A szerencsejátékosok tévedése, hibás valószínűségszámítási alapokon nyugszik?
Ismert a [link] néven ismert matematikai magyarázat. Véleményem szerint, itt a szerencsejátékosoknak van igaza és ezt megpróbálom matematikai érvekkel kifejteni. Mi a véleményed erről ?
Nézzük az elején : "A hiba egyik formája a nagy számok törvényének félreértésén alapszik: ha egy esemény nagyon sokáig nem következett be, akkor – a félreértés szerint – egyre nagyobb valószínűséggel be kell következnie (illetve ha egy esemény nagyon sokszor bekövetkezett, akkor már „nem szabad” bekövetkeznie). Például ha egy pénzt hússzor feldobva mind a hússzor írást kaptunk, akkor sokan azt mondanák, hogy huszonegyedszerre sokkal nagyobb valószínűséggel kapunk fejet, mert huszonegy írást dobni egymás után roppant valószínűtlen. Valójában azonban a huszonegyedik írás valószínűsége ugyanúgy 50%, mint az első dobásnál, hiszen nem az a meglepő, ha huszonegyedszerre írást dobunk"
Ok, szerintem ebben a magyarázatban hiba van. A józan ész szerint ritka eseménynek számít pl, ha ugyanaz jön ki 50%-es várt esemény eredménye esetén. Azaz 50%-os valószínűséggel lesz piros, akkor az ritkán fordul elő, hogy 10x egymást követően piros eredmény legyen. Ugyanígy a lottó számoknál, sem minden egymás utáni lottó húzáskor lesz 1,2,3,4,5 a kapott eredmény, ha nem befolyásólja senki az esemény kimenetelét csalással
Úgy érzem van egy matematikai leírás, arra, hogyan lehet számolni azzal, hogy ilyen sac 50%-os események egymás után bekövetkezve mennyire valószínűek, csak már sajnos elfelejtettem. Létezik ilyen matematikai apparátus?
Elvileg, ha nem létezik nem is lehet hitelesen megvizsgálni egy gyógyszer hatékonyságát, hiszen ha a gyógyszer jó hatást fejt ki 90%-ban, bekövetkezhet az is, ennek a szerencsejátékosok tévedése analógiájára, hogy az összes betegnél a 10%-a következik be, azaz a gyógyszer hatását nem érzékeljük. Pedig a gyógyászatban ezt az eljárást éa a statisztikai konzekvenciákat használják eredményesen a mai napig. Ez ellentmondás.
Kedves kerdezo, amit te pokhendi okoskodasnak nevezel, az a valoszinusegszamitas maga. Ha valamit nem ertesz, az nem gond, de hogy arrogansan vagy ostoba, az annal inkabb.
Modszeresen kevered a visszateveses es a nem visszateveses kivalasztast (lasd meg kombinacio es variacio), lathatoan nem erdekel a valosag, csak a sajat korlatolt elgondolasaid. Hiszel amiben akarsz, majd kozepiskolaban megtanulod a kulonbseget az elemi esemenyek es esemenysorozatok kozott.
"Kedves kerdezo, amit te pokhendi okoskodasnak nevezel, az a valoszinusegszamitas maga
Az nem a valószínűségszámítás, hanem amit a búlvároldalak írnak, az pedig nem tudományos semmiképpen ! A valószínűségszámítás egy matematikai elmélet, de rajtad áll, hogy a kérdést hogyan értelmezed és egyértelműen az reálisabb, hogy egyre csökken-e a valószínűsége, hogy ugyanaz az eredmény jöjjön ki. Ez értelmében a szerencsejátékosoknak igazuk van. Érti ezt valaki?
Te nem erted, meg mindig. De kar idot pazarolni rad, mert buta vagy felfogni.
A SOROZAT eselye tenyleg kisebb. Minel hosszabb, annal inkabb. DE NEM A SOROZATRA FOGADSZ, hanek csak es kizarolag a kovetkezo esemenyre. Igy a kovetkezo porgetesnel, huzasnal, akarminel teljesen mindegy, hogy az elozmeny mi volt.
Mivel a ket valoszinuseg kozotti kulonbseget nem erted a matematikai tudasod hianyossagai miatt, a magyarazatat sem erted.
Ugyan már kérem szépen mennyi az esélye hogy 10-szer fejet dobunk egymás után vagy megnyerjük a lottót?
Hát 50 % vagy bejön vagy nem.
üdv Gyuri a matekzseni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!