következőkben leírok egy példát miért. Nem értem, hogy ez a "A szerencsejátékosok tévedése" elv miért terjedt el ?
Egyetemen atomfizikából ki kellett számítani háziba mennyi a valószínűsége, annak, hogy két egyenlő térfogatú, tulajdonságú egymással kis térrészben érintkező tartály közül, abba egynemű, gázt beengedve. Mennyi a valószínűsége, hogy az összes az egyik tartályba menjen.
Nyílván csekély. Most már nem emlékszem milyen valószínűségi apparátusokat használtam, annak idején, de megoldotta a társaság zöme. A lényeg, hogy ez a példa teljesen ugyanez a "szerencsejátékosok tévedése"-ében használt példának, de a szerencsejátékosknak ad igazat. Ugyanis az egymással minimálisan kölcsönható a kölcsönhatásban nincs kitüntetve egyetlen részecske sem, akkor annak avalószínűsége, hogy egyetlen tartályba menjen az összes zéró.
Ugye a "A szerencsejátékosok tévedése" ismertetésben, az van benne, hogy ez tévedés lenne, mert az egyik molekula független a másiktól, így egyforma szerinte a valószínűsége, hogy akár egyikben legyen egyetlen pillanatban az összes. De ez a "A szerencsejátékosok tévedése" leírás teljesen hiteltelen, erre akarok kilyukadni
Gyakorlatilag a szerencsejátékosoknak van mégis igaza ?
Egyszer egy céges osszejovetelen volt rulett asztal is. ugyan ezzel az elvvel játszottam, hogyha sokáig nem jott fekete, akkor 2x,3x feketére raktam, utánna pirosra, < nem vagyok szerencsejátékos, akkor játszottam előszor és utoljára>. annyit nyertem, hogy már em tudtak zseetont adni, kérték, hogy kisebb téttel játszak. <kár, hogy játékpénzre ment>
vehetjuk ugy, hogy minden esemény kimenetelére 50% valoszinűség van, de globálisan már más a helyzet.
nagyobb a valoszínűsége annak, hogy 20 porgetésből nem 10 fekete és10 fehér lesz. probáld ki érmével, hogy hány sorozatot kell végigcsinálni, hogy 10 fej és 10 írás legyen. Aztán kezd előről. Előre biztosan kijelentem, hogy nem ugyan annyi sorozatot kell dobnod. < mondjuk itt már nekem 66,6666% esélyem van nyerni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!